Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли...

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Аватар
IARA_HASKOVO
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 1:01 pm

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от IARA_HASKOVO »

Билети за любителски риболов могат да вадят всяко Сдружение което е сключило договор с ИАРА.
А кои водоеми са регистрирани по чл.25 може да се види на страницата на ИАРА.
Общините не вадят билети за любителски риболов.
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от баничката »

Там, където ходя, арендатора обикаля с един от малките преносими касови апаратчета и издава касови бележки, може би касовата бележка е документ, че има регистрация по чл. 25 от ЗРА.
Не сме ора естете.
Всеки шут отзад е крачка напред.
SuperMario45
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 2:26 pm

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от SuperMario45 »

От написаното до момента се стига до един извод - в България колкото и да си изряден, винаги ще се намери за какво да те глобят...
Предлагам ви следната ситуация - имам свободна земя (двор) решавам че искам да си направя езеро (10-15декара), наемам си техника за да изкопаят примерно 2-4 метра, набивам си сонда или намирам друг начин да го пълня, зарибявам го, започваме да ловим само аз и приятели... В това положение ИАРА и който и да било друг има ли право да пишат актове на тези които ловят без значение имат или нямат билети?
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от vantonov »

SuperMario45 написа:От написаното до момента се стига до един извод - в България колкото и да си изряден, винаги ще се намери за какво да те глобят...
Предлагам ви следната ситуация - имам свободна земя (двор) решавам че искам да си направя езеро (10-15декара), наемам си техника за да изкопаят примерно 2-4 метра, набивам си сонда или намирам друг начин да го пълня, зарибявам го, започваме да ловим само аз и приятели... В това положение ИАРА и който и да било друг има ли право да пишат актове на тези които ловят без значение имат или нямат билети?

Хора, правете разлика между частен водоем и такъв, отдаден под аренда. За арендуваните важат всички забрани и правила по ЗРА, доколкото не са регистрирани по чл. 25. Що се отнася до частния водоем - колега SuperMario45, ако преминеш през всичките перипети/щото не е толкоз лесно, колкото си го описал/ и успееш да си направиш частен язовир, то за него забраните, посочени в ЗРА не важат. От друга страна, чл.22, ал.1 ЗРА изрично посочва, че "Любителски риболов извършват физически лица, които притежават билет за любителски риболов", а чл.23, ал. 1 "Физическите лица могат да извършват любителски риболов без билет във водите на Черно море при спазване изискванията на глава четвърта." Законът има празноти, подлежи на тълкуване, но доколкото ще си изключителн собственик на частния ти язовир не мисля, че имат юрисдикция да съставят актове. И в крайна сметка - един билет е 25лв/годишен/, риболовът е разрешен през светлата част на денонощието, ползването на тройни куки само когато се лови на изкуствени примамки. Ето толкова са прости нещата, за да не се стига до разправии и съдилища.
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
Ангел
новобранец
новобранец
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Юли 15, 2005 8:52 pm

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от Ангел »

Единственият текст в ЗРА, който предвижда реда за любителски риболов да се определя от ползвателите на язовирите е чл.3, ал.2, т.3. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2005 г., бр. 59 от 2012 г.) обектите по ал. 1, т. 2 и 3 се ползват за аквакултури; същите обекти могат да се ползват и за любителски риболов при условия и по ред, определени от регистрираните по чл. 25 лица.
Чл. 70. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 94 от 2005 г., изм., бр. 59 от 2012 г.) Който лови риба и други водни организми в период на забраната по чл. 30, ал. 3, т. 1, ал. 4 и 5 и чл. 32, ал. 1, се наказва с глоба от 1500 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание. Глоба в размер на 1500 лева е съвсем лесно постижима, ако те хванат в периода на забраната и не си на язовир регистриран по чл.25 ЗРА и то ако ползвателя на язовира по чл.25 е разрешил любителски риболов по време на забраната.
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от баничката »

IARA_HASKOVO написа: А кои водоеми са регистрирани по чл.25 може да се види на страницата на ИАРА.

Ето я страницата:

http://iara.government.bg/?page_id=8

Там като се изтегли екселския файл от:
"Регистър на рибовъдните стопанства към Март 2015 г."

