Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложения за

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от pitcha »

И още нещо, което пропуснах. На срещата беше коментиран и въпросът със зарибяванията с неместни видове /включително за състезания/. По молба на заместник директора на ИАРА, изготвих и им изпратих следната справка:

Според Закон за рибарство и аквакултури:
Чл. 30, ал.7 - (Нова - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) В обектите по чл. 3, ал. 1, т. 1 се извършва разселване само на екземпляри от видове риби и други водни организми с доказан местен произход. Използването за тази цел на неместни видове се извършва при спазване на условията и реда, определени в Закона за биологичното разнообразие.


Според Закон за биологичното разнообразие
Чл. 35. Растителните и животинските видове от дивата флора и фауна на Република България се опазват в естествената им среда чрез:
1. съхраняване на техните местообитания в Националната екологична мрежа;
2. поставяне на видовете под режим на защита или на регулирано ползване;
3. поддържане или възстановяване на условията в местообитанията, съобразно екологичните изисквания на съответния вид;
4. разработване и прилагане на планове за действие за видове с различна степен на
застрашеност;
5. повторно въвеждане в природата на изчезнали видове и попълване на популациите на редки и застрашени видове;
6. контрол и регулиране на неместни видове, които са или биха могли да бъдат въведени целенасочено или случайно в природата и застрашават местни видове.

Чл. 67. (1) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2005 г.) Въвеждането в природата, както и вносът, развъждането и отглеждането на неместни животински и растителни видове се допускат, ако това не уврежда природни местообитания в тяхната естествена област на разпространение или местни видове от дивата флора и фауна или техни популации.
(2) Дейностите по ал. 1 се разрешават въз основа на разработена програма само след
положителна научна експертиза, възложена от съответния компетентен орган по ал. 3 и след положително решение на Националния съвет по биологичното разнообразие.
(3) Дейностите по ал. 1 се извършват с писмено разрешение на:
1. началника на Националното управление по горите - за дървесни, храстови и ловни видове;
2. министъра на околната среда и водите - за всички останали видове.


Надявам се организаторите на състезания да имат предвид горните текстове. И че ИАРА ще ги има предвид, при издаване на разрешителни за спортни прояви. Допускам, че има някакви санкции при нарушения, но не ми се търсят в момента.
Turanag
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Май 04, 2010 3:52 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Turanag »

Бай Димо, това касае интродуцирането и разселването на нови, чуждоземни видове, които не присъстват в България. Казуса с американката съвсем не е това! Американките, с които се зарибява имат "доказан местен произход", както се изисква от Чл. 30, ал.7 .
Gutierez
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 2:30 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Gutierez »

pitcha написа:...........
Не виждам някой друг, освен мен да се е поинтересувал, относно вашето ниво на експерт. А пък аз не съм се съмнявал в това, а просто попитах какво технически Ви прави такъв. Много съм благодарен за отговора. Не съм искал да ви обидя!


Колкото до американките, те са нещо като белия амур и толстолоба в българските водоеми....... Така, че не знам какво ще излезе от вашето предложение, относно тях.
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от misho_tsakov »

Виж Гутиерес, аз съм прост пияница и присъствах на срещата. Че и говорих няколко пъти. Като имаш желание се регистрирай за следващата среща като гражданин или за какъвто се имаш, стига да си с риболовен билет и да имаш отношение по казуса. Това са отворени дискусии за граждани, неправителствени организации, риболовци и т.н. Заповядай.
Иначе дипломите и квалификациите на Куманов са си негова работа. Аз с две магистърски степени му дишам прахта....

Че кой казва или твърди че амура и толстолоба са местни видове?
ПП Не ме намесвайте в казуса със състезанията. нямам отношение. тук съм неутрален.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от pitcha »

Ха, Мишо почва да го обхваща неговата Хара. Според мен хората имат право да питат.
Още малко пояснения, които очевидно се налагат, тъй като са си по темата.

Първо – горната справка е направена и представена, тъй като те бяха приели да се забрани въвеждането на хамериканки за състезания по реките. Възражението ми беше, че няма смисъл да се забранява това нещо – защото проблемът си е добре регулиран в момента – според цитираните закони.

Второ – цитираните текстове не са мои предложения, а извадка от законите. Мойто предложение беше да не се забранява изрично зарибяването с хамериканки, сивени, липани и т.н.

Трето – през цялото време става дума за водните обекти по чл.3, ал.1, точка 1 от ЗРА. С други думи – никой не коментира зарибявания с толстолоб, бял амур, хамериканки и т.н., стига да става дума за водни обекти по чл.3, ал.1, точки 2 и 3 от ЗРА. За тези водни обекти няма проблем.

Четвърто – кои риби са местни видове е най-добре да оставим ихтиолозите да решават. Сигурно има определение за „местен вид” и „неместен вид” в допълнителните разпоредби на ЗБР, но не ми се рови, пък и всеки, който се интересува, може да си го провери.
Поздрави
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

pitcha написа:Ха, Мишо почва да го обхваща неговата Хара. Според мен хората имат право да питат.
Още малко пояснения, които очевидно се налагат, тъй като са си по темата.

