Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от pitcha »

Казват, че и най-дългият път започва с първата малка крачка.
Понеже такава крачка е направена - отварям настоящата тема, в която да слагаме добри новини, защото за в бъдеще ще има още много такива, абсолютно съм убеден. Плюс това - за лошите новини си имаме достатъчно теми.

И така, новината:
Вече изминаха почти цели три години, откакто започнахме ефективни действия срещу вредите, които нанасят на природата и рибите ВЕЦ-овете у нас. Част от тези действия включваше запознаване на всички държавни структури с това, което ние виждаме по реките - пресъхналите речни корита след баражите за ВЕЦ и непроходимите рибни проходи.

До скоро, като най-основен наш враг, идентифицирахме структурите на МОСВ - Басейновите дирекции и Регионалните инспекции по околна среда и води, и най-вече - самото министерство, които заедно трябва да контролират спазването на законите от страна на собствениците на ВЕЦ. Защото сме видели и продължаваме да виждаме как никой не може да накара собственика да изпуска водното количество, което е задължен по закон. Пуснахме десетки сигнали, без никакъв ефект досега.

С други думи - доскоро почти нямаше ни една добра новина!
Обаче сега има много голяма добра новина - Писмо на Министъра на околната среда и водите до Върховна Административна Прокуратура с искане за обявяване на нищожност на решенията на РИОСВ Плевен и на БДДР по случая с МВЕЦ Румянцево 2.

http://dams.reki.bg/uploads/Docs/Files/ ... ANSWER.pdf

Това не значи, че ВЕЦ Румянцево 2 е глътнал въздух, защото крайният резултат ще дойде след решение на съда, но министерството е направило каквото трябва да се направи от тяхна страна.

Ето защо - изказваме огромна благодарност на екипа на министър Ивелина Василева, като им пожелаваме да направят и следващите крачки за спасяване на реките, защото те много добре знаят какво трябва да се направи.

Трябва да обърна внимание на една особеност - в много други теми и постове сме критикували и министерството и дирекциите. Лично съм ги квалифицирал като „министерство на злото” и други подобни. Със сигурност ще продължим да ги критикуваме, съзнавайки че голяма част от проблемите са заварени от предишни ръководства на същите структури.

Но понякога съм се опитвал да им влеза в положението на тия хора. Така например - сега шефката на РИОСВ София трябва да вземе решение по случая с МВЕЦ Своде. И от едната страна е Валентин Златев, от другата сме всички клубове и местните хора, които възразихме, както и самият закон. Правилното решение е да откаже ВЕЦ-а, но то няма да е лесно, ако познавате г-н Златев. Обаче, ако никой не беше възразил - тогава тоя ВЕЦ вече щеше да е започнат.
Да не говорим колко забележки имаме към сегашните действия на Басейновите дирекции - особено на Благоевградската.
С други думи - ние ще продължим да ги критикуваме, по-нежно или по-грубо, защото това дава оръжие на свестните от тях, да оказват съпротива на инвеститорите, когато искат нещо незаконно.

А разликата между екипа на министър Василева и всички предишни е огромна -само ще припомня, че преди две години пак възразихме срещу МВЕЦ Румянцево 2 и никой не ни обърна внимание тогава. Наистина, сега сме много по-подготвени и сме описали всички нарушения на законите, а имаме и много други средства за противодействие, но и нагласата на министерството е съвсем различна.

Благодарности за всички клубове и отделни хора, които дойдоха на протеста в Румянцево и особено на Боби - Stiga, за положените усилия, защото там се свърши най-важната работа. Благодарности и за братята Пандъкови, които написаха перфектно възражение.
Огромни благодарности и на Природонаучния музей на БАН и на БДЗП за изпратените писма в подкрепа на нашето възражение, както и на Любо Костадинов от WWF.

Изолзвам случая да изкажа огромна благодарност и на Лилия Атанасова - преди две години тя беше шеф на РИОСВ Русе и си свърши перфектно работата по случая с ВЕЦ-а на Янтра при Долна Студена. После я уволниха, но сега пак е шеф. Тя е записана със златни букви на нашия сайт.
Почти същото важи и за Ирена Петкова - шеф на РИОСВ София, която спря брутално незаконен ВЕЦ, който беше полупострен през миналата година, но тя има някои други черни точки...

Обаче положителната тенденция е налице!
Не е сигурно, че ще го гътнем ВЕЦ Румянцево 2, защото съдът ще решава, но министерството направи каквото може и трябва.
Ето защо отново благодарим на екипа на министър Василева за решението и сваляме шапка.

