Избор на макара

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
bluesoleil
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 2:53 pm

Избор на макара

Мнение от bluesoleil »

Търся съвет,отностно избора ми за фидер,на макара shimano baitruner 5000 re
/110 лв на старо в добро състояние/,или не?
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Избор на макара

Мнение от Димитър Чаушев »

Нова колко е колега?
bluesoleil
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 2:53 pm

Re: Избор на макара

Мнение от bluesoleil »

Не знам,не намирам инфо.
Препоръчаха ми модела,но не съм особенно навътре /да не кажа че съм пълен лаик/
Затова търся съвет във форума!
bluesoleil
новобранец
новобранец
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 2:53 pm

Re: Избор на макара

Мнение от bluesoleil »

Впрочем,има такива по 160 кинта,сега видях в базара- заслужават ли си парите /110 лв имам в предвид/
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара

Мнение от Slavi_82 »

А защо си решил да е точно шимано и то байр-рънър. 5000 по начало идва малко големичка за фидер но става принципно.
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Избор на макара

Мнение от Димитър Чаушев »

Не ми се ще да те подведа колега , аз съм фен на Шимано но точно тая макара не съм я връткал, сега колкото до цената(110 лева ) на старо ..... ами ако макарата е запазена ,не е ужулена , няма шумове и ред други причини ,аз бих я взел , все пак е Шимано . А колкото до опасенията на колегата Слави ,че е големичка или байтрънар , ами явно няма да лови червеноперки и уклей с нея колегата .
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Избор на макара

Мнение от BIGVAS13 »

Байтрънер макари не се използуват при риболов на ФИДЕР - независимо от марката :)
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Избор на макара

Мнение от Димитър Чаушев »

BIGVAS13 написа:Байтрънер макари не се използуват при риболов на ФИДЕР - независимо от марката :)
Дообре :wink: А сега помогни на колегата ако можеш да намерим колко струва нова въпросната макара :idea:
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара

Мнение от Slavi_82 »

Димитър Чаушев написа:Не ми се ще да те подведа колега , аз съм фен на Шимано но точно тая макара не съм я връткал, сега колкото до цената(110 лева ) на старо ..... ами ако макарата е запазена ,не е ужулена , няма шумове и ред други причини ,аз бих я взел , все пак е Шимано . А колкото до опасенията на колегата Слави ,че е големичка или байтрънар , ами явно няма да лови червеноперки и уклей с нея колегата .
Абе и ти си прав че шиманото си е шимано , но все пак добрите шимана държат цени....... а 110 лв ми се вижда малко тънкач работа
а у всеко евтино нещо има уловка трябва да знаеш :)
И аз не ловя червеноперки :) А най често шарани в зависимост от бюджета и дали искам да си взема за консумация някоя риба.
Обаче ако отидеш на богров или друг подобен гьол разбираш защо 5000-6000 макари са големи :) Щото малко или много тегне на ръката
и като извадиш 10 риби и ги мориш по 20-30-40 мин ще се прибереш с сериозна мускулна треска и ще съжалиш 100 пъти защо аджеба не си
взех малко по лека макара :)
Иначе байт рънера не е лош като идея и за фидер и за дъно..... аз наприер ловя с преден аванс но си купих FL с байт, и ако ми допадне
ще я ползвам ако не ще я разкарам , но аз лично ще изчакам новия сезон и ще събера някой лев , зимата само купувам и събирам арсенал за пролетта .
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Избор на макара

Мнение от Димитър Чаушев »

Ако искаш вярвай даже не се сещам как изглежда макарата ,даже и гуглето не я намира :shock: явно е от по-старите модели не зная ,а колкото за размера и теглото , ами на мене само макарата ми тежи 1 кило ,а не като да не хващам риба но за 40 минути вадя риба която се е забила в някоя закачка и я чакам да излезе , като междувременно пръчката е на стойката , до колкото знам , и фидера стои на стойка (колче ) . Ако искате леко ...... мухарка :lol:
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара

Мнение от Slavi_82 »

Димитър Чаушев написа:Ако искаш вярвай даже не се сещам как изглежда макарата ,даже и гуглето не я намира :shock: явно е от по-старите модели не зная ,а колкото за размера и теглото , ами на мене само макарата ми тежи 1 кило ,а не като да не хващам риба но за 40 минути вадя риба която се е забила в някоя закачка и я чакам да излезе , като междувременно пръчката е на стойката , до колкото знам , и фидера стои на стойка (колче ) . Ако искате леко ...... мухарка :lol:
Ами вярваш или не на 1-ви ноември си счупих рекорда на шаран на долни Богров с 19 кг шаран, при условие че духаше силен вятър
и пълнеше водата с кислород и рибите бяха доста борбени. И те толкова 1 шаран над 10 около 20-30 мин, последва двоен рън извадих и 2-те
риби една от които 19-ката като там борбата си беше далеч по сериозна и пазача успя да го гребне от 3-тия път а съм с кеп 1.20м широк
с поплавък и всички екстри.И на края на деня извадих 1 амур метровка дето тежеше само 8 кила но за сметка на това така се бореше че
след като се разчу за 19-ката дойдоха от острешния бряг да видят какво пак съм закачил .....
Та извода е Ненормално борбени риби за уж питомните шарани дето влизали сами в кепа , да да ама не....... за разлика от шаранджийките
фидерите са много по еластични пръчки и борбата е много по голяма от тази с дънарка 3-3.5 либри и 0.35 :) Щото аз ловя с 0.25 и най леката
грешка го къса защото тва са риби много над възможностите на влакното и като цяло такъма
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Избор на макара

