Там нейде в царството на дивите животни

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от mita4eto »

Пролетната утрин обикновено я свързвам с мекия аромат на свежо цъфнали дръвчета, с нежната песен на хвърковатите певци и с мекия гъдел на утринните Слънчеви лъчи ... е, разбира се и с аромата на силно кафе, влизащо за пореден път в ролята си да разтърси все още съненото тяло. Готини мигове са тези, да, ама още по-готини стават като метна раницата на гръб и се засиля там нейде в дивото ... Е така започна един прекрасен ден. Пътят - на отиване лесен, че май все надолу, но въпреки това си е сериозна дистанция за един почти закърнял компютърджия, висящ по цял ден пред компа. Подир има-няма 2ч бях долу на едната река, бърз оглед на местата и я захванах
Изображение
Оттук нагоре в продължение на няколкостотин метра следваха вир след вир, кой от кой все по-хубави, но движение нямаше никакво.
Изображение
Странно ... девствена хубост, вир след вир, но нито следа от живот вътре ...

Дестинацията бе сменена, тъй като мястото бе сравнително близо до вливането на тази река в друга, след кратък преход целта бе достигната - голямата река си е все там, все така бушуваща и криеща надежди за мнозина зажаднели като мен
Изображение
Тук забравих за всякакви снимки и се отдадох на момента ... заобиколен от двете страни от раззеленяващи се хълмове, в компанията на двойка орли, врътнах има-няма около километър в търсене на петнисти хубавици, но скоро бях убеден, че днес не е ден за риболов. В далечината на един южен скат се белееха концентрирани много нацъфтели дръвчета и останките от някогашно селище. За около 30 минути бях там ... десетина порутени каменни къщи, заобиколени от безброй овошки, останали от незнайни времена и една единствена запазена от вековете каменна къща:
Изображение
Думите отдавна ги няма, изпариха се нейде, сякаш направиха място на буйната река от емоции, които ме грабнаха с все сила ... въздух кристално чист, насред гора от разцъфтели овошки, поляни от ярко зелени детелини и вековните спомени от някога съществувало и процъфтявало селище ... най-близката следа от цивилизация е на над 3ч. път пеш през два масивни баира и през почти несъщесвтутащи пътеки ... царството на дивите животни е някъде там ...

За мен това бе повече от достатъчно, забравих за раницата и такъмите, забравих и за реката в един миг ...

Пътят назад обаче минаваше отново през малката река, а тук дойде отрезвяването - нея я НЯМАШЕ! В рамките на няколко часа, от буйно бушуваща река тя бе се превърнала в мижаво поточе, което прекосих без дори да си навлажня обувките ... А в началото чаках да ловя, търсих следи от живот и се чудих защо няма дори и сянка ... ВЕЦ! Неговото отскорошно съществуване бе унищожило поредната река ...
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от pitcha »

Тъжна работа. Митаче, направи ли снимки на водохващането?
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от mita4eto »

pitcha написа:Тъжна работа. Митаче, направи ли снимки на водохващането?
Бат' Димо, самият ВЕЦ, който е на точно тази река не го видях по време на излета, след като се качих горе до колата и си тръгнах, след 12 км долу в ниското видях завиряването и електропроводи, които минаваха над самия път, по това съдя за наличието на ВЕЦ. Затова и нямам снимки, но тази дестинация ще я посетя отново лятото и тогава снимки със сигурност ще има. В този регион има и още един ВЕЦ, на друга река, който също е много трудно достижим (18км по каменист път), него ще снимам със сигурност лятото - тогава винаги ходя в този район. Яд ме е, че не снимах пресъхналата река, но бях толкова втрещен от гледката, че съм загубил ума и дума ...
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
albundi29
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 303
Регистриран на: Пон Яну 25, 2010 9:03 am

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от albundi29 »

Докато четях темата и аз се пренесъх там сред приказната Българска природа,но като стигнах последното изречение............. :(
Жаден съм а вода не ми се пие
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от refab »

mita4eto написа:
pitcha написа:...................................................... Яд ме е, че не снимах пресъхналата река, но бях толкова втрещен от гледката, че съм загубил ума и дума ...
Е, извинявай, за всичко което си написал и най-вече за гражданската ти позиция - браво, но това, което съм цитирал е несериозно, меко казано, от твоя страна. :x :cry: Позволявам си да те критикувам, защото и други също са били "втрещени" от напр. гледката на липсващата река Джерман преди половин година, но в резултат на снимката и с помощта на "Бигфиш":

http://www.bigfish.bg/news/novini/Chest ... bietz.html

Или ето този засниман случай пак с положителен резултат:

http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 0%B2%D0%BE

Ето и други "неврещени" риболовци са направили снимки на пораженията на ВЕЦ на река Драговищица:

http://www.bigfish.bg/news/novini/Bezob ... titza.html

Нека "втрещяването" и други несъстоятелни мотиви да не са пречка за изобличаване и притискане на ВЕЦ-ове нарушители и други подобни.
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от starlight »

Колега refab, не мисля че си прав...
Ако обичаш недей да съдиш хората, при положение, че не ги познаваш.
Могата да е уверя, че Митко е последният човек, който можеш да обвиниш, че не мисли за природата ни!

