Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Модератор: sapuna

elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от elanmorin »

Гледал ли си поредицата на Риби и Такъми за плувкарски шаран?
По 8-9 кила парчета на ваглер.
Както и да е, аз съм си плувкар, и фидера ми харесва, но е прекалено голяма занимавка.
Аз обикновено ако ми се занимава, залагам 1 дънна да си седи, и си ловя на плувка.
Но не разбирам защо е това пренебрежение към плувкарите :)
Аватар
Vesko1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2352
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:50 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от Vesko1 »

Така....изчетох цялата тема и гледам няма конкретен отговор на колегата какво трябва да съдържа шаранджийската ЧАНТА.Куфар тип кутия с дръжка не препоръчвам,защото не побира нищо..той е за плувкарски риболов.
1.Самата шаранджийска чанта-около 100лв се намират читави ,брандирани рамер ХХl.НЕБРАНДИРАНИ-Филстар,карп ... ,марп...простотии след 2 сезона отиват на кино слънцето ги прави дроб.
2.Кутийки за дреболийките ,от които се правят монажите-поне 6броя по 1,50лв
3.Комплект за монтаж сейфти клип-най употребяван за свободни водоеми-10лв
4.Куки-10-12лв
5.Чантичка за олова и олова-поне 10бр-20лволовата..25лв чантичката
6.Комплект за инлайн-монтаж-10лв
7Комплект за монтаж"Хиликоптер"-10лв
8.Чантичка с инструменти за монтаж(игли,бургии,вдевачки,клещи ,ножички,белачки,пинцети,точило за куки...и т.н.)-от 10 до 35лв
9.Комплект сигнализатори със станция-от150...до 1000лв
10.Комплект обтегачи-от 15 до 300лв
11.Комплект резервни шпули за макарите с навито влакно- 1200метра-28-50лв
12.Чантичка за готови монтажи-15-30лв
13.Шоклидер,флурокарбон,стопери,меко олово или меки съчми-100-тина лева
14.Чантичка за дипове-6 бурканчета-25лв
15.Дипове-30-40лв
16.Класьор за поводи-10-30лв
17.Комплекти маниста,карпелки,поп-ъп фибрани,коркови топчета,стиропорни топчета,повдигачи-20-30лв
18.Клещи-резачи,Рапала или друг бранд-20лв...използват се ако ти се забие кука да я отрежеш и извадиш..иначе -бърза помощ.
19.Ножове комплект-голям назъбен и малък-от 20 до 200лв
20.Челник-от 25менте...до 450лв-Petzl
21.Комплект задни лалета ..по избор и снег-барове за предния бъз-бар-20-120лв
22.Зип за лепене на лодка-8лв
23.Фенер....5-100лв
24.Трионче или трион с дръжки тип въже-5-20лв
25.Въже -дебело и тънко-5м....5лв
26.Топче сезал-2лв
27.Репелент против комари и кърлежи-8лв
28.Спрей РАЙД против инсекти-7-12лв
29.....забравил съм още поне 29 неща за шаранската чанта ама като се сетя нещо ще добавям.
30-МЕРАК И ХЪС....И КЪСМЕТ :D
ИзображениеИзображение
http://daewoo-chevrolet.com
Пичка всеки може да си хване...но 22 килограмов амур хващат само ..майсторите.
elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от elanmorin »

