Първо мухарско оборудване

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от mrenka »

Наслука и от мен. За първи път се обаждам точно в тази тема, която ме върна с години назад. Преди много време ми подариха една твърда тояга и с нея лових цяла година, докато същите хора не се смилиха и ме снабдиха с Mepsi. Още я ползвам ...
Моите съвети към теб - практика и само практика, защото точността е много важна, особено при риболов на река, където кленът дреме най - често до тръстиките или под клоните.
Препоръчвам ти сухи мухи, удоволствието при тях е несравнимо.
Пожелавам ти също така здрави ботуши и силни крака, ще ти трябват ;-)
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Време за малко ъпгрейд на първоначалното оборудване :D Та, възелът между лидера и шнура, вече започна да ме дразни, защото минава през водачите и се закача и се спира като изхлузвам линията. Повечето пъти проблемът се получава при вадене на риба и съответно навиване на шнура + част от лидера, което създава проблем при обратното му изхлузване поради непрестанното закачане по водачите. Преди, някой да каже, че явно лидера + типета правят прекалено голяма дължина(което е вярно) ще кажа, че наистина типета ми е 140см. и той е такъв защото презентацията ми все още не е на ПРО ниво и чрез по-дългия типет си осигурявам по-голямо разстояние между цопкащия шнур и мястото на падане на мухата, с което съответно плаша по-малко рибата :wink: И по повод гореизложеното поръчах това:
nakrainik.jpg
nakrainik.jpg (37.98 KiB) Преглеждано 1835 пъти
Въпросът е кой е правилният начин да го свържа ? Говоря за възел(име на възел) между лидера и накрайник и как да закрепя шнура към накрайника ? Благодаря предварително ;)
catch a fish or die trying !!!
Аватар
muharcheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 202
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 9:41 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от muharcheto »

Здравей Колега , връзката между накрайника и лидера е клуп в клуп,а от другата страна вкарваш шнура и той при опън се самозатяга. Обаче, връзката е доста груба и "тежка" , а и с накрайник не винаги лидера полага "безшумно"...Единственото предимство е по-бързата и удобна подмяна,но пък не се сменява на всеки риболов....Виждам,че си относително нов в мухарлъка- опитай, поработи малко с тая система, пък живот и здраве пак ще минеш към директните връзвания на шнура с лидера-възел с тръбичка. Лично за мен е неразбираемо дори и фабричното оформяне на редица хай енд шнурове с клупове.....Успех!!!
п.с. Добре би било дължината на лидера да е поне една дължина на въдицата-така няма да го имаш и този проблем с минаването на възела през водачите.
Човек и добре да живее,рано или късно се жени.
Привет и НАСЛУКА!!!
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

muharcheto написа:Здравей Колега , връзката между накрайника и лидера е клуп в клуп
Уважавам този възел в шаранджийския риболов, но някак си в мухарския... :roll: По-скоро си мислех да използвам Double Davy Knot - http://www.animatedknots.com/doubledavy ... dknots.com В момента връзката между лидера и шнура ми е albright knot и имам проблеми с преминаването на възела през водачите, но идеята за "възела с тръбичката" може и да реши проблема и да избегнем накрайника. Мерси, колега :wink:
catch a fish or die trying !!!
Аватар
dave
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Пет Окт 08, 2004 10:02 am

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от dave »

Здрасти колега. Ползвай възел както си връзваш куки ;) но отрежи от лидера 20-30 см(най-дебелата част) и си ползвай по-дълги типети. Ако ползваш само "джапанки" за кленчета даже можеш да скъсиш цялата линия много няма да има значение и ще мяташ лесно и няма да се оплиташ ;) За дуги плашливи риби вече е различно
Поздрави!
Аватар
Росен
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 12:31 pm
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Росен »

Chromeo написа:... явно лидера + типета правят прекалено голяма дължина(което е вярно) ще кажа, че наистина типета ми е 140см. и той е такъв защото презентацията ми все още не е на ПРО ниво и чрез по-дългия типет си осигурявам по-голямо разстояние между цопкащия шнур и мястото на падане на мухата, с което съответно плаша по-малко рибата :wink: ...
Тук логиката е точно обратната - по-дългия типет означава тотална загуба на енергията и мухата ти (особено ако говорим за бръмбари) ще пада по-близо до върха на шнура, отколкото както ти каза Dave ако намалиш дължината на типета и съответно увеличиш неговия диаметър - така енергията ще бъде достатъчна за да успее да ти изпъне лидера ... естествено при правилен каст ;)
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Аз и сега успявам да разпъна линията дори и с въпросния дълъг типет, но духне ли вятър става мисията невъзможна. Ще го намаля на 60-80см. да пробвам, как ще е положението ;)
catch a fish or die trying !!!
BEAR12
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 8:00 pm
Местоположение: Хасково

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от BEAR12 »

