Дунавска скумрия

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Дунавска скумрия

Мнение от Stefko »

Колеги, пролетта почти дойде вече, а с това наближава и времето на една риба, за която малко се пише - Дунавската скумрия. Ще е интересно да се сподели кой как, кога, къде и на какво е успявал да излъже въпросната рибка... Предполагам ще е от полза на доста колеги, които имат възможност и желание да се позанимават и тази година с нея :lol: :lol:
Аватар
kriki
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 2:33 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от kriki »

Стефко, честно да ти кажа и на мен ми е супер интересно щото всички приказват за нея а досега не съм я виждал наживо никога тая риба !!! А преди нямах почивен ден по дунава все пак - и това с години. Имам чувството, че само с мрежи се лови, въпреки, че пишат за чипарета и т.н.
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Имах някакво усещане, че ти ще си първия, дето ще отговориш... Аз реших да питам, защото и аз нямам опит в улова й, а това което съм чувал и знам ми се стори недостатъчно за да го споделям. И на мен ми е интересно и всяка година я дебна напразно (още не съм успял да ида). Усилено твърдят, че успешносе лови с въдица, главно на на чепарета или малки въртящи се блесни, стига да нацелиш пасажа. Добри места покрай Видин били Ново село, Връв, Кошава, пристанчето на Дунавци... Дори мой познати от споменатите селца са ми казвали че пролетно време, когато почне да излиза се хващали (с въдица от брега) огромни количества - с чували :shock: :evil: Аз обаче не съм виждал някой да вади дунавска скумрия пред мен :?
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Ауууу, колеги!!! Никой нищо ли не знае за въпросния дзвер?!! Явно никой няма опит в улова му :? :?
necifer
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Мар 24, 2005 4:51 pm

Мнение от necifer »

Drugoto mu mislq dosta po-populqrno ime e karagioz tova moje da podseti nqkoi i da ni podskaje kak da go gepim :wink:
Аватар
kriki
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 2:33 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от kriki »

Толкова много хора съм разпитвал за тая риба - и всички знаят по нещичко, но никой не я е виждал на живо, а камо ли да я е ловил на въдица. Само мрежарите съм чувал да коментират колко много са били хванали от нея, колко вкусна била ... Иначе по книжките пише че на чепаре се ловяла. Друг е и въпроса , че не съм виждал някой да лови на дунава на чипаре, но може пък и наистина да се лови, както много хора например не знаят за михалцата, пък тя се лови, така може и да е с тази скумрия.
Аватар
atillas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 302
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 9:24 am
Местоположение: Sofia

Re: Дунавска скумрия

Мнение от atillas »

Stefko написа:Колеги, пролетта почти дойде вече, а с това наближава и времето на една риба, за която малко се пише - Дунавската скумрия. Ще е интересно да се сподели кой как, кога, къде и на какво е успявал да излъже въпросната рибка... Предполагам ще е от полза на доста колеги, които имат възможност и желание да се позанимават и тази година с нея :lol: :lol:
при нас на морето тази риба се казва карагьоз и си я ловим традиционно на 3 лв в торбичка,на друго не кълве :P
една от най хубавите риби за скара е,единствения недостатък е че има много и ситни костици
pilata12
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 10:36 am

скумрия

Мнение от pilata12 »

здравейте аз до колкото знам трудно се лови с пръчка та затова си я купувам от рибарите по Дунава наистина на скара си я бива
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Абе чесно казано не очаквах такива обезкуражаващи отговори :? От магазина и аз знам, а и това за скарата знам, но...
Мислех че ще има колеги с опит в улова на дунавска скумрия (или карагьоз) поради простата причина, че тук в службата имам две възрастни колежки (над 60те и нерибарки), които неведнъж са ми разправяли как с настъпването на пролетта и навлизането на пасажите с "циганка" (по видинските крайдунавски села и така му викат) всяка година най-спокойно и изключително успешно си я ловяли с въдици от брега :!: :?: :shock: И после се разказва естествено и за скарите и за бурканите и т.н. Та викам си: тези лелки, дето не знаят що е въдица я хващат, що да няма и по-запознати истински колеги риболовци?! Явно обаче въпросът трябва да се отнесе към старите местни майстори и може да се понаучи нещо...
executor
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 561
Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:33 am
Местоположение: Varna

