Изкуствени примамки за риболов на щука

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от FisherBG69 »

Здравейте колеги! Трябват ми доказали се изкуствени примамки за риболов на щука. Предпочитам въртящи се блесни, клатушки и воблери. Ще бъда много благодарен, ако вървят с подробно описание за начина на воденето им. Досега съм хващал 3-4 щуки от порядъка на 1 кг с две клатушки - 10 гр с широка лопатка и зелено, червено, жълто оцветяване и с 15 гр с жълто покритие и сноп козина върху куката.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от rikitikitavi »

Ето ти нещо за начало.
http://www.lovecbg.com/index.php?/topic ... B0-%D1%85/
Ако искаш по обширно е те тук:
http://www.lovecbg.com/index.php?/topic ... %BE%D0%B2/
Това от мен.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от FisherBG69 »

Не ми помогна особено. Трябват ми поне определени размери, окраски и техники на водене, които да опитам, но доста ПО-ПОДРОБНО описани. Мерси предварително!
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от CarposGTA »

Препоръчвам ти клатушката Mepps Syclops в сребриста и златиста разцветка за по бистра вода и добра осветеност , а за по-мътна вода и слаба осветеност по-ярките сигнални цветове . Тази примамка наистина е много успешна при моите излети , като в последните 2 от тях имам удари само на тази клатушка а съм въртял с около 20-30 други примамки главно воблери и въртящи блесни . Воденето е в зависимост от активността на рибите . В случай когато рибата е пасивна използвам накъсано водене с няколко оборота на макарата следвано от пауза около 3-5 секунди . Когато рибата е изгладняла и активна просто хвърлям и водя с равномерен ход . Когато не се получава с тези техники на водене започвам да импровизирам с различни, които сам си измислям и така докато не ми се получи :D . Като цяло клатушките са универсални примамки за щуката и при пасивност на зъбатките често ме измъкват от капото . Разгледай се из темите за най-предпочитаните клатушки и се запаси с някой от тях . Доколкото знам хвалените модели са тези на Mosca, Blue Fox, Abu Garcia Toby ,Mepps Syclops и други но сега не се сещам . Препоръчах ти Syclopsa защото съм се запасил само с него , но съм сигурен че и други клатушки биха ти свършили страхотна работа. Това е от мен. Успех и наслука :fishing3:
Herkules
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Чет Апр 02, 2015 6:37 am

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от Herkules »

FisherBG69 написа:Здравейте колеги! Трябват ми доказали се изкуствени примамки за риболов на щука. Предпочитам въртящи се блесни, клатушки и воблери. Ще бъда много благодарен, ако вървят с подробно описание за начина на воденето им. Досега съм хващал 3-4 щуки от порядъка на 1 кг с две клатушки - 10 гр с широка лопатка и зелено, червено, жълто оцветяване и с 15 гр с жълто покритие и сноп козина върху куката.
Пробвай без козина !
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от garfield_90 »

Herkules написа:
FisherBG69 написа:Здравейте колеги! Трябват ми доказали се изкуствени примамки за риболов на щука. Предпочитам въртящи се блесни, клатушки и воблери. Ще бъда много благодарен, ако вървят с подробно описание за начина на воденето им. Досега съм хващал 3-4 щуки от порядъка на 1 кг с две клатушки - 10 гр с широка лопатка и зелено, червено, жълто оцветяване и с 15 гр с жълто покритие и сноп козина върху куката.
Пробвай без козина !
Ама да го обръсне или да го подстриже хахах?

А колкото по темата, колега всички спинингисти искаме да знаем кои примамки са уловисти и как точно да ги водим но уви не е ли там тръпката сам да си ги намериш и разработиш??? Отговор конкретен няма да получиш, а и да правилен може и най-вероятно няма да ти свърши работа. Причината е че всеки водоем , всеки ден , всяка риба и времето са различни. Ако на определено място взима на воблери, то на друго не иска и да чув за тях и удря само на блесни. Това което искаш да знаеш е и до човека и до начина чу ма работа също. Имам познати които нямат нито една риба на Mepps syclops и твърдят че не става, а при мен е обрАтно. Само този сезон имам около 50 щуки от 200гр до 2 кг на циклопа, а да не говорим че се запалих по спининга януари месец. Просто ми пасва на начина на водене. Съвета ми е са си вземеш кутията с примамки, ако нямаш купуваш 5-6 , и почваш да го ходиш на някой водоем постоянно. Ще разбереш особеностите му, ще свикнеш с примамките и с времето ще разбереш коя то върши работа там. После отиваш на друго място и повтаряш процедурата. Ходенето и пробването му е майката. Имам една кАмара воблери и блесни. Дал съм около 300-400 лв за тях може и повече. 80% от тях са "уловисти" по мнение на форуми и т.н , скъпи, хвалени и прехвалени, но уви на обичайното място където ходя и знач всяка закачка инпотенциални места от 10 години ( щуките префи ги лових на рибка) там от всички тези примамки съм имал слука само на 2 воблера ( около 7-8 риби на двата общо ) , 1 силикон - 1 риба и 2 клатушки - едната е rapala rattlin minnow spoon незацепляйка на която имам 5 риби и другото е mepps syclops 17 gr red с нея имам най-много и най- големите щуки. Имам десетина изтървани, като са ударили на изброените по-горе. Въпреки това може да почетеш и форума за да се ориентираш за някои конкретни примамки как работят- дълбочина скорост проводка и време в което е по- вероятно да имаш слука. Дано съм ти бил полезен с нещо. Успех
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от garfield_90 »