Е,дойде време и аз да пиша след първите ми опити в мухарският риболов.Най напред започнах сухи тренировки без муха.Замятането го схванах след първия час работа та така направо тръгнах към реката.Там положението е по-добре след намокрянето на шнура и не само на шнура тоест и на мен.Голямо падане беше в реката.Лошото е че все още са мътни реките и не се вижда движение на риба,а пък нали сме и в забрана.Очертават се големи емоции в мухарството имам вече и някои собствени мухи,но за съжаление ми изгоряха и двата компа и телефона,така че снимките на по-късен етап.Мухарското ми оборудване е прът ШЕКСПИР 2.4м.6-7 клас шнур 7ми клас и макара ШЕКСПИР.Днес си взех и смазка за шнура и чакам първите рибета след забраната ако остане време де.НАСЛУКА на всички.
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Днес, открих сезона с мухарка в ръка :fishing12: Много очаквания, много закани обаче риболова беше много труден :roll: Първо - много растителност, висока колкото мен, второ - ниско ниво водата + водорасли, трерто - супер, мега, гига бистра вода, а криенето в шубрака не ми е от силните страни, все още влизам в реката като слон в стъкларски магазин :rolleyes: Но все пак, имах вяра в крилатата ми мравка №12, която до сега действаше безотказно, а пък и се виждаха не лоши кефали, което ми даде първоначален заряд за подвизи. Обаче въпросната ми мравка капитулира(1 случайно кефалче след час мъки), започна се смяна на мухи...1ва...2ра.....3та и така до 15тата защото повече модели нямам:lol:, а резултат няма, само случайни попадения :lol: Риба - гьотере, при това гони всичко що падне на повърхноста(с изключение мухи ми) Единственият извод е - не разполагах с точната муха ! Затова нямаше какво да направя и реших да финтирам кефалите като се пусна на по-бърза и по-плитка, за да нямат толкова време да оглеждат какво им предлагам, а инстинктивно да се нахвърлят на мухата. Тактиката беше правилна и успешна, но както се досещате честотата за сметка на размера, но все пак начесах крастата. Та, това което беше обект на интерес от страна на рибите, а го нямах изглеждаше така:
vodno.png
vodno.png (160.7 KiB) Преглеждано 1731 пъти
chironomus_sp_hs0_26000001.jpg
chironomus_sp_hs0_26000001.jpg (20.84 KiB) Преглеждано 1731 пъти
- това бяха най-честите жертви на кефалските набези, но уви не присъстваха във все още бедния ми мухарски арсенал. Наслука, колеги :wink:
catch a fish or die trying !!!
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Днес посетих реката в с. Гарваново, която е същата, която преминава и през Клокотница :lol: Джапанките и там не работеха и прибегнах към една мокра симпатяга, която се отчете прилично с оглед двучасовия излет и стабилния дъжд, който се изля.
Доста беше притъмняло като пристигнах, но нямаше време за чудене
11419896_935401369835786_1713662645_n.jpg
11419896_935401369835786_1713662645_n.jpg (238.38 KiB) Преглеждано 1713 пъти
Вятърът беше доста силен и духаше по посока на течението и попречи да ги дебна в гръб, обаче след стабилно пехотинско приклякане нямаше проблем да се дебнем лице в лице
11282155_935401356502454_1118636701_n.jpg
11282155_935401356502454_1118636701_n.jpg (211.6 KiB) Преглеждано 1713 пъти
Този мост ми беше убежището докато спре дъжда, а в последствие установих и че там стоят хубави риби, така че хем на сушинка, хем и риболов с две думи едно ползотворно чакане :D
11303539_935401083169148_503822451_n.jpg
11303539_935401083169148_503822451_n.jpg (131.81 KiB) Преглеждано 1713 пъти
11289887_935401246502465_707463411_n.jpg
11289887_935401246502465_707463411_n.jpg (248.61 KiB) Преглеждано 1713 пъти
Наслука, на мухарите новобранци, като мен :)
catch a fish or die trying !!!
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от dunavski »

Здравейте и от мен. До градчето кадето живея в Англия има един язовир буквално на две крачки от града, но, може да се лови само с муха. Язовирчето е сравнително голямо за английските стандарти и имало пъстърви до 5кг може да се наеме лодка или да се лови от брега и с всеки изминал ден все повече се замислям дали да не си заприходя една мухарка.
Бюджета не е проблем, но никога през живота си не практикувал този риболов и нямам никаква представа какво трябва да се купи. Каква пръчка и шнур е подходящ за начинаещ докато се усвои техниката на замятане и така нататък. Благодаря предварително.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
emo vasilev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1943
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 8:05 pm
Местоположение: Перник

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от emo vasilev »

Без да съм спец по темата но от това ,което прочетох из нета като за начало -
1.прът клас 4/6
2.макара същия клас 4/6
3.шнур двойно конусен плуващ ( DTF) клас 6
4.лидер
5.мухи
Но все си мисля , че в Англия в който и магазин да влезеш ще получиш квалифицирана информация за това , което ти трябва .Все пак става въпрос за мухарски риболов в Англия .......
Аватар
tiktak
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 314
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 6:40 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от tiktak »

Привет!
Аз също нямам претенциите на голям спец, но при описаните условия бих си взел мухарка 5/6 или 6/7 клас, 9 а още по добре 10 фута.
Шнура - WF.
И почвай да гледаш клипове за риболов със стримери.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”