Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от boki speca »

pitcha написа:
boki speca написа:Тази тема как така съм я пропуснал? Но нищо непоправимо де....
За сега и след последвалия контрол от нашите членове забележки нямаме. Скоро гледах как минават скобарите през него.
Това вашто е една голяма крачка напред.
Дано и други риболовци да вземат пример от вас.
Ако можете да ни пратите снимки и клипове - особено как минават риби през прохода - това ще е много полезно. Защото представлява опитно доказателство, че конкретният тип рибен проход работи за конкретния вид риба.
Ние качваме всичко - и лошите, но и добрите примери.
Защото всички собственици, които спазват правилата, всъщност са ни съюзници срещу нарушителите
Поздравления за това, което сте направили.
Скоро никой не е ходил специално заради контрола,просто е доста далеч и гледаме да го съчетаем и с риболов. Обаче при тия дъждове риболов на Тунджа просто няма. При първо ходене ще снимаме и ще имате материал ,освен това и централата там в момента не работи заради високите нива на реката -имат технически проблеми.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от Бат Стан »

pitcha написа:Една малко по-голяма крачка напред.
Непоклатимия ВЕЦ Румянцево, след предаването на Рада Богданова по НТВ:

http://youtu.be/AKyjIvXjW04" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow"

Храсталакът е изрязан. На рибния проход е махнат бетонът, който го преграждаше. Вода тече през прохода.
Има още много, което да се желае до достигане на законовите изисквания, но и това не е малко.
Доста хора не вярваха, че нещо може да се промени някой ден. Предстои да се убедят, че може. Само трябва още малко да се засили натискът.
Това е.

P.S.
Павка, и да движиш камерата по-бавно и без да я клатиш. Лако и тужно, както се казва.
Разгеле!
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Който се интересува от срещата на НПО с Басейновите Дирекции и с МОСВ - ето линк:

http://blog.prozrachniplanini.org/%D0%B ... %B5%D1%82/" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow

Представянето на сайта за наблюдение на ВЕЦ-овете е на 13. февруари, от 54-тата минута натам. Някъде около един час.
Благодарности за всички, които помогнаха със снимки.

Мариянски - свалям шапка за усилията, които положи. Изгледай го цялото - надявам се, че си е струвало!
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от misho_tsakov »

Тоя път БРАВО-то си е 100% заслужено и не е клише. Избръснат, стегнат в изказа... взе ми акъла. А и другите колеги бяха подготвени. Подканвам кой както може да популяризира линка и дискусията
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
BIGVAS13
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 12:43 am

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от BIGVAS13 »

ВЕЦ Румянцево 21.2.2015 Вода не тече през прохода.А и да тече няма никакво значение - просто няма риба в реката.То и жаби даже няма.Само умрели животни и мръсотия.
harizanov
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Дек 29, 2014 8:15 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от harizanov »

Здравейте, посетих картата на сайта, за да кача евентуално няколко снимки, но не ми станаха ясни няколко неща. Мястото е Стара река в участъка между Пещера и Батак. Ако не се лъжа има 2 ВЕЦ-а, но може и грешката да е моя, единият е на малък приток на Стара река и не се забелязва. Както и да е, на картата има отбелязан ВЕЦ, но там той е обозначен под гр. Пещера, а снимките по-долу са над него(посока Батак). Тъй като не съм запознат с района, не мога да разбера за същия ли става въпрос.
Ето за това съоръжение става въпрос:
Изображение Изображение Изображение
Снимките са от 02.03.2015г. Та въпроса ми е това въобще ВЕЦ ли е, снимания бетонен склон ли се очаква да е рибния проход (внимателно огледах, но друго по-проходообразно не видях) и как е възможно да има толкова боклук в тая река?
Хубав ден ви желая.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Колега, да благодаря за снимките първо.
Сигурно съм минавал поне 50 пъти оттам и съм го виждал, но тогава не се занимавах с тия пущини ВЕЦ-овете.

Сега - за ВЕЦ Стара река 1 са ни дали координати за едно водохващане и то е под Пещера. Обаче са ни дали две коти на водохващания.
Така че вероятно това е второто. Или е за ВЕЦ или е за напоителен канал. Ще го проверим тая година дали е за ВЕЦ, което е доста вероятно. Ще заснемем и координатите и ще го качим на картата, заедно със снимките.
Всъщност - ако има някой от Пещера да ни каже, като пита местните - ще стане най-лесно, но ще ни трябват и GPS координатите.
Рибен проход няма, а трябва да има.
За боклука - всичко от Батак се фърля в реката. Освен че е мръсна е и миризлива, а иначе има толко красиви вирове нагоре.....

