Ще ставам мухар ... да бе да ...

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от SammY »

Здравейте колеги , или по скоро ... бъдещи колеги , защото още не се знае ставам ли за мухар :) Та за момента съм до никъде ... доста чета тук и в другите форуми и горе долу взех да добивам представа за риболова ... изцяло на теория :lol: Практика не се очаква да има в близките 2/3 месеца ... но мерак бол :) Видях , че на всякъде се препоръчват въдици 5/6 клас за начинаещи , но .... нали съм корава главЪ ... поръчах си една 3-ти клас . Причината беше , че 4-ти бяха изчерпани , а и сърцето ме теглеше към трети ... въпреки , че си нямам идея от този риболов :) Приех това за "знак" и веднага поръчах трети клас :) Въдицата смятам да ползвам на малки реки където едва ли ще ми трябва дистанция над 6/7 м , но и 10 да са предполагам , че ще се справя като задобрея :)
Въдицата е Fenwick HMG 7,6 фута 3-ти клас на 4 части . По данни я дават да тежи 85гр , но колко е истина ... нз ... Четох разни ревю-та по сайтовете , но за 5-ти клас и пише , че си е яка "метачка" . На друго място четох сравнение м/у стария HMG и новия ( като този който поръчах ) и ставаше дума точно за пръчките в по ниския клас ... 3/4 ... там пишеше , че новата пръчка е почти същата като старата като държание , но е малко по бърза :D Някой ако има опит с такава пръчка и иска да го сподели ще съм много благодарен :)
Макара си поръчах КингКаст - китаец 3/4 клас с диаметър 74мм и лардж арбор шпула . Макарата е подходяща за морски риболов , машинно обработена от "халумин" и има 100% позитивни коментари в Амазон-а :)
Шнур си поръчах някакъв евтин СФ ДТ-3 на Директ Джапан ... да може , ако го съсипа на тренировките да не ме е яд :)
За сега толкова , като ми пристигнат поръчките ще се похваля и ако ми излязат някакви въпроси ще питам .
Май - май изгорях или поне така си мисля :)
п.п. Един тъп въпрос , но ме чопли ... горе долу каква дистанция може да се очаква от такава въдица ( от качествен рибар не от мен )
Наслука !
Изображение
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от Chromeo »

Колкото ти е дълъг шнура :)
catch a fish or die trying !!!
Аватар
Росен
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 339
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 12:31 pm
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от Росен »

Здравей, говориш много и с подробности за пръчката, класове, дължини, метри, диаметри ... а в този риболов нещата зависят в най-голяма степен от уменията. Това, което ще имаш е абсолютно достатъчно за да започнеш да се учиш, не казвам да ловиш риби, защото това е лесно. Риби може да ловиш и без да си се научил ;) Започни да се учиш да хвърляш, има някое и друго филмче, естествено най-добре е да те учи някой, който знае, а най-близките до теб са от пловдивския мухарски клуб "Майна Флай", които понахождат и по твоите близки реки. Аз също ги обичам, но скоро надали ще успея да намина оттам. Прочети за основните термини в кастинга, гледай филмчетата на Тошо Атанасов, задавай въпроси, но конкретни - ще ти отговаряме, може ако искаш да си направиш и селфи-видео по което да те коригираме. Няма нищо срамно в това - срамно е да вземеш мухарката да отидеш на реката и да не знаеш какво правиш и дори да не питаш ... Това е риболов, който се учи, има инструктори, курсове и т.н. ;)

Поздрави и успех!
Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от SammY »

Здравейте , конкретни въпроси ще имам със сигурност , когато започна да се упражнявам , но до тогава няма как да имам :) В момента не съм в БГ и преди да се върна няма да имам възможност да се пробвам с кастинга :) Инак филмите на Атанасов съм ги изгледал прочел съм всичките му статии (който съм намерил) и постоянно гледам филмчета за риболов и кастинг :) Чета за проблемите на начинаещите в повечето форуми . Остава най трудния момент ... да приложа на практика научената теория ... Имам екшън камера и като започна да практикувам ... ще се "изложа" тук за съвети от напредналите колеги .
Благодаря за успеха ... сигурен съм , че ще ми трябва :)
Поздрави
Изображение
Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от SammY »

Преди няколко дни ми дойдоха 2/3 кашона от Амазон-а :) Въдицата е точно това което очаквах - средна акция ... надписа медиум фаст си е на място :)
С макарата обаче стана галимация :) В кутия с надпис 3/4 излезе макара 5/6 :( Първо мислих да я връщам , но осъзнах , че ако се запаля достатъчно няма да остана с една мухарка и реших да си я оставя за евентуална въдица 5-ти клас :) Иначе макарата е много добре направена , "няма" на прибиране и с много приятно цъкащ аванс :)
Веднага последва нова поръчка на един 94гр. мъник ЗФ60 ... Диаметъра на шпулата е 6см и широка 2,5см ... добавих и един бекинг на Орвис 20лб , за да не и стой празно кашончето :)
Не знам само като ми дойде макарата дали ще ми събере шнура ДТ3 30м/100фута , или ще се наложи да махна 5/6м . Иначе от скъпите шнурове събира цял ДТ4 80 фута :)
Продължавам да се оглеждам за подходящо място за тренировки и вече почват да ми идват някои идеи ... може скоро да пробвам първия си кастинг :)
Изображение
koi4a
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 2:32 pm
Местоположение: София / Ямбол

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от koi4a »

SammY написа:Не знам само като ми дойде макарата дали ще ми събере шнура ДТ3 30м/100фута , или ще се наложи да махна 5/6м .
В никакъв случай не махай нито метър от шнура.
Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от SammY »

