Единични куки без контри при риболов на пъстърва

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

starlight написа:Забелязвам обаче, че халките са една идея по-големи от колко би трябвало.
Поне аз така мисля де....
Айде сега и тоя!
Халките били големи? По-големи, отколкото трябвало...?
Странна работа - сички зяпат и дават акъл. И чакат инфо...

Той мислел...
Вместо де мислиш - вземи ги смени ти с по-малки, бре! На тринайсе воблера и пет-шест блесни за два часа – и после ела да си говорим. Верно че с твойте компютърни пръсти може и да е възможно, ама ела с мойте пръсти да ги смениш - да те видя. Като хванеш халкичката – въобще не се вижда къде е началото и къде – края.
Използвах три вида клещи и един специален и много остър нож за леко разчекване на халкичките и едвам успях да се справя.

Тия малки воблери – както ги пипнеш и някоя тройка ти се забие у пръсто. Това се оказа добре, защото така застава неподвижно и по-лесно се работи нататък. После ръгаш ножа в халкичката – да се поразтвори леко и дърпаш пръста с тройката – нейното ухо да се вмъкне в разтворената халкичка. Добре че преди време им бех махнал контрите на тия тройки!
После тройката не я издърпваш докрай, а напъхваш и новата кука. И ги пързаляш двете заедно. Предварително с клещите си си откачил пръста от забитата тройка, разбира се – САМО за да може другата да се забие като хората.

С ножа също са набодох доста пъти. Учудващо не успях да резна некоя мръвка, защото е адски остър. Ето самият нож:

Изображение

Халкичките, като ги разтвориш с него, едвам се крепят. А шавнеш – излитат като куршуми и не можеш да ги откриеш.
Ето го и с халкичка:

Изображение

И сега ти ми кажи как се вкарва ухото на новата кука? И как се нанизва на блесната или на воблера?
Големи били? ПЕРФЕКТНИ СА!

P.S.
Утре предстоят тестовете.
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от starlight »

Иииии, човек да не каже нещо :)
Не казах, че не вършат работа и по-големи.
starlight написа:Гадното е че по-малките халки по-трудно се сменят :mrgreen:
Виж, даже съм го и написал.

Има едни ножички дето са точно за смяна на халки, само дето за най-малките не съм виждал.
По-големите се сменят много лесно с ножичката :)
teek
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Апр 26, 2010 5:24 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от teek »

Здравейте!
Смяната на куките наистина е пипкава работа. Изпонабодени пръсти, отлепени нокти, скъсани нерви… Но крайният резултат си заслужава усилията – пусната балканка с минимални наранявания, която ще е във форма и при следващите ни срещи.
Едно интересно предложение за решаване на проблема с куките и халкичките - http://shop.akvasport.com/catalog/produ ... ts_id=2743.
Никога не съм използва такива и не зная дали ще вършат работа. Някой от Вас има ли опит с такива клещи или подобни модели на други фирми?
Поздрави!
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от starlight »

Точно за това говоря. :)
Това което имам аз е една ножичкна за 5 лв, накрая на която има същото като на тези клещи на рапала.
Работи перфектно за средни и големи халки. За най-малките с моята нищо не мога да направя.
С тези обаче, които са на линка мисля, че може да стане работата.
Трябва обаче да ги видя на живо, дали са достатъчно тънки.

Най-лесното е да вземем една малка халка и тестове в магазина :mrgreen:
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

Марияне – според мен можеше да кажеш по-рано за тия ножички, ама нейсе. От мен да мине. Сега вече е късно и без това.

Ето сега за тестовете:
Вчера, 11.11.2012 - неделя, се проведоха тестовете на вода. Вода имаше достатъчно, за другото по-надолу.
Място на офанзивата – Искърското дефиле. Бойната група се състоеше от мен и Лъчо. Мишо нещо се отказа.

Първо превзехме вира под железопътния мост на Бов. Условия – идеални:

Изображение

Изображение

Изображение

С изненада получих категоричен отказ от Лъчо да участва в тестовете, но за него после.
Поради това само половината воблери и блесни бяха тествани.

Рибите предадоха вира без никаква съпротива – т.е. нямаше кьораво кълване. Пет шест воблера изпробвани и три-четири блесни, и нищо.
Но – теоретичните изводи по-горе в темата – категорично доказани!

1. Воблерите играят перфектно. Само един много дребен не мърдаше, но той май е за туич, пък и влакното беше дебело.



Нали чухте Лъчо да признава, че играят. Предстои някой ден и Мариян да се закълне с признание, изтръгнато насила, че халките са №1.






Ето и един от воблерите на снимка:

Изображение

2. Няколко тежки закачки в подводни клони – откачени много лесно след заобикаляне от долната страна. Абсолютно сигурно потвърждение за подходящия избор на халкички – позволяват отлична мобилност на куката при закачки.

3. Няколко точни замятания в храсталаци и високи клони, от които примамката успя да излезе, без да се сбогуваме, както обикновено се случва в такива случаи.

