Харпун само за попче!!!

Модератор: nkolev66

Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от Jack Daniels »

Айде хаирлия да е, тази година Intruder, догодина Voodoo :smt023
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
Petyof
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 10:36 am
Местоположение: Бургас

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от Petyof »

Jack Daniels написа:Айде хаирлия да е, тази година Intruder, догодина Voodoo :smt023
Jack Daniels, благодаря ти за пожеланието :D
Надявам се благодарение на вашата помощ да се развивам в правилната посока и скоро да питам за нещо около 90см :lol:
Поздрави и много улов тази година :D
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от Шуменеца »

Петко, ако нямаш нищо против, ще ти предложа "варненският " тертип на попченски харпун..
около 50 см, дълга стрела 5мм, без контра и без въже и слаби ластици. Всичко това позволява много бързина при обслужването, тъй като за попчета ( кая по варненски), се гмуркаш на едно до три вдишвания и се стреля често :) . Пробвай и тоя вариант и ще се убедиш колко е по производителен. Понякога стреляш на едно гмуркане до три пъти...даже успешно! Другото за бързината...на кукан е бавно, най добре е шлаухата (въжето) на буя да ти е с метален накрайник, като кукан и се нижат супер бързо откъм хрилете към устата...( като студент и с това си изкарвахме пари с аверчетата от спорта). Понеже в момента съм в Царево, направих снимка на моето поне 20 годишно, правено попченско харпунче, отнело хиляди животи :oops: ...модерното в него е раздвижната тетива и 12 милиметровия Дънлоп
Прикачени файлове
333.JPG
333.JPG (216.92 KiB) Преглеждано 2328 пъти
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от justinian »

Напълно съм съгласен с предложението на колегата Шуменеца. Моят харпун за попчета също е антика и е стъкмен по същия начин. Миналото лято стрелата му се счупи от първата засечка, дали от това,че беше доста ръждясала или от това,че засечката беше силно вдълбана в материала... Тази стрела си я бях направил от рамката на един стар матрак. Вероятно е била пружинна стомана, защото беше изключително гъвкава и здрава. Проблемът е в това,че в познатите магазини, не продават стрели с диаметър 5 мм, а още по-малко от пружинна стомана.
Ще бъда благодарен на всеки, който може да даде идея, откъде мога да купя калибрована стомана марка 65Г с диаметър 5 милиметра.
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
mitq
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 7:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от mitq »

Отиди до някоя морга за автомобили,попитай за ''пръчките''който държат отворен багажника на ладите или жигулите.Дълги са около 120см.от пружинна стомана са,направи си засечките и контрите с малки пилички и си готов.Ползвам такива много от давна нямат мърдане.Успех.
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от justinian »

mitq написа:Отиди до някоя морга за автомобили,попитай за ''пръчките''който държат отворен багажника на ладите или жигулите.Дълги са около 120см.от пружинна стомана са,направи си засечките и контрите с малки пилички и си готов.Ползвам такива много от давна нямат мърдане.Успех.
Благодаря! :smt023
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от gunman »

Малко ме притеснява в заглавието думичката "само", иначе аз използвам за улов на попчета (не ме кефят тия риби, по принцип), една 60см "талпичка" с 1ластик ф14мм, и още два ф16мм. производство на Прайм Лайн , стрела 7мм, с макара. :D
Когато стрелям попчета ползвам само тънкия ластик а другите два са закачени на куката на корема на харпуна ( в резерв), ако има нещо едро в мътилкоча се случва да заредя и трите понякога... И като натисна спусъка става една.... :shock:... Само стой та гледай.. :D
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
Аватар
Шуменеца
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Май 25, 2010 2:19 pm
Местоположение: където всички земноводни живеят :)
Обратна връзка:

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от Шуменеца »

