Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Pazz0
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Май 03, 2017 6:00 pm

Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от Pazz0 »

Здравейте,колеги! :) Стана време и аз да си сменя пръчката.Преди известно време имах удър на шаран и слабото ми телескопче,което си бях взел като ученик,не можа да ми помогне с борбата и изтървах единствения удър за денят :(.Искаше ми се по принцип 2 снадки на 3.90,но транспортна ще е проблем,предвид факта,че колата винаги е пълна и да я мисля пръчката не е работа.3.90 на 3 снадки също няма да успея да я събера на ширината на кората и стигнах до извода,че ще е най добре 3.60м"ще проверя пак за всеки случей в 2те коли за опция на 3,90" 3 снадки.Изчетох доста информация последните дни и стигам до извода е,че мойта пръчка трябва да е около 3,5lbs.Искам просто,ако се наложи да наложа някакъв контрол на рибата макар и минимален,да успея да го направя.Използвам макара Tica Streamstar LS4500,която също си взех като ученик и в момента в който ме предаде,ще се смени с червячна висок клас.Просто искам пръта да не ме предаде.Бюджета ми колеги не е голям около 80лв и искам да си взема най доброто за парите.Каквото и да взема,ще ми хареса,предвид факта,че не съм ползвал никога такава въдица,а мисля да я ползвам в дългосрочен план,предвид това,че не мога да ходя редовно за риба,а си пазя нещата и съм рибар от дете :).Видях,че давате много добри отзиви за пръчките с марка FL.Видях няколко различни модела като "Ултра теам карп" "Стратегист" "Легенд Карп".Четох,че примерно на Стратегист-а макаро държача,не бил добро изпъление и бил неудобен малко.Ако може да споделите предимства и недостатъци,или евентуално друга марка надеждна пръчка,но наистина FL за парите изглежда много добре.Разбрах,че някой от форума май ги внася"може и да греша".Ще се съм ви много благодарен наистина,ако ме посъветвате!Пожелавам успешен сезон на всички колеги :) !
unn0rmall
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Апр 03, 2016 5:49 pm

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от unn0rmall »

Аз не ползвам шаранджийски пръчки принципно, но все пак да ти кажа, че евтина пръчка на 3,5 либри си е абсолютен кол, така че по-добре се ориентирай към 3 или 3.25 максимум. Не се заблуждавай от коментари, че с 3,5 ще метнеш отвъд хоризонта, няма да можеш и на 100 метра да метнеш, ще трябва да слагаш по дебело влакно, при вадене на риба под 5 кила пръчката даже няма да се извие, т.е. пенсионерските версии, че трябва здрав клон и влакно 0.5 да извадиш шаран са абсолютни глупости.Успех
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от garfield_90 »

Колега аз скоро си взех FL strategist 3.60 на 3 снадки. Водят я 3.75лб но на коко отговаря не мога да ти кажа. Не съм имал много допир до големи риби и много други шаранджийски такъми. А колкото но макародържача за който говориш - това е на стария модел. Новия си е Fuji и си е класически.Със 105 гр олово мятам около 80-90 метра с монофил 0.37 без класически шарански замах а през рамо, като не използвах и максимална сила.При хубаво шаранджийско хвърляне и замах колкото да изсвисти пръта във въздуха 130-140 м. са си реална дистанция за пръчката, която ти гарантирам че няма да поддаде.Доста си е сериозна.Иначе с по малка тежест около 60-70-80 гр, няма да можеш да гониш тези дистанции, понеже не могат да огънат пръчката добре при замятане. До колкото съм чел в някой форум , имаше колеги които коментираха, че оптималната тежест за далечно мятане с тази пръчка е 110-115 гр.Ето ти линк аз тук го взех и все още е на промоция.Пичовете от магазина са много точни и ще ти помогнат ако имаш въпроси.Успех с покупката.
http://megafishing.bg/product/6068/vadi ... b-3ch.html
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от Димитър Чаушев »

