Места за риболов за начинаещи

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

koceww
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 08, 2021 3:40 pm

Места за риболов за начинаещи

Мнение от koceww »

Здравейте. Да започна първо с това ,че съм начинаещ. Интересува ме къде около София може да се ходи за риба (платено/неплатено). Ходих веднъж преди седмица на Искър до с.Ново Село ( там хванах 4 дребни костурчета ), а преди 3-4 дни ходих на яз.Бистрица при с.Безден. Там собственика влезе с лодката и към 8 часа сутринта изсипа 4-5 чувала с храна за риба. От 07:00 до 13:00 (когато си тръгнах) не бутна нищичко.

Бихте ли ми препоръчали къде мога да ида и да се насладя на риболова. В момента съм с въдица 3 метра , която е за дъно и плувкарска въдица.
Благодаря!
Gosheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 5:47 pm

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от Gosheto »

Здрасти. Няма места за начинаещи и такива за напреднали. Въпросът е ти да започнеш от начало. Бих ти препоръчал да ловиш на плувка. Прочети и си набави подходяши такъми, вържи правилно линията. Един директен телескоп 5м, примерно, плувка 1.5гр, 0.18 основно, 0.12 повод, кука 14. Един пакет захранка. Една кутия шарен червей. Всяка една баластриера около София е подходяща. Стената на Панчарево също. Успех!
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от icefire »

Gosheto написа:Здрасти. Няма места за начинаещи и такива за напреднали. Въпросът е ти да започнеш от начало. Бих ти препоръчал да ловиш на плувка. Прочети и си набави подходяши такъми, вържи правилно линията. Един директен телескоп 5м, примерно, плувка 1.5гр, 0.18 основно, 0.12 повод, кука 14. Един пакет захранка. Една кутия шарен червей. Всяка една баластриера около София е подходяща. Стената на Панчарево също. Успех!
Колега , ти го меташ у длибокото ... :) кука 14 , ала/бала ...
Да връзва една пружина , да буа леб и кукуруз.. и толкоз...
Останалото ще си дойде само , след време ...
Иначе си прав ! Места за начинаещи и напреднали - няма ! Отиваш меташ .. и ко доде ... :fishing8:
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от дядо тричко »

За начинаещи са платените язовири, там рибата е повече отколкото в държавните, и улова е по лесен. Наслука!
koceww
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 08, 2021 3:40 pm

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от koceww »

icefire написа:
Gosheto написа:Здрасти. Няма места за начинаещи и такива за напреднали. Въпросът е ти да започнеш от начало. Бих ти препоръчал да ловиш на плувка. Прочети и си набави подходяши такъми, вържи правилно линията. Един директен телескоп 5м, примерно, плувка 1.5гр, 0.18 основно, 0.12 повод, кука 14. Един пакет захранка. Една кутия шарен червей. Всяка една баластриера около София е подходяща. Стената на Панчарево също. Успех!
Колега , ти го меташ у длибокото ... :) кука 14 , ала/бала ...
Да връзва една пружина , да буа леб и кукуруз.. и толкоз...
Останалото ще си дойде само , след време ...
Иначе си прав ! Места за начинаещи и напреднали - няма ! Отиваш меташ .. и ко доде ... :fishing8:
В момента съм с въдица 3 метра , на която съм монтирал пружина и 2 куки 10ки и влакно 0.25 . Другата въдица е match 3.90м с 0.16 влакно , 5г плувка и кука 7ца.
Бихте ли ми препоръчали язовир на около час, час и нещо най-много от София , къде с това "снаражение" да си направя кефа? Освен Панчарево и Искър къде другата бихте ме посъветвали да ида ? Благодаря на всички за коментарите!
koceww
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 08, 2021 3:40 pm

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от koceww »

Имате ли информация относно язовир Дяково? Как са нещата там и с тези въдици ,които разполагам ще ми свършат ли работа ? Гледам че не е много далеко от София , на около час път ?
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от icefire »

