фидер пръчка и макара

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

kras_lovech
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Яну 09, 2016 6:28 pm

фидер пръчка и макара

Мнение от kras_lovech »

Здравейте колеги,от днес съм штастлив собственик на фидер пръчка и макара.Пръчката е новия модел на Formax Avatar-3.90 40-120гр.,а на макара се спрях на FL FEEDER WIND 4000.Нямам търпение да ги пробвам. Първия ми фидер :fishing2: :D
moonlord
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 25, 2016 4:00 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от moonlord »

Успех и големи риби да хващаш!
kras_lovech
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Яну 09, 2016 6:28 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от kras_lovech »

благодаря ти колега
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от bachoivo »

Само да не ти дойде малка 4000 размер/така си мисля аз/. 'щото точно този модел и размер ползвах на болонеза 5м и ми беше тамън там.
За този фидер бих ти препоръчал поне 5000 като размер. Но, ако вече си я взел здраве да е и много успехи :)
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
kras_lovech
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Яну 09, 2016 6:28 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от kras_lovech »

вече я взех колега...мисля си че няма да е малка,но времето ще покаже.Както се казва бръснач се пробва на брада..:)
А и исках мнение за макара и пръчка преди да взема тези,никой не даде и 1 мнение :)
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от Slavi_82 »

kras_lovech написа:вече я взех колега...мисля си че няма да е малка,но времето ще покаже.Както се казва бръснач се пробва на брада..:)
А и исках мнение за макара и пръчка преди да взема тези,никой не даде и 1 мнение :)
По принцип не чета раздела за начинаещи но в сладководен риболов / риболов на фидер можеше да попиташ и щяха да ти отворят.
Фидера е доста бюджетен но става, feeder wind както и всички макари с марката FL са големи боклуци.Уж имало по 9-10 лагера ама само на сън.
За малко повече пари можеше да купиш 1 куп качествени макари в ценови диапазон 50-70 лв и да останеш доволен.Tica cambria,
Riobi Ecusima,shimano sinenna и oще много много марки :) Но като си удариш главата в евтиното и разбереш че боли и не върши работа сам ще я смениш
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от bachoivo »

Slavi_82 написа:..........feeder wind както и всички макари с марката FL са големи боклуци........
Е тук не мога да се съглася или както се казва "всеки гледа от своята камбанария" :)
За два сезона точно feeder wind 4000 навъртя доста километраж с болото по Янтра. Не мръдна - няма луфтове, няма хлопания, реди влакното прилично. Но това на болото. За продължително ползване на фидер не знам как ще е. Аз я бях взел с идеята точно за фидер, но след първия риболов си взех по-голям размер. Просто на мен ми беше малка.
Този сезон на едното "хеви" / 390/150 / ползвам team feeder 6000. В дунавското течение, с кошници м/у 80 и 120гр и бесни дунавски мрени се справя прекрасно за скромните си 50кинта :) Същата работа като предната - за сега без каквито и да било дефекти.
На мача имам пак FL-ка....хм....да не излъжа за модела мисля dkf 3000 или нещо такова, абе със заден аванс. Не мога да дам обективно мнение, т.к. само три пъти съм ловил на мач.
Преди 6-7г имах една fl sp или нещо такова. Е тя колко риби е измъкнала не е истина. Ползваше се за всичко - боло, фидер, разни плувки по малки реки. В момента е в един приятел, който продължава да си я ползва на една сопичка за.......спининг :!: :)
С две думи да обобщя: аз съм много доволен от марката. Може пък аз да съм попаднал на добри партиди, а другите да са та*ак, де да знам. Та затова писах по-горе за камбанарията :)
Иначе към колегата с макарето - да я ползва дълго и безаварийно и много риби да му извади :) Наслука!
P.S. Във форума има доста писано за FL, даже мисля, че имаше отделна тема точно за feeder wind. Трябвало е да пуснеш един search и щяха да излязат резултатите :)
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
kras_lovech
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Яну 09, 2016 6:28 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от kras_lovech »

Блг на колегата bachoivo за пожеканията:)Почетох тук там за ФЛ преди да я закупя,не пише лоши нешта като цяло за марката.Пък в крайна сметка като видя че не става за фидера,ще я сложа на мач който предстои да закупя..но това е друга тема вече.:)
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от Slavi_82 »

1- Като почнем от там че 99% от FL-илите имат един доста сериозен луфт при дръжката още от както я купиш.
2-Нямат нито лагер нито втулка на ролката на бигела
3-Шпулите са им прекаленно дълбоки а 2-рата шлула е изцяло изработена от евтина пластмаса по нея
(за графитена и дума не може да става дума), и винаги се налага да слагаш старо влакно за пълнеж
4- Теглото на Уж качествения FL e ........... никак не са от най леките
5- Лъжат за реалния брой лагери който би трябвало да е 9+1 стоп лагер
6-При отваряне и затваряне на скобата се чува силно механично пукане, най вероятно от пружината на бигела

