Фидер

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Petar1991
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Мар 31, 2017 6:32 pm

Фидер

Мнение от Petar1991 »

Привет рибари,
От доста време ми харесва да ходя за риба, благодарение на баща ми. За съжаление той вече не е сред нас и няма кой да ми дава съвети, а когато е трябвало да обръщам внимание на детайлите, на мен ми е било по-лесно тате да ми нагласи такъмите и аз само да чакам да клъвне.
Ето че дойде време да се науча и се надявам да помагате с каквото можете.

Днес най-накрая остана време да разгледам с какви въдици разполагам. Някои от тях бяха готови за 'мятане', другите ги нагласих колкото мога.
Обаче ми остана един Фидер 3.9м дължина Max reel line 6lb/2.7кг. Към нея имам макара с плетено влакно (не съм сигурен за дебелината на влакното, но ми изглежда около 0,20).
Въпросът ми е мога ли да си мяткам пружината с тази въдица без риск да се счупи при замятането(колко най много може да тежи оловото или пружината при тази въдица?. И плетеното влакно подходящо ли е за пружина ?

Дано да не се излагам много с тези въпроси, ама какво да се прави... :D :fishing12:
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Фидер

Мнение от garfield_90 »

Здравей колега ! Сигурен ли си че това модела на пръчката за която говориш, защото нищо не намирам в интернет за нея. Това max reel line си мисля, че е като препоръка за макарата към него по скоро.За да ти помогна с нещо ще ми трябва характеристиките на въдицата. Иначе не е проблем плетеното влакно, но е малко дебело.Въпреки това ще ти върши работа но е важно ако закачиш да не се мъчиш да скъсаш дърпайки пръта и макарата, а да увиеш влакното на нещо ( може и на ръката но задължително през блуза или някой парцал за да се избегно кръвопролитие). Все пак плетено 0.20 си здравичко и не е желателно да се напъват по нежни такъми с него защото има вероятност от счупване я на бигел ако е по-слабичка макарата, я водачи я пръчка и .тн. Но все пак е добре да поогледаш пръчката, за да можем да помогнем, защото не мисля че това е модела.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Фидер

Мнение от rap66 »

Petar1991 написа: Фидер 3.9м дължина Max reel line 6lb/2.7кг...
Да се ползва линия с максимална здравина реални 6 либри или 2.7 кг. Надали някой в България ги спазва тия напътствия :D
Petar1991
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Мар 31, 2017 6:32 pm

Re: Фидер

Мнение от Petar1991 »

Въдицата е Shakespeare Omni X Feeder 3.9 m, а макарата Lineaeffe Vigor Shiver Line RD 30
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Фидер

Мнение от garfield_90 »

rap66 написа:
Petar1991 написа: Фидер 3.9м дължина Max reel line 6lb/2.7кг...
Да се ползва линия с максимална здравина реални 6 либри или 2.7 кг. Надали някой в България ги спазва тия напътствия :D
Значи правилно съм предполагал.А в тази тема аз ще те оборя с превода :) reel е макара не реален :)
Наслука на всички в новия сезон
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Фидер

Мнение от garfield_90 »

Акцията му е до 85 грама, което ще рече че не е желателно да се хвърля повече от това и то с по-дебелия му връх.Предполагам че тънкия ще е около 1 унция ( 28-30 гр ). А за въпроса ти колко да тежи оловото - може дори и да не се наложи да слагаш олово а само пружинка, защото като направиш топка на нея дори без допълнително утежнение ще направиш тези 30-тина грама за тънкия връх. Аз използвам метод кошнички и при тях 20 гр празна след като я натъпча добре става около 40-50 гррама. а пружинките взимат доста повече. По-добре е да си го направиш с фидер кошнички, които освен че имат написан грамаж по-тях ( повечето ) и го годе им е ограничен капарацитета на захранката.Ако е 20 гр след напълване става около 40 + - малко и то зависи от това колко ти е стегната захранката.А на пружинката може да сложиш толкова че само да и покрие серпентините или топка колкото портокал и тогава ще надхвърлиш тази акция. Не че не може да мяташ и 100 гр с дебелия връх, но замятането трябва да е по-плавно, за да се избегне счупване. Общо взето трябва да преценяш спрямо върха каква тежест или хранилка да слагаш. Ако не можеш на око, ти предлагам да си вземеш една малка везничка ( не е задължително да е скъпа, даже най-евтината за да може да си теглиш монтажа в началото в празно и пълно състояние).Казах най-евтината, защото след някой друг риболов като посвикнеш с такъма, ще можеш и без нея да определиш какво и колко точно ти трябва.Акциите на върха по принцип са направени така, че да застава по ъгъл 90 градуса.АКо е акция 30 гр. при тази тежест ще се огъне около 90 градуса без да ти придърпва кошничката или пружинката. Но все пак ти препоръчвам да се ориентираш към кошнички или метод хранилки, а не към пружините. Те са за по тежък риболов по принцип, въпреки че има и някой по-нежни, които са си доста симпатични и приятни за работа. Ако имаш други въпроси пиши без да се притесняваш.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”