Гагаляга за пъстърва

Модератори: Павел Иванов, sestrata

k99
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юли 23, 2012 3:01 pm
Местоположение: София

Гагаляга за пъстърва

Мнение от k99 »

Здравейте, интересува ме какви октоподчета (гагаляга) ползвате за риболов на пъстърва - размер, цвят, производител?
Какви куки слагате - единични, двойни, тройни? Какъв размер куки ползвате? Как поставяте куката?
Как утежнявате примамката?
Успешна ли е примамката за затворени водоеми (рибарници)?
За кой вид пъстърва е улувиста примамката - американка, сивен, балканка?
В зависимост от вида пъстърва (американка, сивен) която търсим (в рибарници) използвате ли различно направени примамки (големина,цвят, вид кука, утежняване ...)?
В нета прочетох доста за риболова на пъстърва с гагалягата, разбрах че е доста успешна и че е БГ патент(сцепен по дължина изкуствен червей), та реших да опитам. Ще съм благодарен ако някой отговори на въпросите ми и сподели опит.
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Бат Стан »

Здравей, по една случайност аз съм първият, който почна да лови по този начин в Бг през 2007 г. Ще се опитам да ти дам информация по темата. Значи под "гагаляга" се разбира силиконова примамка за пъстърва. Измисли го един колега, и както се оказа, в Украйна например го взаимствали от нас и вече на всеки силикот за пъстърва казват "гагаляга" (научих го с потрес в събота на турнира Trout Union Cup, когато единият от братята Овейко дойде да ме пита на кви гагаляги точно ще ги моря). Значи има два основни вида:
1. Това е единият: http://media.snimka.bg/s1/1251/028746026.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Мяза на октоподче. Монтира се на глава, утежнена около грам, грам и малко. По-добре работят по мое мнение моделите с бели крачета, оцветени горе в розово или червено.
2. Втората схема е по-работеща. Значи отиваш в магазин за мухарски принадлежности и си купуваш мухарски куки № 8 и 10, както и волфрамови глави с диаметър 4 и 5 мм. нанизваш главата на куката и я лепиш с капка колоконлит. Това ти е микроджигът. След това си взимаш силиконови примамки, аз ползвам на "Бъркли". Значи моделите, които ми работят, са Honey Worm - това е гумена камола, оцветена в бяло или жълто, работят и двата модела. Има едни "Спаркъл Нимф", това са розови нимфи с крилца и крачета, също вършат работа. И двете примамки се нанизват на куката откъм клавата, все едно закачаш червей или стъв, и си ловиш. Хващат балканка и американка, сега гумените камоли мисля че ще работят успешно и във водоемите, които се зарибяват с американка. Дистанцията, която може да покриеш, е около 15 до 20 метра. Някои колеги твърдят, че нямало чувствителност поради лекото тегло на примамката, не знам при тях как е, аз от 15 метра си ловя добре и те така.
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Бат Стан »

Ето още малко по темата, дано съм полезен:

http://bigfish.bg/news/izberi_ribolov/P ... -Stan.html" onclick="window.open(this.href);return false;
k99
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юли 23, 2012 3:01 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от k99 »

Благодаря колега за изчерпателните отговори и отделеното време. Като остане време през съботите и неделите ще пробвам.
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Бат Стан »

Колега, имай предвид, че балканката и сивенът в момента са забранени до края на януари. Възможностите са или в рибарник, или на някоя от платените реки (ако дават в момента, разбира се).
k99
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юли 23, 2012 3:01 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от k99 »

Бат Стан написа:Колега, имай предвид, че балканката и сивенът в момента са забранени до края на януари. Възможностите са или в рибарник, или на някоя от платените реки (ако дават в момента, разбира се).
Да знам, мислех за рибарника след Говедарци посока Малювица да пробвам.
Аватар
kaleeff
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 534
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 9:27 am
Местоположение: София, Монтана, Огоста

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от kaleeff »

Я дай малко повече инфо за тоя рибарник, като условия за риболов и т.н. Може и на Л.С.
Фен-клуб Таранка!
k99
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юли 23, 2012 3:01 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от k99 »

