Американските риби у нас. Проблеми и регулация.

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Американските риби у нас. Проблеми и регулация.

Мнение от AlbinoTrout »

Здравейте , не съм писал отдавана, но предвид все по зачестяващите репортажи за чужди видове и свързаните с това спорове , се стегнах и прочетох повече статии, за дам начало на една важна тема , която да бъде за основа на едно по- добро риболовно бъдеще за всички:
:fishing12: :fishing12: :fishing12: :fishing12: :fishing12: :fishing12: :fishing12:
1. Американска пъстърва. Навсякъде у нас се отглежда за храна и се зарибява от колеги с променливи резултати.
Най-лошото зарибяване - некоректни рибари ги зарибяват в пъстрвовата зона, чакат ги да пораснат и ги излавят почти всички, а реката остава с намалени месни видове. Други ги пускат с надежда в пъстървовата зона за да допълнят малкото балканки в района. В резултата браконери и месари бързо ги разбират, излавят и покрай тях и малкото скрити балканки , а ако някоя остане първото - пълноводие ги отнася надалеч.
Американката е подходящо да е зарибява в горната част на кефаловата зона, при наличие на големи вирове паднали дървета и скали, за да може част от рибите дори след пълновoдие да се установят и да пораснат. С времето те ще формира навици и ще си пазят територията. Няма никакъв смисъл да се пускат в зоната на балканската пъстърва, предвид променливия климат и честите наводнения тези риби ги понася водата и сигурно стигат до морето накрая.
Зарибяването в планински язовири също не е осбенно успешно, защото когато нарастне и стнае трофей, отива в дълбокото и там си умира неоценена от болести и старост.Рядко някоя се дига на тролинг. Затова основно се излавят малки и средни екземпляри.
2. Сивен. Въпрекия красивия вид рибата е капризна и взискателна и не много лесна за зарибяване. Единствено в планинските езера и язовири тези риби тези риби се отпускат, стават големи и обличат брачни премени. В реките само на много малко места успяват да се задържът повече за да станат големи. Още по-малко станаха трофеи, докато правят кариера - като дразнят рибарите със своята неуловимост.
3. Тигрова пъстърва. Преди време са произвеждани у нас - това е хибрид между балканка и сивен. Рибите нарастват по-бързо, издържат на болести повече, не правят размножителни миграции които да ги излагат на рискове, по-хищни и смели са от своите родители. Затова в щатите ги предпочита за зарибаване във водоемите за спортен риболов. Отделно и много красивият им външен вид. Рибите не се пускат в пътървовата зона.
4. Слънчева рибка. У нас вредител, в родината си ценен риболвен обект. На много места тя прави инвазии и по брега се натруват много малки и среди екземпляри кото унищоват всичко. Слънчевката прави гнезда в плиткото и пази хайвера и малките. Нямаме наш вид които да и противдейства. След време те намалят защото бреговете обрастват и не могат да си правят удобни гнезда или се появят отнякъде горчивки или гамбузия които им изяждат хайвера без проблем. Сомът определено не я намаля , а щуките бързо растът и минават на по-едра плячка.
5.Американско черно котешко сомче. Вече има статии , че инвзира резервата Сребърна. Също като слънчевката у нас няма нищо което да им противодейства, а и имат отровни шипове на всичкото отгоре.
Ето и тяхното размножаване:
https://www.youtube.com/watch?v=Uk-8nnBy9ew
6.Най- накрая осатвям най-важният и на мистичен предстваител на американските риби - Голямоустия костур.
Вече официлано се води , че видът присъства в България , но може би все още няма правила и наредбни за неговто стопанистване. В нашите форуми доскоро мнго се спореше за неговата полезност, затова за повече актуалност се позачетох по амерконските сайтове и форуми. Оказава се , че видът е основен за подържането на равновесието на видовете. При стопанисване на водоеми - малки и големи , често има проблем с пренаселване от различни видове слънчеви рибки и котешки сомчета. И пускат басове май по 50 на хектар Пускането на големи сомове или щуки , не оправя нещата, а ги влошава. При инвазия на раци пак пускат басове. У нас за всичко се пуска щука която бързо нараства почва да яде само големи риби и лесно я излавят рибарите. После , се чака новото евентуално зарибяване ако дойде въобще и плевелната риба задушава водоема.
Щуката е полезна само за големи водоеми където прочиства от големи болни риби. В малки водеми я пускат съвместно с басове.
Как я карат басовете в Америка? Ето Как:
Рамножават се в плитчинте с чисто дъно и вода, охраняват хайвера и малките. Малките басове като малки ядът от техните лешанки малки слънчеви рибки и насекоми. Като пораснат минава основнао на риба. Обикалят и унищожават всчики дребни слънчевки, дребни сомчета и жълт костур.Като стната по големи се изтеглят малко по на дълбоко и хапват по големи риби и от собствения вид ако има повечко. Не стигат никога до голямата и студена вода където са езерните пъстърви и не си пречът с тях. В резултат имаме стабилни популации от едри и здрави котешки сомчета и слънчеви рибки. Затова и сомчетата имам отровни шипове да са по неудобни, а слънчевките от различните видове стават по широки за да не може да ги гълтат лесно. Подобни отношения имат платиката и щуката у нас. Отделно и намаля така досадните раци. Въпреки това за всеки водем се прави оценка и с табелка се описва колко баса и с какъв размер можеш да вземеш.
У нас рибарите ще са основен негов регулатор и донякъде щуката. В реки не може да се размножава, много трудно може да прави гнезда в ръкавите и свързани блата , но влизат всякакви риби мътят водата , рамножават се и горе долу е всеки на всеки. Затова и толстолопа инвзира големите реки - защото там оснвен регулатор са сомовете, а те са по дъното , а басовете са пренебрежимо малки.
Рибата е много преспективна като риболовн обект и регулатор, има всички плюсове на щуката , без нейните минуси и предлага много повече от нашият костур. И намаля раците което е проблем на много места.
Остава само да се проучи и да зпочне да се произвежда и зарибява под някакъв контрол.
Ето и един много показателен красив клип:
https://www.youtube.com/watch?v=dDx-hc5oPJQ
Вижда се един много дебел лин. Още преди сто години е вкаран лин в щаите , но баса му пречи да прави инвазия и затова има само единични бройки. Слънчевките всичките са големи и костурите са на по рехави ята.
Наличието на басове е повлияло популациите на другите хишници както се вижда.
Това засега. Надявам се да се включат повече колеги с идеи и линкове. За да можем да сме по прецизни в риболова и зарибяванията.
Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”