Казват, че и най-дългият път започва с първата малка крачка.
Пожелаваме им да стигнат до края...
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от Д-р Флекс »

Можете да благодарите с пълно основание и на народният представител от Плевен, г-н Найден Зеленогорски, аргументирано защитил възраженията ни срещу ВЕЦ Румянцево 2 пред министър Василева.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от lusienn »

Докторе,тоя човек не направили предложението за забраната за Къмпингуването.

Поне на язовир Искър идват много хора-не знам от къде и пак цапат,без да къмпингуват.

:D
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от lusienn »

Е затова говоря.

Идва яде пие уж лови и си тръгва,но го мързи да си вземе боклука с него обратно.

Изображение

При хора които обичат и уважават природата и искат да живеят сред нея това не се случва.

Дори на нашата улица идват мърлячи и в тъмното изсипват строителни материяли с каруци,

обикновенно плочки от Баня и други строително ремонтни.

Хващал съм такъв и при обаждане до 112-ми казват момент стойте на място до лицето ще ви пратиме помощ.

В това време Бай Мангал слуша какво говоря по телефона и пали с 200 от место.

Та пак опира до Човек ли си или Мангал-Мърляч.

Лично аз не бих платил на Каруцар при ремонтни дейности,дори да е с Микробус.

А за плажовете е добре да има хора да отговарят за почистването.

За Вецовете-също трябва Строг контрол,и да се мисли кой печели от обществото преди да ги почват.

Малка група или Голяма част от населението.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от Д-р Флекс »

Люсиен, ако ти си прибираш всеки път 100% от боклука от бивака на Искъра, има 99 души около теб, които не прибират и 1%. Това и ти, и аз, много добре го знаем. Ако отидеш на море на палатка, на Емона, например, ти ше седиш една, две седмици, после ще си тръгнеш, и ще си прибереш 100% от боклука. 99% от къмпингуващите на Емона, обаче, си държат палатките опънати на брега 3-4 месеца, за да ходят когато им се ще, и прибират до 10% от боклука си. Отделно, на Искъра има хора, които са блокирали с палатки и кемпери обществени места от години само за себе си. И серат, където им е угодно. Години наред. Това също го знаеш много добре. Ето против всичко това е внесеният от Зеленогорски законопроект - който, междувременно, отпадна при гласуване в парламента. Човека наистина го е грижа и за хората, които са му гласували доверие, и за всички останали.

Не разбирам, след като и по път към и след протеста срещу Румянцево 2 го обсъждахме надълго и нашироко този въпрос, какво още не ти е станало ясно...
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от lusienn »

На Искъра тия къде бивакуват по цяло лято ги познавам,обаче от едната страна-не всички но горе долу ги знам като хора,и те са избрали далечен

за бивакуване терен,и не пречат на никой.

За тоалетна си ползват септична яма,тревата се коси с косачка,и се пръска срещу кърлежи.

Лично съм поканен аз и семейството,но рядко ходя-обикновенно за Барбекю или кафе-не преспивам при тях,щото е равнинно и не ми представлява

мястото интерес за риболов от брега.

На Доспат е същото,на Широка поляна пак така.

Такива групи се създават с годините и хората са задружни и обичат природата.

На Черноморец е подобно положението но чух че се плаща на някой,за Първа втора или трета линия.

Тия хора живеят там само уикенда,през седмицата са наработа като всички други,и обикновенно бивака се пази на смени,

или от най възрастния Пенсионер или Бивш-Полицай или Воененн от некоя мисия-Пенсионер.

Чух че има по такива места и Адвокати-свободна професия,и така са по съсреточенни в делата си,но може и да са слухове.

Мен лично Вецовете не ме кефат като риболовец,да са по няколко на една река-пък и ми оскъпяват тока който плащам в сметките.

Виж Постоянно застроените и заградени места по язовирите-трябва при тях да се погледне,дали всичко е наред :D

Аз може да си бивакувам и без палатка,на походно легло и хотел Звездоброй-ходил съм в казарма.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от pitcha »

Чакайте сега.
Тая тема съм я отворил само за положителни новини и за хората, които са допринесли за тях.
Ето защо - благодарим и на Найден Зеленогорски.
В интерес на истината първоначалната реакция на МОСВ беше, че нищо не можело да се направи…
После я промениха, като очевидно някой ги е понатиснал.
И други хора помогнаха, ето защо - благодарим на всички!

А иначе, човек винаги може да сбърка за едно и да помогне за друго.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от lusienn »

Щом има щастлив хепиенд е добре.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от Павел Иванов »

Мисля , че в благодарностите пропускате човека допринесъл да се обърне внимание от екипа на министър Василева на протеста ни , а не да си остане на ниво чекмедже в секретариата както друг път , писалият по-горе Андрей , доктора с Флекса .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от pitcha »

А, не!
На хората от наште среди не благодариме - те са заинтересовани.

