Сезон 2017

Модератор: nkolev66

boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от boqn_belchev »




Ето и първото лавраче
Снима Иво и харпунът само така изглежда че е към мен доста в страни от мен е
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2017

Мнение от rikitikitavi »

Днес имах удоволствието да се гмуркам с истински колега.
По принцип избягвам да влизам на дадена буна когато гмурка някой. Ама този път на огледа съм случил колегата да е на дъното. А имаше апнея човека. Та като се облякох и започнах да влизам го видях. Покани ме до него и ми направи удоволствието.
Колкото до рибата -риба имаше. Ама аз два часа се почесвах и блях след рибите. Накрая успях да се настоя и взех шест риби.
Вече.морската вода е топла и рибите е добре да се почистват от червата веднага.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2017

Мнение от rikitikitavi »

Една невероятно вкусна лятна рецепта искам да споделя.

Или казано по друг начин -кюфтенца на скара от морски кефал и платерина.

В плиткото риби Ич няма. Няколко часа изкарани във водата и видяни само четири кефала, три мини пасажа от по пет платерини, две самотни платерини и няколко любопитни иларии. Пустош. Все пак Нептун ми даде възможност да стрелям цели пет пъти и два кефала и две платерини се приготвиха да идват с мен.
  Въпроса беше какво да ги правим. Нещо ново ни се хапваше.
Като идея решихме на кюфтета да ги направим.
Колко му е.
 Свяляне на средния кокал. После с клещи се издърпват ребрата. Одира се лесно и кожата. За четири риби с мотането отиде половин час цялата процедура.
С месомелачката прекарахме пет пъти месото и се получи една чудна бяла каймичка. Към 800гр излезе от малко над две кила рибки.
Изображение
От там един настърган голям лук, едно пакетче купешка кайма, сол и черно пиперче. Омесихме всичко здраво и в хладилника да чака време за вечеря.
 За вечеря се запали скарата. Кюфтетата придобиха един добър и апетитен вид.
Изображение
Малко хич не си направих труда да ги заглаждам ама. ....за ядене ги правих. После изпълних и една поръчка за бейби кюфтенца.
Изображение
Станаха невероятни вкусотиики. Детето дето риба не яде, омаха половината без подканяне. Смятам това за уникално.

Та ако искате да скриете шапката на някой дет риба не яде...това е начина.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Бобo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 9:33 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от Бобo »

Само да се похваля...
Вчера си получих мюрето от приятел-художник.
IMG_20170802_173428.jpg
IMG_20170802_173517.jpg
IMG_20170802_173354.jpg
Мисля,че се получи прекрасно.Остава само да се пробва "на терен".
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2017

Мнение от rikitikitavi »

Давай. Чакаме снимки.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Бобo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 9:33 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от Бобo »

Тъй... Не е много за хвалене,ама поне да разкажа.
Събота,северно време.Течение и вятър от север.Водата топла.Мътилка и слаба видимост.Единични рибки,много наплашени и настръхнали.Бягат от сянката си.Може би заради повишената активност на лодки и РК-та в района.С много късмет взех 5 рибета (срам ме е да кажа с какъв размер са).
Неделя,влизане в 7.00 ч. Вода горе-долу бистра,пак от север.Отново риба няма.Към 8-8,15 ч. от някъде дойде мътилка,ама наистина дойде...Като стена. Успях да взема един батко около кило и малко,който се завъртя до мюрето.От там нататък се почна едно дебнене,едно чакане,за да завърша с още една риба.Пасажи никакви не видях.Само единични бройки,които не си заслужават стрелбата.Видях три сватби,обаче ми направи впечатление,че женските бяха доста дребни.Не знам що така.

Иначе мюрето си свърши работата точно както се очакваше : има ли добри риби-събира ги.

