Съвети за начинаещи гмуркачи

Модератор: nkolev66

Публикувай отговор
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от ildobrev »

Angel73 написа:... Явно ще са пластмасови ,а какви са другите важни характеристики които да гледам?
Твърдост и пъргавина. Като за тебе мисля, че са подходящи меки до средна твърдост.

Препоръчвам тези - http://www.varnadiving.com/podvoden_rib ... em/79.html" onclick="window.open(this.href);return false;, http://pacific-bg.com/bg/products/view/cat/21/id/53" onclick="window.open(this.href);return false;.

Може да намериш добри плавници и втора употреба.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от spear »

Angel73 написа:Досега имах едни за около 40лв. :) да кажем че отивам в следващата ценова група около 100лв. и малко нагоре. .........
Ангеле виж какво ти препоръчва ildobrev, няма да сгрешиш това са наистина много уважавани и ползвани плавници от доста народ.
Но след като търсиш още по евтино погледни това: http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2898" onclick="window.open(this.href);return false; и това http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... cts_id=783" onclick="window.open(this.href);return false;
Не забравяй че са с 5% отстъпка в посоченото място!
Възможно е да има и още по-евтини някъде, потърси.
Когато става дума за пластмаса, след 2010г, марката е вече без значение. Всички тежат еднакво, работят еднакво и долу-горе струват еднакво ...
Аватар
Angel73
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 1:16 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от Angel73 »

Благодаря ви и на двамата за съветите,мисля че горе долу се ориентирах ,а и прочетох малко коментари за различните видове плавници из нета. Средна твърдост ще търся и най вероятно със сменяеми пера.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от boqn_belchev »

Здравейте!
Още се уча от грешките си и опита, които споделяте за което ви благодаря!
Скоро имах една случка. Мислех да отида рано но се забавих и към 11 вече бях във водата. Стори ми се бистра, но не беше така. Един приятел беше казал, че може да дойде към два с жена си. Не беше идвал преди на това мястото, а не си вдигаше телефона. Писах СМС с упътване. Имаше няколко рибари по буната. Попитах ги дали дава, но ми отговориха, че само няколко барбуни са хванали. Облякох се. Нарамих оборудването и заподскачах по тетраподите. Преди да се потопя се опитах да се успокоя и да се отърся от мислите. Доста ги търсех платерините, къде са, така и неможех да ги намеря. Взех късия харпун и реших да пострелям по попчета, които имаше много. Да обаче , сега като ги търсех не се появяваха големи. Взех две по- хубави и на следващото гмуркане мярнах платерини. Оставих попченският и взех 90 цата. Точно ги открих и първите няколко пропуска ме накараха да взема по-късия 75цата. Още с първото гмуркане и ми дойдоха пак. Бах легнал на пясъчното дъно в дясно от мен имаше голям камък. Бяха 5-6 и имах възможност да си избера. Бавно изчаках да дойдат пред мен поведох една изстрел и първата беше вече на кукана. Сефтосах го с платерина. Сутринта си го бях направил от стойка за въдица за 1.5 лева от алуминий. Върхът беше готов и само го отрязах на 20см. Пробих дупка в средата а на буната му сложих корда с кримп и с помощта на клещите я стегнах. Ориентирах се към излизане. Времето беше започнало да се разваля от изток се задаваха облаци чуваха се и гръмотевици. Понаскубах малко миди и излязох. За щастие погледнах и телефона имах неприети повиквания от приятеля. Стигнал пред портала на Слънчев ден и се върнал. Обясних му набързо. Точно дойдоха на буната и заваляха котки и кучета. Аз със неопрена започнах да подскачам под дъжда, а те в колата. Нямаше изгледи да спре скоро. Вечерта щяха да ходят на гости на кумовете им, полирах още малко мидите дадох им ги и ги пратих на мол. Побързах да вляза пак във водата. Виждаше се как се стичат реки от мътна вода в морето. Тетраподите бяха станали хлъзгави и внимателно стъпвах, че нямаше и никакви хора наблизо. Този път неможах да се успокоя преди влизането. Бях чувал, че в такова време има и хубави риби очаквах и се надявах да ги срешна. Може би около час чаках, правих засади чаках, но нищо не видях.
Риби имаше дребни атеринки уви попчета мюмюнки и нищо едро и запомнящо. От инат пак съм с 90 и отивам там където ги видях. Още са там. Раздишвам и съм на дъното.Минават две риби. Опитвам се да поведа по голямата..Хващам харпунът с две ръце за по бързо повеждане.Правя180 завъртане с повдигане и повъртване и на тялото. Рибата е добре поведена.едната ръка е точно пред лицето и почти докосва брадата а другата върти харпуна. Изстрел. Ритник в лицето. Чувство на топла кръв в устата. Добре че запазих самообладание. По някакъв начин изплувах. Какво стана от къде ми дойде това?Как не го предвидих? Явно морето искаше да понамаля отново и да се замисля какво искам. Исках голяма риба и затова влизах с голям харпун.

