Риболов в Кипър.

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
mitko_nenkov
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Нед Окт 14, 2012 2:28 pm
Местоположение: Видин

Риболов в Кипър.

Мнение от mitko_nenkov »

Здравейте Колеги от може би година не съм публикувал не че не съм имал излети (напротив , излети имам всяка седмица събота и неделя, и при всяка възможност в интерес на истината) . Просто нямах време да седна и да публикувам някои от излетите си !
Така и сега по същество , язовира се намира на около 90-тина километра от столицата Никозия. Максималната дълбочина която има язовира по сведение е около 4 метра , но лично моите опити преди настаняване с фиш-файндъра не засичат повече от 2 метра и 30 сантиметра. Дъното е тинесто , почвата е с червено кафяв цвят, има доста храсти подводни , понеже като спадне водата изкарат и като се качи останат по водата, във водоема водорасли няма(поне това е хубавото). Рибното богатство в дадения водоем е представено от шарани, червеноперки, тилапий(в България не съм виждал такъв вид риба) и разбира се слънчаци. :)
Самият риболов бе проведен преди около 2 седмици ,ден неделя. Присъствието на водоема беше в доволно количество, ужасно много румънци и българи . В интерес на истината рибната популация е застрашена от намаляване поради простата причина че месарщината от български и румънски риболовци прибират всичко уловено. А в билетите е упоменато , че рибата от този водоем трябва да се връща във водата! ( но това беше само отклонение)
Около 5 и поливина с един колега бяхме на водоема, в прогнозата за времето вятъра го даваха лек полъх 3 метра в секунда, но както обикновено тук никога не е така както го дават , по мое мнение беше над 5-6 метра в секунда.
Бях решил да лова на 13 метра и така и направи от предната вечер бях подготвил малко хлебни трохи и кюспе. Бях решил към тази консистенция от трохи и кюспе да добавя и 5 кг Browning BBQ захранка.
Ето няколко снимки да добиете представа :) :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
След като се настаних и разпънах, премерих дълбочината пред мен и се оказа около 2та метра. Дъното беше равно и чисто леко в ляво и в дясно от мен. Направих няколко контролни презамятания напред да проверя денивелацията , но както и очаквах не се оказа голяма разликата около 5 см някъде я отчетох по антената на плувката.
Бях заложил на 13 метра Browning Pro Carp Sniper Allaround , бях изкарал само два топсета единия оластичен с ластик 1.2 , а другият с 1.6 . Риболова започна с ластик 1.2 , основно 0,12, повод 0,10 , кука оунър номер 20 и плувка 0,75 грама (защото се очакваше вятър да има)
След като всичко беше разпънато и настанено за да може да проведа един удобен риболов , подхраних с 15 топки колкото портокал (голям) :) и няколко прашки с жито , пелети потъващи на Carp Zoom Halibut 6 мм. и бял червей.
В първият половин час нямах активност на петното , напълно обяснимо понеже не къпирах. След около час и нещо плувката ми потрепна леко в ляво и веднага подсечка от моя страна и на куката се оказа червеноперка около 100тина грама . След това влязох в серия с червеноперки и тук таме някоя Тилапия ето една снимка да ги видите:
Изображение
и около 12 часа след подсечка от моя страна ластика се разпъна доволно (все пак бях с 1,2 мм. и не много натегнат) и след около 3-4 минутна борба в кепа се оказа шаранче около 800те грама . Следователно от моя страна продължи по масирано подаване на пелети , и продължих както до преди шаранчето да си подавам по стиска храна на около 5-10 минути .
Вече се установих че шараните са пред мен и опитвах различни подходи лежах,бях над дъното , на самото дъно . Но в интерес на истината взимаха най уверено на около 1-2 см. над дъното . Вземаха на бял доста уверено , но в интерес на истината най добрите , хубави и чисти вземания имах на рингче с една пелетка Халибут :) :) :)
Риболовът беше песен както се казва имах кълванета, от моя страна се подаваше ту стиска с захранка, ту пелети или червей с жито.
В крайна сметка реших да приключа риболова към 3 часа след обяд , понеже се стъмва вече рано и да не прибирам по тъмно. Не че рибите не бяха долу,напротив бяха си там и бяха активни.
Крайният резултат беше множество червеноперки и тилапии , и 19 шаранета от около 800 грама до 1 кило и 500 грама. Шараните бяха борбени и диви , не както по множество платени водоеми в България :)
Ето и малко снимки :
Изображение
Изображение
Изображение
И разбира се най важната част от риболовния ми излет беше връщането на рибките там където им е мястото!!! И мисля че всеки самоуважаващ себе си риболовец би трябвало да последва примера ми и всички рибки след края на риболовния излет да си плуват на свобода. И нека Колеги да не забравяме риболова е хоби и удоволствие , а не за прехрана!! Има къде къде по хубави морски риби с много по добри вкусови качества от шаранчетата , който вместо да ни радват на всеки риболовен излет , се снимат в "мивки и на плочките в хола или банята" !!!
Ето и снимки с връщането на улова там където им е мястото :) :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Благодаря Ви за отделеното време и надявам се да Ви е харесал репортажа, ако е така ще има още снимки и репортажи :) :) :)
Успешни риболовни излети Колеги и още веднъж Ви апелирам моля Ви пазете рибното богатство !!!
Never give up :)
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Риболов в Кипър.

Мнение от icefire »

Браво... страхотен репортаж !
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
RAAZIEL
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1436
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 5:16 pm
Местоположение: Варна

Re: Риболов в Кипър.

Мнение от RAAZIEL »

Страхотно представяне колега....
Много гот,диваците до теб са се побъркали като гледам.Продъжавай с уроците по риболов и релийз.
ПАЗЕТЕ ЧИСТОТА НА ВОДОЕМИТЕ
Manowsiler
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Сеп 12, 2016 11:08 am

Re: Риболов в Кипър.

Мнение от Manowsiler »

Read the story made me realize that this is the knowledge that it was really helpful. I was impressed to read this information.
Аватар
bogno
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 283
Регистриран на: Пон Яну 27, 2014 11:30 pm
Местоположение: софия

Re: Риболов в Кипър.

Мнение от bogno »

А как е хавата с морския риболов.Ще ходя началото на май до Пафос и се чудя да пробвам ли?
Жена ми мисли,че съм на работа, шефът мисли, че съм болен, приятелите знаят, че съм НА РИБА!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”