Новите приключения на "баш_майстора"

Модератори: bobopeli, sapuna

Публикувай отговор
Аватар
stanevJR
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Вто Юли 22, 2014 12:05 pm
Местоположение: Бургас

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от stanevJR »

Бравос майсторе! Още по-добра слука за напред!
"Над нещата."
http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=135&t=89200" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Тазседмичното семейно пътешествие из разложко-банския вилает предполагаше тормоз над пъстървите. Въпреки предварителната подготовка, състояща се от консултации с "клуба на знаещите", ровене из картата на района и селектиране на най-подходящите примамки, нещата не потръгнаха ама хич! Обиколих почти всички известни ми и разрешени пъстървови реки, но петнистите ми показваха голям първомайски среден пръст. Изправен пред заплахата да се капотирам, прибягнах до "план Б" - секретен селски гьол с мазни кефали-литраци, стрижоци тип "едри" и слънчаци като дланта ми.
Изображение
На локвата нямаше никой, с изключение на местен колега, който потвърди предварителното инфо за наличието във водата на гореизброените монстъри. Повъртях около час, без да хвана нищо и точно преди свечеряване ме натресе тая хубавица. 65 сантиметра и тегло около двата килограма не е нещо особено като за щука, но имайки предвид, че бях с пъстървовия такъм, видях бая зор докато я извадя.
Изображение

Изображение

Изображение
При прибирането в хотела имах неблагоразумието да се похваля със снимки на улова, та трябваше да изтърпя мърморенето на част от компанията, че не съм я взел за да си я пражнем, но ги компенсирах с бройлерни пъстърви от близкия развъдник, а в знак на благодарност получих селата Снежанка в този вид. ;)
Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Покрай Гергьовденските почивни дни имах възможност да прекарам повечко време из плевенския вилает, да посетя места и да се видя с познати, с които не съм се виждал от 30 и повече години. Разбира се пообиколих и местата, на които съм хванал първите си риби. За съжаление тези места нямат нищо общо с вида, в който ги помня от детството си. Водата става все по-малко, а папура и тръстиката превземат нови територии бавно и методично. :roll: Знаех, че малкото свободна вода редовно се проверява от местните мрежари и токаджии, така че не разчитах на улов на трофейни риби и взех лекичък такъм: пръчка 2,10 м. 5-15 гр., макара С3000 и плетеняк #1 по японската номерация. Заложих на дребни повърхностни прамамки (водата в повечето участъци не превишава 20 сантиметра и отдолу са полета треволяк и водорасли) и любимите ми въртящи се блесни. Резултатът - в рамките на очакваното! :wink: Няколко дребни щучки под кило, няколко празни удара, най-вече на уокърите, и 2-3 дребни костура за цвят.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от lozzy.68 »

Браво,масторе,добър разказ и репортаж !На това нямане,си е баш Слука! :smt038 По често такива и по-успешни излети!!! :drinkers:
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Свъсено време, лек ръмящ дъждец, зелена тревица и всякакви цветенца, пеещи птички... и сам на гьола, какво повече му трябва на рибаря да бъде щастлив! ;) Да, не е лошо да има и някоя рибка, може и дребна, но така за разкош! :) Малко се окъках със снимките, но 10-годишния ми Панасоник толко си може при такива условия. :roll:
Изображение

Изображение

Изображение
Бях на вода малко след разсъмване. Хищниците не демонстрираха никаква активност из плитчините. Там се бяха настанили удобно десетки каракуди и шарани, и без грам притеснение се наслаждаваха на любовта си. :lol: Започнах с една имитация на Duo Realis Jerkbait 110SP в електрикова разцветка, с която се сдобих наскоро. Воблерът се оказа отлична покупка, особено за направо символичната си цена. Изработката е перфектна, куките са стандартното китайско VMC и след няколко проводки ме натресе първото дребно щукле. Не след дълго го последва и втора рибка с подобни размери. Бързи няколко снимки и обратно във водата да растат.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
След тези две рибчета последва доста дълга пауза. Смених още една разцватка на същия воблер, както и няколко други примамки - нищо. Започна леко да ръми и реших, незнайно защо, да пробвам един попър. На втората проводка рибките на метър след попъра се разскачаха и току пред краката ми, точно до примамката се появи щукле с подобни на предходните две размери. Спрях проводката и рибето спря, леко придърпване и удари. Засякох и директно го паркирах в тревата за фотосесия. :lol:
Изображение

