Есетра шип

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
4ernomorec50
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 11:14 am

Есетра шип

Мнение от 4ernomorec50 »

В река лом от години съм виждал някакъв вид есетра,лежащ по пясъчните дъна.Местните му викат щипок и май го мислят эа вид вретенарка.Потърсих в интернет информация и видях,че много прилича на есетра шип.Шипът е проходна риба и се смята эа иэчеэнал от черно море и дунав,но пише че съществуват отделни сладководни популаций.Въэможно ли е в малките реки видът да се е приспособил да лежи на дъното эаради течението?Най големият екэемпляр,който съм виждал е около 10см(вероятно эаради малкото наличие на храна и воден обем).
Местните каэват,че не са чували някой да ги лови с въдица.Дали малко парче от протейново топче с аромат на мида или нещо подобно ще ги раэдвижи? :drinkers:
Аватар
stefan4etoo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1212
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 8:06 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Есетра шип

Мнение от stefan4etoo »

Дай снимка,аз си мисля че приказваш за змиорките(щипок)които се продават по риб. магазини за стръв(ма може да бъркам) :drinkers:
да не е това
Изображение
Изображение

или става въпрос за това и ако е тя много ще е добре
Изображение
Последно промяна от stefan4etoo на Вто Сеп 10, 2013 11:17 am, променено общо 4 пъти.
4ernomorec50
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 11:14 am

Re: Есетра шип

Мнение от 4ernomorec50 »

stefan4etoo написа:Дай снимка,аз си мисля че приказваш за змиорките(щипок)които се продават по риб. магазини за стръв(ма може да бъркам) :drinkers:
Не съм ги снимал,эащото вчера раэбрах какво са,а на лом ходя 1-2 пъти в годината.
Имат эаострена муцуна с мустаци,акулободобни перки и бели линий :) .
От эмиоркити-щипоци също има,но иэглеждат раэлично.
Аватар
szipion afrikanski
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 570
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 1:58 pm

Re: Есетра шип

Мнение от szipion afrikanski »

Пък тук при нас в черно море има едни дребни китове, малко по големи са от есетрите, около 20 см са и много хора ги бъркат с попчета, но аз съм сигурен че са китове :D
Колега дори и есетри да са, какво ще им ловиш ако са 10 см.
В река Фрейзър Канада ловихме есетри и да знаеш тези риби стават по 5 метра тежат няколкостотин килограма и живеят повече от 100 години.
deto_g
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 214
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 8:30 pm
Местоположение: Русе

Re: Есетра шип

Мнение от deto_g »

Много ме съмнява, че става дума за есетровата риба шип, а няма и как да разберем без да сме я видяли. Другото, което трябва да имаш предвид е, че есетровите риби са забранени за улов, а шипът специално има природозащитен статус и е вписан в Червената книга на България. За справка:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D0%BF
Изображение
4ernomorec50
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 11:14 am

Re: Есетра шип

Мнение от 4ernomorec50 »

Сега наистина осъзнах какви глупости съм писал.
Наистина сигурно е някакъв по-особен на външен вид щипок.Просто ми заприлича на есетра защото има издължена моцуна,мустаците са по-назад,по-малките понякога са на пасаж.
Ще се разровя из интернет...
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”