Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
valkoz
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Юни 29, 2017 1:51 pm

Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от valkoz »

Здравейте колеги. Решил съм да ъпгрейдвам спининг комплекта. Ще се лови предимно сом с примамки 20+ грама. Бюджета е около 700-800 лв. За сега съм се спрял на този прът: http://megafishing.bg/product/6504/vadi ... -84gr.html
макара: https://akvasport.com/product/13553/mak ... -4000.html
Приемам всякъкви съвети и критики за избора :)
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от аксел »

Доста добър избор колега,внимателно премери дължината на дръжката на Шиманото,дали ще ти е удобна.....точно такъв модел не съм имал,но знам,че там е един от недостатъците на СХ-серията.Една от най-подходящите пръчки,които съм държал е Х-зога Рок Питон,виж я ,добре балансирана,въпреки по-високото си тегло,много ми хареса.По отношение на макарата,доста зависи в коя,част на реката смяташ да хвърляш 20+гр примамки,не е една и съща силата на течението,примерно при бентовете към Симеоновград-Свиленград и участъка около Пловдив.За долната част на реката виж модела Биомастър 5000.Успех.
валатът не най-лошото нещо на света
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от аксел »

......ако си любител на по-дълги въдици разгледай и моделите за шор джиг на Мейджър Крафт имат доста подходящи модели,както и разбира се любимото ми Тенрю Пауър Мастър............
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
DrAkoN
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 1:24 pm
Местоположение: Стара Загора - София
Обратна връзка:

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от DrAkoN »

Колега погледни и Xzoga Black Mamba i Takadum . Мисля че има какво да видиш
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от аксел »

За съжаление,колега от Зоги-те ни Бляк Мамбата нито Такадума са подходящи модели за сом.Първата,поради неподходящата екстрафастова акция,имал съм я та знам,втората поради дължината си.......,то и затова от тази марка Рок Питон-а е на първо място, като модел,а Джапан Стайла е на второ.......
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от Don4o_62 »

Бах тия сомове по Марица,и те се изучиха :roll: та искат скъпи пръчки и макари иначе няма да се хващат.... :lol: като ви чете човек с разни марки,направо ще си помисли че става въпрос за приток на Ебро или Сена :lol: стига превземки с тия скъпи пръчки коя удисвала,кой не пасвала,то жаби вече няма, сомове искали :D
ако някой от пишещите тук се помпи,че имало сомове и хващал,да каже по колко вечери седи на брега нощем и го хапят комарите,като гледа въдицата хвърлена на тежко със стръв мряна, а да удари и ахааа а да удари :lol: и ала бала :mrgreen:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от lusienn »

Дончо,направо позна.

Аз така си трампих ето тази,на Блек-кет-2 м,

за сом.

:arrow: https://www.fishing-market.com/shop/%D0 ... lter=m0:16;

Идва един Васко от Самоков певец.

Ето тази песен е негова авторска https://www.youtube.com/watch?v=sygdwPhY5Ow

Идва в лагера с един джип,пита къде може да разпусне за малко
и го настанявам до нас,хвърли точно както казваш-на дъно с пръчка мечта
за сомаджиите,не всички имат такава-познавам доста от тях.
На чепаре с три куки-и стръв червей,
Аз през това време отивам по дигата на спининг,
скива ми пръчката макарата,и примамките
и на връщане почна да ме разпитва,
че и той обичал спининга,но на пъстърва
та накрая му сипах 2 ракии,и му бартеросах една макара за пръчката
за сом,която му била подарък от богат човек-но не му трябва.

Та не всеки с хубави такъми на реката-е подготвен,
за тоя риболов-и той имаше макара Дайва-но голяма размер за шарани,
с шпула за далечно изхвърляне и тежка за от ръка,
Но нали сме хора-помага ме си ,кой както може.

В неговата песен в клипа се разказва,
за дъщерята,да не попадне в ръцете на пияница,
да я бие,така ми разказа-и с тая песен
станал известен,и ходели да свирят по сватби
Васко е Ром-но ние го посрещнахме като Българи,
питах го, ако аз дойда при вас,така ли ще ме приемете у ваш бивак :?: -Каза точно така.
Никой-няма да ти мисли лошото.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от Vid »

Подкрепям мнението на Дончо. Едрите сомове по реката вече са толкоз кът, че вече дори аз спрях да си губя времето в търсенето им...

П.П. Макарата е перфектен избор за парите си- морско изпълнение и като тегло добре се балансира с разни въдици и ще ти върши работа навсякъде и с всякакви пръчки...
Относно пръчката, бих заложил на по къс вариант 2,40 с малце по ниска акция и по евтин вариант.. Това, ако в близките 2-3 г. ако не уловиш сом по Марица, ще можеш да ползваш гегата за риболов от лодка или по гръцко и т.н.. Погледни и евтиния клас на този вариант, кой ползвам от 10г. и съм предоволен http://www.sportex.de/en/products/spinning-rods.html
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от Don4o_62 »

Срещат се двама оборудвани за тежък спининг на Марица на широк вир,хвърлят отляво и отдясно,сменят примамки,сменят места,нищо....почват леко да се изнервят и поглеждат с бялото на окото другия кво прави и полека се приближават, докато се съберат
Здрасти,здрасти и се почва рутинните въпроси и отговори,що не кълве,що така онова,помниш ли едно време с какви евтини пръчки хващахме,щото нямаше други но пък имаше риба,единия дай да ти видя пръчката да пипна,тръсна,другия да ти видя макарата и се почва дискусия акций,грамове,конци и т.н. и накрая забравят за какво са дошли на реката :D
Ето това е днешния риболов на Марица на тежък спининг за сом,няма кво да се лъжем,квото беше беше,всичко друго е многооо голям късмет да ти удари някой сом
Затова както е писал Вид,няма смисъл от точно дадена дължина,да налееш един куп пари,и като идеш няколко пъти и се върнеш без удар.....кво правим,затова нещо по средата
пп. а колегата щом е решил, да си вземе пръчката и макарата,може да е безрибие,но кефа от ползването на качествени такъми е голям
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от аксел »

но кефа от ползването на качествени такъми е голям[/quote]
... от всичко написано.с това съм съгласен......,що се отнася до сомовете на Марица,нищо ново,както всяка година за едни няма,а за други има......
.....колегата,иска да използва 20+гр примамки,защо той си знае,може да си позволи качествен такъм,нека си купи нещо хубаво,така и валатите ще болят по-малко.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от Don4o_62 »

Don4o_62 написа: ако някой от пишещите тук се помпи,че имало сомове и хващал,да каже по колко вечери седи на брега нощем и го хапят комарите,като гледа въдицата хвърлена на тежко със стръв мряна, а да удари и ахааа а да удари :lol: и ала бала :mrgreen:
в един цирк сме и си знаем номерата за някой има ли, или за друг няма :wink: :lol:
пп. всичко разбрах, че колегата иска качествен и скъп такъм,но найстина за 20 гр. примамки не разбрах,просто няма такива дълбочини по реката,та ако може да поясни
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
valkoz
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Юни 29, 2017 1:51 pm

Re: Избор на спининг прът и макара за р.Марица

Мнение от valkoz »

Взех вече пръчка и макара :P Shimano Speedmaster CX Spinning 2.7м H 21-56гр и Макара Shimano Stradic Ci4+ 4000FB. Пък за примамките .. ползвам големи и тежки и ги мятам надалеч :P
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”