Блек бас

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Аватар
kaminero65
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 186
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 10:05 am
Местоположение: Русе

Re: Блек бас

Мнение от kaminero65 »

vankata81 написа:мисля си че в бг. водоем каквато и риба да се разсели няма никакъв шанс да се размножи дотолкова че да стане напаст, освен ако не е охраняем или частен. Все пак ние си имаме един естествен враг на всички свободни водоеми. а филма за толстолоба в америка и аз съм го гледал, но просто те немогат да се справят с проблема защото си нямат цигани, а ние от този хищник имаме даже и за износ.
Колега нищо не ти е ясно с толстолоба.И не щото американците нямат цигани - имат си достатъчно рибоядни китайци.Толстолоба е пелагичен вид който си хвърля хайвера само в течащи води и то при висока температура на водата.Затова в реките в южните щати хвърля хайвер два пъти в годината.В България се размножава само в река Дунав и то при много специфични условия.
Team Milo - feel the difference
vadimski
фен клуб-скобар
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Мар 18, 2012 5:49 pm
Местоположение: Плевен

Re: Блек бас

Мнение от vadimski »

Искам само да споделя,че преди години, да речем 25, на река Искър се ловяха повече таранки,шарани и платики,по-малко скобар и морунаж.Сега се лови основно морунаж и скобар,а големи хубави платики не съм ловил от години.Та,имам в предвид как един вид взема превез над друг, а говорим за риби от сем.шаранови, какво ли е да развъдиш хищник,който един господ знае как ще повлияе на популацията на другите риби.Колегите са дали за пример Америка и толстолоба,аз ще дам за пример Испания и сома в Ебро,който е унищожил екосистемата в реката.
Не сме наследили земята от дедите си,а сме я взели на заем от децата си.От нас зависи в какво състояние ще им я върнем!
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Блек бас

Мнение от AlbinoTrout »

И ето пак дългата дискусия за Бас-а.
Какво ще стане занапред ли - ми нищо няма да стане. Това е просто костур, не е извънземно и мутант. Риба не по различна от нашия костур, но по бавна с по голяма уста и става по-голяма.
Американците го домъкнали в Германия след Втората световна да си ловят и да им напомня за дома. От там след това в много други държави. И за разика от слънчака превзел цяла Европа , баса нищо не успял да превземе.
Има го в съседна Сърбия отдавна и който има регистация във Вараличар-а ще види че се хващат единични бройки и няма пълни живарници.
Басовете се ядът едни други и другите риби ги ядът, така не може да стане пренаселване.
Рибите които наистина тормозят цяла Европа са котешкият и каналният сом.
Що.
Ми щот са с бодли , никой не ги яде и те сами не се ядът.
Във филмите на Белополски се вижда кат откачат малки каналета и ги хвърлят във водата щот за супа само стават.
Котешкият сом се чудят с отрови , капани болести и кво ли не да госпрът, но нищо засега.
Единствено плоскоглавия сом яде бодливите сомчета , но за да го пуснат , трябва да се гласува в Европармалемнта сигурно.
Така , че няма място за безпокойство. Ще има тук таме басове и хората ще ги ловят като щуките, а щукари имаме доста.
Пуснете си клипчета с бас и ще видите , че никъде няма гъсти ята. За разлика от нашия костур.
:roll:
А защо така се случват нещата в този клип всеки ще има различен отговор:
http://www.youtube.com/watch?v=7_3UUTunxWo" onclick="window.open(this.href);return false;
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Блек бас

Мнение от AlbinoTrout »

Преди малко проверих:
В Германия има три вида слънчевки - обикновена,зелена и червена.
И двата вида бас.
И без риба не са останали. Някак си успяват да организират нещата.
То и Бразлия го усети :lol: :lol:
Аватар
svetlio86
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 445
Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 9:25 am
Местоположение: Варна морето

Re: Блек бас

Мнение от svetlio86 »

Не мога да схвана за кво толкова викате!!! Ако нямаше външни видове сега нямаше да ловите: Шаран, Амур , Толуп, Кустур , Американска пъстърва и най-вероятно още видове, които забравям!
Най си ми е добре,когато съм сред природата :)....................................................За Риба с бутилка бира
Аватар
bogno
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Пон Яну 27, 2014 11:30 pm
Местоположение: софия

Re: Блек бас

Мнение от bogno »

Сигурно и тези които са внесли преди 20г.слънчака са си казали"к'во толкова една красива малка рибка".А на ясно ли сме каква съдба биха имали много наши водоеми без нея.
Жена ми мисли,че съм на работа, шефът мисли, че съм болен, приятелите знаят, че съм НА РИБА!
Аватар
6tukara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 499
Регистриран на: Нед Яну 13, 2008 8:10 pm
Местоположение: София

Re: Блек бас

Мнение от 6tukara »

Всички мераклии гледат какви големи басове ловят американцете има обаче едно голямо НО. При тях и слънчевките са по кило обаче при нас нещата са различни та така ще стане и с басовете поредната плевелна риба с тегло под 500 гр която ще прецаква ценните видове по водоемите ни. За справка средата на осемдесетте години на язовирите Батак и Искър масовите костури които се ловяха бяха между 500гр и 1,2кг сега са между 100гр и 300гр. Колкото повече се разселва толкова ще издребнява. НО само времето ще покаже. А за амура и толостолопа нещата са по различни, ако ги няма водораслите ще превземат водоемите ни.
АКО ИМА РИБА И НА БАСТУН, ЧЕ СЕ ХВАНЕ
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Блек бас