Мислех че съм си сцепил устната. Зъбите май бяха наред и само ме притесняваше фацата. Излязох. Погледнах се в огледалото на колата. положението не беше толкова зле. Опитах да преценя как се стигна до тук. Най-ме притесняваше факта че няма да мога да се наслаждавам на вкуса на рибата, а не кървящата устна. Имах охладители в хл чанта. Посвалих оттока. Докато дясната ръка е била пред лицето а рибата на мушка не ми е и дошло на ум за отката на харпуна
До сега само съм чел, че има такова животно, но не го бях изпитвал
Поуката ми е, че във всеки един момент трябва да съм нащрек и никога да не си помислям, че съм добър и велик харпунжия, че знам и мога всичко. Трябва винаги да съм нащрек. Както казва Ватуса никоя риба не е по важна от нас самите. Морето преценя какъв дар да ни даде според възможностите и подготовката ни. Въпреки нашите желания за трофеи ще трябва да се поклоним и преклоним. Често, когато се хвана за камък по дъното се сещам за Манук и се опитвам да съм предпазлив. Всеки един момент колкото и да ни е хубаво трябва да сме внимателни с това което правим. По добре повече споделени грешки и знание от колкото хвалби и подценяване.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от boqn_belchev »

Здравейте!
Още се уча от грешките си и опита, които споделяте за което ви благодаря!
Скоро имах една случка. Мислех да отида рано но се забавих и към 11 вече бях във водата. Стори ми се бистра, но не беше така. Един приятел беше казал, че може да дойде към два с жена си. Не беше идвал преди на това мястото, а не си вдигаше телефона. Писах СМС с упътване. Имаше няколко рибари по буната. Попитах ги дали дава, но ми отговориха, че само няколко барбуни са хванали. Облякох се. Нарамих оборудването и заподскачах по тетраподите. Преди да се потопя се опитах да се успокоя и да се отърся от мислите. Доста ги търсех платерините, къде са, така и неможех да ги намеря. Взех късия харпун и реших да пострелям по попчета, които имаше много. Да обаче , сега като ги търсех не се появяваха големи. Взех две по- хубави и на следващото гмуркане мярнах платерини. Оставих попченският и взех 90 цата. Точно ги открих и първите няколко пропуска ме накараха да взема по-късия 75цата. Още с първото гмуркане и ми дойдоха пак. Бах легнал на пясъчното дъно в дясно от мен имаше голям камък. Бяха 5-6 и имах възможност да си избера. Бавно изчаках да дойдат пред мен поведох една изстрел и първата беше вече на кукана. Сефтосах го с платерина. Сутринта си го бях направил от стойка за въдица за 1.5 лева от алуминий. Върхът беше готов и само го отрязах на 20см. Пробих дупка в средата а на буната му сложих корда с кримп и с помощта на клещите я стегнах. Ориентирах се към излизане. Времето беше започнало да се разваля от изток се задаваха облаци чуваха се и гръмотевици. Понаскубах малко миди и излязох. За щастие погледнах и телефона имах неприети повиквания от приятеля. Стигнал пред портала на Слънчев ден и се върнал. Обясних му набързо. Точно дойдоха на буната и заваляха котки и кучета. Аз със неопрена започнах да подскачам под дъжда, а те в колата. Нямаше изгледи да спре скоро. Вечерта щяха да ходят на гости на кумовете им, полирах още малко мидите дадох им ги и ги пратих на мол. Побързах да вляза пак във водата. Виждаше се как се стичат реки от мътна вода в морето. Тетраподите бяха станали хлъзгави и внимателно стъпвах, че нямаше и никакви хора наблизо. Този път неможах да се успокоя преди влизането. Бях чувал, че в такова време има и хубави риби очаквах и се надявах да ги срешна. Може би около час чаках, правих засади чаках, но нищо не видях.
Риби имаше дребни атеринки уви попчета мюмюнки и нищо едро и запомнящо. От инат пак съм с 90 и отивам там където ги видях. Още са там. Раздишвам и съм на дъното.Минават две риби. Опитвам се да поведа по голямата..Хващам харпунът с две ръце за по бързо повеждане.Правя180 завъртане с повдигане и повъртване и на тялото. Рибата е добре поведена.едната ръка е точно пред лицето и почти докосва брадата а другата върти харпуна. Изстрел. Ритник в лицето. Чувство на топла кръв в устата. Добре че запазих самообладание. По някакъв начин изплувах. Какво стана от къде ми дойде това?Как не го предвидих? Явно морето искаше да понамаля отново и да се замисля какво искам. Исках голяма риба и затова влизах с голям харпун.