Поздрави и благодаря още веднъж. Надявам се скоро да има и някоя добра новина по въпроса с ВЕЦ-овете.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Всъщност - координатите ги знаем вече - 42.0174701 24.273641

Ето го мястото:
Изображение

Тва гугъло е голема работа, да знаете. Ако го немаше - направо нямаше да може да направим картата, защото данните от Басейновите Дирекции са пълни с грешки.
Остава да разберем дали е за ВЕЦ-а.
harizanov
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Дек 29, 2014 8:15 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от harizanov »

Аз ви благодаря за усилията и за опитите да се свърши нещо хубаво в тоя бардак България. На мен, а и на другите колеги, никакви усилия не ни коства просто да спрем край пътя и да ударим 1-2 снимки, като минем покрай подобно място. Сигурен съм, че положението е коренно различно за пряко участващите в тая инициатива, особено при работата с родните институции.
Поздрави, бъдете здрави и искрено ви желая успех в акцията.
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от starlight »

Ето до къде сме стигнали:

http://dams.reki.bg/uploads/Docs/Docs/d ... a_2015.pdf

Тази Сряда 18.03.2015, ще има среща във Националния консултативен съвет по водите, на която ще присъстваме и ние.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

Тъй,
Днес се случиха странни неща.
Опитаха се да ни изкатерят на джанката, защото предлагаха мораториум върху издаване на разрешителни за водовземане/ползване на водните обекти за нови ВЕЦ. При положение че имат издадени 900, от които построени 217 - кой му пука, че ще спрат да издават нови. Те и без това не издават, щото нема накъде повече.

Ние им изяснихме кристално, че искаме мораториум върху издаване на разрешения за строеж на нови ВЕЦ - т.е. да спрат да ги строят нови.

И така и не разбрах какво се реши. Не ми е за първи път в тва министерство.
Не ни отказаха, но и не се съгласиха. Никой не се изказа против, освен един собственик на ВЕЦ, но той въобще не беше разбрал за какво иде реч.

Така че ние си продължаваме по първоначалния план и започваме да подготвяме сигнала до Европейската Комисия по Околна Среда.
Вече имаме некъв матриял горе-долу, но ни трябва още.
Само да поспре тая вода....

Имам и една новина за Врачанския регион. Оная магария с ВЕЦ-а при Хайредин, за който ни пратиха снимки и изяснихме случая с наводняването на мазетата и напуканите къщи - да я очакват на още десетина места по Огоста. Всички села ще ги наводнят - ако някой се вълнува. И никой не си мърда заднико....

Секи случай, от тия новини така съм се нахъскал, че ша взема да командировам Митьо ЗВЯРА до Брюксел - да им покаже лично сайта, да видят тогава кон боб яде ли!
Да не ми е името ЗВЯРА, ако не ги разплача там!
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от mita4eto »

Доколкото разбирам, картинката е традиционната за БГ институциите, разиграват коня в опит да замажат положението за пред хората, иначе си движат по техните си интереси БЕЗ да им пука за останалите ... Май единственото, от което им пука на тия БГ институции са затворените кранчета, от които спира хранилката ... :evil:
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
топлия
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 372
Регистриран на: Пон Фев 23, 2015 9:17 am
Местоположение: ямбол

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от топлия »

Супер тема. Браво за инициативата и за постиженията, дано стават все повече, и по големи. Шокира ме броя на разрешителните, че то има ли толкова реки в България. Аз обичам пъстървовия риболов, но имам снимки на СПРЕНИ. Реки едва от преди 2 години. Под хижа Пирин гледката бе ужасяваща. А под Вихрен реката изчезваше за цели 700 метра.
Ако гледаме на риболова като на болест, то аз съм в последната фаза!!!Нелечимо!!!
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от pitcha »

топлия написа:Под хижа Пирин гледката бе ужасяваща. А под Вихрен реката изчезваше за цели 700 метра.
Е, те преди две години пресъхнаха сума реки. 7-8месеца без капка дъжд....
Откак го пуснахме тоя сайт, се продъни небето.

А под Вихрен и хижа Пирин няма водовземане за ВЕЦ. Освен ако не е много надолу -
извън границите на НП Пирин.
топлия
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 372
Регистриран на: Пон Фев 23, 2015 9:17 am
Местоположение: ямбол

Re: Наблюдение на действащите ВЕЦ/МВЕЦ в България

Мнение от топлия »

Под хижа Пирин на дървения мост,, или по точно където беше,, има бент от бетон, до него вода и балкански много, след него нищо. Ама нищо.. И къде оди тая вода.
Ако гледаме на риболова като на болест, то аз съм в последната фаза!!!Нелечимо!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”