Правилната дебелина на корда

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
kiko_2
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Авг 28, 2020 7:15 pm

Правилната дебелина на корда

Мнение от kiko_2 »

Здравейте колеги,
от известно време чета форума, но ме мъчи един въпрос и исках да чуя вашето мнение...
На любимия ми малък язовир закачих случайно два пъти по-големи риби, които ми скъсаха един път повода, един път куката. Старата комбинация 0,26 основно влакно, кука с готов възел номер 12 с повод 0,12, ваглер 5 гр.
След тази ситуация смених такъма на 0,30 основна линия, с две комбинации, едната 0,26 повод с ваглер 8 гр., куки номер 9, втората комбинация е пак ваглер 8гр,.вързани куки за шаран 10 + повод 0.16. На новия повод извадих освен някоя и друга голяма каракуда и две шарантчета, около или малко под килограм. Като цяло целта ми е, да не ми късат рибите такъма, и някое шаранче около 2кг.
Гледам доста клипове и колегите хващат на доста по-леки примамки, далеч по-големи риби. Ако изключим неспособността на устройството, което управлява въдицата, въпроса е дали 0,30 не пречи на хвърлятнето и изобщо на риболова,и каква дебелина на основното влакно бихте препоръчали...
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от Garbolino »

Ако имаш по-ограничен бюджет и ловиш с достъпни такъми - компромисното решение без да купуваш нищо е да се върнеш на основно 0.26 и да ловиш на повод 0.16.

Ако ловиш с макара с прецизен аванс и пръчка, която работи с цялата си дължина, и искаш да ловиш оптимално т.е. да нямаш риби, които не кълват заради дебел повод, бих ти препоръчал качествен повод 0.14 и качествено основно влакно 0.18 (за да може да ловиш спокойно и на далечни дистанции с фин монтаж).
kiko_2
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Авг 28, 2020 7:15 pm

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от kiko_2 »

Garbolino написа: Ако ловиш с макара с прецизен аванс и пръчка, която работи с цялата си дължина, и искаш да ловиш оптимално т.е. да нямаш риби, които не кълват заради дебел повод, бих ти препоръчал качествен повод 0.14 и качествено основно влакно 0.18 (за да може да ловиш спокойно и на далечни дистанции с фин монтаж).
Смених на 0.30, по-скоро от обратното притеснение, че като се закачи голяма риба, ще я изтърва заради тънък повод най-вече. Малките риби, мога да ги регулирам с размера на куката и дълбочината, те не са проблем.
Макарата ми е ок, аванса си е както трябва, а пръчката е мач 3.9 м с акция 8-38гр и редувам позлвам ваглери от 4 до 12 грама.
Та какво се разбира под добра 0.18 добро влакно? Плетени ли имаш предвид?
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от Garbolino »

Ако най-голямата риба, която хващаш е до 2 кг, няма смисъл от толкова дебели основни влакна - 0.26 или 0.30. Такива риби се вадят спокойно с монофилно влакно (корда) 0.18 със съответната борба. При риболов на шаран не е удачно да се ползва плетено влакно.

Качествено/добро монофилно влакно (корда) е такова, което си отговаря на характеристиките за здравина и дебелина и не е престояло/престаряло т.е. купи си корда от оборотен магазин от утвърдена марка.

Относно ваглерите: Ако водоемът и мястото на което ловиш е относително плитко, под 3 м и ловиш на къси или средни дистанции до 30 м няма смисъл от ваглери по тежки от 8 гр. Този 12 грамовия ваглер го остави за случаите, когато ще ловиш на 45 м дистанция във ветровито време.
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от antivik »

Ъъъъъ :smt017 ..... , то че нещо не е наред при ваденето и аванса е ясно, ма нещо не проумявам що така при смяна на основно влакно с по-дебело се сменя и ваглера с по-тежък...???? :?
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
kiko_2
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Авг 28, 2020 7:15 pm

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от kiko_2 »

antivik написа:Ъъъъъ :smt017 ..... , то че нещо не е наред при ваденето и аванса е ясно, ма нещо не проумявам що така при смяна на основно влакно с по-дебело се сменя и ваглера с по-тежък...???? :?
Размера на ваглера няма нищо общо, просто обясних целия такъм как изглежда.

Иначе поръчах Trabucco T-FORCE XPS MATCH потъващо 0,2 за основно, и 0,16 Тrabucco T-FORCE XPS MATCH STRONG за повод. Ще пиша какъв е резултата като ги тествам.
stoik
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 5:43 pm

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от stoik »

Не ползвай повод, а директна линия не повече от 0.20. Не си купувай вързани куки- връзвай сам. Другото е добър аванс и късмет.
Поздрав !
Аватар
Мilena
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2593
Регистриран на: Съб Апр 27, 2019 12:00 am

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от Мilena »

Е па сега аз да те науча на нещо. Колегата който ти писа за грамажите ваглеги и дължината която искаш да достигнеш при замятане на такъма е едно, а рибите като тегло които искаш да уловиш е друго.
Според мои виждания, повода трябва да е флуорокарбон 0.20, а куката минимум десятка.
При по-дълго замятане ,основно 0, 22-0,25, аз ползвам за основно при сладководен и 0,30 и пак успявам да събера очите на публиката :lol:
С течение на времето сам ще се научиш , като мен
:wink:
Аз съм си АЗ :wink:
https://youtu.be/tAGnKpE4NCI
Аватар
fozi073
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Дек 26, 2012 6:39 pm

Re: Правилната дебелина на корда

Мнение от fozi073 »

Колега kiko 2 , според мен основната ти грешка при изтърваните риби е в монтажът . .Мисля че е несериозно да се ползва повод 0,12 в предвид сериозната акция на мачът ти / 8-38 / ...и това основно влакно 0.26 . И от там на сетне се мъчиш да замяташ 5 гр. ваглер . Влакната които си взел са добри и всичко ще изглежда по добре. Наслука :smt023 И да се похвалиш тук.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”