Единични куки без контри при риболов на пъстърва

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от lachezarnb »

Paviljon написа:
starlight написа:Голяма верига ще да е :)
Другата седмица ще ги навестя.
Може да кажете все пак коя е тази верига. Явно само аз не съм в час :shock:
Име няма да казвам, ама магазина е на Гоце Делчев малко преди Дойран, от дясно като идваш от България.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
pronenkoff
новобранец
новобранец
Мнения: 54
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 6:08 pm
Местоположение: Сф/СЗ

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pronenkoff »

Не са ли възмалко дебелички..като знам серията 55 BLM с какво жило е, но все пак тази почва там където свърша 55. Дайте сигнал като се появят, та да ги навестим ;)

Поздрави
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от Бат Стан »

Само да ви кажа, ако на някой му трябват качествени куки без контри за воблери, които са с голяма халка и се закачат лесно, че видях т акива при Станислав Мънков.
teek
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Апр 26, 2010 5:24 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъстърва

Мнение от teek »

Куките от магазина на Станислав Мънков: http://www.mankovflyfishing.com/shop/bg ... -spin.html" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

Ето сега малко информация. Доказано куки №6 са малки за големи блесни. Няколко удара имах през последните седмици –и нито една не се закачи.
Бях си купил ей такива шестици:

Изображение

Изображение

Обаче тия не стават, защото като се опиташ да ги разтвориш, се чупят. А и са малки, но нямаха по-големи.

Накрая натиснах мързела и ги смених с четворки. Ето такива:

Изображение

Изображение

Разтворих ги малко. Контрите са смачкани. Леко извити странично, но не създават проблем. На тая блесна - три удара, и трите закачени. Едната я проспах и не я засякох, та не я видях. Обаче беше закачена, а не като с малките куки – просто усещаш как се пързалят по кокалдрака.

Изображение

Един май нещо критикуваше халките, а? Нищо им няма.
k99
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юли 23, 2012 3:01 pm
Местоположение: София

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от k99 »

pronenkoff написа:Бях помолен на ЛС да кача снимки на куките, намерих само тези в пакетче, другите са по воблерите и блесните (предимно клатушки)
Изображение
Изображение
pitcha написа:Следва основен първи извод – куките №6, дето съм ги турил на РМ - средната, са малки за тая блесна.

от № 6 до №6 има разлика, да знаеш, тази дето си сложил ми се виде някакси да е неподходяща 6ца, от тия плувкарско/фидерските, а там засечката е друго яче. Не че и с нея не би извадил риба, все пак си капацитет :wink: но ми се види да е за мирни риби с това късо жилце.

Поздрав
Когато се монтира единична кука на воблер, жилото накъде трябва да е обърнато, надолу (към дъното) или нагоре? На пакетчето е показан монтаж с жилото нагоре. Не е ли по-правилно жилото да сочи надолу. Струва ми се безмислено под коремчето на воблера да се монтира кука с жилото към воблера.А за задната кука вероятно е от значение анатомията на рибата, която търсим, как е при пъстървите? Може и да греша. Какво е вашето мнение?
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

Ето как седят на фабрични воблери. По принцип, при движение във водата куките стоят странично, което е най-добре.

Изображение
teek
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Апр 26, 2010 5:24 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от teek »

