Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

butnik написа:Първо си избери метод на ловене,всички са си продуктивни ,ако си наясно с материята.Започни първо с плувка,купи си една болонезка 5м и от там започвай да градиш.Това фибростъкло едва ли е 340гр,но нейсе.Моят съвет е да си направиш труда да отвориш раздел Сладководен риболов и да започнеш да четеш.Човек се учи цял живот,ако нещо не ти е ясно,то питай.Но така формулиран въпрос е труден за отговор.
Дори само на Орозов магазина да остане ще сменя хобито,но от него вирбел няма да си купя.
Въдицата ми е DAM ONLINER TELE SPIN 3.00 МЕТРА- 320 ГРАМА!!! :fishing1:
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

дядо тричко написа:koko95 Поздравления за ентусиазма и наслука. В зависимост от мястото на риболов и рибата се избират оптималните варианти за риболов. Като посетиш даден водоем веднага схващаш нещата за начина на риболов и техниката, която е специфична за всеки водоем и сезон. Една разходка и среща с редовно посещаващите местата, можеш да получиш най точната информация. Която не може да ти даде никой тук, защото всеки водоем е специфичен. Успешният риболов зависи от наличието на риба, повече от оборудването. Ако посетиш арендовани язовири през активният летен сезон със сигурност ще уловиш шарани, което няма как да се случи в държавните язовири без значение от въдицата ти. Шарана се лови и със корда навито на шише, както са го ловили преди, когато в язовирите е имало шарани. А сега без лодка и сонар е невъзможно.
Благодаря! Значи на река Искър съм бил и рибите са доста капризни, там си е да имаш разнообразни доста примамки за дъно,на спининг и да имаш невидима плувка.На Доспат съм бил и там рибите може да се ловят с почти всички методи за риболов.На река Искър става на фидер ,става на мухарски риболов или с булдо.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от icefire »

Дерзайте ! ... тъкмо започна да става смешно ... :)
И стига с тази НЕВИДИМА ПЛУВКА !!!!!!! - няма такава .. или поне кажи , какво е това чудо което наричаш " невидимо" !?!?!?!?
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от antivik »

:wink: Я вземи зарежи тези акъли. До колкот разбрах от първото питане, търсиш вървежен и сигурен начин на риболов, а аз такъв ти го казах още в един от първите ми постове. Нема какво да се чудиш, вземаш двайстачка и бегом до някой добър магазин, улова е гарантиран. Те този метод/начин/ на риболов работи винаги и навсякъде/къдет има добър магазин разбира се/ :D .
Плюсовете на метода са много: Първом не мислиш за глупости от рода на "Къде и кога, с кого да ходя?". Не хвърляш стотици и хиляди левове за такъми, салтанати и сур билюк "глупости" някои от които може и изобщо да не ползваш :wink: /не вкарвам в сметката разходи за лагерно и многодневно оборудване, там вече става страшно/. Не се занимаваш с "глупости" от рода да се товариш с багаж, да хвъргаш разходи за стръв и захранка, да обикаляш като улав разни пущинаци де не се знае има ли риба-няма ли. Улова ти е гарантиран винаги независимо от различните условия. Имаш възможност на 1 място да ловиш и сладководна, и морска, и океанска риба/те тази опция при нас на други места я няма лови се или едина вид, или другия/.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Desert Leo
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Май 11, 2018 1:24 pm

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от Desert Leo »

butnik написа:Какво е странното за избора-плувка ,фидер,карп,сом,спининг .Или ти ходиш с всички въдици ако не ще на плувка,воблер,ако не ще на воблер,тапа с рибка за щука и т.н.
Що само плувка? Леко (всякакви поплавъци), тежко (котви) и спинингарски джиджавки и всичко това според водоема, текущото му състояние, рибата, която го населява и тая част от нея, която се обажда.
На селската рекичка бреговете са обрасли и там нося две двуметрови пръчлета - едното на тежко, а второто с малка плувчица. В тази река места за спининг (поне в тази част) рядко има. То и плувкарските не са много. С 5-метрова тояга ще брулиш листата на дърветата, а ако се наложи да се местиш по брега (а то си е задължително), ще се чудиш тоягата ли или себе си да спасяваш от драките. Понякога прецапвам през реката за по-лесно, та високите ботуши са винаги с мен.
За местния язовир, пръчките са други и къде по-дълги.