Vesko1 написа:Така....изчетох цялата тема и гледам няма конкретен отговор на колегата какво трябва да съдържа шаранджийската ЧАНТА.Куфар тип кутия с дръжка не препоръчвам,защото не побира нищо..той е за плувкарски риболов.
1.Самата шаранджийска чанта-около 100лв се намират читави ,брандирани рамер ХХl.НЕБРАНДИРАНИ-Филстар,карп ... ,марп...простотии след 2 сезона отиват на кино слънцето ги прави дроб.
2.Кутийки за дреболийките ,от които се правят монажите-поне 6броя по 1,50лв
3.Комплект за монтаж сейфти клип-най употребяван за свободни водоеми-10лв
4.Куки-10-12лв
5.Чантичка за олова и олова-поне 10бр-20лволовата..25лв чантичката
6.Комплект за инлайн-монтаж-10лв
7Комплект за монтаж"Хиликоптер"-10лв
8.Чантичка с инструменти за монтаж(игли,бургии,вдевачки,клещи ,ножички,белачки,пинцети,точило за куки...и т.н.)-от 10 до 35лв
9.Комплект сигнализатори със станция-от150...до 1000лв
10.Комплект обтегачи-от 15 до 300лв
11.Комплект резервни шпули за макарите с навито влакно- 1200метра-28-50лв
12.Чантичка за готови монтажи-15-30лв
13.Шоклидер,флурокарбон,стопери,меко олово или меки съчми-100-тина лева
14.Чантичка за дипове-6 бурканчета-25лв
15.Дипове-30-40лв
16.Класьор за поводи-10-30лв
17.Комплекти маниста,карпелки,поп-ъп фибрани,коркови топчета,стиропорни топчета,повдигачи-20-30лв
18.Клещи-резачи,Рапала или друг бранд-20лв...използват се ако ти се забие кука да я отрежеш и извадиш..иначе -бърза помощ.
19.Ножове комплект-голям назъбен и малък-от 20 до 200лв
20.Челник-от 25менте...до 450лв-Petzl
21.Комплект задни лалета ..по избор и снег-барове за предния бъз-бар-20-120лв
22.Зип за лепене на лодка-8лв
23.Фенер....5-100лв
24.Трионче или трион с дръжки тип въже-5-20лв
25.Въже -дебело и тънко-5м....5лв
26.Топче сезал-2лв
27.Репелент против комари и кърлежи-8лв
28.Спрей РАЙД против инсекти-7-12лв
29.....забравил съм още поне 29 неща за шаранската чанта ама като се сетя нещо ще добавям.
30-МЕРАК И ХЪС....И КЪСМЕТ :D
Много си прав. Дъното е сложна и трудоемка работа.
Какво ми е по-спокойничко на плувка, и само една кутия за такъми и една за плувки ми стига.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от hshopov »

elanmorin написа:Гледал ли си поредицата на Риби и Такъми за плувкарски шаран?
По 8-9 кила парчета на ваглер.
Както и да е, аз съм си плувкар, и фидера ми харесва, но е прекалено голяма занимавка.
Аз обикновено ако ми се занимава, залагам 1 дънна да си седи, и си ловя на плувка.
Но не разбирам защо е това пренебрежение към плувкарите :)
Не е пренебрежение към плувкарите ама човека пита за съвсем друго нещо,а и ако погледнеш датата...май вече си е набавил всичко!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от elanmorin »

hshopov написа:
elanmorin написа:Гледал ли си поредицата на Риби и Такъми за плувкарски шаран?
По 8-9 кила парчета на ваглер.
Както и да е, аз съм си плувкар, и фидера ми харесва, но е прекалено голяма занимавка.
Аз обикновено ако ми се занимава, залагам 1 дънна да си седи, и си ловя на плувка.
Но не разбирам защо е това пренебрежение към плувкарите :)
Не е пренебрежение към плувкарите ама човека пита за съвсем друго нещо,а и ако погледнеш датата...май вече си е набавил всичко!
Еми може, за мен поне говорим си един вид, обсъждаме някакви неща.
Много се зарибих по шаранджийски риболов на плувка.
На дъно някак си все едно нямаш пряк контакт с шарана, това си е мое мнение. На плувка, като усетиш как забива шарана, става сериозна работата. При шарана поне според мен, няма тън-мън, забие ли.. то е почти невъзможно да не засечеш шаран, ама после става трудното, трябват баси нервите и търпението.
Аз като цяло съм си фен на костуровите риби, може би защото са много вкусни. Но истината е, че при тях е вяла история. По някой път една леща кълве по-стръвно от среден костур.
Аватар
Vesko1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2352
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:50 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от Vesko1 »

