Риболов на щука на тапа и дъно

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от FisherBG69 »

Здравейте всички! Ще започна с това, че знам че има такава тема и което можах, извлякох от нея, но ми трябва малко помощ и затова отварям нова. Та както подсказва заглавието ще ловим щука. Дали ще хванем е отделно :D Сега по същество - монтажите, които си направих са следните и мисля, че им трябва "лека" корекция, с което се надявам да ми помогнете. Ето ги и тях: 1. - основно влакно, стопер, тапа (40гр), съчма, играеща ролята на стопер за оловото, самото подвижно олово (30гр) и връзвам за халката на металния повод, в края на който е закачена 3-ка (номер 4). Според мен, обаче, при движението на рибката оловото мърда и плаши щуката. 2. - основно влакно, стопер, тапа (40гр), троен вирбел, за едното ухо - металния повод с тройката, а за другото тежестта (30гр), завързана на същия диаметър влакно и 2 слаби точки по него (най-обикновени възли направени върху влакното с цел при закачане да се скъса тежестта, а рибата да излезне). И 3. е дънен - основно влакно, металният повод с тройката нанизани на влакното, така че да се движат свободно и ограничени от две съчми на разстояние 1м, и на метър след долната съчма завързвам 50 гр тежест. Открийте грешката и я поправете :D
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от garfield_90 »

1. На края на основното под оловото трябва да имаш вирбел ( задължително ), на който да закачиш повода с тройката.Колкото до това, че оловото плаши щуката....не е така. Тя се фокусира върху примамката а и не е от най-плашливите риби.Това си е класически монтаж.
2. Монтаж " хеликоптер" е това.Аз го правя без тапа.Основно влакно - троен вирбел - на долния му край повод с олово, но не с възли а с по малък диаментър на влкното. Ако основното ти е монофил 0.35 , там слагаш нещо то сорта на 0.20, Хем ако закачи ще го скъсаш, хем ако е малка закачката имаш голям шанс да го извадиш и да спасиш целия монтаж.
3.Абсолютно грешен,неудобен и безсмислен с гарантирано оплитане на всяко хвърляне и много нерви.Пробвай този който ти препоръчах, като само гледаш колко да ти е дълъг повода с оловото според зависи дълбочината на водоема.По-дълбото - значи по къс повод и обратно.
Наслука.
FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от FisherBG69 »

Дотук схванах. Преди да оправя монтажите само да попитам има ли други монтажи, които се използват в "модерния" щукарски риболов и ако да - какви са те? Благодаря на Гарфилд за точния и бърз отговор и отделеното време! Наслука!!!
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от garfield_90 »

Там вече колеги могат да ти помогнат.Аз лично използвам тези 2та.Наблягам на дъното защото не се влияе от вятъра. Мятам, пускам аванса докрай, слагам звънец ( ако ще ходя някъде ) и хуквам със спининга.
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от oneillbgm »

Щуката е хищник, който през повечето време стои на едно място и дебне благодарение на това, че улавя всяко трептение и шум във водата около нея. Спокойно, тя определено не е плашлива. Дори напротив, всяка вибрация и шум от монтажа ти, от стръвта я настървяват и определено ще и привлечеш вниманието.

Риболов на щука на дъно не съм практикувал и ми звучи безсмислено. Физиологията и храненето и не са за дъно, както сомът, който засмуква стръвта. Освен ако стръвта не е с повдигач над дъното. Щуката стои във растителността предимно или около плиткото във средния слой или под повърхността на водата. Затова риболов на тапа е най-удачен.

Ако няма вятър използвам следният монтаж: основно влакно, стопер, тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4. Ако е ветровито или има течение: оснодно влакно, ин-лайн тежест 40-50гр, стопер, продълговата тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4 или 2. Тожи монтаж го тествах това лято предимно за сом, става и за щука (2 хванати) и се оказа добър, но само за къси разстояния на изхвърляне за да не се оплете. Последно го изпробвах на също на р.Дунав и издържа теста. Първата тежест ляга на дънато и държи основният монтаж около него. За другото лято ще добавя още нововъдения по него, защото вече ми е късно за тестове. Закрих риболовният сезон.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от garfield_90 »