unn0rmall написа:Аз не ползвам шаранджийски пръчки принципно, но все пак да ти кажа, че евтина пръчка на 3,5 либри си е абсолютен кол, така че по-добре се ориентирай към 3 или 3.25 максимум. Не се заблуждавай от коментари, че с 3,5 ще метнеш отвъд хоризонта, няма да можеш и на 100 метра да метнеш, ще трябва да слагаш по дебело влакно, при вадене на риба под 5 кила пръчката даже няма да се извие, т.е. пенсионерските версии, че трябва здрав клон и влакно 0.5 да извадиш шаран са абсолютни глупости.Успех
Недейте се исказвайте не подготвени за да не се чувствате обидени после !!!!
3,5 либри FL турнамент е пет пъти по- мека от шимано велосити 3,5либри ,фл турнамент мята 100 метра като стой та гледай , да не говорим за стратега или сахарата .
Към автора на темата: да, човека с ФЛ е тука,търси sapuna. Успех.
unn0rmall
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Апр 03, 2016 5:49 pm

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от unn0rmall »

"При хубаво шаранджийско хвърляне и замах колкото да изсвисти пръта във въздуха 130-140 м. са си реална дистанция за пръчката, която ти гарантирам че няма да поддаде" - Колкото си искаш глупости, някои май не са наясно с метрите и то никак
Pazz0
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Май 03, 2017 6:00 pm

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от Pazz0 »

Благодаря много на всички.Някой вадил ли е риба 2-5кг примерно с FL стратег 3.60 3 снадки ? Като усещане става въпрос,доста информация изчетох и започнах да се замислям за 3лбс вече,понеже с 3.5 риба под 10кг нямало грам кеф,а и искам да мога да имам някакъв контрол над рибата.За съжаление не мога да пиша на sapuna,защото съм нов в форума.
Pazz0
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Май 03, 2017 6:00 pm

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от Pazz0 »

Честно казано ме е малко страх да напъвам на макс пръта,трябва ми главно за ловене покрай Варна,може да се ходи на Цонево това лято и на Кастел-Севлиевско,Авера ми изкара предната година 12кг шаран там и искам да съм подготвен.Пръчката ми трябва за диапозон на шаран от 2кг нагоре и аз мисля,че няма да ми е приятно,да вадя 2кг и да го усеща пръта като кая,но и на 5 6 кг да си прави рибата каквото иска,пак не е работа.За това реших да се допитам до вас.+ ми е,че не ходя сам за риба никога и има кой да ми я кепва,ако се наложи.До сега съм ловял с телескоп 3м. и се убедих,че контрола над рибата е мн слаб.Аз съм 192 висок и последния път се наложи да дигам пръта над главата ми да контролирам рибата и не успях в крайна сметка и за това реших най накрая да сменя пръта.Надявам се да се включи сапуна и да даде актуални цени за пръчките ако може.Поздрави :)
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от Димитър Чаушев »

unn0rmall написа:"При хубаво шаранджийско хвърляне и замах колкото да изсвисти пръта във въздуха 130-140 м. са си реална дистанция за пръчката, която ти гарантирам че няма да поддаде" - Колкото си искаш глупости, някои май не са наясно с метрите и то никак
Ама вие сериозно ли, спрете се бе хора като не ви е ясна материята! !!! Да , Стратега може и повече да хвърли в правилните ръце . Моля не пишете ако нещо не е във вашата компетенция, само обърквате колегата.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от garfield_90 »