Първо – горната справка е направена и представена, тъй като те бяха приели да се забрани въвеждането на хамериканки за състезания по реките. Възражението ми беше, че няма смисъл да се забранява това нещо – защото проблемът си е добре регулиран в момента – според цитираните закони.

Второ – цитираните текстове не са мои предложения, а извадка от законите. Мойто предложение беше да не се забранява изрично зарибяването с хамериканки, сивени, липани и т.н.

Трето – през цялото време става дума за водните обекти по чл.3, ал.1, точка 1 от ЗРА. С други думи – никой не коментира зарибявания с толстолоб, бял амур, хамериканки и т.н., стига да става дума за водни обекти по чл.3, ал.1, точки 2 и 3 от ЗРА. За тези водни обекти няма проблем.

Четвърто – кои риби са местни видове е най-добре да оставим ихтиолозите да решават. Сигурно има определение за „местен вид” и „неместен вид” в допълнителните разпоредби на ЗБР, но не ми се рови, пък и всеки, който се интересува, може да си го провери.
Поздрави
Точно според хидробиолозите дъговата пъстърва не е местен вид и е нежелан натрапник ( изследването е от края на миналата година ), във водоеми където присъства балканска пъстърва, като препоръката им е дъговата да се отстрани чрез електроулов. Самото изследване не мога да предоставя, защото е свързано с възлагане и съответно заплащане и не е моя собственост, но го четох няколко пъти много внимателно.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Gutierez
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 2:30 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Gutierez »

misho_tsakov написа:Виж Гутиерес, аз съм прост пияница и присъствах на срещата. Че и говорих няколко пъти. Като имаш желание се регистрирай за следващата среща като гражданин или за какъвто се имаш, стига да си с риболовен билет и да имаш отношение по казуса. Това са отворени дискусии за граждани, неправителствени организации, риболовци и т.н. Заповядай.
Иначе дипломите и квалификациите на Куманов са си негова работа. Аз с две магистърски степени му дишам прахта....

Че кой казва или твърди че амура и толстолоба са местни видове?
ПП Не ме намесвайте в казуса със състезанията. нямам отношение. тук съм неутрален.

Виж Цаков, просто попитах, по съображения написани в по-горен пост. Не мога да пиша едно и също всеки път. Мисля, че бях безкрайно любезен и не съм обидил с нищо колегата pitcha. Надявам се че иначе се шегуваш за "пияницата", защото ще бъде безкрайно тъжно прости пияници да се изказват по няколко пъти на такива сериозни срещи.

Никой не казва, че толстолоба и амура са местни видове. Просто ИАРА правят чести зарибявания с тези видове. Защо да не правят и с американска пъстърва?!
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от misho_tsakov »

Ох колега, то парламент, съд и прокуратура са пълни с прости пияници, та мен ме остави...
Доколкото помня, навремето е решено за амура и толосъолоба заради стопански причини и нещо свързано с водораслите. За дъговата не е така. В реките ( освен Дунав) няма стопански риболов, нито знам да има полза от американката. Вреди - колкото искаш. Ихтиолозите са кетегорични - американката няма място в нашите реки и пъстървовите зони.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
Иван Пандъков
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Сря Апр 19, 2006 2:45 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Иван Пандъков »

Gutierez написа: Никой не казва, че толстолоба и амура са местни видове. Просто ИАРА правят чести зарибявания с тези видове. Защо да не правят и с американска пъстърва?!
Най-малкото заради местата, в които се срещат видовете. Не може да сравняваш река като Янтра например с никоя пъстървова река. Не може и да сравняваш хищен вид с тревопасен и ред други работи ... то иначе, ако трябва да сме честни и шарана не е наш вид, и каракудата, разпространена на повечето места също не е наш вид (нашия вид отдавна е изчезващ вид, има много малко места, където може би все още се среща ... ).
Последно промяна от Иван Пандъков на Чет Фев 27, 2014 10:09 am, променено общо 1 път.
Gutierez
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 2:30 pm

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от Gutierez »

Иван Пандъков написа:
Gutierez написа:
misho_tsakov написа:
Никой не казва, че толстолоба и амура са местни видове. Просто ИАРА правят чести зарибявания с тези видове. Защо да не правят и с американска пъстърва?!
Най-малкото заради местата, в които се срещат видовете. Не може да сравняваш река като Янтра например с никоя пъстървова река. Не може и да сравняваш хищен вид с тревопасен и ред други работи ... то иначе, ако трябва да сме честни и шарана не е наш вид, и каракудата, разпространена на повечето места също не е наш вид (нашия вид отдавна е изчезващ вид, има много малко места, където може би все още се среща ... ).
Горното го казах, заради полемиката със зарибяването на неместни видове риба. Те че нямат нищо общо - нямат. Спор няма.

