МАРИЦА-всичко за и по реката

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от аксел »

Не знам за недоразуменията на социализма,но истината е,че по това време въпреки промишлените замърсявания реката вреше от риба.Беше доста по-пълноводна,почти нямаше бракониери,рибарите бяха рядкост,защото имаше достъпни селски язовирчета бъкани с шаран и каракуда......Сега,когато уж няма промишлени замърсявания, реката е почти пресъхнала,заблатена от крадците на пясък и чакъл,тинясала,лошо миришеща,пълна с водорасли,унищожаващи и малко кислород във водата,липса на боища,много бракониери,много риболовци-бракониери,прибиращи всичко живо дето мърда,или ловящи с 10-15бр. въдици едновремнно без оглед по кое време на денонощието става това.Другото,нещо е смърдящата рибауловена от мен.Преди години лятото започна първо мряната да се вмирисва,после кефала,а сега и сомовете.Това не е било никога,но сомовете както над така и под Пловдив станаха смрадливи.Когато изваждам примамките от водата те са мазни и смърдящи.Пак за кой ли път повтарям,няма кой освен нас да му пука за чистотата на водата и за оцеляване на рибата в Марица,освен нас.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Shark Hooks »

По времето на БКП в Марица са се вливали отрови само в рамките на допустимите стойности за реката .
Обаче са построени шлюзи с цел да се вдига нивото на реката и тя да става плавателна в рамките на град
Пловдив . Ама болните комунистически мозъци не са чели елементарни физични закони или ако може са се опитвали да ги променят . Така при последното затваряне на шлюзите всички къщи плуват около двата брага на река Марица мазета ,приземни и първи етажи плуват под вода на доста къщи .
Оказало се че подпочвените води се вдигали заедно със дигането на нивото на водата . Закона на скачените съдове ... :lol:
Така това съоръжение на глупостта е символ на комунистическата простотия и паметник на необразованите физици в БКП . Те не са помислили за хората около реката ,а камо ли за рибите и тяхното предвижване нагоре по реката. Риба и тогава не е имало колкото по река Дунав и река Арда .
Реката е била замърсявана много по-малко с химикали от сега .
Ето последното регистрирано химическо замърсяване от 1500 фирми самърсяващи безнаказано реката с отрова .
Това са токсични отпадъци и в нормалните държави има затвор над 20 години .
Тука в най-лошият сценарии ги грози глоба, която ще обжалват във съда и отпада след време .Ако е няма държавата какво могат да направят шепа рибари? Примерно на един рудник или един завод замърсител на водата в реката. Отговора е нищо ! Понеже става въпрос за много пари и много интереси .
http://www.marica.bg/отровена-вода-текн ... 68243.html
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Shark Hooks »

Намерих и малко по старо тровене на реката от октомври.
Но като се има на предвид че една щука или сом трябва да стане на три години за да си пусне хайвера. Отровата
си действа и сега . Хиляди малки рибки не са се родили тази пролет , а виновника нямя да бъде намерени никога .
http://news.bnt.bg/bg/a/mrtva-riba-v-reka-maritsa
Консумирането на риба от Марица сериозно уврежда вашето здраве .
Никога не се знае къде са пуснали отрова и каква е точно .
Марица има много притоци със постоянни замърсители понякога самото стоене около водата с химикали
води до отравяния,обриви или световъртеж .
Контрола е занижен или липсва благодарение на ширещата се корупция и рушвети на високите нива във властта .
Освен това водата дори за пиене не се проверява за редица химически елементи вредни за човека .
А когато един елемент е над нормите променят нормите и пак не съобщават на хората .
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Shark Hooks »

Всеки който е имал аквариум знае какво става с рибите при наличие на нитрати и малко по безвредните нитрити .
В съчетанието с бавнодействащата отрова манган увреждаща отделителната,нервната и половата система Получава се такъв отровен коктейл че скоро най-малкият проблем ще са рибите .
Реката е отровена и въпрос на време е водата в цели градове да става само за миене .
Това всичко е защото заводите,фирмите пускащи отровите в река Марица и притоците и са оставени на самоконтрол или липсата на всякакъв .
Остават максимум десет години на Пловдив и Пазарджик да са тровят после водата става негодна и за миене .
http://www.marica.bg/оставаме-без-питей ... 70066.html

