Аванс

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

shocker
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 15, 2017 11:29 am

Аванс

Мнение от shocker »

Здравейте, нов съм в рибилова и искам да попитам за 1 можеби смешен въпрос. Знам, че когато по-голяма риба клъвне, а авансът ти е затегнат е почти сигурно къса кордата, а когано авансът е отпуснат рибата дърпа кордата свободно. Та въпросът ми е като рибата клъвне на отпуснат аванс как се засича въдицата за та влезе по-добре куката?

Благодаря предварително! :fishing12: :fishing7:
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Аванс

Мнение от Shark Hooks »

Нов ,стар рибар много хора не си настройват аванса било от бързина,небрежност или ползват смотани макари .
На хубавите макари не казвам маркови ,а хубави включително и евтините китайски .
Аванса трябва да може да се ностройва от задвъдичното устройство според рибата която очаква да се хване .
Едни предпочитат преден други заден аванс и това е така , защото еднакви хора няма ,а и ръцете им са различни.
Например един фаянсаджия има кюфтета вместо пръсти , а един пианист,зъболекар,хирург,китарист имат дълги и правилни пръсти . На хората с правилни пръсти им са удобни и двата вида аванса и настройката им .
Ето една тема с настройка на аванса понеже не ми се пише . :lol:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... &start=120
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Аванс

Мнение от garfield_90 »

Засичането при отпуснат аванс става като хванеш шпулата в момента на засечката или с пръста на ръката която държиш пръчката подпираш шпулата. Като за начало ще ти е по-удобно да хванеш шпулата със свободната ръка. Ето едно примерно видео - гледай около 1:30 мин
https://www.youtube.com/watch?v=IxvVvP2UBs4
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Аванс

Мнение от bobopeli »

Аванса трябва да е така регулиран че да позволява безпроблемно забиване на куката,но при по голям улов плавно да отпуска влакно.Настройва се спрямо линията и очакваният улов.
С натрупването на опит тая работа става почти машинално.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Аванс

Мнение от garfield_90 »

Това е вярно, но колегата питаше как се засича на отпуснат аванс :)
shocker
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 15, 2017 11:29 am

Re: Аванс

Мнение от shocker »

Благодаря на Garfield_90, явно само той разбра въпроса ми!
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Аванс

Мнение от N.Dimitrov »

На какво казваш отпуснат аванс? По-скоро той е регулируем няма отпуснат и не отпуснат, е всъщност има не отпуснат когато си го затегнал на максимум. Ще ти кажа аз какво правя, когато ловя с болонезето. По време на риболова си отхлабвам леко по леко аванса, примерно лови се някаква рибка от порядъка на 100/200гр. и аванса леко поскръцва понеже съм го отхлабил лекичко, ако рибата е по-малка няма да мръдне но ако се хване риба около килограм и нагоре и я засека поскръцването става доста по-продължително и и по-шумно това означава ,че съпротивлението от другата страна на линията е достатъчно да развие доста аванс но в същото време куката е забита защото все пак съм засякъл рибата имало е момент в който линията е била максимално изпъната преди да се отхлаби аванса и куката се е забила. Това е ако си ме разбрал разбрал, нагледно бих ти го обяснил много по-добре.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Аванс

Мнение от garfield_90 »

