Помощ при избор на макара за УЛ?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2100
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от баш_майстора »

Изображение
http://www.decathlon.bg/makara-sienna-1 ... 97855.html
Малко е по-тежка (210 гр.), но се надявам полу-божеството да ми позволи тази фриволност в рамките на 5%. :mrgreen:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
reelbigfish
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 8:57 am

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от reelbigfish »

+1 глас за Sienna 1000
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от Павел Иванов »

баш_майстора написа:...но се надявам...

Определено тц ! Не позволява :mrgreen:
Иначе това е една от последните макари които бих препоръчал за спининг :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от kevlar »

Ако сте внимавали,ще знаете от предишни постове на Павел Иванов,че ако се търси евтин спининг модели на Дайва и Шимано,то по-добре е да се избира Риоби(колкото и да не харесвам марката).
-Така ли е Павка?
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от Павел Иванов »

Е , за УЛ и АБУ са си екстра . Даже по-екстра от Рьобитата щот те нямат леки в ниският им ценови клас :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
takezo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 907
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 10:09 am
Местоположение: Перник , София

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от takezo »

Стонин МаХенд написа:И съвсем не отговаря, примамки под 2 гр. едва с усещат, пък ако миноу забрави, в същото време си мятам Mepps Cyclops 0 без проблеми, с повишено внимание и без рязки движения, разбира се, можеш да замяташ и примамки по 10гр., максимума, който съм опитшал е 12 гр.. и ги води добре, но при замятане си съществува сериозен риск.
Според мен реално е около 2-9гр.
Са , и аз да се изокам ма не лично към теб, а горния коментар коментара.

-Некой като каже, че еди си кво не отговара и край секнаха продажбите щото он е казал - не така, не е правилно, хората са написали кое какво на няколко сантиметра над дръжката и това е. Аз не знам какво се очаква да се случи при претоварване на горния тест по примамки обявен на бланката. За справка с въдица до 7 грама съм метал въртележка около 15-те грама и воала, въдицитата ми е здрава все още , просто я
плюва и не може да се постигне дистанция. Това не означава че теста и не е верен и че е 15 грама ... :)

-Примамки под два грама как бе казал Муня некъде се броят на пръстите на едната ръка от към воблери и около два пъти по толкова са основните блесните с такова тегло. Аз също ловя на ултралеки неща, дори на блесни "000" ( три нули ) на които имам уклей и слънчак, имам блеснета специално направели за уклей :wink: които няма как да усетиш въртенето на листето ако ще и с паяжина за конец да се ползва, и върха на въдицата да има кивок.

- Примамките около или до два грама : Блесни лонг "00" ги "чувам" по слабо в сравнение с тези с по-широко листенце. Същото е и при кранковете сравнени с минолите, което е нормално предвид различното съпротивление във водата.

- Макарето, колко по-широка шпула по-добре, че иначе нищо не лети далече и тъй, грамажи не гоня ако ми е комфортно ако и да не е правилно.
Факт !
LynyrdSkynyrd написа:...Това ,че ние ползваме качествени такъми не значи ,че сме по-добри риболовци от доста други...
Vid написа:Днес в един магазин пипнах пръчка с неизвестната марка .... и по всички видими и осезателни показатели според мен беше също като Авида???
Аватар
Стонин МаХенд
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 480
Регистриран на: Сря Окт 23, 2013 2:52 pm
Местоположение: Орит
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от Стонин МаХенд »

takezo написа:
Стонин МаХенд написа:И съвсем не отговаря, примамки под 2 гр. едва с усещат, пък ако миноу забрави, в същото време си мятам Mepps Cyclops 0 без проблеми, с повишено внимание и без рязки движения, разбира се, можеш да замяташ и примамки по 10гр., максимума, който съм опитшал е 12 гр.. и ги води добре, но при замятане си съществува сериозен риск.
Според мен реално е около 2-9гр.
Са , и аз да се изокам ма не лично към теб, а горния коментар коментара.

-Некой като каже, че еди си кво не отговара и край секнаха продажбите щото он е казал - не така, не е правилно, хората са написали кое какво на няколко сантиметра над дръжката и това е. Аз не знам какво се очаква да се случи при претоварване на горния тест по примамки обявен на бланката. За справка с въдица до 7 грама съм метал въртележка около 15-те грама и воала, въдицитата ми е здрава все още , просто я
плюва и не може да се постигне дистанция. Това не означава че теста и не е верен и че е 15 грама ... :)

-Примамки под два грама как бе казал Муня некъде се броят на пръстите на едната ръка от към воблери и около два пъти по толкова са основните блесните с такова тегло. Аз също ловя на ултралеки неща, дори на блесни "000" ( три нули ) на които имам уклей и слънчак, имам блеснета специално направели за уклей :wink: които няма как да усетиш въртенето на листето ако ще и с паяжина за конец да се ползва, и върха на въдицата да има кивок.