elanmorin написа: На дъно някак си все едно нямаш пряк контакт с шарана, това си е мое мнение. На плувка, като усетиш как забива шарана, става сериозна работата. При шарана поне според мен, няма тън-мън, забие ли.. то е почти невъзможно да не засечеш шаран, ама после става трудното, трябват баси нервите и търпението.
Аз като цяло съм си фен на костуровите риби, може би защото са много вкусни. Но истината е, че при тях е вяла история. По някой път една леща кълве по-стръвно от среден костур.
Колега,с риск да разпаля спорове изразявам мнението, че на къса дистанция на плувка или ваглер е почти невъзможно да уловиш трофеен шаран ,освен ако не си на тясна река или на някой зарибен гьол.Независимо дали ще ловиш на щека или на мач си има определени места където се лови шаран на плувка.Това се отнася най вече за английските паткарници,там ловят на щека.На нашите платени гьолове първо няма голямо количество трофейни шарани за да ти клъвнат на плувка.На река пък дори да закачиш шаран над 10кг не вярвам да успееш да го извадиш,защото за да заметнеш около 30м с ваглер трябва да си с тънко влакно и...тънък повод.Реката не е като гьола...и шарана за да стане 10+ кила е оцелял поне 12години...и знае хиляди тарикатлъци ,навира се в закачки,усуква влакно около камъни,клони...и т.н.Относно контакта с шарана...като ти запали аванса с 200 някой трофей и като ти вземе 50 метра аванс за норматив,ще видиш истинския контакт с шарана,чак юфката ми приседна последния път като ми запали,тичах като на олимпиада да го засека.
Не казвам нищо лошо за плувката,НО...за мен лично сериозния шаранджийски риболов изключва риболова на плувка.Не искам да засягам никого,подчертавам това е мое мнение и не ангажирам никого с него.
ИзображениеИзображение
http://daewoo-chevrolet.com
Пичка всеки може да си хване...но 22 килограмов амур хващат само ..майсторите.
elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от elanmorin »

Vesko1 написа:
elanmorin написа: На дъно някак си все едно нямаш пряк контакт с шарана, това си е мое мнение. На плувка, като усетиш как забива шарана, става сериозна работата. При шарана поне според мен, няма тън-мън, забие ли.. то е почти невъзможно да не засечеш шаран, ама после става трудното, трябват баси нервите и търпението.
Аз като цяло съм си фен на костуровите риби, може би защото са много вкусни. Но истината е, че при тях е вяла история. По някой път една леща кълве по-стръвно от среден костур.
Колега,с риск да разпаля спорове изразявам мнението, че на къса дистанция на плувка или ваглер е почти невъзможно да уловиш трофеен шаран ,освен ако не си на тясна река или на някой зарибен гьол.Независимо дали ще ловиш на щека или на мач си има определени места където се лови шаран на плувка.Това се отнася най вече за английските паткарници,там ловят на щека.На нашите платени гьолове първо няма голямо количество трофейни шарани за да ти клъвнат на плувка.На река пък дори да закачиш шаран над 10кг не вярвам да успееш да го извадиш,защото за да заметнеш около 30м с ваглер трябва да си с тънко влакно и...тънък повод.Реката не е като гьола...и шарана за да стане 10+ кила е оцелял поне 12години...и знае хиляди тарикатлъци ,навира се в закачки,усуква влакно около камъни,клони...и т.н.Относно контакта с шарана...като ти запали аванса с 200 някой трофей и като ти вземе 50 метра аванс за норматив,ще видиш истинския контакт с шарана,чак юфката ми приседна последния път като ми запали,тичах като на олимпиада да го засека.
Не казвам нищо лошо за плувката,НО...за мен лично сериозния шаранджийски риболов изключва риболова на плувка.Не искам да засягам никого,подчертавам това е мое мнение и не ангажирам никого с него.
Е, няма спор, най-големите се вадят на дъно. Но гледах как и на плувка вадят 9+кг шаран. Със сигурност трябва чист водоем. Има ли шавар, храсталаци и други препетствия шанса да извадиш по-голям шаран клони към нула.
Аз и на дъно мятам отвреме на време, но и в нашият район няма водоеми с наистина големи шарани, то т.е. не може да няма и да не езарибявано, имало ли е шаран, все ще се намерят дърти екземпляри, но са много малко и вече са много захитряли. Гледал съм на живо един пичове с десет дънарки, цял ден седяха без нито един удар. Аз също в района не съм хващал голям шаран на дъно, хвашал съм малки шарани на дъно и хищници, като сулки примерно. На плувка дори не се целя за такива трофейни, едва ли и ще мога да ги измъкна, доволен съм на 3-4кг парчета, дори и по-малки.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от hshopov »

