Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от bobopeli »

Д-р Флекс написа:Извинявам се, че се намесвам в спора, но, Данчо, изказването ти "Приоритет има теглото на примамката, а не рибата, която вадиш. .......
Питащия е начинаещ, не иска да лови сомове, поне като за начало.Насочил се е към кефал и евентуално распер.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Д-р Флекс »

Аз това го разбирам, обаче, на Марица не винаги избираш, какво да хванеш :D
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от bobopeli »

Д-р Флекс написа:Аз това го разбирам, обаче, на Марица не винаги избираш, какво да хванеш :D
На много места е така :D, но нали и производителите на примамки трябва да живеят :D Когато ходиш за кефал няма начин да извадиш сом 50 кила.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от SUPER MARIO »

Не че съм опитен спинингист, но ако аз трябваше сега да си купувам спининг и макара за Марица за 120лв....Риоби екусима 2000, спининг дайва нинджа 2.40 10-30гр и конец 1.2 по японската номерация..Ще можеш да ловиш почти всичко без едри сомове...
Последно промяна от SUPER MARIO на Сря Авг 26, 2020 5:38 pm, променено общо 1 път.
Бързай бавно.
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от SUPER MARIO »

bobopeli написа:
Д-р Флекс написа:Аз това го разбирам, обаче, на Марица не винаги избираш, какво да хванеш :D
На много места е така :D, но нали и производителите на примамки трябва да живеят :D Когато ходиш за кефал няма начин да извадиш сом 50 кила.
Почти никой не ходи специално за кефал по Марица..Пък и другите хищници не знаят , че ти си за кефал... :D
Бързай бавно.
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Martin Mihailov »

С две думи (не знаеш от кои трьн може да изскочи заяк) :fishing6: :drinkers:
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от bobopeli »

SUPER MARIO написа:
bobopeli написа:
Д-р Флекс написа:Аз това го разбирам, обаче, на Марица не винаги избираш, какво да хванеш :D
На много места е така :D, но нали и производителите на примамки трябва да живеят :D Когато ходиш за кефал няма начин да извадиш сом 50 кила.
Почти никой не ходи специално за кефал по Марица..Пък и другите хищници не знаят , че ти си за кефал... :D
Познавам 2-3- ма които ходят даже с UL, Бог обича смелите!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
vanchovski
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 1:54 pm

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от vanchovski »

SUPER MARIO написа:
bobopeli написа:
Д-р Флекс написа:Аз това го разбирам, обаче, на Марица не винаги избираш, какво да хванеш :D
На много места е така :D, но нали и производителите на примамки трябва да живеят :D Когато ходиш за кефал няма начин да извадиш сом 50 кила.
Почти никой не ходи специално за кефал по Марица..Пък и другите хищници не знаят , че ти си за кефал... :D
Имам пръчка акция 10-30 попринцип :D
Иначе не искам да се нахвърлям на сомове по 15-20 кг но и не ми се лови и нюнюта по 100 грама ( кефали ) но угода няма
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от SUPER MARIO »

bobopeli написа:
SUPER MARIO написа:
bobopeli написа:
На много места е така :D, но нали и производителите на примамки трябва да живеят :D Когато ходиш за кефал няма начин да извадиш сом 50 кила.
Почти никой не ходи специално за кефал по Марица..Пък и другите хищници не знаят , че ти си за кефал... :D
Познавам 2-3- ма които ходят даже с UL, Бог обича смелите!
Ми да ходят с квото искат..На мен любимата ми въдица е една тика 15-55гр...Лови всичко...от 200гр кефалчета до 15-20 кила сомчета..И мята отлично 6-7гр. воблерчета...
Бързай бавно.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от bobopeli »

SUPER MARIO написа:
bobopeli написа: Ми да ходят с квото искат..На мен любимата ми въдица е една тика 15-55гр...Лови всичко...от 200гр кефалчета до 15-20 кила сомчета..И мята отлично 6-7гр. воблерчета...
Та значи щом мята отлично воблерчета по 6-7 грама,няма начин реалният тест да е 15-55 :wink:
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Don4o_62 »

bobopeli написа:
Don4o_62 написа:..... със запоена халка
Надявам се да е запоена със сребърен припой, щото може и върколак да удари на Марица :D

Don4o_62 написа:.....На снимката се гледа акцията на пръчката с която ловя, конец 0,28 ...