Мислех че съм си сцепил устната. Зъбите май бяха наред и само ме притесняваше фацата. Излязох. Погледнах се в огледалото на колата. положението не беше толкова зле. Опитах да преценя как се стигна до тук. Най-ме притесняваше факта че няма да мога да се наслаждавам на вкуса на рибата, а не кървящата устна. Имах охладители в хл чанта. Посвалих оттока. Докато дясната ръка е била пред лицето а рибата на мушка не ми е и дошло на ум за отката на харпуна
До сега само съм чел, че има такова животно, но не го бях изпитвал
Поуката ми е, че във всеки един момент трябва да съм нащрек и никога да не си помислям, че съм добър и велик харпунжия, че знам и мога всичко. Трябва винаги да съм нащрек. Както казва Ватуса никоя риба не е по важна от нас самите. Морето преценя какъв дар да ни даде според възможностите и подготовката ни. Въпреки нашите желания за трофеи ще трябва да се поклоним и преклоним. Често, когато се хвана за камък по дъното се сещам за Манук и се опитвам да съм предпазлив. Всеки един момент колкото и да ни е хубаво трябва да сме внимателни с това което правим. По добре повече споделени грешки и знание от колкото хвалби и подценяване.
Аватар
fishermann2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 230
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 10:34 am
Местоположение: Добрич

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от fishermann2 »

Ами, пиша по това време,защото сега излизам от банята. :lol:
Хайде сега помагайте със съвети... :D
Днес си купих нова петица на Видракс и от магазина направо на четвърта буна на тестове.
Оказа се,че колана с тежестите не ми стигна.Осем кила е ,а се оказа малко или аз съм голяма шамандура... :lol: Ами като видях,че не ми стига и няма какво да регулирам и хайде на попчета с късия харпун из плиткача.Да ама изникна нов проблем.Маската хем грижливо наплюта преди да я намокря взе да се поти. :cry: Не мога да видя поповете ясно и си въртя настрани главата да намеря чисти места по стъклото за да виждам.Свалям,плакна,пак се поти... :roll: Доядя ме ,че не взех спрей от магазина,хем го гледах като купувах костюма. :lol:В плиткача кефалови не се мярнаха или поне аз не видях.Попчетата дребни и редки,мизерия.Сега ми предстои да си излея още тежести за колана.Струва ми се,че една две ще ми стигнат.За да не ми завиди някой ловджия на "патрондаша",ще махна по-леките и ще отлея по-дебели,че иначе колана няма да ми стигне и върху тоя,ще трябва да слагам втори. :lol: Обещавам тая събота и неделя да съм напълно готов и да търся платерините,а на първо време,ще се задоволя и с иларии. :lol: :lol: Ако имаше някой колега от Добрич да си правим компания ,щеше да е по-приятно,но по нататъка може и това да стане. :wink: Иначе си беше готино през тия четири часа.Само толкова,защото взе да се мръква,а и маската с това потене много ме поизнерви.
Сега,колко тежини да си накача по колана,защото нали все пак трябва и да изплувам след известно време.Все на дъното,верно,че има риба,ама не е много приятно.Особено след като ти свърши въздуха... :lol: :lol:
Ами,ако някой иска да ме посъветва нещо,нека пише.Гляма попивателна съм. :D
Благодаря предварително колеги и мнго успехи с хобито. :wink:
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от baretata »

Маската ти ако е нова я измий отвътре или с паста за зъби или с кока-кола. Тогава пробвай пак да видим дали се изпотява.
Пашата обича смелите.
Аватар
fishermann2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 230
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 10:34 am
Местоположение: Добрич

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от fishermann2 »

baretata написа:Маската ти ако е нова я измий отвътре или с паста за зъби или с кока-кола. Тогава пробвай пак да видим дали се изпотява.

Благодаря,ще го направя,а после аз ще му ударя една студена бира. :D
Забравих да попитам за ръкавиците и чорапите...,те колко дебели да са?
Гледах и жилетките с по шест джоба.Тия дето са тука по над 50-60 лв.,в китайско са по 15,5 $.,но предлагат само по десет броя минимум.Ако има толкова мераклии да поръчам една пратка ще е супер.
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от ildobrev »

fishermann2 написа: Сега,колко тежини да си накача по колана,защото нали все пак трябва и да изплувам след известно време...:
С времето сам ще разбереш как ти е най-комфортно. Като знаеш на каква дълбочина ще гмуркаш, гледай на 3-4 метра по-малка да си неутрално плаваем. Давам пример със себе си - 75 кг. и неопрен 5-ца, до 5 метър гмуркам с 8 кг., под 5 с 6.5 кг. С тези килограми съм неутрално плаваем на 3-4 м и гмуркам до 7-8. Ако тръгна за около 10, махам още 1.5 кг. За предпочитане е да си по-лек. Първо, че ако си тежък, вдигаш повече шум като кацаш на дъното, второ, по-важно СИГУРНОСТТА. Ако почувстваш, че изплуваш на дъното винаги може да се хванеш за някой камък и с минимални усилия и безшумно да се задържиш. Ако пък си съвсем на плиткото - 1-2 м. и въбще не можеш да се задържиш на дъното, може да си пъхнеш един камък под колана и така да си "регулираш" плаваемостта.