Изображение

Изображение
Преместих се двайсетина метра в страни и случката се повтори. Щуки на попър в дъжда... Кеф!!! :D
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Продължих разходката в дъжда и не след дълго, за съжаление, се натъкнах на следната гледка. Явно и "колегите" не скучаят! :evil:
Изображение
До обяд успях да прилъжа още едно рибе, този път на Mepps Lusox с доработки от автора. :oops:
Изображение
Интересното за мен е, че всички атаки за деня бяха само и единствено на примамки в разцветки тип, както ги наричат руснаците, "кислотники". Подозирам, че и свъсеното време има принос за това. ;)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от Павел Три »

Майстора си е майстор -и в риболова и в разказа и в снимките.Очакваме още приключения. :fishing1:
Късмет.Всичко е до късмет. :D
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от G.Petkov »

Познато място ! :D

Много години съм ходил до там, ама сега вече не ми се пътува и търдя само на най-близките дестинации ! :D
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Ами на мен от вкъщи и до Челопечене до там все ми е половин час. ;)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14801
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от G.Petkov »

По принцип не споменавам имена на езера, а не знам и къде живееш,
Но от дома ми до почти всички водоеми в Софийското поле са около 15 км.
До яз.Дяково са 70 км.
Та разлика все пак има.
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Днес ще започна малко отзад-напред - със снимка на биячите и с огромна благодарност към майсторите им: Иво (Mix2), Ярослав (Zerg Lures), Ванко Контев, Христо (HZL) и Наско от Пещера (страшилището на родопските язовири). :11:
Изображение
Част от воблерите ги имам отскоро, а други, явно незаслужено, отлежават от месеци в кутиите ми, но в неделя следобед, въпреки дъжда, се отвори възможност за няколкочасов излет и реших да дам шанс на самоделките. Имах леко притеснение за нивото на реката, но за мое голямо учудване, тя ме посрещна малка и бистра. Лошото време си беше казало думата и по бреговете ги нямаше обичайните за края на уикенда коловози от рибарски ботуши. Сглобих стандартното такъмче (лайтов Серт Хексан на 2,10, макара Ванкуш С3000, 4-нишковия Варивас 0,8 и 0,22 фуоро за повод) и закачих за проба новото воблерче на Иво. Първо подаване, хубава рибка около нормата се изстреля от близкия вир и последва воблера току до краката ми, забавих леко проводката и буквално на педя от края на водата удари, подскочи няколко пъти върху камъните и се откачи. Ясно ми беше, че шанса да удари втори път, особено на същата примамка, е почти нулев, така че смених на блесна - нищо. Преместих се на следния вир и там случката се повтори. След това, на следващите вирове, се заредиха доста атаки на рибки при същата схема. Рибите стояха в най-дълбоката част на вировете, атакуваха само на воблери при бавна проводка, близо до дъното, но не в дълбокото, а следваха примамката досами краката ми и там удряха. За целия излет нямам нито една риба, хваната на повече от 2-3 метра от мен. Нямам и нито една риба хваната на блесна, което не ми се случвало от години. :shock: Имах над 30 удара за 4 часа, като успях да извадя може би 15-20 рибки, всичките около нормата (25-30 санта). За съжаление нямаше нито един удар на качествени риба, но понякога количеството компенсира качеството. ;)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И за финал - лек десерт! ;)
Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Много тегав риболов през изминалата седмица. Дали поради жегите или поради наличието на изобилие от дребни рибки във водата, но хищниците не проявяваха никакъв интерес към изкуствени примамки. На стръв (малки рибки по 6-7 см.) излизаха епизодични заргани и тук-там по някой сафрид. Лавраците само патрулираха около пристанището, но също никакъв интерес към примамки. Едвам успях да изчопля няколко дребни рибета по нощите, колкото да опазя рибарската чест. :oops:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Тва мръзела след отпуска - голем човек. Вече трети ден не мога да се наканя да драсна два-три реда и да кача някоя снимка от ваканцията в Родопите. Не че има какво толкова за разказване, просто да се отбележа, че още не съм гушнал чемшира. :lol: Много от вас знаят, вече няколко години се разпъваме на ШП, тая година решихме да сменим пеизажа с Беглика. Да, ама не! Мястото, което бяхме харесали беше наводнено от "Медузата" и се наложи да избираме между Вариант 1 - да разпъваме лагера в калта и Вариант 2 - да се върнем към познатите места на ШП. Познайте кое избрахме! ;) За съжаление това, което са наблюдава от дълги години по морето, вече е факт и в планините - местата на първа линия се окупират от селтаци с каравани и кемпери от май до септември, нищо че "курортистите" я благоволят да се появят за събота верер, я не. :evil: Почвам да се замислям дали забраната на свободното/безплатното къмпингуване не е добра идея. Една скромна такса от 5-10 лева на каравана/кемпер/палатка на ден би накарала доста от тарикатите от Пз и Пд да се замислят дали ще си държат курниците постоянно по язовирите. :roll: Както и да е, лагера биде построен за нула време и започнахме да се сбираме. Ма, голямо сбиране падна - в събота вечер успяхме да преброим скромните 54 калпака на масата! :shock:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тоо народ, освен да се пои, тряя и да се рани, а ние сме толко абни, че не можем да хванем риба за пет, не за петдесет гърла, та добре, че беше чичо Гочо, да вземе нещата в свои ръце и да хване малко рибица. Подчертавам МАЛКО!!! :lol: :lol: :lol:
Изображение
От колеги, дунавски рибари, съм чувал, че шаран на скара било голяма всусотия, но никога до сега не бях опитвал. Наистина, с правилните подправки, е много добро! :D
Изображение
След навалицата през първия уикенд, част от гостите са разотидоха и останахме тези с надписаните столове. ;) Време за истинска почивка и "тихи" игри.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Сега сигурно някой ше попита - абе вие не бяхте ли тръгнали за риба? Е, бяхме... :oops: Не че сме имали кой знае какви очаквания за активен риболов, все пак цяла зима язовирите в района бяха източени почти напълно, а и по време на престоя ни нивото постоянно се менеше. Обиколихме и четирите по-големи язовира в района и нищо интересно. Пъстървите се държаха около 15-ия метър и единствената уловена от нас риба удари на... слоу джиг 12 грама. :shock: :shock: :shock: Щуките също ги нямаше никакви, имах само един удар на не-лоша риба, но за нещастие се откачи току-до каяка. Кефалът в стояща вода по принцип си е тегава работа. Единствените що-годе активни риби бяха костурите и през единия от дните успяхме да надърпаме прилично количество бодливци за час-два.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Както се казва: за тез пари - толкоз! Догодина - повече! :D
Изображение