Мнение от AlbinoTrout »

Споменахте слънчевките. В Европа са от 1920. Има различни версии, основната е исипан в рета аквариум с риби. И в Панчарево хващаха Цихлозоми, а пирании Паку из цяла България.Акваристите не винаги са сериозни хора.
Слънчевките правят инвазия защото няма зарибени щуки. Само щуката може да ги коригира добре , защото обитава заедно с тях крайбрежните водорасли.
Така, че проблема е повече в хората отколкото в слънчевките.
1кг басс може да погълне 300 грамов свой събрат. Костура няма как да си разчекне така устата, затова и има толкова много малки и среди костури в плиткото, а големи в дълбините - дет кълвяли на специални силикони със специлано водене - докато чакат на малки хребети преди дълбокото. А зимата на некви софииски хендмейдни блесни. Такива работи разпрвят :D
Интерсни неща пише за зелена слънчевка, нея я раселвали из цял сят, в Африка дори държала популация над 20 г преди да изчезне , но навсякъде върви слабо. А са близки роднини с обиконовената. Та при рибата нещата са сложни и понякога трудни за логично обяснение.
Та, споко колеги. Нищо кой знае какво не се случва.Ще се появяват и други риби.
Въпрос на време е да се вкара тайно и езерна пъстърва. Има я по северна Европа навсякъде. И таймен може да се пръкне някъде.
Ще има изненади..
Juniur86
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 182
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 8:30 am

Re: Блек бас

Мнение от Juniur86 »

Видно е че всеки гледа своите интереси без да мисли за това на кого и как ще навреди. Това си е основна характерна черта на Българина (явно и за съжаление). Та ние не можем да се научим да си хвърляме боклуците в обособените за това места пък какво остава някой да мисли какво би станало като зариби със примамлива за спининг и толкова вредна риба, язовир,река и т.н. Чудя се как все още не сме разселили Крокодили по реките си. :shock:
Изображение
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Блек бас

Мнение от AlbinoTrout »

Крокодили намират често по Гърция и Кипър. На някой му писва , пуска питомника , той пораства и го хващат след време..
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=& ... GE&cad=rja" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bogno
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Пон Яну 27, 2014 11:30 pm
Местоположение: софия

Re: Блек бас

Мнение от bogno »

Ако нямаше костур вместо него щяхме да ловим кефал,защото обитават една и съща екологична ниша.
Жена ми мисли,че съм на работа, шефът мисли, че съм болен, приятелите знаят, че съм НА РИБА!
vadimski
фен клуб-скобар
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Мар 18, 2012 5:49 pm
Местоположение: Плевен

Re: Блек бас

Мнение от vadimski »

Сигурен съм,че никой,дори и защитниците на развъждането на чужди за нашите ширини видове,не знаят какъв ще е ефекта след 20-30 години.Природата има свойството сама да се регулира,и намеса от наша страна може само да навреди.
Не сме наследили земята от дедите си,а сме я взели на заем от децата си.От нас зависи в какво състояние ще им я върнем!
Аватар
Вуйчо-Ваньо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1327
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 10:11 am
Местоположение: Пловдив

Re: Блек бас

Мнение от Вуйчо-Ваньо »

Да бе,ама тя природата не е искала да се внася и амур и толстолоб да изяждат водораслите,които тя самата е създала,но за някои хора те са полезни видове а хищниците са вредни...защо ли? :smt102
Истината за мен е следната:дали чрез птиците,дали чрез хората,дали по други знайни и незнайни начини различни видове се разселват по чужди за тях екосистеми.Някои от тях се климатизират и завладяват нови територии,някои не успяват и изчезват.Божа работа!!!
Изображение
Изображение
Аватар
webfusion
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 10:59 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Блек бас

Мнение от webfusion »

Д.Граховски написа:Щуки, сомове, костури във почти всеки наш водоем има от тези хищници плюс слънчака, който яде хайвер. Веднага се нахвърлихте кат лешояди. Аз откакто разбрах за тая риба съм изчел над 100 статии. Яде главно слънчак. Този вид бас в Щатите достига максимум 4,5 кила. Няма как да изяде каркудата и по-едрите риби. Живее едва 7-8 години.
Не си прав колега, ако няма слънчаци ще яде квото има, и то мисля че е забранено да се вкарват други видове в определеното ни рибно стопанство, щото освен ядене пренасят и други неща.
Общо взето колегите дето са пуснали как се викаше трябва да идат на съд мисля щото пак тай си мисля ма е забранено
Аватар
bogno
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Пон Яну 27, 2014 11:30 pm
Местоположение: софия

Re: Блек бас

Мнение от bogno »

Цитат:"Слънчевките правят инвазия защото няма зарибени щуки. Само щуката може да ги коригира добре , защото обитава заедно с тях крайбрежните водорасли".
Извинявай колега ама не съм забелязал водоеми където има щука да има по малко слънчак даже напротив.В Панчарево няма щука но и слънчева няма много.На Богров има щука но слънчака е напаст.Природата си знае не трябва да и се месиме само защото на някой му се лови бас.
Жена ми мисли,че съм на работа, шефът мисли, че съм болен, приятелите знаят, че съм НА РИБА!
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”