Избор на въдица за риболов на плувка.

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

ohrid
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Окт 01, 2019 6:43 pm

Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от ohrid »

Здравейте ,

Доста нов съм в този спорт и ,въпреки че се опитвам да чета всичко , имам доста пропуски ,които не мога да си обясня . Въпросът ми е ,каква пръчка за риболов на ваглери и плувка да избера за риболов на платен водоем или язовир, където предимно има шарани , амури , сом . Като по-малък ловях с един мач , много стар , 2.40 метра , сгъваем , не беше от няколко части .На него на този водоем съм вадил на подвижна плувка без собствено утежнение шарани ,до 5 кг , но мачът се счупи от годините си. После ,като малък ,на принципа ето тази ми харесва , от риболовен магазин си закупих една болонеза "Grauvell Mizar Pro 450 с акция 20-60 Gram. Въпросите ми са :

1. Тази болонезе с акция 20-60 грама , удачна ли е да за риболов на тези риби ? Прочетох доста и различни мнения , някои казват ,че трябва мач ,други казват че ползват болонезе и на язовир и на река и става и за шаран .Знам че болонезето е много по-финна и по-лесно мога да я счупя с такава голяма риба и ,че най-вече се ползва на река. Моята , с тези 20-60 грама акция , каква се води ? Нежна ? По-дървена , ще ме прощавате за терминологията ,но не мога да го обясня правилно . Въпреки че съм вадил шаран 1.5 -2 кг на нея , не искам да ми става навик , ако е грешно , за да не я счупя с някоя по-голяма риба .

2. Ако болонезето не става за риболов на ваглер и плувка , каква въдица да си взема . Прочетох ,че телемача не е за препоръчване и има минуси . Повече виждам ,че хората биват насочвани към мачове от няколко части . Мач с каква акция да взема , за да бъде чувствителна и същевременно здрава за големи риби .Бюджета ми е до 100 лева някъде .

Извинявам се ако въпросите ми са глупави или обяснени някъде , ако ги има другаде , ще може ли да ме насочите ,за да си прочета . Но просто прочетох толкова различни мнения и гледни точки ,а и самия риболов на плувка е толкова обширен,че вече се ошашавих :shock:

Благодаря на всички ,за отговорите ,предварително!
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от Don4o_62 »

Вземи си едно боло 5 м. примерно, смени върха с плътен карбонов и си решаваш проблема за големи и малки риби,аз така направих като го счупих без да искам с леко оплитане горе на водача,скърши се като солетка понеже беше кух,взех същия размер,но от плътен карбон, 5 -6 лв. мисля че беше и всичко вече е наред
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
ohrid
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Окт 01, 2019 6:43 pm

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от ohrid »

Благодаря много за отговора и помощта!
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от icefire »

Ами ... колега , изглежда малко си прочел... Ако обичаш - продължавай..
Мач- 2.40 метра ; и Болонеза с акция 20-60гр. ...!?!??!? Това не са нормалните параметри на тези пръчки !!!
Пожелавам ти успех в избора :)
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от bobo_33333 »

Don4o_62 написа:Вземи си едно боло 5 м. примерно, смени върха с плътен карбонов и си решаваш проблема за големи и малки риби,аз така направих като го счупих без да искам с леко оплитане горе на водача,скърши се като солетка понеже беше кух,взех същия размер,но от плътен карбон, 5 -6 лв. мисля че беше и всичко вече е наред

:lol: :rolleyes: :lol:
направо и ба ма...та на болонезата
Аз там съм пораснал...
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от Don4o_62 »

bobo_33333 написа:
Don4o_62 написа:Вземи си едно боло 5 м. примерно, смени върха с плътен карбонов и си решаваш проблема за големи и малки риби,аз така направих като го счупих без да искам с леко оплитане горе на водача,скърши се като солетка понеже беше кух,взех същия размер,но от плътен карбон, 5 -6 лв. мисля че беше и всичко вече е наред

:lol: :rolleyes: :lol:
направо и ба ма...та на болонезата
Чоко,пак си почнал отрано с :drinkers: та обърка чашата с форума,за кой ли път... :mrgreen:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от dantho.mihov »

Ей, объркахте момчето мъничко.
Дончо, проблема не е в кухия връх. Ами не е бил карбонов, а вероятно полимерен.
Питащия колега - теста написан на бланката показва каква тежест най-добре изхвърля пръчката, а не какви риби ще вади.
Та ако плувката ти има плаваемост да речем 3 грама, ти трябва пръчка с тест на изхвърляне най-близка до тази тежест. Затова масово болонеза и мач имат тест 5 -15 грама. Можеш да използваш и двете, но болонеза използваш при техника "на изтичане" като дъното ти е фиксирано. А мач се ползва при подвижен ваглер.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от bobo_33333 »

Don4o_62 написа:
bobo_33333 написа:
Don4o_62 написа:Вземи си едно боло 5 м. примерно, смени върха с плътен карбонов и си решаваш проблема за големи и малки риби,аз така направих като го счупих без да искам с леко оплитане горе на водача,скърши се като солетка понеже беше кух,взех същия размер,но от плътен карбон, 5 -6 лв. мисля че беше и всичко вече е наред