Изображение

п.п. Бааа го, таа година не съм снимал ни едно цвеке. Срамммм!!! :oops: :oops: :oops:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Отдавна не бях ходил за "болни клянове", а края на сезона наближава със страшна сила, та уикенда намерих няколко свободни часа да проверя дали в един от софийските притоци на р. Китванга са влезли стийлхеди, розови съомги и кохо. Ми не, не са! :lol: :lol: :lol: Излязоха само стандартните шаркави кленчета, от които само едно по-живичко, около 30-те санта и 10-ина маломерни педарчета. На всичко отгоре отидох рано по разсъмване, та в сумрака и снимките не ми се получиха, та сега официално си посипвам главата с пепел! :oops:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
СЪНДИ
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 289
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 9:40 am
Местоположение: София

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от СЪНДИ »

Класика!
Не е важно колко си живял.А как си живял.
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2094
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Новите приключения на "баш_майстора"

Мнение от баш_майстора »

Малко фотки от изминалия уикенд. По план-скица трябваше да се ловят распери. На разсъмване се инсталирах тука.
Изображение

Изображение
Както можеше и да се очаква, расперите не бяха разбрали за моите намерения и не ме удостоиха с присъствието си. Резка смяна на плана и боднах няколко арни дунавски кляна изпод върбите.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
На следващата сутрин присъствах на открит урок от БАШ-шаранджиите.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Добре, че бяха децата, та и рибица апнааме! :D
Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”