Възелче на плетеното влакно

Модератор: sapuna

Xa-uBaH
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 10:33 am

Възелче на плетеното влакно

Мнение от Xa-uBaH »

Не знам как се получи, но се образува възел с примка на чистак новото ми плетено влакно. На около 25 - 30 метра от края е и не ми се ще да режа и да хвърлям. Какъв възел да направя, че да оказва минимално съпротивление през водачите?

Влакното е Duel Hardcore PE8 0.13 mm, ползвам го за морски риболов с бомбарда.
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Pe6o_Tikvata »

double uni knot Аз ползвам само него и съм доволен.Влакното ти е дебело за бомбарда трябва ти 0,10 или 0,08 а има иколеги ловят и с 0,06
Прикачени файлове
doubleUniKnot.jpg
doubleUniKnot.jpg (6.02 KiB) Преглеждано 7536 пъти
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Xa-uBaH
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 10:33 am

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Xa-uBaH »

Благодаря Пешо! Днес ще го поправям.
А ти какво влакно ползваш?
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от HAZART »

Възела който е показал Пешо го наричахме в алпинизма(спелеологията) английски тъкачески възел.Много е здрав но двете крайчета ще закачат при замятане и ще те дразнят.Можеш да използваш същия възел но крайчетата да са навътре (възел за шок лидер) http://flylifemagazine.com/knots-simply-the-blood-knot/.

ПП. Пробвай преди да скъсаш влакното да го наплюнчиш и плавно да го опънеш,често възела приплъзва и се оправя.Поздрави и наслука.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Не е вярно че крайчетата на възела закачат.Аз съм с основно плетено влакно 0,08 с шок лидер 8-9м. 0,10 и съм нямал нито едно закачане на възела , пък и аз съм ги изрязал почти плътно.Единствено ако са му много ситни горните водачи може да закача самият възел
На мен кървавият възел ми идва по сложен :D
Прикачени файлове
2017,09,25.jpg
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Павел Иванов »

Шок лидер на плетено от плетено :roll: Баси ! Да не би случайно да имаш предвид просто вид повод :roll: Не друго ами шок лидер от неразтеглива линия май , май не съществува освен по нашите ширини :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от rap66 »

Ми по нашите ширини фърляме 50 гр. с #0.4 на по 90-120 м, та си трябва шок лидер, точно неразтеглив.
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Познавам много хора които ползват монофил 0,18 и слагат " шок лидер" от плетено за да са по спокойно с по големи бомбарди и когато гонят дистанция.Аз ако хвърлям само с 0,08 което ми е на макарата с 30-35гр. бомбарди няма да ми е спокойно и затова слагам "шок лидер" пробвах с монофил 0,20 но не ми хареса и затова сложих плетено , а с по дебел монофил възела ми се вижда груб.Ако използвам термина Шок Лидер неправилно се извинявам
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Митко Кирилов »

Павел Иванов написа:Шок лидер на плетено от плетено :roll: Баси ! Да не би случайно да имаш предвид просто вид повод :roll: Не друго ами шок лидер от неразтеглива линия май , май не съществува освен по нашите ширини :wink:
Павка,
Много от твоите мнения и препоръки, особено за сладководния риболов, са на 100% верни и издържани!Тук обаче имаме друга „бира“: предвид дистанцията, която се гони при улов на зарган с бомбарда, в употреба навлизат плетени влакна с най-малкия възможен диаметър.При този риболов , за да се постигне исканата голяма дистанция при хвърляне на бомбардата, се прилага максимално усилие и ъглова скорост на пръчката. Крайната част на основната линия от шпулата до бомбардата е подложена на огромно натоварване.Ясно е, че основното плетено с диаметър 0.04,0.06 и 0.08 мм в някои случаи не може да понесе това натоварване и в резултат скъсване и загуба на бомбарда.Точно за такива случаи се препоръчва и използва шок лидер.Но, ако прибегнем до използването на монофил, то той би трябвало да бъде поне 0.20/0.22 мм за да нямаме скъсване и загуби.Но слагането на такъв шок лидер напълно обезсмисля употребата на тънките плетени влакна. Ето защо вече се прилагат и шок лидери от плетено. При мен на плетеното – големина 0.06 мм съм сложил 0.16 мм плетено/ с такова разполагам/ за шок лидер и нямам проблеми.Запазва се неразтегливостта на цялата линия, а също и постигане на хубава дистанция.


Да добавя: на макарите ми за сърфов дънен риболов с акция 3.5 либри имам за основно 0.18 мм и шок лидер 0.22 мм от много здрав монофил.
Приятно ми беше да разменим мнения по въпроса!

Що се отнася до свързване на основно с шок лидер ползвам същия възел, посочен от Пешо, повече от 10 години и никога не съм имал проблеми с него дори и при въдици с водачи малък диаметър.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Xa-uBaH
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 10:33 am

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Xa-uBaH »

Благодаря за съветите. Вързах по метода на HAZARD но мисля че и при двата вида възела няма да има особена разлика. Чакам да се оправи времето и да тествам. Иначе се случи точно това дето го описват в темата за зарганите - умерен южен вятър, кореми и имаше един чичка дето хвърляше връз мен и се наложи д го изчаквам няколко пъти.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Възелче на плетеното влакно

Мнение от Митко Кирилов »

Правилно ,колега! Не само когато има бош, но и когато сме се наредили г..з до г..з изчакваш колегата от дясно или от ляво, в зависимост от посоката на течението и отнасянето на бомбардата, да хвърли и след като започне да обира и ти хвърляш и обираш!Ако колегите до теб са с опит и наблюдателни/и колегиални!/ няма проблем.
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовни такъми”