:lol: :rolleyes: :lol:
направо и ба ма...та на болонезата
Чоко,пак си почнал отрано с :drinkers: та обърка чашата с форума,за кой ли път... :mrgreen:
Трябва да я патентоваш тая глупост с 5 м болонезе с плътен връх,да та вземат за технолог в някой завод
Аз там съм пораснал...
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от butnik »

dantho.mihov написа:Ей, объркахте момчето мъничко.
Дончо, проблема не е в кухия връх. Ами не е бил карбонов, а вероятно полимерен.
Питащия колега - теста написан на бланката показва каква тежест най-добре изхвърля пръчката, а не какви риби ще вади.
Та ако плувката ти има плаваемост да речем 3 грама, ти трябва пръчка с тест на изхвърляне най-близка до тази тежест. Затова масово болонеза и мач имат тест 5 -15 грама. Можеш да използваш и двете, но болонеза използваш при техника "на изтичане" като дъното ти е фиксирано. А мач се ползва И при подвижен ваглер.
Мача е не само за подвижен ваглер или по правилно слайдер,а и за фиксиран монтаж,не го обърквайте,че без туй си е объркан.
Дончо вкара инженерна мисъл за плътен връх на боло :fishing11:
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от dantho.mihov »

butnik написа: ...
Мача е не само за подвижен ваглер или по правилно слайдер,а и за фиксиран монтаж,не го обърквайте,че без туй си е объркан. .... :
Прав си, но съдейки по объркването му, първата стъпка е да направи разликата между боло и мач. Че ако го метнем с монтажите, направо го отказахме.
Питащия колега - довери се на Бутника. Всепризнат е и никога няма да те подведе с лошо.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от Don4o_62 »

butnik написа: Дончо, проблема не е в кухия връх. Ами не е бил карбонов, а вероятно полимерен.

Дончо вкара инженерна мисъл за плътен връх на боло :fishing11:
Бутник,ето я инженерната мисъл :lol: с двата върха :D отдясно е счупения,счупеното беше към 5-7 см. от върха,същия връх му сложих водач и го сложих на 4 м. телескоп,отляво е плътния карбонов връх монтиран на 5 метровия,технически е ок,нищо не се е променило,но е в пъти по здрав от кухия :lol:
Photo-0489.jpg
кажи си сега тежката дума :D ,тия въдици с тия върхове ще ловят ли.....може да се включат и другите майстори на спорта :lol: НО четете внимателно с внимание към детайлите :mrgreen:
пп и стига сте развивали книжни историй, въдицата каква трябвала да бъде :lol: ,един телескоп за плувка трябва да е здрав :wink: ,кво има да се умува..... карбонов плътен връх не ставал и ала бала тъпни :mrgreen:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от butnik »

На мое боло никога не съм монтирал и няма да монтирам шпиц връх/плътен/.Имам монтиранИ на директни 4-5-6м,но за да не губя дребни риби при подсечка.Щом ти върши работа е излишно да навлизаме в спорове дали е правилно или не.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от dantho.mihov »

Don4o_62 написа: .... и го сложих на 4 м. телескоп ....
Ми Дончо, омешал си двата щата бре.
По-горе пишеш за 5 метрово боло, а тук показваш телескоп.
Напълно различни въдици като концепция са.
И не си единствения - на мен много земляци споменават телескопа като спининг.
Така оспамихме темата, че питащия спря да пита.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от Don4o_62 »

питащия го шашардисахте,това не ставало,онова не трябвало да е така,в Бг. всичко става :D щото сме бедни и изобретателни :lol:
айде за по лесно, ако още чете младия колега - вземаш един 5 м. телескоп тънка лайсна,сменяш му върха със плътен карбонов а не стъклопластов,че ще тежи и си меткай и хич да не ти пука от някви чички, кви ти ги разправят :D нали нещо подобно му писах, но Бопчо нали е на всяка манджа мерудия,трябваше да направи интрига :mrgreen:
Данчо,оправихме болота,телескопи и т.н. и да не питам другаде,кажи ми Късоплодна краставица ще става ли за буркани да се стерилизира като Корнишон,имам едно пакетче и се чудя какви са тия късоплодни краставици :roll:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Избор на въдица за риболов на плувка.

Мнение от pampasa »

ohrid написа:Здравейте ,...................,каква пръчка за риболов на ваглери и плувка да избера за риболов на платен водоем , където предимно има шарани , амури , сом . ....................
Здравей ,на така зададения въпрос отговора е един - вземи си мач на три части , с дължина 3.90 м. /с по-дълга пръчка, ще ти е трудно в началото / , макара ,потъващо влакно и т.н.

С "болонезата" която вече имаш ,си лови по реките - макар че тук пък , дължината на въдицата е малка / 4.50 м./ и дистанцията , на която ще можеш да ловиш/изтичаш правилно няма да е голяма.

Към колегата със стъклопластовия връх , ако беше по-добре с такъв - всички производители щяха да си правят болонезите така.

Категорично плътния връх ,ще е по мек и тежък от кухия .

Относно здравината е много субективно ,аз за толкова години нямам счупена въдица..........

п.п. Христо /Бутника / е ловил на повече състезания от всички нас , взети заедно !!!

Аз внимателно бих прочел , каквото има да каже по въпроса :idea:
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”