И те така...
Поздрави !
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2017

Мнение от rikitikitavi »

Отдавна не бях влизал и си викам в голямата буря дали няма да има и големи риби по буните. Общо взето мъртвило. Едни илариики се мотаят и толкова. С щракане успях да извикам десетина пасажа платерини от дълбокото стрелях по три и взех една. После Нептун ми прати един наистина дълъг кефал и аз по някакъв късметлииски начин успях да го умеря въпреки високата му скорост на прелитане. Метъра показа 56см.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от boqn_belchev »

20170919_214309.jpg
Варненски платерини от вчера. Общо взето за три часа видях само три риби без да мога да стрелям. После като дойдоха първи изстрел пропуск после шест поредни гмуркания шест риби, като едната дойде още докато оправях харпуна. Седмият път пропуснах, но следващият изстрел беше интересен. Както съм по корем рибите ме обикаляха от дясно, обърнах се по гръб и стрелях малко над плавниците. После пак минаваха хубави рибки, но вече не ми се стреляше така. Чаках нещо по-интересно и дори веднъж стрелях по сафрид. Рибите бяха в мътното и стрелях с 75цата.
Три от рибките подарих другите на филета. Половината лежаха снощи в солена водица днес в оцет. Другите мисля довечера да панирам.
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от boqn_belchev »

22195645_10208760951854985_8031895499766852026_n.jpg
22195645_10208760951854985_8031895499766852026_n.jpg (107.04 KiB) Преглеждано 8781 пъти
Вчера морето малко се беше успокоило та реших да се натопя. Ходих до Шкорпиловци, но там си беше доста вълнисто и не ми се стори бистро та се върнах до Варна.
Рибите пак се появиха малко след, като слънцето се скри. Дотогава пък си събрах рапани. Ядките са много едри и пълни. Стрелях поне 10 пъти, но доста пропусках. Бях с 90 ката и трябваше да я държа по-здраво, че много я местеше. Доволен се прибрах рибките почистих и ги сложих на солено и студено.
22228446_10208760953135017_6944789046005005077_n.jpg
22228446_10208760953135017_6944789046005005077_n.jpg (87.41 KiB) Преглеждано 8781 пъти
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от boqn_belchev »

jj.jpg
Вчера във Варна. След работа едно бързо потапяне. Водата много бистра. Преди третото гмуркане ги виждам как пасат на границата пясък и камъни. Потапям главата и те идват три добри си пасат. Едната реши да се огледа в стрелата. Остана с едно око. Продължавам по рифа. Бистро и доста атерини. Те ми показват знаци. Спокойни са. Стигам до место на което в дълбокото има мрежа. Обозначена е. Мрежите не са ми пречка. Стига да са обозначени и поставени на разрешените места. Хората си вадят хляба така от много години. Ако не се разкъса мрежата в някое бурно море тя не вреди много на морските обитатели. Морето е достатъчно голямо за всички. Подминавам и се оглеждам. Виждам хубави рапани и обирам няколко. Оставям и буя да огледам малко по-напред. почти не виждам колата и се връща. Почти съм до мрежата. Три платерини идват от дълбокото чоплят нещо по цисторзиите. Слънцето е зад гърба ми. оставям ги да подминат и да влязат още в плиткото. Прикривам се зад едни скали и правя план на гмуркането. точно в този момент пак от дълбокото идват едни хубави риби доста голям пасаж движат се бързо и като гледам нямат намерение да се спират. Не знам защо се опитват да ме обиколят от плиткото. Дали такава им е тактиката още не знам. Преди две седмици една от същият вид пак така ме обиколи. Да но сега е по-бистро и съм подготвен за гмуркане. Веждам много големи риби които се изнизват и все не мога да поведа нито една. Почти последната се намества и стрелям. С 90 ка пет дължини рибата остана на стрелата. Вярно, че не съм сменил ластиците и водата е малко по- студена, но изстрела е добър. Хващам рибата и стрелата и стъпвам на един камък. Оглеждам се пасажът го няма. Обработвам и почиствам рибата. Кеф вече съм доволен и на една бях, но две са си по-добре. Обикалям още малко но нищо. Знам, че подобни се движат по определен начин, но не ми се стои на едно място имам да проверявам и други. Пак виждам платерини пасат си спокойно. Време е за проби. Гмуркам и чакам. Идват спокойно и ме оглеждат две от четирите се изреждат да се огледат и те в стрелата, но тя хич не помръдва. Омръзна им на рибите да се оглеждат а на мен ми свършва времето. Разделяме се те на дясно аз на ляво. Раздялата беше кратка. Това и исках да проверя. Рибите бяха направили полукръг и идваха да ме огледат от другата страна. Същите манекенки пак се оглеждат и пак огледалото мълчи. Някак след голямо кефалче платерините дори и добри все ми се виждат малки и ми се свидят. Време е да проверя и по други места. И там ги има хранещи се. Малко по-дребни по пасажите са от доста повече риби. За кратко време станахме приятели и вече почти не се плашат. От големите батковци и зъбатковци не видях. задължително преди да изляза си събирам рапани. Преди месец бях тук и си имаше миди и сега ги има, но като събрах няколко рапана се оказа, че са само черупки на миди и миди няма. Поне тук се надявах да останат миди, но няма да ги има за догодина.
Доволен излизам, но бързо усмивката ми се изпари. Забравил съм фаровете на колата и сега не мога да си отворя багажника.
Добре, че поне вратата можах и опцията обади се на приятел. Иво си заряза биричката и дойде да ме спасява. После и ме изчака да тръгна да ме придружи. Благодаря Иво! Този ден това беше най-голямото удоволствие за мен. Няма нищо по-ценно от това да знаеш, че можеш да разчиташ на някого.
22406313_1855578687803176_6239517745137687617_n.jpg
22406313_1855578687803176_6239517745137687617_n.jpg (53.36 KiB) Преглеждано 8225 пъти
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Сезон 2017