Седя си миналото лято на рекичката под сянката, вода малко, рибите и те малки. Мъкааа... Топя оловото между корените на един дънер и вадя кротушки за забавление. Идва един младеж с мухарка и като се започна едно мятане, свят ми се зави... Как не го заболяха ръцете, не знам. След малко идва друг колега, къпещ някакво жабе вече няколко часа (по неговите думи). Мъкааа... Е, те затова писах по-горе, че не разбирам що е то да си избереш метод за ловене.

Ей го и младежа koko95. Невидими плувки, камуфлажни дрехи... Ами, че то аз в казармата нямах такива, а и преди и след нея си ловях риба. :)
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

icefire написа:Дерзайте ! ... тъкмо започна да става смешно ... :)
И стига с тази НЕВИДИМА ПЛУВКА !!!!!!! - няма такава .. или поне кажи , какво е това чудо което наричаш " невидимо" !?!?!?!?
https://riboco.com/index.php?lng=BG&mod ... &show=3908 ТАЗИ Е НЕВИДИМАТА ПЛУВКА 20 И 30 ГРАМА!!!
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

antivik написа::wink: Я вземи зарежи тези акъли. До колкот разбрах от първото питане, търсиш вървежен и сигурен начин на риболов, а аз такъв ти го казах още в един от първите ми постове. Нема какво да се чудиш, вземаш двайстачка и бегом до някой добър магазин, улова е гарантиран. Те този метод/начин/ на риболов работи винаги и навсякъде/къдет има добър магазин разбира се/ :D .
Плюсовете на метода са много: Първом не мислиш за глупости от рода на "Къде и кога, с кого да ходя?". Не хвърляш стотици и хиляди левове за такъми, салтанати и сур билюк "глупости" някои от които може и изобщо да не ползваш :wink: /не вкарвам в сметката разходи за лагерно и многодневно оборудване, там вече става страшно/. Не се занимаваш с "глупости" от рода да се товариш с багаж, да хвъргаш разходи за стръв и захранка, да обикаляш като улав разни пущинаци де не се знае има ли риба-няма ли. Улова ти е гарантиран винаги независимо от различните условия. Имаш възможност на 1 място да ловиш и сладководна, и морска, и океанска риба/те тази опция при нас на други места я няма лови се или едина вид, или другия/.
Ми по тая логика пътувай с градския транспорт само, за да пестиш CO2. КЕФ ЦЕНА НЯМА!
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

Desert Leo написа:
butnik написа:Какво е странното за избора-плувка ,фидер,карп,сом,спининг .Или ти ходиш с всички въдици ако не ще на плувка,воблер,ако не ще на воблер,тапа с рибка за щука и т.н.
Що само плувка? Леко (всякакви поплавъци), тежко (котви) и спинингарски джиджавки и всичко това според водоема, текущото му състояние, рибата, която го населява и тая част от нея, която се обажда.
На селската рекичка бреговете са обрасли и там нося две двуметрови пръчлета - едното на тежко, а второто с малка плувчица. В тази река места за спининг (поне в тази част) рядко има. То и плувкарските не са много. С 5-метрова тояга ще брулиш листата на дърветата, а ако се наложи да се местиш по брега (а то си е задължително), ще се чудиш тоягата ли или себе си да спасяваш от драките. Понякога прецапвам през реката за по-лесно, та високите ботуши са винаги с мен.
За местния язовир, пръчките са други и къде по-дълги.

Седя си миналото лято на рекичката под сянката, вода малко, рибите и те малки. Мъкааа... Топя оловото между корените на един дънер и вадя кротушки за забавление. Идва един младеж с мухарка и като се започна едно мятане, свят ми се зави... Как не го заболяха ръцете, не знам. След малко идва друг колега, къпещ някакво жабе вече няколко часа (по неговите думи). Мъкааа... Е, те затова писах по-горе, че не разбирам що е то да си избереш метод за ловене.