koceww написа:Имате ли информация относно язовир Дяково? Как са нещата там и с тези въдици ,които разполагам ще ми свършат ли работа ? Гледам че не е много далеко от София , на около час път ?
Колега , Дяково е тегав язовор за риболов ... имахме дълга студена пролет , там язовирът се пълни с много студена рилска вода.... която се топли чак в края на лятото :) .. ако намериш добро място , най-много да наскубеш уклейки и дребен костур .. тук във форума има теми за язовир Дяково , прочети и се ориентирай ...
По-горе споменаваш за язовир Бистрица при село Безден .. там е идеално за теб , нищо че хранят рибата (понякога) .. по-често ходене му е "майката" :) На мач-а влакно 0.16 ти е прекалено тънко (според мен), кука номер №7 пък е прекалено голяма за мач - пак според мен ....теглото на плувката е относително нещо .. зависи къде и как ще ловиш , на какво разтояние ще замяташ , дълбочина , течение , вятър и ред други .... ваглер или слайдер ... зависи колко от отежняването искаш да е по линията и колко на "плувката" и т.н. и т.н. ... Уважавам поривите с които търсиш информация , но тук трудно ще получиш изчерпателна информация на момента .. Повечето вече е изписано , чети из форумът ... по теми , сладководен риболов , риболов на тежко... риболов на мач и така нататък :)
Пожелавам ти успех !!! и ходи на Безден при Ванката .. тъкмо гледах във Фейса , че пуснал златни рибки :)
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
koceww
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 08, 2021 3:40 pm

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от koceww »

icefire написа:
koceww написа:Имате ли информация относно язовир Дяково? Как са нещата там и с тези въдици ,които разполагам ще ми свършат ли работа ? Гледам че не е много далеко от София , на около час път ?
Колега , Дяково е тегав язовор за риболов ... имахме дълга студена пролет , там язовирът се пълни с много студена рилска вода.... която се топли чак в края на лятото :) .. ако намериш добро място , най-много да наскубеш уклейки и дребен костур .. тук във форума има теми за язовир Дяково , прочети и се ориентирай ...
По-горе споменаваш за язовир Бистрица при село Безден .. там е идеално за теб , нищо че хранят рибата (понякога) .. по-често ходене му е "майката" :) На мач-а влакно 0.16 ти е прекалено тънко (според мен), кука номер №7 пък е прекалено голяма за мач - пак според мен ....теглото на плувката е относително нещо .. зависи къде и как ще ловиш , на какво разтояние ще замяташ , дълбочина , течение , вятър и ред други .... ваглер или слайдер ... зависи колко от отежняването искаш да е по линията и колко на "плувката" и т.н. и т.н. ... Уважавам поривите с които търсиш информация , но тук трудно ще получиш изчерпателна информация на момента .. Повечето вече е изписано , чети из форумът ... по теми , сладководен риболов , риболов на тежко... риболов на мач и така нататък :)
Пожелавам ти успех !!! и ходи на Безден при Ванката .. тъкмо гледах във Фейса , че пуснал златни рибки :)

Относно мач-а , беше прав. Ходихме на Дяково и след 1 час осъзнах че куката е прекалено голяма. Смених я с 10ка и потръгнаха нещата. Общо взето , с колегата ( и двамата сме еднакно нови в риболова ) с 2 мач-а по 3.90м хванахме 15 дребни рибки ( мисля ,че бяха каракуди и 2-3 костурчета ) и си направихме поне кефа ,че хванахме нещо. Хвърлях и другата въдица с пружина и кука 8ца и качамак , но явно не я връзвам както трябва и куката се оплита постоянно в пружината , та цял ден тя си остана капо. Имаше един колега на около 15-20 метра , хвърляше с фидер и направо ги убиваше. Може и да не хванахме големи рибки , но като заначало си направихме кефа!
koceww
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 08, 2021 3:40 pm

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от koceww »

Изображение Бяхме от тази страна на язовира и си прекарахме чудесно, макар и с малък улов. Чудехме се от другата страна на този ръкав има ли как да се стигне и изобщо има ли смисъл да се ходи отдругата страна. Поздрави на всички ,които отговарят може би на глупавите ми въпроси. :fishing3: :fishing3:
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от icefire »

koceww написа:Изображение Бяхме от тази страна на язовира и си прекарахме чудесно, макар и с малък улов. Чудехме се от другата страна на този ръкав има ли как да се стигне и изобщо има ли смисъл да се ходи отдругата страна. Поздрави на всички ,които отговарят може би на глупавите ми въпроси. :fishing3: :fishing3:
Колега , няма глупави въпроси .. има грешки на растежа , но всичко е наред ! Практика му е майката , по малко теория и много практика .. И не забравяй, най-важното е да се забавляваш ...
Успех !!!
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
koceww
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Юли 08, 2021 3:40 pm

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от koceww »

Здравейте, колеги. Още едно въпросче . Как стоят нещата с риболова на Панчарево . Къде по точно е удачно да се ходи там за да няма джетове , навалица и д-р ?
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от дядо тричко »

