р.Велека (Синеморец)

Този подфорум е създаден с цел да научаваме всичко за дадени водоеми, както каква риба има, така също и удобни места за риболов.

Модератор: sapuna

Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Veleka »

Здравейте колеги! Отново е лято и за поредна година планирам да съчетая почивката на море с риболов на река Велека :) Всяка споделена информация за реката ще ми е безценна. Интересувам се основно от риболова на морски кефал и пеленгас. Ако някой колега е имал слука, ще го помоля да сподели наблюденията си. Благодаря предварително!
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
grozevm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 150
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 5:47 pm

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от grozevm »

Здравейте, колеги. Мисля към края на юли да мръдна към Синеморец. Лови ли се нещо в реката на изкуствени примамки (щука, сом, бяла)? Благодаря предварително.
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Veleka »

grozevm написа:Здравейте, колеги. Мисля към края на юли да мръдна към Синеморец. Лови ли се нещо в реката на изкуствени примамки (щука, сом, бяла)? Благодаря предварително.
Здравей колега! В река Велека няма щука и бяла риба. Преди две години зарибиха реката със сомчета, но теглото им не надхвърля два килограма. Единствените риби, които съм виждал да реагират на изкуствени примамки са речните кефали. Почти целият месец Юли ще риболовствам на Велека и ще се постарая да подам информация за активността на рибите.
Последно промяна от Veleka на Сря Юни 21, 2017 4:23 pm, променено общо 1 път.
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
grozevm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 150
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 5:47 pm

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от grozevm »

Благодарности.... Значи ще е с лайт такъма за кефалюги :)
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Veleka »

grozevm написа:Благодарности.... Значи ще е с лайт такъма за кефалюги :)
Речните кефали около Синеморец са много редки и бързо ще ти убият мерака да хвърляш изкуствени примамки. Основните видове риби, които се ловят са каракуда, брияна, морунаж, морски кефал и лупавец. Последният е ендемичен вид вписан в червената книга и трябва да се връща обратно в реката. Във Велека обитават и трофейни диви шарани, но и те са забранени за риболов.
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
Gosheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 5:47 pm

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Gosheto »

Здравейте!
Планирам да направя един целодневен излет на Велека следващата седмица. Всякакво прясно инфо, ще ми е от полза! Благодаря предварително.
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Veleka »

Gosheto написа:Здравейте!
Планирам да направя един целодневен излет на Велека следващата седмица. Всякакво прясно инфо, ще ми е от полза! Благодаря предварително.
Здравей колега! Информацията, с която разполагам за риболова на река Велека е от края на месец Юли. Времето тогава беше много нестабилно и това естествено се отрази на активността на рибите. Дъждовете, които паднаха в горното течение на реката и силното вълнение на морето/затвори устието на Велека/, повишиха чувствително речното ниво. Във високата вода риболовът беше най-силен. Почти всички места в долното течение на Велека задържаха прилично количество речни риби и риболовците се радваха на добър улов. Основният обект на риболов беше лупавецът и резовската брияна. За всеобща радост каракудата и морунажът проявиха много слаба активност. В реката се наблюдаваха и прилични на тегло морски кефали, но единични бройки /нямаше големи ята/ и не съм им настоявал.
Тази година развитието на водорасли по дъното на реката беше много голямо и най-добри резултати се постигаха с риболов на щека, мач и болонеза. Основната захранка и стръв са наложилите се през последните няколко години 4мм-ви пелети. Пълна катастрофа претърпяха всички опити да се ловят риби на царевица. Със стабилизиране на времето и отваряне на устието на Велека, нивото на реката спадна с 1м за едно денонощие и риболовът рязко намаля. Рибите се насочиха основно към най-дълбоките участъци в местата около моста преди село Синеморец.
Толкова от мен. Надявам се да съм бил полезен.
П.С. Лупавецът е защитен вид вписан в "червената книга". Всички уловени екземпляри трябва да се връщат обратно в реката!
20108282_1574254395932265_7521379644951165989_n.jpg
20108282_1574254395932265_7521379644951165989_n.jpg (121.65 KiB) Преглеждано 4117 пъти
20140092_1575615062462865_6660886221869587206_n.jpg
20140092_1575615062462865_6660886221869587206_n.jpg (133.23 KiB) Преглеждано 4117 пъти
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
Gosheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 5:47 pm

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Gosheto »

Много благодаря! Живот и здраве ще пиша другата седмица какво съм направил.