Привет!
Неусетно измина и този сезон и ще оставим балканските пъстърви да се размножават на спокойствие през следващите 4 месеца. И през тази година използвах единични куки без контри на всички изкуствени примамки. Колко риби се изпускат? Според мен зависи от личните умения на всеки риболовец и не е коректно да се слагат всички под общ знаменател. Аз практикувам това невероятно хоби от 4 години, като описвам всичките си излети в дневник. Малко цифри от него:
- 2011 г. - 36 излета, 159 хванати и 101 изпуснати балкански пъстърви. През тази година използвах оригиналните тройки на примамките, но с премачкани контри.
През следващите 3 години използвах единични куки без контри.
- 2012 г. - 38 излета, 77 хванати и 49 изпуснати балкански пъстърви.
- 2013 г. - 32 излета, 114 хванати и 70 изпуснати балкански пъстърви.
- 2014 г. - 29 излета, 316 хванати и 115 изпуснати балкански пъстърви.
Ако се направи процентно отношение на броя на изпуснатите към броя на хванатите риби се получават 64 % (2011), 64 % (2012), 61 % (2013) и 37 % (2014). Вижда се, че през първите 2 години процентите са еднакви, въпреки разликата в използваните куки. След това процентите започват да намаляват. През този сезон се справих значително по-добре, защото понатрупах практически навици (бързо навеждане на върха надолу при засечка и концентрация при изваждането на закачената риба). Има си и такива криви дни, когато просто нямам късмет и изпускам повече риби...
Не исках да ви оттегчавам с толкова много цифри, а да подкрепя с някакви факти твърдението си, че с единичните куки без контри не се изпускат повече пъстърви, отколкото при тройните куки с премачкани контри. Според мен те са отлично решение за балканки до 35 см (не съм хващал по-големи) в малки и средни планински реки. Нямам опит с големи пъстърви в големи реки. Ще е полезно, ако някои от Вас има такъв и го сподели в темата!
Поздрави!
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от Бат Стан »

teek написа: с единичните куки без контри не се изпускат повече пъстърви, отколкото при тройните куки с премачкани контри. Според мен те са отлично решение за балканки до 35 см (не съм хващал по-големи) в малки и средни планински реки. Нямам опит с големи пъстърви в големи реки. Ще е полезно, ако някои от Вас има такъв и го сподели в темата!
Поздрави!
Много изпуснати риби ве, брат... От 10-годишния си състезателен опит с риболов без контри и две години и нещо целогодишен риболов на пъстърва само без контри мога да кажа, че основно се откачат маломерки. Не виждам някаква разлика обаче в съотношението "уловени - изпуснати", даже при риболова без контри като че ли изпускам по-малко. На риболов с микроджиг от безконтрена мухарска кука и волфрамова глава рядко на излет ми се случва да изпусна повече от 1-2 риби. Причината е в това, че куките са с много дълго жило и реално дори държат по-добре рибата, отколкото куки с контри, но с късо жило. Не водя чак такава статистика като твоята, но е абсолютно вярно, че куките без контри не изпускат повече пъстърви от тези с контрите, а единичните куки без контри, но с дълго жило, даже ловят повече. Въпросът е да се снабди човек с качествени куки и няма проблем. Намират се на пазара колкото искаш, всеки си има предпочитана марка и те така. Другото, както правилно си отбелязал, е държенето на върха на въдицата надолу. При това положение пъстървата пляска и скача над водата доста по-малко, отколкото ако върхът сочи нагоре. По този начин се спестява критичния момент пъстървата да скочи, да се обърне и да се откачи.
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от lachezarnb »

И аз да се умешам у шамарите.

От миналата година започнах лека полека да подменям и аз куките с единични без контри. Не съм водил статистика за изпуснати и хванати риби ( май няма голяма разлика ), но ми направи впечатление друго нещо. За последните три години нямам нито една пъстърва уловена на тройка без контра която да е наранена сериозно. Всичките са върнати във водата в отлично състояние. За последната година имам четири риби наранени, според мен, смъртоносно: две нагълтаха почти цялата блесна и куката се беше забила дълбоко в гърлото, колкото и да внимавах рибите едва ли са оцелели, третата също налапа дълбоко и куката излезе през хрилете , сещате се какво се случи - кръв от хрилете и мъртва риба ( за щастие американка ), на четвъртата куката ( вероятно заради големият си радиус ) проби главата на рибата и излезе през окото, рибата беше жива когато я пуснах но се съмнявам че ще оцелее. Силно се съмнявам че подобни наранявания могат се се получат от тройка, особено от сравнително големите блесни които ползвам. От друга страна преди си е случвало при използване на воблер с две тройки, втората да се забие отвън по рибата и също да я нарани сериозно. Така че сега пак си връщам изпилените тройки на блесните, воблери които работят с една тройка ще си останат с тройка, а воблери с две тройки ще сменя с две единични куки.
И нещо което ми спести доста труд - в Метро продават електрически точила за ножове с малък шмиргел в тях. Като се свали капачето на шмиргела контрите се пилят изключително лесно и удобно без да се прегрява куката, защото шмиргела е бавнооборотен ( а точи и ножове и ножици :D ) .