Защо да не скъсявам шнура ? Това , че евентуално няма да мога да го обърна не ме притеснява.
Има вариант го разделя на 2х15м и да подложа ... но този вариант , който американците често практикуват , на мен нещо не ми харесва :)
Изображение
koi4a
новобранец
новобранец
Мнения: 87
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 2:32 pm
Местоположение: София / Ямбол

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от koi4a »

За първи път чувам за скъсяване на шнура или за разделяне на две, ама може и аз да съм изостанал. Все пак класовете са за това, за да не се налага такъв "тунинг"
Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от SammY »

Почти всичко вече е тук и не мога да не се похваля :)
Втората въдица е Фенуйк Ийгъл 8.6 фута 5 клас (намерих си балтон за копчето :) )
Чакам само малката макара и всичко е готово :)
20160808_163835.jpg
Така ... значи за втората въдица мога да кажа , че е доста стегната и мощна . Изработната е страхотна с изключение на един леко отместен водач , но все пак не ме притеснява , защото е пренебрежимо малко :) Балансира се страхотно с макарата без шнур ... като навия шнура явно леко ще се дебалансира . Предполагам , че ще започна обучението си именно с нея , защото се чувства доста идиотоустойчева :)
Изображение
Аватар
Skellington
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Сеп 21, 2011 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от Skellington »

От годините маане из реките съм осъзнал, че баланса е може би най-важен. С това поръчване поотделно ако не си ги поразклатил в някой магазин сглобени, малко е на късмет работата. Дано случиш, но ако при сглобена линия баланса не ти е при хвата ще има страдание, особено при по-дълъг риболов. Лично за мен 3ти клас е много лигаво, имах 3-4ти клас и почти нарочно я счупих, че направо спря да ми харасва мухарството ;) Може и пръчката да е била калпава де, Wychwood Quest, ако не се лъжа. И аз бях с 5-6 клас, преди да я забравя на рЯката :oops: ... За нашите реки ми изглежда универсална, даже и 6-7 е ок. Може и да е до лично усещане, знам ли. Рекита на които ходя са от порядъка на Огоста, Янтра около Търново и Росица около Севлиево, горе -долу стандартния размер река за нашата географска шир. Лошото на 6+ е, че някои дребни риби просто прелитат около теб.

Аз се учих на кастинг зад блока за всеобщ сеир, бях вързал ярко парче прежда на края, да следя по-добре случващото се и след 1 зима замеряне по полянката напролет си бях на реката :)

Това с рязането за шнура за пръв път го чувам като идея, ако толкова не се побира на макарата(с малко или без бекинг) смени шнура или макарата, ама не режи шнура :lol:
Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от SammY »

Мина малко време от както реших да ставам мухар , но така и не станах до тази година ...
Реших да пробвам и ако съвсем не ставам да ги продавам въдиците , а не само да ми се пречкат ...
Направих един сух тест с ХМГ-то 3-ти клас и си викам .... да ще се продават ... не ставам ... обаче реших да се доверя на прочетеното и да пробвам и с 5-ти клас ... да затвърдя това , че не ставам :) Отидох този път на реката и шок ... хванах риба ... хвърлянето все така трудно , но на малка дистанция ми се получаваше горе долу ... помислих си че има шанс да се случат нещата ... и на следващия риболов даже започнах да се пробвам да хвърлям на дистанция над 10м ... и нещата тръгнаха ... сега ще пробвам да сложа някоя снимка за цвята :)
IMG_0579.JPG
IMG_0613.JPG
IMG_0629.JPG
IMG_0626.JPG
За съжаление не мога да добавя най - красивите снимки , защото са големи ... шанс... ето и някоя пъстърва ...
Старта ми за пъстърви беше меко казано трагичен ... За първи път отидох на една от карстовите ни реки ... капотирах се жестоко... кефалите се ловяха като обезумели , но с пъстървите нещата не седяха по този начин ... 3 поредни капо-та и си помислих , че ръката ми няма да докосне пъстърва хваната на муха ... реших да пробвам още веднъж пъстървите и о ужас ... хванах риба ... шарена ... щипя се , буден съм ... викам си ... нещо не нормално става тука ... до края на излета хванах още 2 :shock: естествено снимките на първите ми пъстърви са от онеци гадните и не мога да прикача , но шанс както се казва .... ето тези само стават
IMG_20190807_162243.jpg
IMG_20190807_162347.jpg
IMG_20190807_163625.jpg
IMG_20190823_174314.jpg
IMG_20190920_153006.jpg
IMG_20190920_153213.jpg
Ето така един плувкар се превърна в мухар ... до някаде :)
Изображение
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от icefire »

Браво ! Човек има ли желание - може всичко...
темата търпи развитие , гледам 3 години са минали от първият ти пост! :)
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
SammY
фен клуб-скобар
Мнения: 493
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 3:42 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнение от SammY »

Така се получава някой път , като се изпари първоначалния ентусиазъм ... обаче като се възроди с нови сили , става ... много яко . ком ... От сега се подготвям за предстоящия пъстървов сезон :) Започнах да връзвам нимфи ( ред таг , фазанова , заешка и фазанова с златна глава) ... по скоро се уча да ги връзвам :) ... Вързах си една 10 стъпкова въдица с бланки Next 3-ти клас (това още лятото) ... трябва да се науча да връзвам и сухи мухи , но това ще е за напред ... къде се вика има време ... М/у другото от време на време ходя за кефал , да не забравя напълно как се хвърля с мухарка
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”