N.Dimitrov написа:На какво казваш отпуснат аванс? По-скоро той е регулируем няма отпуснат и не отпуснат, е всъщност има не отпуснат когато си го затегнал на максимум. Ще ти кажа аз какво правя, когато ловя с болонезето. По време на риболова си отхлабвам леко по леко аванса, примерно лови се някаква рибка от порядъка на 100/200гр. и аванса леко поскръцва понеже съм го отхлабил лекичко, ако рибата е по-малка няма да мръдне но ако се хване риба около килограм и нагоре и я засека поскръцването става доста по-продължително и и по-шумно това означава ,че съпротивлението от другата страна на линията е достатъчно да развие доста аванс но в същото време куката е забита защото все пак съм засякъл рибата имало е момент в който линията е била максимално изпъната преди да се отхлаби аванса и куката се е забила. Това е ако си ме разбрал разбрал, нагледно бих ти го обяснил много по-добре.
Това го правя само като мятам на спининга. При по силна засечка и по-тежка риба прискърцва но тогава, когато напрежението стане по голямо от това което съм му определил. Иначе при фидер и плувка, го правя малко по твърдо и ако усетя напрежението по-голямо от предвиденото отпускам ( ръкато ми винаги е около шпулата за да реагирам бързо ), а метода който му обясних на колегата е, при риболов на големи риби ( поне така разбрах въпроса му ) там вече е друго рибата започва да тегли с удара и тогава хващаш пръта и засичаш, когато аванска ти е отпуснат и след това леко придържайки шпулата с 1 пръст ( за да не развива рибата неконтролируемо влакно) си стягаш леко аванса. Метода, който му казваш ти е ако ти удари риба в диапазона, който си определил и малко над това , но ако чакаш 100-200-300 гр каракуда, а ти удари шаран 3-4 кг тогава при засечката ти превърта яко аванска, което е предпоставка за оплитане на такъма и загуба на хубава риба. Иначе си е вярно е написаното, но е добре винаги да имаш едно на ум и ръката да е на шпулата за да задържиш поне секунда за да няма изненади :) ... все пак изпуснатата риба е най-голямата :fishing9:
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Аванс

Мнение от Shark Hooks »

bobopeli написа:Аванса трябва да е така регулиран че да позволява безпроблемно забиване на куката,но при по голям улов плавно да отпуска влакно.Настройва се спрямо линията и очакваният улов.
С натрупването на опит тая работа става почти машинално.
Това е правилният отговор !
Много важно е също момента на затягане на аванса след улов .
При машиналното затягане след засечка често се губи улова (изправени куки,скъсани поводи).
Затягането се прави едва след като рибата се умори и не може да прави внезапни придърпвания (удари) .
Това също се учи с опита и времето и зависи от рибата(кефал,щука,сом и тн.). :fishing7: :fishing5:
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Аванс

Мнение от bobo_33333 »

Много важно е също момента на затягане на аванса след улов .
При машиналното затягане след засечка често се губи улова (изправени куки,скъсани поводи).
Затягането се прави едва след като рибата се умори и не може да прави внезапни придърпвания (удари) .
Това също се учи с опита и времето и зависи от рибата(кефал,щука,сом и тн.).
Това не бива да се учи,
противопоказно е ,сам си противоречиш
Аванса не се затяга
Винаги може с ръка да задържаш аванса ,за да може да се реагира своевременно
Аз там съм пораснал...
shocker
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 15, 2017 11:29 am

Re: Аванс

Мнение от shocker »

Поздрави за Garfield_90! На мен са ми ясни нещата от написаното по-горе въпросът ми беше как се засича с отпуснат аванс като клъвне голяма риба, която дърпа още от удара както каза garfield. Въпросът ми не беше как да преценя какъв да ми е авансът когато се дърпаме с рибата, каква макара да си купя или какви плъсти има един фаяндаджия и един пианист.
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Аванс

Мнение от Shark Hooks »

Ми аз имам само две ръце . :lol:
С едната държа въдицата а с другата върта ръчката докато е хваната рибата .
След като се умори рибата ръката ми от дръжката затяга аванса на 80-90 % от драга на макарата.
Навивам и прибирам рибата . Ако е добре изморена рибата нищо не може да направи .
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Аванс

Мнение от bobopeli »

bobo_33333 написа:
Това не бива да се учи,
противопоказно е ,сам си противоречиш
Аванса не се затяга
Винаги може с ръка да задържаш аванса ,за да може да се реагира своевременно
Мисля си че са допустими леки корекции и в двете посоки,но един път съобразени с това какво си хванал и осъществими само при макари с дълги плавно работещи аванси.Като се замислиш тая работа зависи и от строя на въдицата и типа използвано влакно(монофила прощава повече грешки :D )
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Аванс

Мнение от Shark Hooks »

Точно така това става само при плавно работещи макари.
Аванс-Заплата,аванс .Когато аванса не е плавен сменете макарата или е дайте за ремонт . :
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: Аванс

Мнение от Balakchia »

А ако макарата е с бърз аванс-как се действа?
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”