Повърхностните примамки-всичко за тях

Модератори: Павел Иванов, sestrata

ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от ТТ лови по реки »

Здравейте колеги,това лято залитнах по повърхностните примамки,но за жалост имам уловени на тях риби само от платени водоеми.Удоволствието да се лови с тях е уникално,защото виждаш атаката от начало до край,а самите удари са доста силни(направо са си брутални) и вдигат адреналина от раз на макс. Но незнам защо, но на река до сега немога да провокирам нито веднъж някоя риба да атакува такава повърхностна примамка.Може би бъркам нещо в проводката,или пък не уцелвам подходящото място,не използвам подходяща примамка?А може би и всичко на куп заедно?Доста изчетох във форума за този вид примамки,но информацията е доста разпиляна,и повечето е от преди години.За това се обръщам към колегите спинингисти с повече опит,споделете за различните видове примамки и тяхното водене.А ако споделите и снимки с уловени риби на повърхностни примамки,още по-добре.Мисля,че информацията ще е много полезна на всички начинаещи.Благодаря предварително,и наслука.
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от ТТ лови по реки »

Ами ето,аз мога да покажа само тези които имам.
DSC_0012 (2).JPG
DSC_0048.JPG
DSC_0008 (2).JPG
DSC_0006.JPG
.На тези всичките имам уловена риба,но както писах,те са само от платен водоем.Рибите са американска пъстърва.На свободен водоем(най-вече реки) нямам никакъв успех с тях.Ето и останалите примамки от моя арсенал.
DSC_0040.JPG
DSC_0044.JPG
DSC_0037.JPG
DSC_0038.JPG
DSC_0042.JPG
На този последния имам едно проследяване само,зимата една щука го следваше около 15-20м.,и като дойде до брега,спря се,завъртя се обратно,и бавно отплува в дълбокото, аз останах да ближа рани щото сърцето ми сигурно беше прескочило поне 5-6 ритъма и го усещах чак в гърлото.
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Martin Mihailov »

При такова проследяване без атака аз спирам за момент да вьртим и точно тогава е атаката и то брутална :drinkers:
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Shark Hooks »

Колега ако визираш спининг по река Марица .
Даже съм убеден че нямя да хванеш и не само на повърхностни воблери .
Вчера бях за 6 часа на спининг за девети път по река Марица . Още ми вибрират ръцете понеже ползвам големи
и вибриращи воблери които си искат сила -особенно при любимите ми дълбокогазещи 2-4 метра.
Пробвах около 50 воблера за щука и сом ползвах и ръчно направени попери с добра дълекобойност и добър
звук при придърпване . Може и да има риба останала някъде по реката или да слезе от горе . :lol:
Рибата буквално е пресирана от отрови,шум,бракониери,роми и рибари . Като последните си прибираха
вчера малките кефалчета под 20 сантиметра в живарниците .Все още има дребна риба но сома и щуката
ги изловиха по времето на забраната още . Пък аз си спазвам закона и ходя на баберек за ЩУКА и СОМ когато
е позволена щуката . А тези воблери на Салмо Уев са по-скоро джиг воблери за дъно и са страшно уловисти
във затворени водоеми със щука . Та доста от примаките на снимките не са повърностни примамки съжалявам . :lol:
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от CarposGTA »

[quote="Shark Hooks"]Колега ако визираш спининг по река Марица .
Даже съм убеден че нямя да хванеш и не само на повърхностни воблери .


