Усукване на влакно екусима, защо?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
kaleeff
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 534
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 9:27 am
Местоположение: София, Монтана, Огоста

Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от kaleeff »

Та на въпроса. Връткам с екусима 2000 и реших да мина на по-тънък брейд. Купих FL от евтинджоса обаче се оказа, че при навиването му влакното се усуква. Реших че е от влакното и реших да мина на по-скъп брейд. Взех Зандер но проблема остана за съжаление. Влакната са плоски дали това е проблема? Защото досега лових с Пен, 0,12 (което според мен е малко по-дебело) и не ми е правило такъв проблем. С монофил също. Има ли лек за това?
Фен-клуб Таранка!
Аватар
vankata81
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 2:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от vankata81 »

100% е от плоския конец, и аз го имах този проблем. купи си с кръгло сечение и си готов.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от rap66 »

И какъв е проблема като се усуква (освен естетически). То и по-кръглия брейд се усуква, но не се забелязва.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от bobo_33333 »

И аз съм със ФЛ 0,14мм ,но само видимо се усуква,не ми е правило бради и намотки...
0,13 мм Пауър про-оржиналното от 50-60лв и то се усуква,щото си е плоско.
При по дебелото,понеже е по кръгло,поне видимо не е така :roll:
Аз там съм пораснал...
Аватар
kaleeff
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 534
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 9:27 am
Местоположение: София, Монтана, Огоста

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от kaleeff »

rap66 написа:И какъв е проблема като се усуква (освен естетически). То и по-кръглия брейд се усуква, но не се забелязва.
:smt010
Прави бради, това е проблема. Особено на пръчката с по-малките водачи.
Фен-клуб Таранка!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Павел Иванов »

rap66 написа:И какъв е проблема като се усуква (освен естетически)...
Освен че започва да брадясва и се къса по-лесно , особено на възел .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
gowo71
новобранец
новобранец
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 3:56 pm

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от gowo71 »

и как се оправя?Защото и на мен една макара ми прави същия проблем с монофилно влакно.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Мунчо »

Според мен, и екусимата не е макара за брейд. Едно приятелче си нави 8 либри "ПауърПро" и също имаше оплаквания. Не от подредбата на влакното и полагането, а от брадясването в процеса на експлоатация. Общо взето, ползването на плетени влакна с бюджетни модели макари не е най-удачното решение като цяло, и в повечето случаи е свързано с разочарования и разходи...
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от rap66 »

Мунчо написа:... Едно приятелче си нави 8 либри "ПауърПро" и също имаше оплаквания.. от брадясването в процеса на експлоатация ... ползването на плетени влакна с бюджетни модели макари не е най-удачното решение ...
И като почна да използва "извънбюджетни" макари, реши ли проблема с брадясването :D Ама нещо ми подсказва че при същите условия (примамки, водене, брейд, пръчка) проблема му си е останал актуален.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Д.Граховски »

Аз имах проблем с една макара с монофил, беше се прецакал лагера на ролката на бигела и ролката не въртеше, та да не е от това.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Павел Иванов »

rap66 написа:...
Не съм напълно съгласен с изказаното , навремето се водеха едни дъъъъълги дискусии именно по отношение каква макара с какъв брейд . Доста хора след като опитаха се убедиха , включая колегата модератор , та ... Има си огромно значение , вервай ми :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
toshiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 2:23 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от toshiro »

Много вероятно е авторът на темата да навива грешно влакната на макарата и да ги усуква от самото начало. Принципът на работа на спининговата макара предполага леко усукване на влакното при прибирането му в шпулата. Аз досега съм ползвал само бюджетни макари и съм имал проблеми само с грешно първоначално навиване. Да не говорим, че наблюдавам, че монофила има много по-голяма склонност да се навива на мартеница след известна употреба :) Много ми се иска някой да ми даде наистина разумно обяснение на това, че извънбюджетните макари са лишени от проблеми с брейд (които между другото си мисля, че са пропорционални на мекотата му) а не просто празни приказки.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Мунчо »

rap66 написа:
Мунчо написа:... Едно приятелче си нави 8 либри "ПауърПро" и също имаше оплаквания.. от брадясването в процеса на експлоатация ... ползването на плетени влакна с бюджетни модели макари не е най-удачното решение ...
И като почна да използва "извънбюджетни" макари, реши ли проблема с брадясването :D Ама нещо ми подсказва че при същите условия (примамки, водене, брейд, пръчка) проблема му си е останал актуален.
Не, не започна да използва "извънбюджетни" макари, а такива за около сто и нещо лева. И след като си направи сметка на приоритетите и в какви случаи е рационално да се използва брейд, нещата що годе се подредиха.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kaleeff
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 534
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 9:27 am
Местоположение: София, Монтана, Огоста

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от kaleeff »

toshiro написа:Много вероятно е авторът на темата
По горе казано, че авторът на темата няма проблем с Пауър про менте, което трябва да е 0,16 и 0,20, с влакно Пенн 0,12 и обикновен монофил. И какъв е правилния метод на намотаване? Щото като обирам влакното при прибиране на воблера от водата, проблема се задълбочава. Или и там не правя нещо както трябва? :drinkers:
Фен-клуб Таранка!
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от dantho.mihov »

Я да ви споделя моя случай, който ме навежда на мисълта, че проблема може да е във влакното, а не в макарата. Днес сефтосах новата ми макара Риоби Слам с навит на нея нов Пауър Про 0.13 мм. /не е менте/. След около час и половина риболов установих, че влакното е доста усукано. Реших, че има проблем с ролката на бигела и вече у дома направих преглед. Да, но ролката си върти нормално и не се наложи регулиране. Сега виждайки темата на колегата логично съмнението ми пада върху влакното.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”