Поздрави
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъсътрва

Мнение от pitcha »

На мен преди две години една 15 сантиметрова рибка така удари по блесната /Мепс №2/, че сама се засече и едното жило на тройката изскочи през окото. Умря ми в ръцете директно, нищо че бях без контри. Пак се зарекох де сменя тройките с единични, но мързела.....
Колегата като пусна темата, ме хвана срам от себе си, въпреки че рядко меткам на спининг. И ги смених. Оттогава три риби ми глътваха блесни/относително големи - Мепс №2 и Пантер Мартин №5/ и ги откачих елементарно. Ако бях с тройки, нямаше да имат никакъв шанс.
А и с единични куки е доста по-интересно и вълнуващо. Тръпката е толкова голяма, че почти не меткам на стръв, за което и без това ме помръзва вече.

За по-големите риби - при единични куки почти винаги се откачат в краката, ако не си готов с кепа. И да си готов - пак се откачат. Докато това-онова, и то - туй то. Обаче това е важно само за тези, които 100% искат да снимат. /Мариян, например, четири дена вие като линейка от закриването насам/.
Мен ми стига да се побориме малко, и да знам, че я има. Даже съм на далавера, че не се навеждам да я откачам.

Случаи всякакви, но средностатистически единичните куки без контри не изпускат повече риби, а нанасят много по-малко вреди.

P.S.
Чаай, че все забравям - Няма да е лошо да потренирвате малко, отвреме навреме. Да посвикнете, така да се каже.
Някой щастлив Божи ден, това ще влезе в закона.
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъстърва

Мнение от lachezarnb »

Случки всякакви, аз си преразказах собствените наблюдения. Може би не засичам много рязко, или пък пръчката ми е по-мека, но в повечето случаи едно от жилата на тройката пробива ръба на устата, най-често отгоре понякога отстрани, в редките случаи когато тройката влезе по-навътре в устата две жила се забиват, не-много дълбоко в небцето. На блесна никога не съм имал случай да нагълта чак до гърлото, случвало се е само на микро силикон. Имам и един два случая когато едното жило се забива в долната част на устата, а останалите две в горната. За статистика не знам дали въобще има коректна такава . Всички знаем колко голяма част от публикациите са си чиста реклама и имам предвид основно западни и най-вече британски и американски такива.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
teek
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Апр 26, 2010 5:24 pm

Re: Единични куки без контри при риболов на пъстърва

Мнение от teek »

Някой има ли опит със следните модели: http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... -mat-black" onclick="window.open(this.href);return false; и http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... typeii-red" onclick="window.open(this.href);return false;?
Заслужават ли си цената (почти двойно по-висока) спрямо http://www.mankovflyfishing.com/shop/bg ... -spin.html" onclick="window.open(this.href);return false;?
Аватар
atufektchi
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 9:32 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Единични куки без контри при риболов на пъстърва

Мнение от atufektchi »

Използвал съм куките предлагани от Мънков и съм доволен. Другите не ги знам.
Риболовен клуб "Балканка"
www.balkanka.bg
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Единични куки без контри при риболов на пъстърва

Мнение от Бат Стан »

atufektchi написа:Използвал съм куките предлагани от Мънков и съм доволен. Другите не ги знам.
И те са добри, и "Кнапек" на Сашо Вулев също не са лоши.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”