Мнение от Диканаров »

Честит Никулден на цялото братство! Да сте живи и здрави и много успешни! Да пишете тук за подвизи, та да ни се стоплят и на нас старите ветерани сърцата! Винаги на РАВНИ!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от boqn_belchev »

Пореден открит урок

Лято е. Скитам се по планини и морета и най накрая се прибрах във Варна. Та ето и един свободен ден. Ники разбра, че съм свободен. Подготвил е материал за учене и ме вика за урок.
Аз послушен пристигам в уреченото време и май дори не закъснях за урок. Ники казва, че ще отидем с неговата кола. Аз като се знам какъв съм все ще забравя нещо в колата. Колкото и да си преброявах нещата пък и исках да взема всичко, все бях с чувството, че съм забравил нещо.
Спираме на открито просторно място и цялата морска шир и пред нас готова за обучение. Набързо се обличам, като дори и получавам похвала. Още помня как при първият открит урок на Зеленка ,Ники вече имаше платерина на кукана пък аз още не бях влязъл във водата. Вярно, че от тогава мина доста време, но споменът ме кара да съм по-бърз от обикновено. Това води и до повишаване на пулса, но вече съм по-подготвен и знам как да се справям с това. Този сезон съм и с неопрена на Ники, когато бяхме на Зеленка. От тогава мина доста време и след всеки открит урок той успява да ми предеде знания си, уменията и дори оборудването си, без които още щях да съм на онова начално ниво. Благодаря за всичко Ники!
Вървим към избраното място нарамили харпуни и плавници. Само ако ни види някои би направил крачка две в страни . Няколко минутки успокоение и сме във водата. Ники поставя постовете. Обяснява как минава рибата, къде да сложа мюрето, как да се предвижвам , как да се държа и какво да очаквам. Аз съм на десетина метра от него. Видимост има или не е чак толкова мътно, чат пат се вижда мюрето, но само като сянка. Минават и сенки. Забързани са. Малки са. Чакам други. Чувам изстрел. Ники е стрелял. Поглед към неговата позиция и по движението му разбирам, че е успешен. Съсредоточавам се как и аз незнам. По-скоро се стягам. Опитвам се да се представя , като добър ученик , но се стягам и нещо апнеята я няма. Минава време и все още не виждам желаните риби. Пък ги има. Ники е закачил кукана на един камък и той вече почна да побелява и ли по-точно да посребява. Правя поредни опити да подобря гмуркането. Махам една тежест и минавам малко в по-дълбокото. Там минават и по-добри риби. Движат се бързо еи нещо не мога да ги стрелям. Наблюдението ми е че повечето риби идват от дясно. Гмуркането ми в дълбокото е замътило позицията на мюрето. Не съм бил достатъчно внимателен. Ники вече е понапълнил кукана. Той е усвоил много добре техниката с мюрето и песента. При мен не работят така добре, но това си е от подготовката. Нямам добра апнея и не ме свърта много на едно място. Та по едно време, като видях че нищо не правя му казах, че ще отида на друго място, поне да не преча на него. Мястото беше на около стотина метра в страни и образуваше нещо, като нос. Там легнал на плитко на края на камъните изведнъж от дълбокото идва един хубав кефал. Аз го поздравих със салют. Доволен че вече съм видял от къде минават заемам по добра позиция. Този път рибата 4идва от ляво, минава пред харпуна и пред такава голяма мишена стрелата е точна. Първа рибка. После направих няколко пропуска. Рибите се движеха близо до дъното и много бързо. На поредната дадох и малко предварение и вече имах два кефала. За няма и половин час бях видял толкова кефали колкото не бях виждал от доста дни.
Реших да се върна и да споделя с Ники. Той прецени да сменим мястото. Извадихме рибите от водата и минахме по сушата. Там една русалка малко ни разсея с умения да върти опашка, но това ни зареди за приятно. Бях си забравил и една от тежестите и добре, че имаше рибар на брега та ми я пазел. Гмуркането на новото място пак ни донесе успех, но за кратко. Явно рибите усещат нашите гмуркания или по-точно моето и минават доста в страни от нас. Решаваме, че е време да излизаме. Ники ми прави снимка гердан и се отправяме за почивка.
Какви изводи си направих. Още не съм подготвен за мюре. Незнам и дали някога ще стана. Виждам резултата от използването съчетан с правилно гмуркане и музиката, но все още не мога да го прилагам. Ще се постарая през сезона да го усъвършенствам и да подобрявам. След като се намери пътеката и се установи посоката на рибата да се използва възможна най-тихо. След време рибите разбират, че там има засада. Може и дори кръвта от изстрелите, шумовете, които създаваме във водата, мътилката, която вдигаме, да ги кара да обикалят това място. Затова трябва да пазим пътеката и да се стремим да не я раздразваме. Благодаря, Ники за урока!
download.jpg
download.jpg (58.33 KiB) Преглеждано 7179 пъти
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от lozzy.68 »

