Съвет за макара.

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
erkamu
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Мар 24, 2019 4:22 pm

Съвет за макара.

Мнение от erkamu »

Здравейте,
Набелязал съм си някои неща за покупка от алиекспрес. Та реших да си купя макара, за да сменя една, която вече е издала фронта и яко превърта.
Тази макара е една от най купувани те в алито

US $9.31 28%OFF | Spinning Fishing Reel 12BB + 1 Bearing Balls 500-9000 Series Metal Coil Spinning Reel Boat Rock Fishing Wheel
https://s.click.aliexpress.com/e/b0UwWcz2
Интересува ме дали е подходяща за риболов на дъно?
Коя серия да избера? Едва ли ще хвана по-голяма риба от 2-3 кг.
Има някаква таблица с размера и дължината на кората, която може да се навие. Не знам кой би купил макара с капацитет 170 метра примерно...Не му разбирам много, ако може да ме посъветва те? Благодаря.
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Съвет за макара.

Мнение от Димитър Чаушев »

На "дъно " е относително понятие, но тя макаричка с едо лагерче е по вероятно да става за спининг или плувка.
И да, много навиват над 170 метра корда на макарите си особено ако са шаранджии, аз навивам даже 550. 0,35 мм.
Не че , с тая макара няма да извадиш шаран но, виж нещо по сериозно.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Съвет за макара.

Мнение от icefire »

Димитър Чаушев написа:На "дъно " е относително понятие, но тя макаричка с едо лагерче е по вероятно да става за спининг или плувка.
И да, много навиват над 170 метра корда на макарите си особено ако са шаранджии, аз навивам даже 550. 0,35 мм.
Не че , с тая макара няма да извадиш шаран но, виж нещо по сериозно.
Колега къде видяхте 1- едно лагерче , на сайта пише 12+1 лагери ... или можеби гледаме различни неща , отделно от това я дават от 1000 до 9000 - размер , каква плувка къв спининг!??!!
Друг е въпросът , че за 9$ - девет долара , аз лично не бих си закупил макара ... Аликспрес е императора на ефтините ментета .. може да има и читави работи , но не и за тази цена !
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Съвет за макара.

Мнение от Димитър Чаушев »

icefire написа:
Димитър Чаушев написа:На "дъно " е относително понятие, но тя макаричка с едо лагерче е по вероятно да става за спининг или плувка.
И да, много навиват над 170 метра корда на макарите си особено ако са шаранджии, аз навивам даже 550. 0,35 мм.
Не че , с тая макара няма да извадиш шаран но, виж нещо по сериозно.
Колега къде видяхте 1- едно лагерче , на сайта пише 12+1 лагери ... или можеби гледаме различни неща , отделно от това я дават от 1000 до 9000 - размер , каква плувка къв спининг!??!!
Друг е въпросът , че :fishing6: за 9$ - девет долара , аз лично не бих си закупил макара ... Аликспрес е императора на ефтините ментета .. може да има и читави работи , но не и за тази цена !
Извинявам се, недоглеждане от моя страна.
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Съвет за макара.

Мнение от дядо тричко »

За мен при избор на макара за дъно големината е решаваща, и не бива да е по малка от серия 6000. Какви са предимствата? На по голямата шпула се побира повече и по дебела линия. Ако се вниса с лодка дистанцията надминава 200 метра. При лов на големи риби кордата е по дебела и се нуждае от голям габарит шпула и макара. Повечето от язовирите са силно обрасли, и се лови в тесни коридори между орязването на камъша и тръстиките. При вадене на рибата не трябва да и позволяваме да се заплете в страни защото се скъсва. А това можем да го осъществим единствено с голяма шпула и мощна макара, където при един оборот на голямата шпула обира повече линия и имаме пълен контрол при воденето на рибата. Тежестта на дънната макара не е от значения, защото въдицата е поставена и не я държим, следователно колкото е по масивна толкова по добре, решаваща е мощта и.
Другото нещо е да е с две шпули. Едната се запълва с дебела, а другата с по тънка корда и веднага могат да се сменят. И на практика разполагаме с две макари.
Следващото изискване което също е важно, и задължително дънната макара трябва да е с двоен аванс, или както го наричат байтрунер или нещо подобно. Това гарантира, че при самозасичане на по голяма риба няма да отнесе въдицата ни в язовира. Както и лукса при риболов, който ни осигурява двойният аванс, защото не трябва при всяко замятане да затягаме аванса при замятане, и да го охлабваме при поставяне на сигнализатора, дребни неща които ни улесняват и правят излета комфортен.
Ако влезем в темите цени и марките това са безкрайни и излишни дискусии. И най евтината макара избрана точно по предназначението и, ще ни свърши по добра работа, и ще ни достави по голям комфорт, от най скъпата предназначена да друг вид риболов.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Съвет за макара.

Мнение от butnik »

дядо тричко написа: Ако влезем в темите цени и марките това са безкрайни и излишни дискусии. И най евтината макара избрана точно по предназначението и, ще ни свърши по добра работа, и ще ни достави по голям комфорт, от най скъпата предназначена да друг вид риболов.
Да бе,макара от 9 $ ще ми сравняваш с Ултегра ...... :lol: :lol: :lol: От Алиекспрес макара не поръчвай,рискът е голям.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Съвет за макара.

Мнение от rap66 »

erkamu написа:Здравейте,
Набелязал съм си някои неща за покупка от алиекспрес. Та реших да си купя мака....
Няколко съвета.
1. Доставката. Желателно е да е безплатна, а не 19 $
2. Много поръчки. Руснаците са най обективни. Например тази която посочвам има над 700 поръчки и почти всички са доволни. Чети коментарите от 1 към 5, като четеш само за качеството на продукта, от другото си защитен от нагазина
3. Поръчвай макарите една по една, след като предната тръгне

https://m.aliexpress.com/item/328789808 ... 4092987444
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Съвет за макара.

Мнение от дядо тричко »

butnik Една макара от 9 долара, клас над 6000 , ще е несравнимо по добра дори и от най скъпата клас 1000 при дънен риболов. Най важното условие е използването на макарата точно по предназначението и.
И най евтиният джип Нива ще е по добър в терена за риболов, отколкото многократно по скъпото Ферари предназначено за асфалтови пътища.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”