Значи ли или не, че това е списъка за регистрираните по чл. 25 от ЗРА,
моля някой запознат колега от ИАРА да отговори с да и не.
Не сме ора естете.
Всеки шут отзад е крачка напред.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от delio-haidutin »

vantonov написа:И в крайна сметка - един билет е 25лв/годишен/, риболовът е разрешен през светлата част на денонощието, ползването на тройни куки само когато се лови на изкуствени примамки. Ето толкова са прости нещата, за да не се стига до разправии и съдилища.
е наистина са много прости нещата ,само дето не мога да разбера ,защо се мъчиш да ме убедиш че трябва да си изкарам билет ,за язовир по чл.25.нима там важи и забраната за нощен ,за 3 въдици ,за до 3 кг риба или 1 трофей :?: :?: :?: :?: или пък ИАРА искат да събират пари на гърба на частниците,няма как да стане това.пък ти ако искаш да си спонсор ,вади си билет ,пък ходи на частно ,и там си плащай допълнително.аз във тоя филм не играя :idea: .ако имаш излишни пари ,може да ми пишеш на лични за някой друг превод.и не дейте да четете закона като дявол ,евангелието :idea: :idea: :idea: :wink:
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
vantonov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 4:23 pm

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от vantonov »

delio-haidutin написа:
vantonov написа:И в крайна сметка - един билет е 25лв/годишен/, риболовът е разрешен през светлата част на денонощието, ползването на тройни куки само когато се лови на изкуствени примамки. Ето толкова са прости нещата, за да не се стига до разправии и съдилища.
е наистина са много прости нещата ,само дето не мога да разбера ,защо се мъчиш да ме убедиш че трябва да си изкарам билет ,за язовир по чл.25.нима там важи и забраната за нощен ,за 3 въдици ,за до 3 кг риба или 1 трофей :?: :?: :?: :?: или пък ИАРА искат да събират пари на гърба на частниците,няма как да стане това.пък ти ако искаш да си спонсор ,вади си билет ,пък ходи на частно ,и там си плащай допълнително.аз във тоя филм не играя :idea: .ако имаш излишни пари ,може да ми пишеш на лични за някой друг превод.и не дейте да четете закона като дявол ,евангелието :idea: :idea: :idea: :wink:

Да, колега, важи! Единствената забрана по ЗРА, която е неприложима по отношение на водните обекти, регистрирани по чл. 25 е тази по чл.32 ЗРА! Що се отнася до другите ти въпроси - погледи чл. 24 ЗРА и ще видиш какви изисквания има за лицата, упражняващи любителски риболов. Не се опитвам да те убеждавам в нищо - мисли и прави каквото искаш. Поздрави :)
Лошият риболовен ден винаги е по-добър от хубавия работен!
enchevrumen
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Мар 13, 2012 10:03 am

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от enchevrumen »

Здравейте колеги рибари. Някой може ли да ми каже от кога и до кога влиза в сила забраната за риболов през размножителния период.
Колкото до въпросите зададени преди това мога да кажа ,че ако язовира е арендован ,то би трябвало ИАРА да не прави актове,т.е да не минава на проверка .Аз съм от добричкия край и ходя на риболов основно на яз. Одринци.През забраната язовира преди две -три години беше разрешен и ИАРА никога не е минавала. Язовира е взет под аренда със статут за стопански риболов.
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от баничката »

Да обобщим:
Ако по време на забраната ловим във водоем, регистриран по чл. 25 от ЗРА, то закона не се нарушава- ето:
Чл. 33. (1) В периода на забраната не се допуска пренасянето, превозването и продажбата на риба и други водни организми в живо, прясно и охладено състояние.
(2) Забраната по ал. 1 не се отнася за риби и други водни организми, включително носители на генетичен материал, отглеждани в обектите, регистрирани по чл. 25.
Просто, ако си вземате риба, си пазете касовата бележка от арендатора. :D
Не сме ора естете.
Всеки шут отзад е крачка напред.
Аватар
borislav58
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1644
Регистриран на: Вто Фев 13, 2007 1:24 pm
Местоположение: Гр.Стрелча

Re: Ако язовира е арендован, ИАРА-акт през забраната-може ли

Мнение от borislav58 »

IARA_HASKOVO написа:Билети за любителски риболов могат да вадят всяко Сдружение което е сключило договор с ИАРА.
А кои водоеми са регистрирани по чл.25 може да се види на страницата на ИАРА.
Общините не вадят билети за любителски риболов.
Не ме разбра,Билетите за входна такса за риболов на арендования водоем.10лв.
Преди бяха без касов апарат,а със такива билети по 10 лв.
Всичко заебавам и за риба заминавам!
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”