Поздрави!
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Shark Hooks »

Ха ха ха - на царевица не дава . :lol:
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Veleka »

Shark Hooks написа:Ха ха ха - на царевица не дава . :lol:
Споделям моите лични наблюдения. От 15 до 30 Юли бях почти всеки ден на риболов в района около моста преди Синеморец. Най-слабо реагираха рибите на сладка царевица в този период от време. Много рядко се изкушаваше някоя дребна каракуда или попче.
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от mita4eto »

Shark Hooks написа:Ха ха ха - на царевица не дава . :lol:
Какво искаш да кажеш? Човекът е дал съвсем подробно инфо, за което му благодаря, а ти се хилиш ...
Ако нямаш какво да кажеш, никой не те пита!
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Shark Hooks »

Така е шаранджийте без царевица не тръгват на море !
Ама на морето защото там Велека си е солена и не съм виждал интензивен риболов със царевица .
Та не се смея на никой просто се пукам от смях .
То ако даваше на царевица в морето шаранджийте щяха да са морски гларуси .
А гларусите щяха да ядат кисели краставички с таратор . :lol:
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Veleka »

Shark Hooks написа:Така е шаранджийте без царевица не тръгват на море !
Ама на морето защото там Велека си е солена и не съм виждал интензивен риболов със царевица .
Та не се смея на никой просто се пукам от смях .
То ако даваше на царевица в морето шаранджийте щяха да са морски гларуси .
А гларусите щяха да ядат кисели краставички с таратор . :lol:
Уважаеми колега Shark Hooks, държа да Ви напомня, че темата в която спамите е създадена да информира въдичарите за риболова на река Велека. Никой не се интересува, дали сте шаранджия, спинингджия и съдържа ли кисело мляко тараторът, който консумирате. Ако разполагате с някакво инфо за река Велека и имате добро желание, това е мястото да го споделите с останалите колеги от форума. Всичко друго е само задигане на празни чували.
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Shark Hooks »

Велека е хубава река и винаги дава риба на плувка .
Лятото рибата се изтегля нагоре по реката заради манифестацията от плажуващи .
На кисела краставичка също не дава пробвал съм .
Така на краставици ,царевица и на маслини не кълве .
Това е важна информация и по СиЕН ЕН казаха не хранете животните с царевица ГМО . :lol:
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: р.Велека (Синеморец)

Мнение от Trias »

Veleka написа:
Gosheto написа:Здравейте!
Планирам да направя един целодневен излет на Велека следващата седмица. Всякакво прясно инфо, ще ми е от полза! Благодаря предварително.
Здравей колега! Информацията, с която разполагам за риболова на река Велека е от края на месец Юли. Времето тогава беше много нестабилно и това естествено се отрази на активността на рибите. Дъждовете, които паднаха в горното течение на реката и силното вълнение на морето/затвори устието на Велека/, повишиха чувствително речното ниво. Във високата вода риболовът беше най-силен. Почти всички места в долното течение на Велека задържаха прилично количество речни риби и риболовците се радваха на добър улов. Основният обект на риболов беше лупавецът и резовската брияна. За всеобща радост каракудата и морунажът проявиха много слаба активност. В реката се наблюдаваха и прилични на тегло морски кефали, но единични бройки /нямаше големи ята/ и не съм им настоявал.
Тази година развитието на водорасли по дъното на реката беше много голямо и най-добри резултати се постигаха с риболов на щека, мач и болонеза. Основната захранка и стръв са наложилите се през последните няколко години 4мм-ви пелети. Пълна катастрофа претърпяха всички опити да се ловят риби на царевица. Със стабилизиране на времето и отваряне на устието на Велека, нивото на реката спадна с 1м за едно денонощие и риболовът рязко намаля. Рибите се насочиха основно към най-дълбоките участъци в местата около моста преди село Синеморец.
Толкова от мен. Надявам се да съм бил полезен.
П.С. Лупавецът е защитен вид вписан в "червената книга". Всички уловени екземпляри трябва да се връщат обратно в реката!
20108282_1574254395932265_7521379644951165989_n.jpg
20140092_1575615062462865_6660886221869587206_n.jpg
Основният обект на риболов беше лупавецът и резовската брияна. Да бе да , ама така си беше едно време ,га по Велека нямаше много курортисти ! Между другото Вие сте много прав ,относно наименованията на рибите по реката ! Едно време на всичкото това му викаха " Белица " и бам у торбата ! Това видовете Alburnus alburnus . Alburnoides bipunctatus и Chalcalburnus chalcoides , които на български са Уклейка , Пръскач и Бряна много си приличат ! Едното е Уклейка ,другото е Беловар и след това е Уклей или Брияна ! :D
Публикувай отговор

Обратно към “Водоеми и реки”