А колкото до размерите за които питаш, воблери и клатушки над 7-8 см ти трябват. Щуката е лакома и колкото по-голямо толкова по-добре. Имам 25 см щукле , което беше ударило на воблер 12 см .... ти си вади заключенията
Herkules
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Чет Апр 02, 2015 6:37 am

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от Herkules »

garfield_90 написа:
Herkules написа:
FisherBG69 написа:Здравейте колеги! Трябват ми доказали се изкуствени примамки за риболов на щука. Предпочитам въртящи се блесни, клатушки и воблери.

Ама да го обръсне или да го подстриже хахах?
То може и да е запали блесната ... :smt078
Хем като се опуши добре ще е по-тъмна и с аромат на пърлена козина .
За кво да дава пари за атрактанти чиляка :) ?
Ако всяка примамка от завода хващаше по една риба . То нямаше да остане нито една риба в реката .
Затова се рекламират само определени неща ... :arrow:
Така се запазва рибното богатство на страната и се изпразва джоба на кандидат щукарите с 300-400 лева в час .
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от garfield_90 »

Това се опитвам да му обясня да не прави моята грешка хаха. Реално работя с 2-3 блесни и 3-4 воблера. Хубаво е да излезе с някой нягов познат или колега от форума и да наблюдава воденето и примамките.Аз нямам познати запалени спинингисти и си ходя сам, за това ги и накупих доста и то хубави уж... savage gear, yo-zuri, sakura rapala и т.н. Но така е всяко начало е трудно особено за сам човек.Даже мисля да продам някои ако мога.
FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от FisherBG69 »

Дотук добре. Ще взема циклопа, както и някоя друга, която ми хареса и отивам да ги пробвам. Сега да се върнем малко назад - построяването на линията. Въдица, макара, плетено влакно 0.18 след това кой възел използвате тъй като знам че има разлика при тези за монофил и за плетено, вирбели, халки и прочие слагате ли нещо от сорта и кое предпочитате - метален или флуорокарбонов повод (ако е флуора - какъв диаметър)?
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от garfield_90 »

Лично аз използвам качествени метални 7х7. Флурокарбона е сравнително твърд и дори развалята играта на по-леки примамки ако е дебел какъвто трябва да е заради зъбите. Възела, който използвам е Клинч, като гледам да има около 7-8 намотки прекарвам през първия клуп преди халката и го прекарвам през големия клуп който се е получил. Важно е да го наплюнчиш ( въпреки че ще върви по-трудно може да го побутнеш с пръст) и да има поне 7-8 намотки.Повода който ти препоръчвам е Dragon surflon 7х7. Този който използвам е 25 см и тест 12кг.Здрав и много мек.
2 броя за 5-6 лв.
FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от FisherBG69 »

Благодаря на всички за бързите отговори и наслука!
Аватар
DrAkoN
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 1:24 pm
Местоположение: Стара Загора - София
Обратна връзка:

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от DrAkoN »

Една от най добрите клатушки за щука правени някога, е Тоби на Абу Гарсия, Няма такава уникална примамка. Лови супер пасивни щуки, при бавно водене . При бързо водене с туич лови и распери имам и кефали над кило на нея. Няма такава примамка
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от lozzy.68 »

Изображение1485.jpg
Ако става дума за тази,то преди 15-20 години на морски риболов,беше най-резултатната примамка за чернокопа и лефера!Дори имам,собствено производство,когато бях в Корабостроителницата.....Доста резултатна мажду другото!!! :D Също е важен и номера 1,2..?!?!.. :wink: :drinkers:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Re: Изкуствени примамки за риболов на щука

Мнение от FisherBG69 »

Утре ще снимам какво взех от магазина. Днес успях и да изпробвам 2 клатушки, като на едната "заших" 2 щуки около килограм.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”