Единственото хубаво нещо което се сещам да кажа за ФЛ е че има приличен аванс а моя FL който закупих на скоро и вече съжалявам малко
има бутон за бързо сгъване на дръжката.
Реално приказката за прехвалените ягоди всички сме я слушали, но ако хванеш в ръка един FL и най ниския клас на шимано Аливио да речем,
ще усетиш една много голяма разлика в качеството на евтиното и марковото . И разликата в цената е почти двойна, но разликата в качеството
няма място за сравнение , там дори при най ниския клас пуканията, траканията, механичния шум и луфтовете са сведени до минимум.
И на мен ми трябваше доста време за да осъзная че по евтиното винаги излиза по скъпо и кефа не е същия.
То вярно момчето може би е начинаещ и ще смени още един куп макари както всеки един от нас е минал по тоя път,но ако се вслуша
в съветите на миналите по тоя път по добре беше малко по скъпа макара, но по качествена и с гарантирано по дълъг живот
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от Slavi_82 »

И за да не каже някой че просто ей така си плюя по FL-a ето ти една пресничка тема от спининговия раздел, с реални и обективни мнения
viewtopic.php?f=119&t=91994
kras_lovech
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Яну 09, 2016 6:28 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от kras_lovech »

:) блг колега но аз бях задал тема някои да ми помогне в избора на фидер макара...но понеже тук е пълно с разбирачи всеможешти,всезнаешти..никой не ме отрази.Защото не четели теми зададени от новобранец ха-ха -ха :):)
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от Slavi_82 »

kras_lovech написа::) блг колега но аз бях задал тема някои да ми помогне в избора на фидер макара...но понеже тук е пълно с разбирачи всеможешти,всезнаешти..никой не ме отрази.Защото не четели теми зададени от новобранец ха-ха -ха :):)
Колега все можещи и все знаещи няма.... Преди около 2 години и аз започнах по твоя път само дето нямаше кой да ми каже какво да си купя.
Избрах си един фидер за 40 лв 2-ра ръка....... даже благородно ти завиждам че имаш пари за нов защото аз тогава нямах..
Започнах с макара за 15 лв филстар универсал и след 1-вия риболов разбрах че няма да стане с нея, и пак пестене пари пак на ново тоя път
65 лв за bullet 60 formax кoято ми е малко големичка ама тва ми препоръчаха тва взех и след година продадох :) Хубава е макаричката
ама големичка ми дойде :) Та за да стигна да ловя с тва което искам и ми доставя удоволствие съм сменил 5-6 вида макари,5-6 вида влакна
от 5 закупени фидера оставих 2 а другите по ред на номерата заминаха в продавалника.
Та общо взето всичко което съм го постигнал за тези 2 години е много личен опит, тесване и оставяш такъма дето ти хареса за твоя тип
риби и риболов....... Та хората не стават разбирачи :) Опита учи :) Просто добре че го има продавалника :D
kras_lovech
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Яну 09, 2016 6:28 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от kras_lovech »

:)напълно съм съгласен с теб колега за опита,и също така ходене и пробване както ти каза кой такъм ще ти пасне.Явно макарата не съм я оцелил,но натоварих малко с пръчката за сметка на макарата.Но както писах по горе,ако не става за фидера ще я прехвърля на мач-а който ми предстои да закупя скоро :)
kras_lovech
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Яну 09, 2016 6:28 pm

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от kras_lovech »

колега Slavi_82 едно питане приятел.Кажи с колко грамови хранилки,кой връх да използвам. че както казах съм новобранец в фидер риболова.
най мекия е ХЕВИ средния МЕДИУМ най-твърдия пише ЛАЙТ
Аватар
kaminero65
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 186
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 10:05 am
Местоположение: Русе

Re: фидер пръчка и макара

Мнение от kaminero65 »

kras_lovech написа:колега Slavi_82 едно питане приятел.Кажи с колко грамови хранилки,кой връх да използвам. че както казах съм новобранец в фидер риболова.
най мекия е ХЕВИ средния МЕДИУМ най-твърдия пише ЛАЙТ
Грешиш нещо пич.Трябва да са точно обратно - най - мекия Light,най-твърдия Heavy.
А за грамажа - то си е написано на сопата.Щом е 40 - 120 гр. значи най - мекия Light - 40 гр,средния МЕДИУМ - 80 гр и най-твърдия Heavy - 120 гр
Team Milo - feel the difference
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”