Макара

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
shocker
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 15, 2017 11:29 am

Макара

Мнение от shocker »

Здравейте, имам няколко въпроса относно макарите. Някой може ли да изкаже мнението си за макарите със стоп лагер и тяхното устройство и дали са по-добри от обикновенните без стоп лагер.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Макара

Мнение от garfield_90 »

Стоп лагера не позволява връщането на макарата назад, когато изпъваш влакното. Спира там където си спрял да навиваш, а когато няма стоп лагер се връща малко назад като по този начин отпуска леко влакното.Ако си го натегнал до предела преди да придърпа монтажа имаш 2 варианта. Единия е да ти отпусне леко като се върне дръжката назад поради липсата на стоп лагер, а втория е че ако се опиташ на навиеш още малко за да застане в желата от теб позиция , да ти придърпа монтажа. След това пак трябва да правиш това упражнените и така няколко пъти, докато не уцелиш идеалното за теб положение. С две думи, моментния стоп е желателен. А при обиране на влакното след като спреш да въртиш дръжката, ако нямаш моментен стоп , шпулата прави още около 1/3 или 1/4 оборот от инерционните сили. По образно няма как да ти го кажа. Може някой колега да ги разбира повече нещата, но аз това знам, понеже съм имал допир до такива.
shocker
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 15, 2017 11:29 am

Re: Макара

Мнение от shocker »

Тоест ако имаш стоп лагер той спира връщането на кордата. А при макара без стоп лагер трябва да придържаш шпулата докато опъваш, а при макарата със стоп лагер опъваш без да я държиш защото стоп лагерът я спира.

Правилно ли разбрах или се омотах още повече? хаха :D :D
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Макара

Мнение от garfield_90 »

Не, дори и да я държиш като пуснеш пак ще се върне, докато успее да се нагласи на зъбците, които са разположени по-рядко.
shocker
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 15, 2017 11:29 am

Re: Макара

Мнение от shocker »

добре, а с каква макара е по-добре да се лови тогава?
shocker
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 15, 2017 11:29 am

Re: Макара

Мнение от shocker »

garfield имаш ли скайп за да не питам нещо относно стоп лагера.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Макара

Мнение от garfield_90 »

С моментен стоп разбира се. Вече масово макарите се правят така.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”