Стрелецо, ти си по мощните пушки, защото съм виждал какви чудовища трепеш без макари и други модерни екстри :wink: :D ....ама с тая 14- ка можеш и меру да гръмнеш :D ...шегичка Владо, но наистина е много силен за попчета...Васко Атанасов имал инцидент преди години( разказвали са ми)....отскача стрелата от твърда скала, вероятно базалттова и му пробива мущука и чупи част от предния му зъб...не знам колко е истина, лично не съм го питал, но съществува такава вероятност, защото тия зверове( попчетата) са все между камънака, с малки изключения... с 5мм стреличка съм ползвал даже ластици за прашка от ловните магазини....а Митя е май прав...торсионите на багажниците на руските возила май са точно с 5мм пружинна стомана
Ааааааааа, по повод стрелата за такъв харпун..трябва да е МНООООГО тъпа! Тогава каята замръзва направо...ако е остра, не я усеща даже, няма го шока :)
Аватар
vatus56
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 1:33 pm
Местоположение: Бургас

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от vatus56 »

Не знам за Васко Атанасов, но при подобна ситуация на един мой познат, след като стрелата отскача назад и се забива в гърлото му, но за късмет гръкляна му остана незасегнат.
А при един друг случай, само стъклото на маската, опази окото на човека.
Така, че инциденти при лов на попчета, не трябва да се изключват
и наистина не са необходими силни ластици.
От доста години съм се обедил, че универсално оръжие няма.
Аз лично когато влизам за попчета с малкият харпун, много рядко се изкушавам да стрелям по бели риби и резонно резултатите са мижави. :wink:
Никоя риба не е по - важна от живота !
entusiast
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Пет Дек 28, 2007 9:29 am
Местоположение: София

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от entusiast »

А аз пък миналата година се опитах да стрелям по попчетата с харпун, ама ми писна да зареждам за нещо толкова мижаво! Излязох, оставих харпуна на брега (беше някакъв 50-60 см. не мой) и си взех отново хавайското копие.
Хавайското копие е майката на попчетата! Стреляш, не улучваш, опъваш и пак! Само много им се трошат тризъбците. Миналото лято унищожих 3... хавайски от онези евтините бамбуковите :D :D :D Трябва за този сезон да си взема някое със сменяеми върхове.

Та моя съвет е - вземи си нещо по дълго, за да се научиш да залягаш по дъното и да дебнеш от засада рибата, а за попчетата си вземи едно хавайско копие.
Аааа - да, и харпунджия без компания не можеш да станеш! Трябват ти "учители". Аз нямах и бях ужасно разочарован, докато край Тюленово един харпунджия, с когото случайно се запознах, не ме светна какво трябва да правя! Иначе с хавайското копие всеки ден ядяхме рибка, а като взех харпуна (хубав, дълъг, с таитянка) и подгоних платерините, само веднъж имах успех :oops: и то благодарение на съветите на този пич!
Аватар
australia
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 660
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 3:07 pm
Обратна връзка:

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от australia »

Малко късно но все пак и аз да си кажа мнението по въпросаа за попоубийството.
Според мен може да се ползва пневматик който е напомпан на малко атмосфери :D
0877-19-03-89Иво e-mail (australia@abv.bg) skipe australiaivo2 :)Изображение
Ortho
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Авг 09, 2011 10:51 am

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от Ortho »

Привет на всички, първи пост! Престраших се накрая и аз да пиша! Нямам голям опит, но поне с попчета съм се разправял достатъчно. Имам SEAC SUB ASSO 40 и го намирам перфектен за целта. Стрелата реално е по-дълга от оригиналната - за модела ASSO 50 е.Можеш да регулираш налягането ( с напомпването) и се зарежда много бързо. Стрелата е сменяема, ползвам четиривърха вилица с пластмасова основа. Последната позволява известно огъване и ми спестява купуването на върхове... често :).
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от rikitikitavi »

След исвестен брой години наблюдения над поведението на попчетата днес събрах един" попченски харпун". Дължина 100см(някакъв модел на Марес), стрела 135см (май беше) 6мм. Ластици 14мм салви(изкарали службата си) и са сложени на коефициент 1,6-2. Въжена тетива с две различни дължини и корда една дължина на харпуна.
Ще видя на следващото влизане ....какви ще ги свърши.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ildobrev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 9:19 pm

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от ildobrev »

100 см не е ли "малко" дълъг за попчета?
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Харпун само за попче!!!

Мнение от rikitikitavi »

Затова и пиша ко съм събрал. Като се топна ще видя дали ми е вярна теорията.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”