Това е единственото спасение за хората в Пловдив.
http://www.marica.bg/ето-кой-подложи-кр ... 70049.html
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Vid »

Рапорт и от мен- капотата ни станаха твърде много и вече спирам да ходя по реката....
По язовирите нещата са същите, но мисля това се дължи на жегата през това лято- на изкуствени примамки нищо не бара, обаче колегите вадят хубави белки 2-5 кг. на тапи и жива стръв белурки....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
geibriel
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 7:26 pm
Местоположение: София/Пазарджик

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от geibriel »

И аз цяла зима сънувах как късам рибите с новия спининг но дойде лятото и с него новата порция отрови по реката които тотално я довършиха поклон пред господата виновни да няма живот в района Пазарджик - Огняново по надоло нз как е но в този район реката е мъртва боли ме част от душата ми живее в тази река но това е реалноста това е България 2017
Не сме народ
Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.
1875
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Shark Hooks »

След водопой от река Тунджа (приток на Марица ) животните на човека са умрели !!!
Ще търсят источника на отровата по реката .
http://www.dnes.bg/temida/2017/08/17/pr ... dja.350645
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от pike13 »

Енерго - мишки :twisted:

Много умрели и зашеметени рибки по брега.
Сбогом на любимата река.
Спирка нямат тез говеда :twisted:
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Shark Hooks »

Вчера бях на Марица . Водата беше паднала с още метър и половина .
Реката е заприличала на канал с водорасли . Веднага разбрах че ми се очертава шесто поредно капотиране .
Така и стана след четери часа непрекъснато сменаяне на примамки воблери и блесни .
По обяд си тръгнах нямаше смисъл да пробвам кутята със силиконите . :lol:
А белите ми силикони бяха станали кафеви от водата и риболова предният път .
Аватар
geibriel
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 7:26 pm
Местоположение: София/Пазарджик

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от geibriel »

Говорих с риосов пазарджик препратиха ме на басейнова дирекция пловдив за замърсяването в участъка от студения канал надолу.От риосов ми казаха че проби на водата се вземали всеки ден и била чиста аз им казах че утайника на село е по чист и да дойдат да се изкъпят в реката ако им стиска рибата измря жабите също дори и змиите отровите се пускат от тракия папир и акумулаторния завод.След разговор с басейнова дирекция пловдив с някаква дама която изобщо не и се занимаваше явно с някакви си замърсявания на някакви си реки и след подробно обяснение на това къде аджеба се намира река марица обещаха да вземат мерки.След 2 дни видях кола на въпросната дирекция спряла на моста до фуражния завод над студения канал какво правеха там не мога да кажа тъй като имах работа и неможах да спра да ги попитам.Факт е обаче че и вчера и днес замърсяването си тече с пълна сила водата е отврат смесица от хартия и масла всякакви помии смрад неописуема живот в реката няма кога и дали ще се възстанови не мога да кажа тъй като явно няма кой да спре тези заводи да тровят реката.Доста от рибата се е изтеглила в луда яна лошото е че и там я тровят от мините.....Чудя се защо съществуват тези институции риосов басейнови дирекции и т.н. каква им е работата върши ли си някой изобщо работата там на каква база взимат заплати тия хора отвратен съм.
Не сме народ
Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.
1875
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от pampasa »

