Въпрос за усукване на влакното

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Въпрос за усукване на влакното

Мнение от Slavi_82 »

Интересувам се от как да избегна усукването на влакното при риболов на метод фидер.
Работя само с качествени макари, ролката на бигела и на 2-те се въртят много добре.
Аз лично работя и с пръчката и с макарата при вадене на рибата. Според мой приятел проблема е че не изтеглям рибата само с пръчката
а и с макарата и така влакното се усуква и после започва да се къса. Тук ми е доста странно ако е вярно .
Ще ми е интересно да чуя и вашето мнение къде е проблема или къде греша
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от chirusa_bg »

Ако макарите и влакното са качествени няма да има усукване, както и да вадиш рибите. Явно едно от двете те предава.
Твоя грешка може да е само, ако докато рибата развива аванс ти да продължаваш да въртиш. Тогава се получава усукване, но едва ли го правиш.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от Slavi_82 »

Обикновенно рибата докато взема аванс аз я изчаквам да спре и тогава я тегля аз :) Случвало ми се и да я тегля по време на аванса когато искам да спра рибата по рано и да почна да затегна аванса и вече да въртя.
Казаха ми да слагам двоен или троен вирбел за да намаля усукването на при ваденето защото хранилката тогава се върти много силно от съпротивлението с водата и придобива движението на блесна което единичния вирбел не можел да обере цялото въртеливо движение.
Тук също ми е интересно какво ще кажеш дали е така или не е вярно!
И накрая според вас има ли значение дали на ролката на бигела е лагерче или е втулка?
Аватар
fozi073
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Дек 26, 2012 6:39 pm

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от fozi073 »

И накрая според вас има ли значение дали на ролката на бигела е лагерче или е втулка?[/quote]
Ами при всички положения с лагерче ще е по-добре. Това с усукването на влакното е много дразнещо............провери тая ролка, почисти я смажи на ново.
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от Димитър Чаушев »

А има ли вероятност още при навиването на влакното на шпулата да си го усукал?
galin_fcb
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 922
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 11:22 pm

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от galin_fcb »

Определено има такъв вариант.
Малко е вероятно,но все още има хора които го правят.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от rap66 »

Slavi_82 написа: ... влакното се усуква и после започва да се къса ....
обикновенно ефекта от усилването е бради и възли. Ако проблема ти е късане в следствие на деформация на влакното, може причините да са водач/и, материал на влакното (Марково не значи качествено). Всяко хвърляне води до усукване, няма как да разпънеш една спирала и да получиш нещо право. Въпроса е как ще се изправи усилването при обратното навиване и дали освен това усукване има и други като въртяща се стръв примерно. Зависи и за колко време се появява проблема. Ако е след един риболов, има проблем, ако е след един сезон, проблема се решава със смяна.
И как да разберем къде проблема ?
Взимаш си една ролка Maver Dual Band 150 м. Навиваш на макарата правилно. Слагаш олово вместо кошничка с качествен вирбел, хвърляш и обираш 50 пъти. Ако има усукване, причината е макарата (не е ролка, защото ако ролката не се върти, ще се нареже ролката, ще се нарани влакното, но няма да се усуче). После слагаш кошничка и правиш същия експеримент. И ако и тогава няма проблем, значи влакното ти е калпаво.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от Slavi_82 »

Благодаря за съветите.
За сега едното влакно го обърнах а другото го смених с ново,
Като цяло смятам че вината е в мен и ще гледам да изчистя грешките при ваденето на рибата така че да не усуквам влакното,
то се случва рядко но + факта че борбата с големи риби и разтяга влакното и стават бели :)
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от butnik »

Усукването ти идва от "
Slavi_82 написа:.......... и тогава я тегля аз :) Случвало ми се и да я тегля по време на аванса когато искам да спра рибата по рано и да ........
При вадене на хранилката вдигай високо въдицата за да може бързо да излезе на повърхността на водата и ще избегнеш усукване,което не съм убеден,че е от хранилката,а ти е от кофти макара и неправилно боравене с аванса.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Въпрос за усукване на влакното

Мнение от Slavi_82 »

butnik написа:Усукването ти идва от "
Slavi_82 написа:.......... и тогава я тегля аз :) Случвало ми се и да я тегля по време на аванса когато искам да спра рибата по рано и да ........
При вадене на хранилката вдигай високо въдицата за да може бързо да излезе на повърхността на водата и ще избегнеш усукване,което не съм убеден,че е от хранилката,а ти е от кофти макара и неправилно боравене с аванса.
Прав си, според мен проблема е от неправилното боравене с макарата,
Днес направихме един риболов на Долни Богров и горе долу успявах да изчистя грешките при вадене на рибите,
Като през целия ден бях повече на експерименти на нови пръчки макари стръв че даже и куку нов модел ползвах :)
И така макарите са проверени и добре смазани от прилични шарани и амури ;) Все пак колкото и опитни хора да има трябва да знам
че на всеки се случва да прави грешки
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”