определител на кефаловите риби

Модератор: nkolev66

Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

определител на кефаловите риби

Мнение от rikitikitavi »

За тези които им е интересно да различат едната от другата риба пускам това което аз знам за различните кефалови. Ще се радвам да допълните.

Определител на кефаловите риби

Обикновенна илария-
размер до към 25см. Тялото е стройно. Ясно видимо коремче. Окраската е с набиващ се черен цвят на ивици. Петно на хрилния капак едва видимо. Муцуна остра.тяло повече вретеновидно.

Илария-размер до към три килограма. Окраска както и предната. Корем няма изразен. Тялото е леко сплескано както на платерината.

]Обикновенна платерина- ясно изразено жълто петно. Ярки цветове. Малка за тялото глава. Странично сплескано тяло. Размер до към три килограма.

Пясъчна платерина. Петното е малко по размито. Тялото е някакси обезцветено. Видимо голям корем. Главата както и на другата. Размер до килограм.

Ешек платерина- мисля също магарешка платерина. Цвят бял. Тяло издължено. Главата тясна много дълга с усни на платерина. Петно няма.Размери над четири килограма.

Скална платерина-като цяло черен цвят. Устата с пъпчици.Петно няма.

Езерна платерина-не съм я срещал повече от 20 години. По спомен имаше избледняло петно...друго не помня.

Езерен кефал-
цвят сив. Очи големи.Тяло късо и дебело с висящ корем.Леко  странично сплескано.Главата масивна и заема почти четвърт от общата дължина. Без петно. Достига до към шест кила.

Морски кефал-стройно силно тяло. Очи големи.Сравнително бяло на цвят. Костите са кристално бели.корем ясно изразен няма. Тялото изцяло цилиндрично.без петно. Размери към дванайсет килограма. Петно няма.

Офицерски кефал-мисля и тънкоуст кефал. Ясно изразени ивици по тялото. Усната сякаш издадена напред. Основно се среща по гръцко.

Пеленгас-набива се на очи общия жълтеникав цвят, жълтеникавите очи и големите люспи. Максимален размер към двайсет килограма.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Silent Bob
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пет Окт 23, 2015 9:02 pm

Re: определител на кефаловите риби

Мнение от Silent Bob »

Ако има снимки за всяка една риба ще е интересно да се видят разликите. Някои хора на всичките риби казват илария :)
ianimar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 863
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 9:57 pm
Местоположение: Варна

Re: определител на кефаловите риби

Мнение от ianimar »

Рики евала за инфото,а нещо за пачурата да споделиш.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: определител на кефаловите риби

Мнение от rikitikitavi »

Езерен кефал или пачура. Основен обект на лов зимата в езерото. Прави две постоянни миграции в годината. Варненско езеро-делта на Дунав. Едната е около октомври и е в посока езерото и една към март посока Румъния. Средата на януари когато замръзнат езерата в делтата на Дунав прави едно авариино прехвърляне до Варненското езеро. Самите миграции обикновенно продължава два дена. Рибата не се плаши от гмуркача и пасажите се точат по десетина минути. Пачурата не обича да излиза много извън тинестите води. Затова и корема е доста голям. Това е риба обичаща да се вре по дупки и подмоли. Обича и да си подскача над водата.

Май това знам.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: определител на кефаловите риби

Мнение от spear »

От 25год ги стрелям и тъй не ги научих, деля ги само на размер. Благодаря Ники.
За пачурите си мислех, че са малки "невалидни" платерини.
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”