kaleeff написа:Я дай малко повече инфо за тоя рибарник, като условия за риболов и т.н. Може и на Л.С.
Това лято съм го посещавал 2 пъти. Първото посещение беше през Юни. Ситуацията беше гол след гол. На 3 хвърляния вадех пъстърва, лових само на блесна mosca 2, жълт цвят. Ей така за спорта пробвах и с щукарка Mepps Lusox и с нея имах успех. Има американка и сивен.
Втория път беше в началото на септември и беше тегава история, за 5 часа 4 пъстърви. Сменях блесни, воблери, силикони. И четирите риби хванах отново на жълта mosca 2(за съжаление този път не носих по малки номера). Рибите бяха доста по-дребни от тези които лових Май и Юни. Направи ми впечатления че атакуваха и силиконовите рибки но ги хапеха само за опашката, а жилото на куките ми бяше отгоре на гърба, затова се заинтересувах от гагалягата, понеже в нета видях монтаж с октоподче и двойка куки, с жила скрити в пипалата на октоподчето, реших че може да се окаже успешен монтаж.
Относно регламента - 3лв. вход, 10лв. на кг. пъстърва, уловената пъстърва не се пуска отново. Разбрах че може да платиш 20лв. такса и да ловиш с куки без контра, в този случай може да пускаш рибата. За работното време не съм обърнал внимание, но последния път отидох към два и стоях до към седем. Рибарника е на 3 или 4 км. след Говедарци посока Мальовица от дясно на пътя, има табела.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Павел Иванов »

Чак пък български патент :roll: Такъв е само името "гагаляга" , дадено им от по-горе писалият Станилча , мамин , златен :D Иначе именно той ги наложи като примамка за пъстърви у нас . В каталозите на Орка , Гари Ямамото и др. , микро октупосите ги има доста отдавна , просто не се използваха по нашите , съответно европейските и рашън среди . Колегата Любо Антонов от РусИ , живеещ в Уинсконти Делл , навремето изпрати по едно пакетче ръчно изработени от него силикони , в което имаше и от прословутите "гагаляги" , на всички тогавашни членове на спининг клуб "Стари видри" , които Станилча пръв се досети как да ползва . Продукцията на Любака , който също е член и на този форум , е много читава , на много приемлива цена . В Ибей листинга му има много добро разнообразие и на гагаляги , и на други ръчно направени от него силикони - http://www.ebay.com/usr/lyubaka.s_baits" onclick="window.open(this.href);return false; .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
k99
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юли 23, 2012 3:01 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от k99 »

Павел Иванов написа:Чак пък български патент :roll: Такъв е само името "гагаляга" , дадено им от по-горе писалият Станилча , мамин , златен :D Иначе именно той ги наложи като примамка за пъстърви у нас . В каталозите на Орка , Гари Ямамото и др. , микро октупосите ги има доста отдавна , просто не се използваха по нашите , съответно европейските и рашън среди . Колегата Любо Антонов от РусИ , живеещ в Уинсконти Делл , навремето изпрати по едно пакетче ръчно изработени от него силикони , в което имаше и от прословутите "гагаляги" , на всички тогавашни членове на спининг клуб "Стари видри" , които Станилча пръв се досети как да ползва . Продукцията на Любака , който също е член и на този форум , е много читава , на много приемлива цена . В Ибей листинга му има много добро разнообразие и на гагаляги , и на други ръчно направени от него силикони - http://www.ebay.com/usr/lyubaka.s_baits" onclick="window.open(this.href);return false; .
Тези определено ми харесват http://www.ebay.com/itm/290988283189" onclick="window.open(this.href);return false; , само цената за доставка ме спира.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Павел Иванов »

Пиши му на Любо в селер мейсижа да ти ги прати с фирст мейла , вместо с приорити такъв и сигура едно ще се договорите , второ шипинга ще ти дойде доста по-приемлив :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
pavre
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от pavre »

Пъстървата, когато е активна, атакува всичко де мърда.... Само дето не останаха читави риби по реките. Иначе примамката е супер.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Павел Иванов »

Гагалягата е перфектна именно за неактивна пъстърва , кога е активна и гола пишка да и дадеш ще я налапа как е приказката :lol: :lol: :lol:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Vid »

k99 написа:
Бат Стан написа:Колега, имай предвид, че балканката и сивенът в момента са забранени до края на януари. Възможностите са или в рибарник, или на някоя от платените реки (ако дават в момента, разбира се).
Да знам, мислех за рибарника след Говедарци посока Малювица да пробвам.
Четири пъти съм посещавал този рибарник и определено мога да кажа, че там пъстървата не кълве на изкуствени примамки. Взема на муха и на плувка с червей... Това са моите впечатления конкретно от този рибарник.

Средната дълбочината на водоема е метър. Виждат се пъстървите де стоят на дъното и блеят...... Блесните и воблерите минават покрай тях, ама оне си блеят.... и така...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Гагаляга за пъстърва

Мнение от Павел Иванов »

Така си мислиш само :mrgreen: Въпросният рибарник е едно перфектно място човек да си изпробва поне част от арсенала изкуствени примамки които притежава :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”