Мнение от executor »

Колеги,не сте много прави че карагьоза не се лови на въдица.Миналата година на вълнолома във Варна имаше период през който много колеги направиха добри резултати на чепаре.Вярно че не беше кой знае колко едър но излизаше.Аз както обикновено разбрах късно за урожая и реализирах едва 4 бройки :cry: По думите на колеги е имало дни в които късметлиите и майсторите са вадили по20-тина риби а когато аз бях там един закачи 7 риби наведнъж с чепаре от 10 куки...голяма емоция....едва не му се счупи пръта :shock:
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Абе явно има чалъм, но все повече ми се струва, че от първостепенна важност е да уцелиш мястото и момента, когато се появи...
executor
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 561
Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:33 am
Местоположение: Varna

Мнение от executor »

Stefko написа:Абе явно има чалъм, но все повече ми се струва, че от първостепенна важност е да уцелиш мястото и момента, когато се появи...
Така си е....Ако я няма каквито и такъми да извадиш все ще е тая.При нас я намират лесно защото ако я има удря и на чепаретата за сафрид,а сафридаджиите са с постоянно присъствие по морето
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

Така си е....Ако я няма каквито и такъми да извадиш все ще е тая.При нас я намират лесно защото ако я има удря и на чепаретата за сафрид,а сафридаджиите са с постоянно присъствие по морето
Да, в морето е друго и вероятно я има сравнително постоянно, но тук в Дунава влиза за много кратко време и е активна само за около 2-3 семдици :roll: . Затова за да хване човек карагьоз при нас трябва да разполага с много точна информация за присъствието й, както и с доста късмет :wink:
Аватар
batmilen
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4888
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 8:56 am
Обратна връзка:

Мнение от batmilen »

На дребните карагьозчета в бургаско им викат "БЛЕЧ".Миналата година един колега Кирчо ми направи едно чепаре от малки червени карбонови куки №12 и 14 ,без перушина, с основни бедеми и майка от 0,14 и 0,16 мм.Лових с дълга 4 м. пръчка имакара 1000, "избих рибата".Редовно пълнех по една латексова кофичка 7-8 кг.В къщи не харесват карагьоза заради костите,затова го насолих по всички правила на рибарското изкуство,ред риба, ред морска сол,дафиново листче,бахар и по някое зърно карамфил... и т.н.:lol: стана страхотна вкусотия,що винце изпи после това мезе... :lol: Като излезе големия карагьоз и от него насолихме,тънкоста е след това да се извее и като се реже да бъде на тънки филийки,изтисква се отгоре един лимон и... :lol: още много винце... :lol: :lol:
Аватар
atillas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 302
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 9:24 am
Местоположение: Sofia

Мнение от atillas »

Stefko написа:Абе чесно казано не очаквах такива обезкуражаващи отговори :? От магазина и аз знам, а и това за скарата знам, но...
Мислех че ще има колеги с опит в улова на дунавска скумрия (или карагьоз) поради простата причина, че тук в службата имам две възрастни колежки (над 60те и нерибарки), които неведнъж са ми разправяли как с настъпването на пролетта и навлизането на пасажите с "циганка" (по видинските крайдунавски села и така му викат) всяка година най-спокойно и изключително успешно си я ловяли с въдици от брега :!: :?: :shock: И после се разказва естествено и за скарите и за бурканите и т.н. Та викам си: тези лелки, дето не знаят що е въдица я хващат, що да няма и по-запознати истински колеги риболовци?! Явно обаче въпросът трябва да се отнесе към старите местни майстори и може да се понаучи нещо...
"циганка" доколкото знам викат на малкия паламуд а не на карагьоза
поне при нас наименованието е такова
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”