oneillbgm написа:Риболов на щука на дъно не съм практикувал и ми звучи безсмислено. Физиологията и храненето и не са за дъно, както сомът, който засмуква стръвта. Освен ако стръвта не е с повдигач над дъното. Щуката стои във растителността предимно или около плиткото във средния слой или под повърхността на водата. Затова риболов на тапа е най-удачен.
Колега като говорим за дъно става дума за това, че оловото е на дъното а рибката е закачена на около метър от него и реално не е забита в дъното а плува над него. Това, че щуката атакува подадени рибки почти на повърхността или в средните слоеве, не значи, че тя стои там. Тя си е в укритието и ако няма нещо като дървета или нещо друго необичайно в по-плиткия слой, укритието и е на дъното във водораслите и дънния релеф. Има добро зрение и за това атакува рибки на малка дълбочина и от там грешните впечатления, че тя просто стои на около 50см до 1 метър във водата просто така.Не говорим за случаите, когато се придвижва и случайно и се е мернало нещо "вкусно като воблер или блесна" и е решила и преценила, че може да си направи междинна закуска :) .Пролетно,лятно и есенно време атакува предимно в този слой, поради простата причина, че обичайната й храна ( малките рибки,жаби и мишоци) се намират там, а на късна есен и началото на зимата с изтеглянето на храната към по-дълбоките слоеве, където водата е по - топла, и самата тя сменя ловните си полета и се ориентира към по-големите дълбочини.Лично аз съм имал винаги повече успехи на дъно отколкото на тапа.Рибката е по-близо до нея и е по-лесно да я забележи или усети трептенията. Не говорим за случай, които дълбочината къде мятаме е около 1м-1,5м. Тогава монтажа не е подходящ, защото няма голям наклон на линията и рибката ще се набие в дъното, освен ако не качим самия повод с нея на около 1,5 от оловото, но самия метален повод също трябва да е къс. В тези случай е по-удачно с тапа. Да не говорим за "дънните щуки" както ги наричат някои - големи, гладни търтеи, които се правят на сомове и само чакат нещо по-едро да мине покрай тях и да го хванат почти без усилия :)
Наслука
FisherBG69
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Ное 07, 2016 7:10 pm

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от FisherBG69 »

oneillbgm написа:Щуката е хищник, който през повечето време стои на едно място и дебне благодарение на това, че улавя всяко трептение и шум във водата около нея. Спокойно, тя определено не е плашлива. Дори напротив, всяка вибрация и шум от монтажа ти, от стръвта я настървяват и определено ще и привлечеш вниманието.

Риболов на щука на дъно не съм практикувал и ми звучи безсмислено. Физиологията и храненето и не са за дъно, както сомът, който засмуква стръвта. Освен ако стръвта не е с повдигач над дъното. Щуката стои във растителността предимно или около плиткото във средния слой или под повърхността на водата. Затова риболов на тапа е най-удачен.

Ако няма вятър използвам следният монтаж: основно влакно, стопер, тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4. Ако е ветровито или има течение: оснодно влакно, ин-лайн тежест 40-50гр, стопер, продълговата тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4 или 2. Тожи монтаж го тествах това лято предимно за сом, става и за щука (2 хванати) и се оказа добър, но само за къси разстояния на изхвърляне за да не се оплете. Последно го изпробвах на също на р.Дунав и издържа теста. Първата тежест ляга на дънато и държи основният монтаж около него. За другото лято ще добавя още нововъдения по него, защото вече ми е късно за тестове. Закрих риболовният сезон.
Колега може ли снимка на втория монтаж тъй като не успях да го схвана? Благодаря и наслука!
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от Павел Три »

Да бе ,покажи ако може .Стана ми интересно. :fishing12:
Късмет.Всичко е до късмет. :D
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от oneillbgm »

Ще го снимам когато ида на вилата. Там ми е риболовният склад.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от Павел Три »

А ние ще чакаме :fishing12:
Късмет.Всичко е до късмет. :D
firepd69
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Сря Окт 10, 2012 7:40 am

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от firepd69 »

oneillbgm написа:Щуката е хищник, който през повечето време стои на едно място и дебне благодарение на това, че улавя всяко трептение и шум във водата около нея. Спокойно, тя определено не е плашлива. Дори напротив, всяка вибрация и шум от монтажа ти, от стръвта я настървяват и определено ще и привлечеш вниманието.