Мнение от Димитър Чаушев »

Ооо ти ми говориш за паткарник, влиза кислород във водата. ....е да ама студена. ....ноември, рибите са вече в полу летаргия, представям си август колко ли ще си го борил. .......говорш с шаранджия не забравяй! !!
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара

Мнение от Slavi_82 »

Димитър Чаушев написа:Ооо ти ми говориш за паткарник, влиза кислород във водата. ....е да ама студена. ....ноември, рибите са вече в полу летаргия, представям си август колко ли ще си го борил. .......говорш с шаранджия не забравяй! !!
Паткарник или свинарник не знам обаче за годината са извадени не повече от 5-6 риби подобен калибър там а е имало по над 50 човека там.
И рибите били полу у летаргия бла бла .............. това съм го слушал знаеш ли колко пъти........ от полу летаргия рибата ми размотава
70-80 метрана аванс и за тебе тва е мудна риба а :D Фани се стегни малко :D Oт полу летаргия извади ти такъв на фидер
и ще си говориме пак за риби :)
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Избор на макара

Мнение от Димитър Чаушев »

Slavi_82 написа:
Димитър Чаушев написа:Ооо ти ми говориш за паткарник, влиза кислород във водата. ....е да ама студена. ....ноември, рибите са вече в полу летаргия, представям си август колко ли ще си го борил. .......говорш с шаранджия не забравяй! !!
Паткарник или свинарник не знам обаче за годината са извадени не повече от 5-6 риби подобен калибър там а е имало по над 50 човека там.
И рибите били полу у летаргия бла бла .............. това съм го слушал знаеш ли колко пъти........ от полу летаргия рибата ми размотава
70-80 метрана аванс и за тебе тва е мудна риба а :D Фани се стегни малко :D Oт полу летаргия извади ти такъв на фидер
и ще си говориме пак за риби :)
Виждам, че нямаш представа, ти знаеш ли колко са 80 метра аванс :fishing2: колко метра е дълбока тая локва, знаеш ли колко бързо изтива водата по вашите геогравски ширини........знам как дърпа шаран на 25 градуса вода, знам и на 10 градуса така че, .......ОК спирам, че усрахме темата на колегата. Извинявам се :oops:
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара

Мнение от Slavi_82 »

Димитър Чаушев написа:
Slavi_82 написа:
Димитър Чаушев написа:Ооо ти ми говориш за паткарник, влиза кислород във водата. ....е да ама студена. ....ноември, рибите са вече в полу летаргия, представям си август колко ли ще си го борил. .......говорш с шаранджия не забравяй! !!
Паткарник или свинарник не знам обаче за годината са извадени не повече от 5-6 риби подобен калибър там а е имало по над 50 човека там.
И рибите били полу у летаргия бла бла .............. това съм го слушал знаеш ли колко пъти........ от полу летаргия рибата ми размотава
70-80 метрана аванс и за тебе тва е мудна риба а :D Фани се стегни малко :D Oт полу летаргия извади ти такъв на фидер
и ще си говориме пак за риби :)
Виждам, че нямаш представа, ти знаеш ли колко са 80 метра аванс :fishing2: колко метра е дълбока тая локва, знаеш ли колко бързо изтива водата по вашите геогравски ширини........знам как дърпа шаран на 25 градуса вода, знам и на 10 градуса така че, .......ОК спирам, че усрахме темата на колегата. Извинявам се :oops:
Ами сигурно знам защото съм ходил към 15 пъти тая година там и знам и рано пролетта как изкарах 8 кг шаран за 2 мин. знам и как се вади
за 1 час :) И знам и колко са 80 метра :) С ролетка не съм ги мерил но да ти кажа бях намотал чисто ново трабуко Т-force feeder 0.25 150м
и той катосе борех с по малкия шаран го засякох оставих пръчката и да ти кажа половината корда на макарата изчезна и там някъде
по средата на нищото се спря, но му дадох малко зор на тоя 1-вия и до 10 мин беше вънка и взех да вадя големия , поне за мен малко тъпа
постъпка но имах късмет че куката му бе пробила цялата уста и само късане го спасяваше но тръгна към дълбокото с което ме успокой и си
извадих и 2-те риби :) Но по влакното на макарата прецених че бая далече е стигнала тая риба а и за да ти кажа че 3 пъти пазача не можа
да да гребне........ то едно че не е от най опитните .......ама и другото е че всеки път когато даде признаци че е уморена намираше сили за още
и още....... Та за човек дето е по 2 пъти в седмицата за риба с фидерите знам какво и малка и голяма риба и знам какво е да извадиш риба
средата на февруари и в най голямата жега........ когато някой по умен от нас е измислил студената бира и чадърите :D

Та затова ти говоря с по тежка макара ще береш много ядове и ще имаш доста болка в ръцете ако попаднеш на риби :)
Ма ако ловиш по 2-3 риби и с 10000 да ловиш то ефекта пак ще е тоя :D
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”