elanmorin написа:
Vesko1 написа:
elanmorin написа: На дъно някак си все едно нямаш пряк контакт с шарана, това си е мое мнение. На плувка, като усетиш как забива шарана, става сериозна работата. При шарана поне според мен, няма тън-мън, забие ли.. то е почти невъзможно да не засечеш шаран, ама после става трудното, трябват баси нервите и търпението.
Аз като цяло съм си фен на костуровите риби, може би защото са много вкусни. Но истината е, че при тях е вяла история. По някой път една леща кълве по-стръвно от среден костур.
Колега,с риск да разпаля спорове изразявам мнението, че на къса дистанция на плувка или ваглер е почти невъзможно да уловиш трофеен шаран ,освен ако не си на тясна река или на някой зарибен гьол.Независимо дали ще ловиш на щека или на мач си има определени места където се лови шаран на плувка.Това се отнася най вече за английските паткарници,там ловят на щека.На нашите платени гьолове първо няма голямо количество трофейни шарани за да ти клъвнат на плувка.На река пък дори да закачиш шаран над 10кг не вярвам да успееш да го извадиш,защото за да заметнеш около 30м с ваглер трябва да си с тънко влакно и...тънък повод.Реката не е като гьола...и шарана за да стане 10+ кила е оцелял поне 12години...и знае хиляди тарикатлъци ,навира се в закачки,усуква влакно около камъни,клони...и т.н.Относно контакта с шарана...като ти запали аванса с 200 някой трофей и като ти вземе 50 метра аванс за норматив,ще видиш истинския контакт с шарана,чак юфката ми приседна последния път като ми запали,тичах като на олимпиада да го засека.
Не казвам нищо лошо за плувката,НО...за мен лично сериозния шаранджийски риболов изключва риболова на плувка.Не искам да засягам никого,подчертавам това е мое мнение и не ангажирам никого с него.
Е, няма спор, най-големите се вадят на дъно. Но гледах как и на плувка вадят 9+кг шаран. Със сигурност трябва чист водоем. Има ли шавар, храсталаци и други препетствия шанса да извадиш по-голям шаран клони към нула.
Аз и на дъно мятам отвреме на време, но и в нашият район няма водоеми с наистина големи шарани, то т.е. не може да няма и да не езарибявано, имало ли е шаран, все ще се намерят дърти екземпляри, но са много малко и вече са много захитряли. Гледал съм на живо един пичове с десет дънарки, цял ден седяха без нито един удар. Аз също в района не съм хващал голям шаран на дъно, хвашал съм малки шарани на дъно и хищници, като сулки примерно. На плувка дори не се целя за такива трофейни, едва ли и ще мога да ги измъкна, доволен съм на 3-4кг парчета, дори и по-малки.
Не подценявай плувката...с търпение,правилно боравене с макарата,чисто дъно, и др. , също можеш да извадиш голямо добиче ;)
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
Vesko1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2352
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:50 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от Vesko1 »

hshopov написа: Не подценявай плувката...с търпение,правилно боравене с макарата,чисто дъно, и др. , също можеш да извадиш голямо добиче ;)
Може да се хване Ицо...спор няма.Ама само на платено.Ето това добиче един приятел го извади на стената на яз.Даскалово преди 2 години ...на ваглер.20-ка...ама досами стената с основно 0,30 и повод нанофил...с ринг на косъм на бавноразтворима пелета.Но пак повтарям...това може да се случи на зарибен язовир...на свободен-нъцки.

Изображение
ИзображениеИзображение
http://daewoo-chevrolet.com
Пичка всеки може да си хване...но 22 килограмов амур хващат само ..майсторите.
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от kevlar »

4.Куки-10-12лв
9.Комплект сигнализатори със станция-от150...до 1000лв
10.Комплект обтегачи-от 15 до 300лв
-До 1300лв за глупости a само 12лв за Куки
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от hshopov »

Веско, поста ми беше за успокоение на колегата. ..иначе съм съгласен с теб
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от antivik »

kevlar написа:4.Куки-10-12лв
9.Комплект сигнализатори със станция-от150...до 1000лв
10.Комплект обтегачи-от 15 до 300лв
-До 1300лв за глупости a само 12лв за Куки
12 лева е цената на пакетче куки и вътре бройка около 5 парчета, като ги умножиш по 3-4 според видовете и номерата стават доста повече.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
rado25
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 5:21 pm
Местоположение: Варна