За чорапите и ръкавиците - мисля, че чорапи 5 мм и ръкавици 3-4 мм ще ти покрият основната част от сезона.
Аватар
fishermann2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 230
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 10:34 am
Местоположение: Добрич

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от fishermann2 »

Благодаря!
Полезна информация.Само дето сега с чорапите и плавниците ще се окажат тесни. :oops:
Сега ги обувам на бос крак и са ми добре,ама после... :roll:
Щом казваш 8 кг.на 5 метра,а на 1-2 килата са малко,значи може и да ми стигнат килограмите,защото аз бях на около 2 метра за пробите и ми трябваше още малко.Значи ще пробвам на 5 м. и ще разбера.Освен това ми се стори,че не успях добре да залепя по тялото неопрана а ми остана малко въздух вътре.Ами като начало и при това сам се обличай и събличай не беше съвсем зле.Тая събота и неделя ще падне здраво трениране. :D
Успех на всички,живи и здрави. :D
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от ildobrev »

Лятото може да изкараш и с по-тънки чорапи.
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от spear »

Почвам ги подред :):
- В момента водата е +26С и чорапи по-дебели от 2.5-3мм спарват.
- Ръкавици - градинарски от 2лв в тази жега са предостатъчни.
- Неопрена ти е чисто нов и не е бил "напит" с вода. Ако не е изсъхнал и сега пак влезеш ще вземе по-малко олово, но за плиткача с 5мм неопрен си иска много олово, при мен е 6, 7 тежести * 1.7кг всяка.
Неопрена се облича с помоща на балсам за коса от 1 лв. Взимаш шише 1л за вода и разреждаш 30-50гр балсам с литър вода. След това се мажеш целия като наблягаш на спирачките(глезени, китки, лакти и рамене). Така и по-лесно се съблича. Не забивай пръсти в неопрена когато го събличаш, това ще го скъса.
- Маската ако е нова има парафин отвътре и колкото и да я плюеш или спрейваш с антифога пак ще се запотява. Най-бързия начин да изчистиш този парафин е със запалката: http://www.youtube.com/watch?v=AxkqJqM6 ... lpage&t=64" onclick="window.open(this.href);return false;
По-бавния начин е с паста за зъби, обърни внимание, че нанасяш пастата за зъби на сухо стъкло: http://www.youtube.com/watch?v=aODeTi5ycWg" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от boqn_belchev »

Няма какво да добавя, хората които са писалиимат имат много опит и знания. Бях си направил една плочка 1.6 кг излята в кутия от афтършейв с три дупки. Два ластика от кинкалерия широки 3 см завършващи със топче като презламки ги подпъхвах под колана от предната страна. За едно от оловото на кръста с въже и пласмасова катарамка е за третата дупка става нещо като тиранти. Свалях я с три движения когато ще съм надълбоко и я слагах в коша на бодиборда. Преди време я изгубих и сега съм със две по пежки олова 1.8кг и две по 0.90кг. на колана, но така имам чуството, че ме болят и краста и бъбреците ако гмуркам по-продължително. Ако имаш и възможност може и самар за тежести да си вземеш, но не трябва да слагаш много килограми да ни ти пречат на раздишването. Всичко което са ти казали по-горе е важно. Малко по малко трябва да се анализира и преценя всеки е индивидуален. Може и да поканиш някои по- опитен да погмуркате и да види как са нещата. При мен миналата година ми помогна много да науча неща, които съм бъркал и да подобря значително удоволствието от гмуркането. Пожелавам ти да намериш пътя, които да те доведе до твоите истини и да намериш средният път на удоволствието!
Аватар
fishermann2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 230
Регистриран на: Сря Апр 24, 2013 10:34 am
Местоположение: Добрич

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от fishermann2 »

Благодаря на всички за вниманието.Едно по едно работя по нещата и се надявам да се справя с ваша помощ.Тая събота и неделя съм във Варна.Само още не съм решил кои камънаци да изследвам.Може би някоя от буните... :roll: На жена ми около втора и харесва,може би там.А в неделя може на яхтеното на Златните. :DНека се разнообразяват тренировките. :D
Успех на всички и много приятни моменти с прекрасното хоби. :wink:
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Съвети за начинаещи гмуркачи

Мнение от baretata »

Яхтеното на Златните го изключи завинаги от ловните места, освен ако не искаш да гмуриш на лайнян бурун.
Пашата обича смелите.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”