Колкото до вецовете, заели сме се много сериозно да снимаме колкото се може повече.
Дори целенасочено ходим да снимаме вецове и водохващания, а не ходим за риба....
Не че в момента му е времето да се снима, защото е пълноводие... и на повечето места църцори все пак нещо...
Последно промяна от starlight на Сря Апр 09, 2014 8:06 am, променено общо 1 път.
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от antivik »

Митаче, освен да ти благодаря за красивия и емоционален разказ друго не мога. Пускай по някоя тема от време на време що е кеф да ги чете човек и да гледа природите де ги слагаш. :smt023 :smt038 .
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от mita4eto »

Колега refab, приемам критиката ти съвсем чистосърдечно (макар и да е леко пресолена), наистина можеше да се усетя и да нащракам закакво иде реч. Както вече писах по-горе, скоро ще го посетя това място отново, редом с още едно такова, като целта ми няма да е риболов, а фотография. Фотография ама не на красоти, а на техните убийци, очевидно наличието на ВЕЦ гарантира смъртната присъда на реката, която явно съвсем периодично бива пресушавана ... Ще има снимки на съоръжението, на района около него, на проходите (или на мястото, където трябва да има такива)... Ще има и съответните последващи действия от моя страна, но всичко с времето си.

А иначе този излет го чаках от почти година, смея да твърдя, че тези места са божествено красиви в периода между Април и Май и тоно тогава се старая да прекарам поне ден в това царство на орлите, на черните щъркели, на глиганите и кой знае на какво още :)
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
refab
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 2:13 pm

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от refab »

starlight написа:Колега refab, не мисля че си прав...
Ако обичаш недей да съдиш хората, при положение, че не ги познаваш.
Могата да е уверя, че Митко е последният човек, който можеш да обвиниш, че не мисли за природата ни!

Колкото до вецовете, заели сме се много сериозно да снимаме колкото се може повече.
Дори целенасочено ходим да снимаме вецове и водохващания, а не ходим за риба....
Не че в момента му е времето да се снима, защото е пълноводие... и на повечето места църцори все пак нещо...

:) Ако пак прочетеш коментара ми, ще видиш, че не "съдя" колегата (дори го похвалих), а имам упрек към неоправданото* му "фотографското му бездействие", при положение, че е направил други снимки, при това и хубави - т.е. има добри фотографски умения и усет.

Поздрав! :)

*Наистина е почти задължително да се избира най-подходящия момент за снимане на зулумите на ВЕЦ-вете, за да може да бъдат максимално притиснати (чрез снимките) контролните органи и да няма вратички за оправдание и бягане, както би могло да се случи, ако наистина има все пак някакъв по-забележим обем вода, макар и под разрешения минимум. От тази гледна точка, особено и след като mita4eto е планирал ново посещение и съответни снимки, нещата вече изглеждат различно...
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от Бат Стан »

refab написа:
starlight написа:Колега refab, не мисля че си прав...
Ако обичаш недей да съдиш хората, при положение, че не ги познаваш.
Могата да е уверя, че Митко е последният човек, който можеш да обвиниш, че не мисли за природата ни!

Колкото до вецовете, заели сме се много сериозно да снимаме колкото се може повече.
Дори целенасочено ходим да снимаме вецове и водохващания, а не ходим за риба....
Не че в момента му е времето да се снима, защото е пълноводие... и на повечето места църцори все пак нещо...

:) Ако пак прочетеш коментара ми, ще видиш, че не "съдя" колегата (дори го похвалих), а имам упрек към неоправданото* му "фотографското му бездействие", при положение, че е направил други снимки, при това и хубави - т.е. има добри фотографски умения и усет.

Поздрав! :)

*Наистина е почти задължително да се избира най-подходящия момент за снимане на зулумите на ВЕЦ-вете, за да може да бъдат максимално притиснати (чрез снимките) контролните органи и да няма вратички за оправдание и бягане, както би могло да се случи, ако наистина има все пак някакъв по-забележим обем вода, макар и под разрешения минимум. От тази гледна точка, особено и след като mita4eto е планирал ново посещение и съответни снимки, нещата вече изглеждат различно...
Потвърджавам! Колегата си подаде сигнал до сайта ни със снимки, точно описание на веца и золумите му на река Джерман. Това стана в началото на тази година или края на миналата, ако не се лъжа. Препратихме сигнала в Басейнова дирекция - Благоевград, оттам реагираха, направиха проверка и съответно им беше наложена глоба и ги накараха да пуснат водата. Въобще, каквото им е в правомощията, беше свършено. За този вец, за който пише Митачето, се оказа че имаме снимки, но са правени миналата година. Създадена е организация да се направят и сега, и след това по каналния ред да се действа. Вецът е на майната си по принцип.
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Там нейде в царството на дивите животни

Мнение от mita4eto »

Понеже остана отворена темата за ВЕЦ-овете и унищожените реки, както бях вече писал, беше запланиран излет из целия регион специално на лов за снимков материал. Е, дойде и този момент, документирал съм всичко с помощта на тонове снимки, които ще бъдат рафинирани и предадени където и както е нужно. Не мисля да продължавам да пиша в тази тема, важното е, че се действа както е нужно, па да става каквото трябва.
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”