- Примамките около или до два грама : Блесни лонг "00" ги "чувам" по слабо в сравнение с тези с по-широко листенце. Същото е и при кранковете сравнени с минолите, което е нормално предвид различното съпротивление във водата.

- Макарето, колко по-широка шпула по-добре, че иначе нищо не лети далече и тъй, грамажи не гоня ако ми е комфортно ако и да не е правилно.
Сега като гледам съм допуснал грешка, горния тест според мен е 7,64гр. (разбира се ,шегувам се) не рискувайте, да маате като луди с по- тежки примамки от 7гр.
Ако го правите, трябва да е елегантно и нежно.
niki76
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 268
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 10:39 am
Местоположение: гр.Пещера

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от niki76 »

Не съм спец, ма да ударя едно рамо за Тубертини/Риоби сирио- чак на третата година яко въртене и умекна малко пружината на бигела/тва на спининг/.Смених я и пак е пушка, без луфтове, ся малко е тежка за УЛ залитания, ама се прежалва това.
Още едно хвърляне и тръгвам.....
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от ТТ лови по реки »

Здравейте,да ползвам на колегата темата,и да попитам за Риоби Слам във варианта 2000.Със сигурност има колеги които я ползват,и ако може да споделят мнение за нея.Ще я ползвам с пръчка UL 1-7гр. за риболов по реки.Слам-а по-добър ли е от Заубер 2000,или разликата е само в грамажа?Нека който я има,или който я е въртял и ловил с нея,да изкаже мнение за макарата.Благодаря предварително.
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2100
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от баш_майстора »

Според мен се насочи към размер 1000. Риобитата размери 1000 и 2000 са с еднакви тела и разликата е само в шпулите. На шпула 2000 можеш да навиеш поне 200-300 метра плетеняк 10-15 либри, което си е направо разхищение. Търси по-плитки шпули за този вид риболов, така че размер 1000 ти е повече от достатъчен. ;)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от Д.Граховски »

Аз на моето сертче бях сложил една макара размер 1000 и неще не се накефих особено, най-вече като сложох плетеняк. За това миналата година си взех Дайва Екселър 2500 и от тогава съм удовлетвпрен от комплекта. Нямам проблем с платеното (освен ако не прекаля с въртележки или примамки по 2 гр) и въпреки опасенията ми макарата за сега е много добре. Взех я втора ръка и вече втори сезон въртя, аамо ще я пратя на една профилактика и ще си я връткам още.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от m65 »

ТТ лови по реки написа:Здравейте,да ползвам на колегата темата,и да попитам за Риоби Слам във варианта 2000.Със сигурност има колеги които я ползват,и ако може да споделят мнение за нея.Ще я ползвам с пръчка UL 1-7гр. за риболов по реки.Слам-а по-добър ли е от Заубер 2000,или разликата е само в грамажа?Нека който я има,или който я е въртял и ловил с нея,да изкаже мнение за макарата.Благодаря предварително.
Двете упоменати макари нямат нищо общо по между си, освен това, че шпулите им са взаимно заменяеми. Единственият плюс за Ryobi Slam е теглото. Когато се касае за спининг винаги е по добре да се избере макара с по-широка шпула. В тоя ред на мисли ако пръчката ти се балансира с макара от порядъка на 240-250 драма спокойно можеш да си позволиш и размер 3000 на Ryobi Slam. Можеш да се допиташ до колегата zlati973 дали мачовите шпули които са за Ryobi Zauber пасват и на Ryobi Slam. Другият вариант е подложка от монофилно влакно. Първо навиваш плетеното влакно върху него добавяш монофила до около 3 мм. под ръба на шпулата. После отиваш на някоя поляна, връзваш монофила за някоя трънка или каквото намериш, разпъваш това което си намотал на шпулата. След като си развил всичко се връщаш в началото, където е вързан монофила и повтаряш всичко, но обратно. Всичко това е при положение че не разполагаш в допълнителна шпула, еднаква по вместимост с основната. Ако имаш две еднакви шпули всичко е по просто, и лесно.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Ivan7777
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 7:55 pm

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от Ivan7777 »

Ползвам Ryobi Slam Black edition 2000 засега съм доволен ползвам я на ул и л риболов ,но както е казал колегата с подложка !
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Помощ при избор на макара за УЛ?

Мнение от ТТ лови по реки »

Взех си Риоби Слам 1000.Добре си пасва с пръчката.Навих и ПП 08 по японската номерация,като подложих малко отдолу,с около 30м. монофил.Добре че послушах баш_майстора,и взех 1000,за което му благодаря за съвета.На първо четене,готино макаре,върти много леко, и има доста инерция като я завъртя и пусна,няма никакви вибрации или луфтове.Няма никакви шумове при въртене, и аванса и се регулира много прецизно.Мисля, че е добра макара,и си заслужава парите.Тези дни ще я тествам на реален риболов и дано и направя сефтето с някоя пъстърва.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”