Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
sadechev
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 6:16 pm

Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от sadechev »

Здравейте,въпросът ми е ще има ли проблем за транеца на лодката ако сложа по-голям двигател от предписаното от производителя.Става въпрос за Царевска лодка дълга 3.95;ш 1.65,тежи 100 кг.Дават и мотор 8-10 КС максимум,аз искам да и сложа 15 коня четиритактов тежащ 52 кг.Ще издържи ли транеца или идва много?
kostadin11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 06, 2012 1:40 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от kostadin11 »

Можеш да сложиш и по-тежък, но диферента към кърмата ще е голям, ако е мощен ще вири носа и ще са блъска по вълните. Ще трябва внимателно да смяташ разпределението на товара, пасажерите.... за нормална мореходност.
Успех.
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от rikitikitavi »

Не може. Транеца не е гарантиран за толкова тежест. При къса друсаща вълна може да падне транеца.
Може да подсилиш транеца за да държи по тежкия двигател. Тогава отиваш на горния съвет. Трябва да преместиш позицията си на каране и багажа отпред за да не стои вертикално лодката.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от lozzy.68 »

sadechev написа:Здравейте,въпросът ми е ще има ли проблем за транеца на лодката ако сложа по-голям двигател от предписаното от производителя.Става въпрос за Царевска лодка дълга 3.95;ш 1.65,тежи 100 кг.Дават и мотор 8-10 КС максимум,аз искам да и сложа 15 коня четиритактов тежащ 52 кг.Ще издържи ли транеца или идва много?
Не прави глупости,хората са го изчислили!!!Вместо приятни моменти ,може само да береш ядове!!!А за отпорени,счупени и ,,,паднали транци,питай бат Киро от Кичево !!! :wink: :drinkers:
kostadin11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 266
Регистриран на: Пет Апр 06, 2012 1:40 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от kostadin11 »

sadechev написа:Дават и мотор 8-10 КС максимум,аз искам да и сложа 15 коня
Та, в условието но въпроса не пише за колко кг. тежък двигател е лодката. Написана е мощноста.... е и правилно, защото може да сложи и 100 к.с. двигател тежащ 30-40 кг /колко струва такъв двигател е друга бира/... но като даде газ и лодката ще направи салтото на смърта!!!!
Правилно колегата пита и дано разбере съветите. На море е много важно балансирането на съда за запазване на мореходноста.
Ежегодно има 3-4... лодки, дингита..... обърнати от неразумно форсиране на мощни двигатели....дори при малки вълни.
sadechev
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 6:16 pm

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от sadechev »

Благодаря за съветите,мощността на тези 15 коня не ме притеснява толкова,в морето съм виждал доста лодки като моята с 15 коня мотори само,че двутактови.Затова питах за четиритактов,тъй като четиритактовия е с 10 кг по-тежък.Благодаря още веднъж,може би ще направя една проба с една 15 ка да видим какво ще излезе.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от bobo_33333 »

kostadin11 написа:
sadechev написа:Дават и мотор 8-10 КС максимум,аз искам да и сложа 15 коня
Та, в условието но въпроса не пише за колко кг. тежък двигател е лодката. Написана е мощноста.... е и правилно, защото може да сложи и 100 к.с. двигател тежащ 30-40 кг /колко струва такъв двигател е друга бира/... но като даде газ и лодката ще направи салтото на смърта!!!!
Правилно колегата пита и дано разбере съветите. На море е много важно балансирането на съда за запазване на мореходноста.
Ежегодно има 3-4... лодки, дингита..... обърнати от неразумно форсиране на мощни двигатели....дори при малки вълни.
Много точно
Има двигатели 9,9 кс ,които тежат 54 кг
Аз там съм пораснал...
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от lozzy.68 »

:smt023 Колкото 20 КС ,,ХОНДА,, !!! Съгласен съм ,но вече го казах! :wink: :drinkers:
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: Въпрос за съотношение тегло на мотор и лодка

Мнение от gmurkacha »

Карам такава лодка 6 години.М инах през 5 коня двутактов,6 коня четиритактов и 9.9 четиритактов!С 5 и 6 коня самичък върви прилично с двама човека е мъртвец,с 9.9 върви много но и много трябва да се внимава лодката на скорост над 25 километра като си сам става много нестабилна и много лесно можеш да пиеш вода!За мен един двигател 8 коня е най-доброто за тази лодка,ще има приличен вървеж и няма да те е страх дали ще се обърнеш.
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”