Тях ги поздравяваме за положените усилия.
Ето защо - поздравяваме и доктора, естествено!

Плюс тва - викам да обърнете наклоненията.
Иъм предвид - поздравяваме, благодарим и т.н, а не поздравявате...
Ако ме разбираш кво искам да кажа.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от lusienn »

Аз пък съм доволен че се свърши полезно дело в Риболовната общност.

Доктора имал възможност-Помогна-Браво.

Всички други са Същите Герой за Мен,които мислят в тая посока-Благодаря ви Приятели.

То как пък се случи да съм само един шофьор в случая,но важно е да сме задружни-не всеки може да откликне.

Флекса и Павката ми направиха впечетление докато ги возех на Добри хора.

На място видях доста познати от форума-от Същата кръвна група,нека в тоя тон да продължаваме и за напред.

пп.Не съм ловил пъстърва от над 20 години дива,но е време да усетя тръпката в близките години.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от Павел Иванов »

pitcha написа:...Ако ме разбираш кво искам да кажа.

Разбрах те перфектно .
При първа възможност ще го почерпя едно малко узо от наше име :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от Д-р Флекс »

pitcha написа:А, не!
На хората от наште среди не благодариме - те са заинтересовани.

Тях ги поздравяваме за положените усилия.
Ето защо - поздравяваме и доктора, естествено!

Плюс тва - викам да обърнете наклоненията.
Иъм предвид - поздравяваме, благодарим и т.н, а не поздравявате...
Ако ме разбираш кво искам да кажа.

Така е.
Право да си кажа, не възлагах големи надежди за успех на "челобитната" ни, но, ето, стават чудеса и в делнични дни...
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от pitcha »

И така,
Както споменах в първия пост от тази тема - очакват се добри новини.
Ето следващите:

1. ВЕЦ Мечката е глътнал въздух окончателно. Решение на последна инстанция на ВАС е отхвърлилo окончателно инвестиционното предложение и край. Това е ВЕЦ, дето щеше да бъде някъде под стария каменен мост преди вливането на Палакария. Заслугата е на Самоковци, един холандец и Любчо Луков - запомнете това име, които са завели дело в съда и са го спечелили.
2. ВЕЦ Своде - от неофициален, но сигурен източник знаем, че Басейнова дирекция Дунавски район е изпратила окончателно и отрицателно становище до РИОСВ София относно съвместимостта на инвестиционното предложение с мерките за Защитена Зона Бебреш, предвидени в действащия план за управление - точно както би трябвало. Поздравяваме ги за това, но големите похвали ще дойдат, когато получим документа официално. Тогава ще го кача, заедно с решението на РИОСВ.

И една потенциално възможна добра новина - утре ще се срещаме със заместник министър Атанаска Николова /ресорен министър на сектор води/, представители на няколко риболовни сдружения и други НПО, за да видим как и защо не се спазва закона за водите тотално и повсеместно и да видим какво предстои. Основно ще обсъдим един документ от миналата година, които съдържаше един куп хубави, но несбъднати намерения и с който можете да се запознаете тук:

http://dams.reki.bg/uploads/Docs/Files/ ... V_2015.pdf

Малко съм си драскал по него на коляно, но тогава не осъзнавах колко е важен.

Та викам - може и от срещата да изскочи някоя добра новина, макар че на такива срещи досега обикновено ни катерят на джанката. Поздравления за Вальо Нисана, че я уреди.
Но цитираният документ съдържа доста важни неща, от които няма как да отстъпят, защото са одобрени на заседание на Висшия консултативен съвет по водите през миналата година.. Затова стискайте палци.
Поздрави
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Злото побеждава само там, където добрите хора не правят нищо.

Мнение от lusienn »

Стискаме.

Разбрах за Веца на река Искър че няма да го бъде,аз го бях снимал отдавна не помня в коя тема,намира се съоръжението под вливанетоа на река Палакария,на около 100 метра,и прецака най якия естествен ВИР на тая река,на който се ловяха много клен и скобар,и имаше

естествена 3 метрова дълбочина.

Та остава да се Премахне и сметището което строят в момента 5 км по нагоре близо до реката за 10 милиона по Европроект,

Защото много хора са недоволни и протестират от 5 години,но явно Някой е много Глух.

В темата за язовир Искър е инфото на 110 страница,ако някой не знае.

Ето за това депо за отпадъци на снимката става въпрос,над река Искър на Баира става въпрос.

Изображение
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”