Поздрави за разказа!!! :smt023 Удоволствието ,от прочета ми подейства много успокояващо,след тежкия и студен ден !!! :wink: Желая ти много слука ,адреналин и достойни трофеи !!! :drinkers:
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Сезон 2017

Мнение от rikitikitavi »

Айде. Бобито пак ни зареди.
Сега от мен малко пояснения
Мястото е една от нашите плажни варненски
Буни. Там сутрин място за паркиране почти има.
Ама докато се дорътри човек до края на буната му
Излиза цялото спокойствие и желание.
Водата беше като езеро. Автоматично това значи, че всички риби са много
Стресирани и предпазливи. Много беше и неприятно, че колкото
По в камъните седиш, толкова е по бистра водата.
Или обяснено по друг начин. Рибите се движеха в мътното, а ние залягахме
в полубистрото.
Освен всичко друго и бях преценил грешно на кой плаж ще са нощували рибите.
Та залягаме ние. Позициите ни избрани да идват рибите отдясно.
И сме прикрити само от дясно. Идват рибите от ляво. Усещат ни и се връткат в мътното. Аз мяркам всичко края на опашките им. От там почвам да им чегъркам и чекъркам.
Рибите от време на време се връщат. От правилната посока при това. Ако минат и край мюрето ги стрелям. Реално деведесет процента от рибите даже не успях да ги разгледам. Все пак с мюрето и щракалката имахме няколко риби.
Бобито се усети навреме и не го домързя да изплува до другия край на буната. аз си усетих грешката ама мързела ми дпйде голям. Като наближи девет и половина замъти
Излезе лека вълничка и морето се разбълника. Мечтаех си за пневматичен харпун. Много си мечтаех. рибите минаваха само в дълбокото а видимоста там бе към четирсет сантиметра. В тоз момент идва Бобито и вика много кефали видял и водата почти бистра. Нямаше как. Вдихнахме партакешите. Отидохме и се цопнахме от другата страна. Там видимоста биваше. На снимката ясно се вижда. Ама беше станало десет часа и сутрешната миграция на кефалите свърши. Мярнах три или четири риби. Беше плитко, без хубави камъни за прикритие и рибите бяха като торпеда. Взех две. После секнаха. Явно беше, че трябва да се местим на старото място и да чакаме пасящите. Ама като знаех каква е боза. Прекратих лова.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
boqn_belchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 430
Регистриран на: Сря Ное 18, 2009 4:50 pm

Re: Сезон 2017

Мнение от boqn_belchev »

Благодаря за разбора Ники!

Все повече разбирам нивото, което си достигнал. Благодаря, че споделяш опита си!
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”