Ентусиазма на начинаещите са свежата струя в нашето хоби. Колкото и да си опитен и познаваш водоема няма гаранция кой от излетите ти ще е успешен. Това не е магазин и вземеш каквото искаш затова поздрава ни е насука. Даже и да ловиш на частен язовир претъпкан с шарани не може да имаш 100% слука. За успешен риболов оценявам когато се приближа до 50%. Все пак мога да ти споделя какви са методите ми на риболов, на които разчитам.
Когато не познаваш водоема, отиваш през почивните дни когато има най много хора. Преди да започнеш обикаляш наред колегите, представяш се и ако може завързваш приятелски разговор. Какво се лови, какви риби има на какво кълве с какви въдици се лови ......Не всеки е в настроение и готов да сподели, така че не се отчайвай продължавай напред докато срещнеш колега който ще ти сподели всичко. Ако до такъв колега намериш и свободно място си ударил джакпота. Той ще ти обясни всичко в течението на риболова. Наслука!
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от icefire »

дядо тричко написа: Съб Юли 08, 2023 8:48 pm Ентусиазма на начинаещите са свежата струя в нашето хоби. Колкото и да си опитен и познаваш водоема няма гаранция кой от излетите ти ще е успешен. Това не е магазин и вземеш каквото искаш затова поздрава ни е насука. Даже и да ловиш на частен язовир претъпкан с шарани не може да имаш 100% слука. За успешен риболов оценявам когато се приближа до 50%. Все пак мога да ти споделя какви са методите ми на риболов, на които разчитам.
Когато не познаваш водоема, отиваш през почивните дни когато има най много хора. Преди да започнеш обикаляш наред колегите, представяш се и ако може завързваш приятелски разговор. Какво се лови, какви риби има на какво кълве с какви въдици се лови ......Не всеки е в настроение и готов да сподели, така че не се отчайвай продължавай напред докато срещнеш колега който ще ти сподели всичко. Ако до такъв колега намериш и свободно място си ударил джакпота. Той ще ти обясни всичко в течението на риболова. Наслука!
Колега ... темата е от преди 2 години ... Този човек може и да се е отказал от риболовът вече ... никой не му отвърза на питанията :)
Техническият шпионаж който предлагаш да прави е грешен ... Аз понякога много мразя "навляци" ... виж друго е ако сме се уговорили предварително да ходим за риба заедно !
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от дядо тричко »

Най лесно да се научиш е като гледаш как го правят опитните. Колкото и да си опитен като отидеш някъде за първи път всеки джокер ти е от полза. Всеки малко или повече е гледал от другите. Колкото и да се учиш си умираш ненаучен. Мъдрият човек се учи от всички глупака всичко знае. За навлеци смятам тези които идват на петното където вече ловиш като казват че мястото е тяхно защото вчера са го захранили, но и те могат да са ти полезни. Поканвам ги учтиво да ловим заедно, като и правя място повечето се съгласяват други те махат от мястото. Даже и ако трябва малко да се преместя няма проблем, след като мястото е тяхно. Защото те със сигурност могат да ти дадат много джокери.
Главната ми цел е да се забавлявам и да не влизам в конфликт и конфронтация. Обикновено излетите ми са еднодневни, но в тия топлици до обяд. От друга страна колкото и да си опитен и познаваш водоема винаги има какво да научиш и обогатиш тактиките си. Така че компанията на колегите няма да ми навреди. Пък ако мога да дам съвет на нуждаещите няма да обеднея, или да изловят рибата. Тези които излавят рибата не го правят с въдици.
Аватар
mikluho
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Мар 26, 2023 11:08 am
Местоположение: Вакарел

Re: Места за риболов за начинаещи

Мнение от mikluho »

Това с "мястото е заето" или номера с "ние поддържаме тук" ме вбесява тотално!
Аз обикалям постоянно и не се задържам на едно място повече от час, не виждам причина някой да ми се прави на собственик и да си пази място за две идвания в месеца.
Иначе рядко попадам на сговорчиви типове с въдици, вече не се опитвам и да ги заговарям.
Повечето са владетели на мимикрията, крият се, мълчат и не шават много.
Ако ще посещавам нов водоем, проверявам за налично инфо в нета и подготвям една или максимум две "тояжки"/ако ще се спи на място/ с малко примамки и бегом натам.
И да няма улов /аз така и така ги пускам/, една хубава разходка ми е добре дошла.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”