Ей го и младежа koko95. Невидими плувки, камуфлажни дрехи... Ами, че то аз в казармата нямах такива, а и преди и след нея си ловях риба. :)
Мисля да пробвам да пробия камък от реката и да ползвам речния камък за ИНКОГНИТО монтаж ,а куката да скрия с DYNABAIT ПРИМАМКИ :) .
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от antivik »

koko95 написа:
Desert Leo написа:............
Мисля да пробвам да пробия камък от реката и да ползвам речния камък за ИНКОГНИТО монтаж ,а куката да скрия с DYNABAIT ПРИМАМКИ :) .
Ето това е страхотна идея! :supz: :smt023 Те тука с 1 фишек удари не 2 а не знам колко "заека". Първом пестиш от плащане на олово и тежести, така`м чи, к`во ше им даваш пари, камъни по реката бол :D . После тоз камък можеш да си го ползваш зимно време и зеле да затиснеш, кога пътуваш с колата, по наклон, колелото да подпреш....Те ти ги до тука 3 "заека".
Дерзай!!!
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

antivik написа:
koko95 написа:
Desert Leo написа:............
Мисля да пробвам да пробия камък от реката и да ползвам речния камък за ИНКОГНИТО монтаж ,а куката да скрия с DYNABAIT ПРИМАМКИ :) .
Ето това е страхотна идея! :supz: :smt023 Те тука с 1 фишек удари не 2 а не знам колко "заека". Първом пестиш от плащане на олово и тежести, така`м чи, к`во ше им даваш пари, камъни по реката бол :D . После тоз камък можеш да си го ползваш зимно време и зеле да затиснеш, кога пътуваш с колата, по наклон, колелото да подпреш....Те ти ги до тука 3 "заека".
Дерзай!!!
Всъщност има една джвъчка дето директно да сложиш камъка, ама други си е 100% инкогнито монтаж с пробит камък примерно с 0.25-0,30mm дупка, през която да мине влакното :) . https://www.decathlon.bg/tezhest-ballas ... 04715.html
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от icefire »

Коко скифтай сега ... пич ! Това е вид тапа 20-30 гр.. по-скоро прилича на пелет ваглер ..а най - вече мяза на н'екъв вид маркер ... Но как да е .. лошо няма , Ти си я кръстил : "НЕВИДИМА" понеже е изработена от някакъв вид прозрачна пластмаса ... НО ! това не я прави - НЕВИДИМА !!! ... невидими неща има само в приказките ... от сорта на шапка невидимка и т.н. :) ...
Виж друго мога да ти кажа ... вземи да послушаш хора като Butnik-a и antivik .. вярно , че темата малко тръгна на майтап .. Но тези хора знаят какво говорят и можеш да научиш много от Тях !!!
Също така прочети темите от форумът ... по раздели ... например : Сладководен риболов - Видове риболов - Риболов на плувка- Риболов на тежко ... и т.н. Зимата е доста замрял риболовът по нашите места , такаче .. имаш време да прочетеш на воля ... После си избери вид риболов и започвай да прилагаш на практика .. Сам ще видиш как нещата ще си дойдат на място .. четеш - усвояваш на теория - после , прилагаш на практика .. и така ..
Съответно .. не пропускай и темите за такъмите ( според начина на риболов , който си избрал) ! Магазинът който споменаваш в първият ти пост , съвсем не е "върхът на сладоледа" .. в София рибарски магазини бол .. отиди разгледай !!! разпитай не се притеснявай от нищо ... не се спирай на първото нещо което ти предложат .. В повечето магазини продавачите са консултанти и състезатели по риболов .. хора с положително отношение към хобито ... Ако си сериозен , не залагай на бюджетни решения .. Въпросът с парите съвсем не е за подценяване , но избери си метод на риболовене и според него , прилежащите такъми ...
Неща от сорта на : как е ловил вуйчо ми , дядо ми и т.н. ги зарежи ... Живеем в 21 век .. нещата напреднаха има модерни съвременни начини и такъми ...
Така както си задал темата .. Тя е необятна ... ти желаеш някой да ти пренапише форумът ... като редактира и плевелите ... Но ти сам можеш да го направиш !
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Desert Leo
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Май 11, 2018 1:24 pm