За това съм казал, че при хубаво шаранджийско а не от някой новобранец, който ще мята както дойде, но колегата който се е опитал да ме цитира се прави на интересен и то без основание. А колкото до него по-добре ти прочети нещо и май ти не си наясно с метрите и възможностите на фл стратега.............
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от garfield_90 »

unn0rmall написа:"При хубаво шаранджийско хвърляне и замах колкото да изсвисти пръта във въздуха 130-140 м. са си реална дистанция за пръчката, която ти гарантирам че няма да поддаде" - Колкото си искаш глупости, някои май не са наясно с метрите и то никак
Заповядай "умнико" 10 страници четиво за въпросните пръчки, ама докато четеш си разпъни една ролетка и я спри на метъра за да ти се набие в "интелигетната глава" колко е точно 1м :fishing6:
http://www.carpbg.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=27074

П.С Въпреки заяждането ми в случая ( особено когато съм прав ) може и колегата автор на тази тема да я прочете за да се ориентира. Поне на него ще му е полезно, за разлика от природно надарените и всезнаещи особи !
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от Митко Кирилов »

Случайно ,благодарение на Сапуна,станах фeн на „шаранджийските“ 3 коленни въдици на FL, които ползвам вече 3 –та година като сърфови без проблем за риболов на платерини на голяма дистанция от брега: едната ми е Diamond , а другата- Carp Legend на 3.9 м, с акции 3.5 лб.И при двете въдици с олво 100-110 гр се постигат дистанции на д 110м.Разликата между двете пръчки е в техния строй: и двете са бързи, но Diamond-а е с по-изразен върхов параболичен строй, докато при Legend-а върхът е леко забележимо по-твърд.И двете въдици понасят силово хвърляне.
Отлично съотношение между цена и качество!Вършат ми отлична работа: индикират кълването и на малки рибки, като барбуна например. Има много предложения, но лично не съжалявам за направения от мен избор.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
unn0rmall
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Апр 03, 2016 5:49 pm

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от unn0rmall »

Значи гледай сега, ако с тази измислена пръчка и влакно 0.35 и нагоре тежест и повод и стръв направиш тази дистанция, просто думи няма да имам, максимум 110 метра, и не ми показвай коментари от хора, които всеки ден слушам на язовира как се лъжат един друг и си вярват. Успех с мятанията. А на автора браво че се усетил да не си взема гега 3,75.
Димитър Чаушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Чет Мар 28, 2013 10:02 am

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от Димитър Чаушев »

unn0rmall написа:Значи гледай сега, ако с тази измислена пръчка и влакно 0.35 и нагоре тежест и повод и стръв направиш тази дистанция, просто думи няма да имам, максимум 110 метра, и не ми показвай коментари от хора, които всеки ден слушам на язовира как се лъжат един друг и си вярват. Успех с мятанията. А на автора браво че се усетил да не си взема гега 3,75.
За начинаещ стратега не е много удачен защото е много мощна пръчка ,защото ще усеща сигурност и ще напъва много което предполага много съдрани джуки, до тука си прав НО! Ти пипал ли си стратег, хвърлял ли си с него ? С 0,35 + повод и стръв 110 грама олово 130 метра, не те карам да вярваш но и недей да твърдиш обратното, защото вярвам на очите си.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от garfield_90 »

Това че стратега струва 90 лв, мога да ти кажа че въобще не е измислена пръчка. Не твърдя че е най-добрата, но в този ценови диапазон е в топ-а. Ама ти явно само пръчки за по 1000лв ги ловиш. Все пак като не си имал допир до тази пръчка, просто си задръж коментарите за тема в която си по-компетентен.
unn0rmall
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Апр 03, 2016 5:49 pm

Re: Съвет за шаранджийска пръчка 3.60м 3снадки. 80лв~

Мнение от unn0rmall »

Няма смисъл да спорим, давам един линк, който не е с измислени коментари, а с демонстрация и на следния такъм: пръчка за 400 евро, макара за още толкова, влакно забележи 0,18 Суфикс за 50 долара, а не 0,35 за 5 долара. Постига се дистанция от около 150 метра, при правилно замятане с изпънати ръце. Така че може да не ми обясняваш вече как хвърляш по 140 с тояжката си ФЛ и влакно 0,35 монофил моля
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”