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от rado25 »

Vesko1 написа:Може да се хване Ицо...спор няма.Ама само на платено.
Веско, има един агент, мисля от вашия край беше, който стъпва по тихо от котка, дъха си го задържа за по дълго и от морски бозайник, а най вероятно знае и някаква магия чрез която става и невидим. Ходи по деретата с един телескоп с плувка, една кутийка сладка царевица в джоба и преследва шараните. Питам го, захранваш ли с нещо, а той ми вика, "никаква захранка, тънък повод, малка кука и на нея нанизано едно зрънце царевичка, като стръвта му я поднасям директно пред устата". Беше ми показал снимка на шаран около 10-12 кг., на който мустаците му бяха дълги поне 7-8 см.
написа:Обърни си шапката с козирката назад. Шарана си мисли, че си тръгваш и започва да кълве.
Аватар
Vesko1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2352
Регистриран на: Нед Яну 28, 2007 8:50 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от Vesko1 »

rado25 написа: Веско, има един агент, мисля от вашия край беше, който стъпва по тихо от котка, дъха си го задържа за по дълго и от морски бозайник, а най вероятно знае и някаква магия чрез която става и невидим. Ходи по деретата с един телескоп с плувка, една кутийка сладка царевица в джоба и преследва шараните. Питам го, захранваш ли с нещо, а той ми вика, "никаква захранка, тънък повод, малка кука и на нея нанизано едно зрънце царевичка, като стръвта му я поднасям директно пред устата". Беше ми показал снимка на шаран около 10-12 кг., на който мустаците му бяха дълги поне 7-8 см.
Радо...има всякакви луди риболовци по света.На 10 000 луди може и да има 1 като твоя приятел...и затова аз казвам че е ПОЧТИ невъзможно в природата да се улови трофей на плувка.Но има явно и изключения.
ИзображениеИзображение
http://daewoo-chevrolet.com
Пичка всеки може да си хване...но 22 килограмов амур хващат само ..майсторите.
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Re: Какво трябва да има в един шаранджийски куфар ?

Мнение от трапера »

ПлуФкаааааа :fishing6:

Миналата събота, групата пак беше на електростанцията. Аз се присъединих само като зрител, понеже нямам немски билет.
Но това не ми попречи да изживея емоциите заедно с тях.

Оръжията им бяха фидер, мач и болонеза. Кльопачката- царевични пелети и царевица от консерва. За проба и торен червей.
Времето беше перфекно за риболов. Рибите, които удряха- платика, каракуда, мъздруга (или както и викаме по Русенско-Дойца), бабушка, кефал, неизменните досадници-попчетата и шаран. Тактиката на захранване ви е известна от предните репортажи-"който рани-ши фани" :lol:
Плявата от каракуди платики и т.н. не даваше някакъв сериозен отпор. (платиките бяха около двата кг, а каракудите по кило кило и нещо) Интересно беше с шараните. Извадените диваци бяха между 3 и 4 килограма. Имаше бесни рънове, свирене на аванси и разходка надолу по течението, намокрени гащи....
:fish15: :fish15: :fish15:
Имаше и няколко късания на поводи. Рън, аванс, разходка, развиване на цялото влакно и ЦЪК. На въпроса-"кВо стана?!", последва отговор-"извинете,Вие знаете ли как се спира товарен влак с глава??"
Рибите, които късаха, бяха/са били по думите на потърпевшите,около 10-те кила!
Едната са я видяли от близо, но тя като ги е видяла.........

Говоря в такова разказно време, щото действието се прехвърляше стотина метра надолу по течението.
Айде за цвят няколко снимки:
:arrow:
Изображение

Изображение

Изображение

:arrow:

Изображение

Изображение

Изображение

:arrow:

Ударът
Изображение

Разходка 100м надолу с намокряне
Изображение

Залавянето на...
Изображение

...мушморока
Изображение

:arrow:

При големите (неуловимите) беше същото, само че намаше матрял за последна снимка :cry:
Изображение

Изображение



След отпускарския сезон, очакваме нови репортажи!



Не е по темата, ама.... пък има снимки на диви риби, Дунавски, вносни :lol:
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”