Избор на въдица за речен риболов

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Doctor0nFire
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 8:18 pm

Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Doctor0nFire »

Здравейте!
Бих искал да ми препоръчате някаква подходяща не много скъпа сглобка за начинаещ рибар.. На 18г. съм и досега имам някакъв опит само с ловенето на плувка, но ми се иска да си взема някаква въдица за река, защото имам възможността да ловя в река Искър, тъй като е доста близо и мога често да ходя.. В момента имам някаква въдица, но не знам каква марка е, защото на нея не пише.. Но на външен вид ми изглежда като телескоп с водачи, има и макара към него - марката е Ofmer.. Предимно съм ходил по малки езерца, "гьолчета" и т.н.,тоест не съм хващал кой знае какви риби на големина..
Спрял съм се на въдица вид "болонезе", но ще ми трябва помощ и за избора на макарата, защото не разбирам много, а междувременна чета и темите от форума..
Благодаря!
gogata7904
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 204
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 10:41 am

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от gogata7904 »

колега не си споменал в какъв ценови диапазон да се дават предложения
gogata7904
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 204
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 10:41 am

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от gogata7904 »

можеш и да разгледаш в отдел продава има доста избор в различен ценови клас
https://www.nariba.com/obiavi/obiava/%D ... 0%BC-a6815
ето това е доста добро за парите си само трябва да избереш 5 или 6 метра
Doctor0nFire
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 8:18 pm

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Doctor0nFire »

Благодаря за отговора!
Какво мислите за тази пръчка, направена е от карбон и е лека - цента също ме устройва.
Каква макара ще е добре да си взема към нея? Има ли значение дали преден или заден аванс?

http://www.megafishing.bg/product/1328/ ... -bolo.html
gogata7904
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 204
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 10:41 am

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от gogata7904 »

макарата е според предпочитанието на риболовеца дали с преден или заден аванс едно ryoby ECUSIMA ще е перфектният избор много хвалят и new hunter като непретенциозна и дуракоустоичива въдица успех с избора
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от mrenka »

Взимай със заден аванс, с преден е възможно да сплетеш влакното, с една дума по - лесно ще работиш. А за въдица, на твое място бих взел някой по - твърд мач около 4м. Щом си начинаещ, с основна линия 0.18 можеш да го ползваш на леко, на тежко, на фидер, на река, на язовир, че даже и за спининг. А след време, като напреднеш с пръчката и макарата и усетиш кой риболов ти е на сърце, тогава взимай по - специализирани тояжки.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от miro253 »

Колега, купи си нещо втора употреба. Не знам в кой район ще я ползваш, но Искър си е река за 6, даже 7 метрово болонезе. Лошато е, че колкото по-дълги са, толкова са по скъпи. Гледай нещо на Фокус, Формакс. За мен Ню Хънтъра е тото, но колко ли са печалившите :D ?!?!?! Има и други задоволителни фирми, но не ги познавам. Тук колегата Sapuna може да ти помогне. Макарате е важно да не е бавна и прекалено тежка. Последното се отнася и за въдицата. Образно казано въдицата да не надвишава 270 гр. на 6 м. Макарата до 320 гр. според мен това е лимита. С по тежък такъм ще задраскаш този риболов, защото няма да си го усетил, а той граничи със спининга в някои отношения, но с много по груб такъм. Та за това те съветвам започни с нещо втора употреба, но възможно най-класно спрямо бюджета ти. И пак питай! Успех!
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Slavi_82 »

Ако търсиш бюджетна болонеза то тая ще ти дойде на топ цена с безплатна доставка :
http://www.nasluka-shop.com/vdici/bolon ... 5-20m.html

Аз лично ще ти препоръчам тази siweida :
http://www.nasluka-shop.com/vdici/bolon ... te-5m.html

Познавам човек които я има и е адски доволен от качеството за тази цена.

За макари най добрия бюджетен вариант си остава feeder wind на FL като една 2000 ще ти пасне добре като тегло а и според рибите
Около 30-35 лв са по магазините като ги има в вариантите с преден и заден аванс тук вече в въпрос на личен избор

http://www.nasluka-shop.com/makari/pred ... -2000.html

Аз лично вече не ловя много на плувка но откакто си взех шимано сиенна 2500 забравих за проблемите с макарите.
Това е едно истинско бижу за риболовеца като само този модел е на 4 лагера и на такава цена . Ако я потърсиш в нета може и около 65-70 лв
да я намериш на старите цени :)
http://www.nasluka-shop.com/makari/zade ... 500rd.html

И най добре задраскай New hunter-a като пръчка цената и е много примамлива но се трошат много. И моето мнение може да бъде потвърдено
от всеки един коректен търговец
Doctor0nFire
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 8:18 pm

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Doctor0nFire »

Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Jimi »

http://www.nasluka-shop.com/vdici/teles ... am-7m.htmа
А за директен телексоп не си ли мислил колега - в бюджета ти е и мисля удоволствието ще е по-голямо.
Doctor0nFire
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 8:18 pm

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Doctor0nFire »

А някой може ли да ми обясни каква е разликата между болонезе и директен телескоп?
ПС: И като гледам на телескопа не може да се сложи макара или се бъркам?
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Slavi_82 »

Doctor0nFire написа:А някой може ли да ми обясни каква е разликата между болонезе и директен телескоп?
ПС: И като гледам на телескопа не може да се сложи макара или се бъркам?
Болонезата е тип дълга пръчка с водачи най вече с върхов строй за риби до 2 кила на която се лови по реки, канали и т.н.
Директния телескоп пак с въхова акция но вариантите са 2 или се лови с клипс директно за върха или най добре се реже върха и се слага ласитик
който играе ролята на аванс :)
Но с макара и болонеза ми се вижда по добре, само да и свикнеш
Doctor0nFire
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 8:18 pm

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Doctor0nFire »

А как стои въпроса с подреждането на линия при болонезето?
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от mrenka »

Doctor0nFire написа:А някой може ли да ми обясни каква е разликата между болонезе и директен телескоп?
ПС: И като гледам на телескопа не може да се сложи макара или се бъркам?
Можеш да сложиш и макара, и водачи. Едно време така се справяхме, с връзки и късмет се намираха само голи телескопи. Доколкото разбрах имаш въдица с водачи, действай с нея смело по реката. Всичко е въпрос на практика, а има и доста клипове за различните видове риболов. Изгледай клиповете на Риби и такъми, от тях може да научиш доста неща, включително и за риболова по Искър. Снимани са преди доста години, но повечето техники са класически.
Doctor0nFire
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 8:18 pm

Re: Избор на въдица за речен риболов

Мнение от Doctor0nFire »

Здравейте отново, с малко закъснение..
Значи въдицата, която имам мисля, че е телескоп с водачи, но е малко къс - 3 метра.. Марката е Cormoran Eurocor FL.. Мисля да го изпробвам в р. Искър, но в не големите и участъци, защото дължината не ми позволява. Междувременно бихте ли ми предложили ориентировъчен монтаж за универсален риболов в река (тежести, плувка)? Благодаря!
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”