Спининг се избира основно според примамките които мислиш да ползваш, това къде и какво смяташ да ловиш.
Брей тоя Бобо,накрая да чуя една точна приказка от него :roll: и понеже обича да гледа с внимание към детайлите :D ,ще му покажа и другите ми 2 спининга :wink: но в магазина като ги вземах,ме накараха да подпиша клетвена декларация, че няма да ходя с тях на Марица :lol: без майтап :D
тоя 3 - 12 гр. с конец 0,6 ми е само за р. Чая,да къцам пъстърве до кило :D
Photo-0762.jpg
тоя 10 - 45гр. с конец 0,8 ми е за джиг от лодка,от брега и за щуки до 6 кила :D нагоре не :mrgreen:
Photo-0764.jpg
ей ги и двете шибучета :D
Photo-0766.jpg
а най горната, видяхте че е за клатушки от 40 гр. нагоре :roll: и само за сомове върколаци :lol:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от sapuna »

Дока ,я пак прегледай дебелината на конеца ,че за тези нежни акции нещо ми дебелее :mrgreen:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от аксел »

Като цяло,Марио е най-близо до истината.Големите сомове,останаха колкото пръстите на едната ръка,рибарската преса е огромна,да търсиш тези риби си е загубена работа и болки в раменете.Още от ранна пролет устите им са накичени със всякакви ултралайтови бижута,че е много модно да се ходи с ултралайт такъм за трофейни риби и после да разказваш как почти си успял да спреш рибата с лайтовата си въдица и макарица размер 2000.Най-добре е да се ориентираш към кефали,щуки и распери,поне като за начало,за трофейните легенди и митове просто забрави.Почти всяка пръчицас тест 5-30гр,дължина 240см и мощност до медиум,ще ти свърши и конец 1.2 РЕ ще ти свърши работа.
П.С.Местата около железния мост са предимно за кефали,щука и распери,изключая дълбочините на двете сепарации,средната дълбочина на реката рядко е повече от 1.5м,та въпреки многото потопени дървета трофеен сом там няма,вервей ми.То и затова иска по-серт такъм,че закачките са много близо.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от Don4o_62 »

sapuna написа:Дока ,я пак прегледай дебелината на конеца ,че за тези нежни акции нещо ми дебелее :mrgreen:
Тук, в чуждите канчета май е модерно да се гледа :roll: затова май нищо не трябва да се показва :mrgreen: на единия,въдицата му изглеждала груба,но не чете за какво се използва тая груба въдица :roll: и пишат,но без да мислят :lol: на друг конеца му изглеждал дебел,ами вземам ги от Риболовен свят в Пловдив,на Аксел любимия маг. :D с микромер са мерени и си отговарят на номерацията
Photo-0768.jpg
,а тук как изглеждат....има много фактори,я от бинокъл на очото с голям диоптър,или да влиза повече ток в монитора и да удебелява матеряла :roll: :lol: :lol:
Питащия колега го шашардисахте и сигурно, не ще да чуе за спининг повече :lol: много акъл тук,много нещо, ама на приказки :mrgreen: но никой нищо не показва,човека да си направи сметка в крайна сметка какво да си вземе :wink:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
DeadAngel
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Авг 16, 2020 11:31 am

Re: Помощ и съвети от опитнити спининг рибари

Мнение от DeadAngel »

:fishing1: Чак пък да е пълно с големи сомове - не, но още се намират тук-там :). Иначе по въпроса - първо трябва да уточниш какво търсиш, в спининга (особено на р. Марица) няма как с една въдица гониш и кефал и сом примерно. Виж някой среден вариант - като прът с тест 10-30 и макара 2000-2500 може би ще ти свърши работа на първо време.
Относно влакното-гледам, че някои колеги ти препоръчват монофил "като за начало". За мен това не е никакво начало, а начало на губене на примамаки, респ. пари. Поради тая пандемия, рибарските магазини не останаха назад от поглавното вдигане на цените и воблер е вече между 20-30лв. Монофилното влакно може и да се използва успешно в малките рекички, аз също го позвам за кефал като ходя на Върбица или Арда, но на голяма река като Марица, с нейните силни течения, безбройни паднали дънери, дървета и закачки, категорично не ти го препоръчвам. Ще имаш много загубени примамки, освен това риска от губене на по-едра риба също е голям.
"Това, което можеш да приемеш спокойно, повече не те управлява."
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”