4. Елементарно изваждане на всяка примамка от кутията.

5. Не събират листа.

Втората офанзива – на водното огледало за ВЕЦ-а под Лакатник:

Изображение

Там, поради вероятност от наличие на щука, изпробвах и някои блесни с тройки, но и с тях нищо не хванах.

Изображение

Дефилето се предаде окончателно на бента при Мездра:

Изображение

Като пристигаме, забелязваме двама колеги, на възраст около 12-14 години /на снимката в дъното/, от които единият лови на спининг? С неква китайска блесна, с която дори и аз не бих могъл да хвана каквото и да било. Като ни видя – хвърли тоягата на земята, ни лук ял, ни чул, ни видял. Изглежда беше респектиран от строгия ни вид, а другият в това време вика – Аз имам билет?
Естествено че моментално последва проверка и се установи наличието на маломерен улов в кофата – клен към 12 санта. Със строг глас колегите бяха информирани, че минималният размер е 22 санта, което ги принуди да го пуснат моментално. Това пък ни поразнежи леко, вследствие на което им подарихме по една блесна – аз една Mepps Aglia №1 – златиста, с червени точки, а Лъчо – някаква сребриста Mosca, пак тоя размер.

Но да се върна на темата за тестовете. На това място получих няколко тежки удара по блесните и воблерите – от кленове по около десет санта. Даже един воблер беше атакуван още във въздуха? От това следва извода, че те си работят перфектно. Опитах се да пробвам и някои воблери за нещо по-едро, но ето какво се получи:



Отказах се да ги разделям и да мятам изобщо нататък. И без това – имаше доста риболовци, но никой не хващаше нищо, освен пръскачи.
Вместо да мятам – проверих отново как се справят младите колеги и какво да видя – единият хванал червеноперка на блесната на Лъчо? Това ни хвърли в тежък ужас и напуснахме мястото покрусени – на път към яз.Бебреш. Там аз все пак след хиляда замятания чопнах един костур, но изневерих на тестовете и използвах костурска блесна с тройки:

Изображение

Що се отнася до Лъчо – той се отдаде на откровена месарщина тоя ден. Искал на глист с плувка???

Изображение

Тотално предаде идеята за принос в науката за спининга. И половината време прекара в борба с тежки оплитания и бради, понеже използваше някаква доста странна композиция на линията. В останалото време съдра дребните пръскачи по реката /имаше и едри/:

Изображение

.... а на Бебреш хвана един приличен уклей – на пет бели червея. Накрая нещо му скъса повод 0.12.
На връщане в колата споделих своя беден опит в риболова на плувка, както и каква е най-подходящата постройка на линията според мен. Голяма грешка. Наложи се да изслушам цяла лекция - за различните монтажи, за различните риби и за различните условия. Лошото е, че не запомних нищо от огромния поток информация – изровен отвсякъде в Интернет. Научих също, че дузина световни шампиони отхвърлят линията, която препоръчах – и все още се чудя как изобщо съм хващал риба досега на плувка?

Накрая изводите – тестовете на практика доказаха теорията безусловно! Всички спорни въпроси бяха отхвърлени – воблерите играят, а халкичките са перфектни – най-добрите възможни! И всички предимства са налице.
Остава най-маловажното - да хвана и някоя риба и сме готови.
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от lachezarnb »

А не така, изобщо не я отхвърлят, линията де. Напротив тя си е класика, обаче ако ловиш на 5м. дълбочина и има доста дребен кустур, слънчак и тн. с твоя монтаж ( на пропадане ) до долу и оловото ще ти оглозгат, както между другото правеха и пръскачите, в първия метър си играеха американски футбол със стръвта. Чак като свалих утежнението по-ниско успях да хвана две кленчета - размер "наперен тинейджър".

Блесната дето хвана чевеноперка, е моска със сребърно листо №2, и е навъртяла толкова километри през вода, че рибите сигурно я мислят за трамвай, и за това постоянно и се хващат. Дано донесе късмет и на младите колеги и дано да са запомнили нещо от лекцията на Димо и да спазват известна етика в риболова. Защото все по-често срещам рибари дето не са и чували за минимално допустими размери и сезонни забрани.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от starlight »

:mrgreen: :mrgreen:
Добре сте се представили!
Истинските тестове предстоят :P (след 1-ви февруари)
Няма съмнение, че ще работят!
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от misho_tsakov »

Абе, само началото на Ноември е, а вие сте ТОТАЛНО изтрещяли. До Февруари - не ми се мисли....
Да почвам да търся връзки на 4-ти километър освен...
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

misho_tsakov написа:....а вие сте ТОТАЛНО изтрещяли. ..
Според мен пък си личи кой е щял да ходи за риба тоя уикенд, а не е отишъл. Вероятно затова си допуснал няколко фактически грешки:

1. Не е началото на ноември, а Средата, слава Богу! Подплаши ме и току що проверих.
2. Състоянието ни си е съвсем нормално за Средата на ноември. Верно – ако беше началото – работата щеше да е тревожна.
3. Рано е за точна оценка на психологичното състояние на всеки среден майстор на пъстървите. Към средата на декември се прави това нещо /по това време имаме пик/, обаче тогава няма да сме за 4-ти километър, а за Психиатрията в Лом – тежките случаи, или поне за Карлуково. /В Лом е по-добре - имаме връзки там – нема страшно, пък и Реката е близо и знам всички места из района. Аз там мога да отседна и в Старческия Дом – в случай че Психиатрията се понапълни. На Карлуково имаме само Искъро, което не е достатъчно да олабиме/.
4. Тук темата не е за нашето състояние, а за друго - ако имаш нещо да кажеш по нея – изокай се. И без това твойто състояние не е по-добро, та да ни оценяваш обективно.
5. Сега го чакаме Мариян да демонстрира монтаж с най-малките халки – да го видим как ще се справи. Понеже било лесно де. После пък ние няма да харесаме нещо и ще даваме акъл.
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от starlight »

Мариян така се е заринал в работа, че ми идва да взема да си прережа вените... :mrgreen:
Ще трябва и аз да посменям скоро куки, че майстора после да не ме хока :)
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от starlight »

Нали съм си мързел, ето какво си намерих :mrgreen:

Блесни Panther Martin - PMSHR- MARTIN SINGLE HOOK

Изображение
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

starlight написа:Нали съм си мързел,
Ето потвърждение на всичко описано дотук и от РМ – куките са прави, с дълго жило, тънки. Май са с контри, но това не е проблем.
Обаче има доста интересни блясни в тоя сайт. Лошото е, че нямат магазин.
Проблемът е, че тия блесни дето си ги имаме – няма да ги хвърляме, я.
Всъщност, Мариански, ако ти твойте ще ги фърляш – свирни да ти реша проблема.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от Павел Иванов »

Кхъм , личи си че отдавна не съм влизал в тоз подфорум и не съм капацитетствал :oops: :lol: :lol:
Тъй , значи да не се съглася с изправянето на единичните куките . Понеже ме мързи да рова в кутишките , да снимам , качвам и пр. , то по-лесно е от нета . Правата кука , във вид на единична такава , не спомага нито за по-доброто засичане , нито за по-доброто изваждане на закачената риба а само за по-чести гелета и откачания на рибата докато се вади . Другото правило че ако за въртяща блесна ползваме тройка осмица , то единичната кука е хубаво да е два пъти по-голяма , примерно четворка . Ето някои фабрични единички без контра за изкуствени примамки :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Както е видно те в една или друга степен са извити навътре . Все пак не иде реч за куки за изкуствена муха на които ще се връзва нещо , или такива за стръв на които ще се закача нещо , а за свободно мандахерцащи се такива . Това че на нашият пазар спинер единичните куки без контра почти не се предлагат , си е само един голям минус и води до безцелни интерпретации . Относно въртележките какво имам предвид . Пак фабрични такива :

Изображение

Изображение

Изображение

Просто самата кука трябва да е доста по-широка в основата си . Същото е и при микро клатушките :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Както и при воблерите :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Та това имах предвид , да не се бъркат единичните за муха и спининговите такива които като цяло са доста различни :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от starlight »

Респект :)
От колко време те чакам! :mrgreen:

Тези дни ще ми дойдат малко микроклатушки.
Чудех се дали да си поръчам единични куки, но се отказах.
Първо ще направя няколко тестове и след това ще поръчам.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

Благодаря за полезната информация.
Само за извиването на куките навътре не съм съгласен, но не ми се спори, а може и да не съм прав.
Е, прав съм, разбира се – със сигурност куката се вади по-бързо и лесно ако е права. И по-малко се пързаля по кокалите. Вярно – рибите по-лесно ще се откачат, ама на кой му пука.
Понеже основно ловя на стръв и рядко на спининг – при стръвта правата кука е задължителна.
Даже бях изровил отнекъде един клип на You Тube, където показваха блесни, които се продават в Хамерика. В опаковката към блесната имаше и една чисто права кука с дълго жило – явно там на някои места е забранено с тройки и можеш да си ги смениш.
http://www.youtube.com/watch?v=yK9avVk71gg

Защо и у нас не ги продават така си е ясно. За съжаление никъде не намерих никакви единични куки, които да са с голямо ухо – за спининг примамки. А вече е късно. Нема ги сменям пак я!
Но все пак ми останаха двайсетина блесни и некой друг воблер и някой ден може да се напъна отново.

Павле - ако можеш да кажеш откъде у нас може да се купят куки с голямо ухо – ще е доста полезно и за мен, но поне за останалите – защото те се заклеха, че ще ги сменят, ама никой не се е напънал все още. И като опитат с тия мухарските куки – съвсем ще се откажат, щото си е голема мъка.
Става дума за Мариян, Лъчо и Павката – питай ме дали са сменили и една кука! Не Са!
А аз на откриването сметам да ги проверявам и да ги лишавам от риболов!

Иначе – права или огъната – тестовете ще покажат и информацията моментално ще бъде споделена.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”