geibriel написа:Говорих с риосов пазарджик препратиха ме на басейнова дирекция пловдив за замърсяването в участъка от студения канал надолу.От риосов ми казаха че проби на водата се вземали всеки ден и била чиста аз им казах че утайника на село е по чист и да дойдат да се изкъпят в реката ако им стиска рибата измря жабите също дори и змиите отровите се пускат от тракия папир и акумулаторния завод.След разговор с басейнова дирекция пловдив с някаква дама която изобщо не и се занимаваше явно с някакви си замърсявания на някакви си реки и след подробно обяснение на това къде аджеба се намира река марица обещаха да вземат мерки.След 2 дни видях кола на въпросната дирекция спряла на моста до фуражния завод над студения канал какво правеха там не мога да кажа тъй като имах работа и неможах да спра да ги попитам.Факт е обаче че и вчера и днес замърсяването си тече с пълна сила водата е отврат смесица от хартия и масла всякакви помии смрад неописуема живот в реката няма кога и дали ще се възстанови не мога да кажа тъй като явно няма кой да спре тези заводи да тровят реката.Доста от рибата се е изтеглила в луда яна лошото е че и там я тровят от мините.....Чудя се защо съществуват тези институции риосов басейнови дирекции и т.н. каква им е работата върши ли си някой изобщо работата там на каква база взимат заплати тия хора отвратен съм.
И Аз ...................

п.п. Слагай по някоя запетайка ,че така нищо не се разбира........... :? :?
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Shark Hooks »

Басейнова дирекция въобще ги отпиши . Тея са длъжни да глобяват замърсителите .
Пък те замърсителите ги познават много добре . :lol:
И като капак ареала им е почти цялата южна България . Марица,Арда,Тунджа язовирите и притоците им .
Там заводите(фирмите) или си плащат актовете(глобите) или си купуват такса спокойствие .
Това е една стъклена фасада огледална на 5 етажа точно срещу института по хранителни технологии в Пловдив.
Интересното е че освен за отровите и за корегирането на потока от вода по реките отговарят пак тея .
Пак тая дирекция отговаря за почистването на коритата на реките от дървета .
Затова Марица заприличва на гора в самото корито .Няма вода и храстите станаха на дървета . :fishing6:
Ако има някви отрови по реката ще вземат проби след ден, два докато отровите минат 150 километра . :lol:
Да кажем потока на реката е средно 10 километра за час - След два дена отрова няма .
Всичко е в нормите естественно .
А те в събота и неделя не работят .
Докато пратят екип да премери нивото на отровите в Тунджа отровената вода ще е във Турция и Гърция .
А те ще изследват чистата вода на мястото където са пили животните . :lol: Инжинери !
Това обаче не означава че реката не е тровена постоянно и от всички фирми. На отделни пресекулки от време .
Време когато тея не работят или нямат екипи за взимане на проби . Колко удобно за замърсителите (заводите) .
Чудно ми е свинекомлекса на река Стряма ,където замърсява и Марица обилно- плаща ли си актовете или ... :lol:
На сайта им има телефон за корупция... там приемат поръчките и предложения . :lol:
Не стига това ами и плащат на някъв измислен съвет от тридесет консултанти естествено платени .
Не се знае те какви позиции имат в тези заводи и фирми замърсителки или само точат държавни пари .
Аватар
bigbub
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Апр 23, 2012 9:28 am
Обратна връзка:

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от bigbub »

Здравейте,
знаете ли долу на устието на Марица откъм морето в Гърция възможен ли е риболов? Имам предвид с каяк да се влезе в залива откъм Александруполис максимално към устието? Гледам, че от най-близкото място, където може да се пусне каяк е няколко км само до най-близката част от устието на Марица :fishing3:
Да се търси лаврак, лефер? :fishing12:
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от Vid »

bigbub написа:Здравейте,
знаете ли долу на устието на Марица откъм морето в Гърция възможен ли е риболов? Имам предвид с каяк да се влезе в залива откъм Александруполис максимално към устието? Гледам, че от най-близкото място, където може да се пусне каяк е няколко км само до най-близката част от устието на Марица :fishing3:
Да се търси лаврак, лефер? :fishing12:
Не рискувай, това е гранична зона.
Миналата година без малко да ме арестуват щото съм влязъл с каяка в територията на Атон :lol:
Ако решиш, питай местните и гледай маркерите по брега и водата...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
bigbub
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Апр 23, 2012 9:28 am
Обратна връзка:

Re: МАРИЦА-всичко за и по реката

Мнение от bigbub »

Да, ще питам първо да не стане мазало..щото сега емигранти и пр. и всички са натопорчени.. :fishing5:

Благодаря! Апропо-съвет за каяк около Порто Лагос? Ходил ли си там колега? :fishing3:
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”