Аз лично съм против с генералното зарибяване с американка!!! И съм сигурен, че няма смисъл от това. Но от друга страна не мисля, че зарибяването на 100 бройлера за едно състезание, ще съсипе дадена река. От тези риби след 3 дни няма и помен...
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от lachezarnb »

Gutierez написа:
Аз лично съм против с генералното зарибяване с американка!!! И съм сигурен, че няма смисъл от това. Но от друга страна не мисля, че зарибяването на 100 бройлера за едно състезание, ще съсипе дадена река. От тези риби след 3 дни няма и помен...

Проблема е че и от останалите риби няма помен в участъка. Това е и една от причините да съм против зарибявания с американка за състезания. Понеже обаче съм реалист смятам че е най-добре да се определят, примерно четири участъка от реки в четирите посоки на България, и само там и само в разрешения сезон, и само ако са длъжни да почистят след себе си да се правят състезания. Имам предвид само свободните водоеми. По платени язовири се състезавайте кой както му е кеф.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от kostakosta »

Понеже времето не позволява нищо друго освен размисли и страсти ще си позволя да споделя някои размисли за новия закон.
Всички уреди, средства и приспособления за стопански риболов да минат на лицензионен режим. Какво ще рече това?
1. Определя се някакъв краен срок до който могат да се регистрират и то само от субекти имащи право на стопански риболов.
2. Всяка мрежа или каквото и да е приспособление се маркира с маркер или пломба, като собственика е задължен при повреждане да се отнесе към ИАРА за нов маркер.
3. Всички маркирани мрежи и приспособления да се водят на отчет със данни за текущия собственик.
4. Производителите и търговците да са лицензирани за производството и търговията.
Притежанието, превоза,производството и употребата от лица без такова право се наказва както бракониерството. При намиране на мрежа от риболовец се сигнализира ИАРА без да се вади мрежата от водата(за да няма оправдания от типа"ама аз я намерих"). Преотстъпването на мрежа от лицензиран притежател на друго лице без лиценз да се наказва с глоба в троен размер и отнемане на лиценза за стопански риболов. Електро въдиците изрично да се забранят за притежание, употреба,продажба,купуване превоз и т.н., като се предвидят и съответните солени глоби и за продавача и за купувача. Право на това да имат само организации с научна цел.

Така даже и при проверка на автомобил от обикновени полицаи и установяване на мрежа в автомобила ще може да се накаже бракониера. Ще спрат или поне ще намалеят драстично обявите за продажба на мрежи и електровъдици. Ще можем да сигнализираме не само ИАРА за бракониери. Примерно знаеш че комшията е брако и си държи мрежите в гаража - полиция, обиск, установяване на нарушението- акт.
Това е само като чернова.
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от stankof »

kostakosta написа:Понеже времето не позволява нищо друго освен размисли и страсти ще си позволя да споделя някои размисли за новия закон.
Всички уреди, средства и приспособления за стопански риболов да минат на лицензионен режим. Какво ще рече това?
1. Определя се някакъв краен срок до който могат да се регистрират и то само от субекти имащи право на стопански риболов.
2. Всяка мрежа или каквото и да е приспособление се маркира с маркер или пломба, като собственика е задължен при повреждане да се отнесе към ИАРА за нов маркер.
3. Всички маркирани мрежи и приспособления да се водят на отчет със данни за текущия собственик.
4. Производителите и търговците да са лицензирани за производството и търговията.
Притежанието, превоза,производството и употребата от лица без такова право се наказва както бракониерството. При намиране на мрежа от риболовец се сигнализира ИАРА без да се вади мрежата от водата(за да няма оправдания от типа"ама аз я намерих"). Преотстъпването на мрежа от лицензиран притежател на друго лице без лиценз да се наказва с глоба в троен размер и отнемане на лиценза за стопански риболов. Електро въдиците изрично да се забранят за притежание, употреба,продажба,купуване превоз и т.н., като се предвидят и съответните солени глоби и за продавача и за купувача. Право на това да имат само организации с научна цел.

Така даже и при проверка на автомобил от обикновени полицаи и установяване на мрежа в автомобила ще може да се накаже бракониера. Ще спрат или поне ще намалеят драстично обявите за продажба на мрежи и електровъдици. Ще можем да сигнализираме не само ИАРА за бракониери. Примерно знаеш че комшията е брако и си държи мрежите в гаража - полиция, обиск, установяване на нарушението- акт.
Това е само като чернова.
Това ще е много хубаво ако стане,ама предложение някакво ли е или на някой друг етап е?
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
kostakosta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 191
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 7:45 pm
Местоположение: стара загора

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от kostakosta »

Ами това ми се върти от доста време в главата и днес седнах и го синтезирах. То и началото на темата започва със същото и аз си позволих да го доразвия. Ако някой се сети нещо - да допълни и може да се внесе като предложение към работната група за новия закон.
Аватар
minchoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 328
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 9:39 pm
Местоположение: С ламята в пещерата...

Re: Закон за Рибарство и Аквакултури – внасяне на предложени

Мнение от minchoto »

Днес в Бургас, утре и в останалите градове, честито!

http://www.parliament.bg/bg/topical_nature/21183" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

На следващите избори пак си стойте по къщите и не гласувайте :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”