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от Desert Leo »

icefire написа:Неща от сорта на : как е ловил вуйчо ми , дядо ми и т.н. ги зарежи ... Живеем в 21 век .. нещата напреднаха има модерни съвременни начини и такъми
Хайде да не отиваме в крайности. :) Дядо, вуйчо и батковците ловяха с това, което имаше тогава и ловяха много по-успешно от сега. Това не значи да се отхвърлят новостите, а да не абсолютизират. Като начало, пръчката и макарата на младежа ще му свършат работа. Ако има желание и натрупа опит, ще разбере какво още му трябва.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от icefire »

Desert Leo написа:
icefire написа:Неща от сорта на : как е ловил вуйчо ми , дядо ми и т.н. ги зарежи ... Живеем в 21 век .. нещата напреднаха има модерни съвременни начини и такъми
Хайде да не отиваме в крайности. :) Дядо, вуйчо и батковците ловяха с това, което имаше тогава и ловяха много по-успешно от сега. Това не значи да се отхвърлят новостите, а да не абсолютизират. Като начало, пръчката и макарата на младежа ще му свършат работа. Ако има желание и натрупа опит, ще разбере какво още му трябва.
Това не са крайности а неща които съвремената реалност предлага !
Ненавиждам безпредметността на соц. реализмът !.. бяхме чисто безпредметни ...(не че сега сме много предметни) сиромаси сме си ... Неща от сорта на : к'вот имало .. водят до АВТО- тел и АВТО- пирони .. в магазина - няма , в склада - няма .. и от съюза не внасят ..
А това , че били ловяли повече риба !!! Истината е друга - ТОГАВА ИМАШЕ ПОВЕЧЕ РИБА !!!
Никъде не казвам, че такъмите които притежава няма да му свършат работа .. Казвам че ако желае да има някакво развитие , неминуемо ще стигне и до смяна на такъма ...
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
koko95
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 11:57 am

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от koko95 »

Desert Leo написа:
icefire написа:Неща от сорта на : как е ловил вуйчо ми , дядо ми и т.н. ги зарежи ... Живеем в 21 век .. нещата напреднаха има модерни съвременни начини и такъми
Хайде да не отиваме в крайности. :) Дядо, вуйчо и батковците ловяха с това, което имаше тогава и ловяха много по-успешно от сега. Това не значи да се отхвърлят новостите, а да не абсолютизират. Като начало, пръчката и макарата на младежа ще му свършат работа. Ако има желание и натрупа опит, ще разбере какво още му трябва.
Като за начало ще си поръчам макара kastking от алиекспресс с драг 21 килограма за мойта въдица :) . Би трябвало мойта въдица да издържа минимум до 18 килограма риба. 4.5:1 Макара бавнооборотна за щуките :) . https://www.aliexpress.com/item/3301667 ... b201603_53

Пък мога да взема да продам въдицата с макарата за 50 кинта(ако има кой да я купи) и да си купя dam backbone telespin 30-80 грама акция TC24 КАРБОН :) . Или пък да си зема до 25кг ако има по-лека макара на добра цена в aliexpress с backbone tele 30-80 :) .
Desert Leo
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Май 11, 2018 1:24 pm

Re: Видове риболов и др. въпроси(темата ще е полезна на доста хора,моля да влезнете)

Мнение от Desert Leo »

icefire написа:Никъде не казвам, че такъмите които притежава няма да му свършат работа .. Казвам че ако желае да има някакво развитие , неминуемо ще стигне и до смяна на такъма ...
Тъй де. Това имах предвид, ама май няма смисъл от повече писане по темата - младежа явно е решил да практикува "форумен риболов".
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”