Риболов на щука на дъно не съм практикувал и ми звучи безсмислено. Физиологията и храненето и не са за дъно, както сомът, който засмуква стръвта. Освен ако стръвта не е с повдигач над дъното. Щуката стои във растителността предимно или около плиткото във средния слой или под повърхността на водата. Затова риболов на тапа е най-удачен.

Ако няма вятър използвам следният монтаж: основно влакно, стопер, тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4. Ако е ветровито или има течение: оснодно влакно, ин-лайн тежест 40-50гр, стопер, продълговата тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4 или 2. Тожи монтаж го тествах това лято предимно за сом, става и за щука (2 хванати) и се оказа добър, но само за къси разстояния на изхвърляне за да не се оплете. Последно го изпробвах на също на р.Дунав и издържа теста. Първата тежест ляга на дънато и държи основният монтаж около него. За другото лято ще добавя още нововъдения по него, защото вече ми е късно за тестове. Закрих риболовният сезон.
Нещо не мога да схвана :roll: Хем отричаш дънният риболов , хем описваш дънен монтаж... :roll: Между другото риболова на щука на големи дълбочини ми е любимо занимание.Ловят се и манечки и големи и опровергава напълно тезата на различни риболовни гурута, че в дълбочините има само крокодили :D И защо си закрил риболовният сезон :?: :roll:
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от garfield_90 »

firepd69 написа: Нещо не мога да схвана :roll: Хем отричаш дънният риболов , хем описваш дънен монтаж... :roll: Между другото риболова на щука на големи дълбочини ми е любимо занимание.Ловят се и манечки и големи и опровергава напълно тезата на различни риболовни гурута, че в дълбочините има само крокодили :D И защо си закрил риболовният сезон :?: :roll:
Колега, ако визираш мен, аз не твърдя, че има само големи щуки на дъното.Просто цитирах някои колеги и текстове, които съм чел за щуките на големите дълбочини. Но иначе и аз като теб съм хващал от маломерни до едри на дъно. :fishing6:
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от G.Petkov »

Ловя щуки на класически дънен монтаж от мноооого години.
Разбира се, това е не е приложимо на всички водоеми.

Проблем при този начин на риболов са:

- водораслите;
- раците;
-течението;

Има и други затруднения, ама тези трите са основните.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от garfield_90 »

Аз като цяла нямам добри отзиви от този монтаж колега. На водоем на който има щука и бяла риба, никога не съм хващал щука само бяла. За това и не го ползвам, най - вече заради това че рибката се набива в дъното или водораслите, а щуката е хищник който разчита на силното си зрение и не само.
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Риболов на щука на тапа и дъно

Мнение от oneillbgm »

firepd69 написа:
oneillbgm написа:Ако няма вятър използвам следният монтаж: основно влакно, стопер, тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4. Ако е ветровито или има течение: оснодно влакно, ин-лайн тежест 40-50гр, стопер, продълговата тапа 30гр, ин-лайн тежест 15гр, (тракалка), черно мънисто, метален повод 30см (той е с вирбел и карабинка), тройна кука номер 4 или 2. Тожи монтаж го тествах това лято предимно за сом, става и за щука (2 хванати) и се оказа добър, но само за къси разстояния на изхвърляне за да не се оплете. Последно го изпробвах на също на р.Дунав и издържа теста. Първата тежест ляга на дънато и държи основният монтаж около него. За другото лято ще добавя още нововъдения по него, защото вече ми е късно за тестове. Закрих риболовният сезон.
Нещо не мога да схвана :roll: Хем отричаш дънният риболов , хем описваш дънен монтаж... :roll: Между другото риболова на щука на големи дълбочини ми е любимо занимание.Ловят се и манечки и големи и опровергава напълно тезата на различни риболовни гурута, че в дълбочините има само крокодили :D И защо си закрил риболовният сезон :?: :roll:
Кой от 2та споделени монтажа е дънен? - нито един.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”