Колега определено не си на правилното място от реката . Един приятел за 5 излета на Марица има уловени над 30 кефала , около 5 щуки , от които 2 са със размер 2 и 3 кг. , една малка бяла риба и едно сомче около килограм. И той е използвал само воблери ,но плиткогазещи .
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Shark Hooks »

Щуки под 50 сантиметра не взимам , а кефал и каракуда ми е забранено да нося в къщи .
И няма как на моите воблери със визия на щука да удари кефал . :lol:
Пък и плиткогазещата ми щука воблер на Салмо е 24 грама с дължина 15-18 сантиметра с куките .
Та няма как кефал да атакува плуваща щука една педя -доказан воблер за големи щуки . :lol:
Салмо Боксер пък е 29 грама дебел и обемист воблер дълбокогазещ за сом
и слиза на 3-4 метра при кастинг .
Няма как да ми удари нещо малко и на него . На такива воблери налитат само риби над 4 кила. Йедриии :lol:
Та когато ходя за щука и сом взимам големи и обемисти воблери
с куки колкото воблерите на твоя приятел кефалджията.
Също така и една кутия ръчно изработени воблери с по малки размери и тежест 15-25грама .
На тях кефал също няма как да се хване защото са големи и точно премерени за щука или сом .
Обикновенно щуката ги налапва целите понеже има голяма уста както и сома .
Попера като повърхностна примамка го ползвам на участъци с малка вода и подводни закачки .
Иначе силата на тези примамки е на пролет когато щуката се топли на слънце горе в плиткото .
Винаги има изключения но това е правило . Глисер,Кроулер,Попер,Чагер,Уокър и други подобни се ползват рано на пролет в слънчево време когато щуката си прави слънчеви бани на повърхността в плиткажа.
Лятото няма смисъл да се търси в горещата вода освен ако не е решила да се самосвари в плиткажа . :lol:
Тея номера ги прави сома когато дебне гълъби лятото ако има такива места сома е там .
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от аксел »

Шарки,извинявай приятелю,ама дали един воблер е сомски,щучи,кефалски,определят рибите,а не твоите желания............................и понеже си ми симпатичен,ще ти споделя една истина:малка вода,малка стръв......тази година какво е нивото на реката........
Сега е сезонът на щуките,онзи ден един приятел за два часа улови 5-6 по кило и половина......но на мене ми мина мерака,гадната гледка от мръсната вода и миризмата на уловените риби ме отказаха от любимата ми..........
Относно повърхностните примамки,наистина някои от показаните не спадат към тях.Силата им на реката е обикновенно от юни,до края на август.Много сом се излови на попери и вече рибата почти привикна и към тях,Това което мисля е,че те са предназначени за супер активни/агресивни/ ненаплашени риби и после бързо губят уловистостта си.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Shark Hooks »

Аз ако оставя рибите да ми определят риболова щях да ловя на перо с кутийка червейчета.
В спининга 70 процента от успеха се свежда до избора на примамки качественно влакно за тях - евентуално
различни поводи с карабинки и не на последно място чуствителна въдица .
Избора на място е също важен ,но на спининг никой не стои на едно място дълго време.
Така нека не размиваме темата кой какво хванал , защото днеска едни хващат утре други .
Факт е че щуката си иска голяма примамка попер,глисер ако може да се намерят бели пачи пера(пух) да се навържат
на крайната тройка с червен конец се получава иделният попер или уокър за щука .
Аз не намерих пера ами цяло ято патки ! :lol:
Та Изрових малко повърхностни примамки за повърхностни рибари . :lol:
Големият попер става за големи сомове здрави куки здрави халки и арматура сом над 100 кила може да издърпа
стига да го има някъде по реката . Глисера със двете странични тройки и единична голяма със силикон е също много здрав воблер със цялостна арматура магнити и тракали(сачми) изцяло моя разработка .
Достига 50-60 метра дълекобойност понеже е доста по лек от големият попер който си постига 70-80 метра без проблем . Всички останали воблери са направени за малки щуки 2-5 килограма въпереки че са със цялостна арматура . Може би ако им сменя халките и куките ще стават за сом .
Оставам на хората където ловят редовно на подобни воблери да говорят за проводките и цветовете .
За мен тези неща ще работят само където има змиеглава риба или активна щука и сом . :lol:
Големият глисер пък със едната кука е много тежък за въдицата с която ходя и на практика е ползван само
веднъж за 4години първият ми глисер с вградена кука и система против закачки .
Оказа се че не бил толкова тежък 32 грама е сега го замерих с кантара . Едно време и кантар нямах пък
такъв хъс за правене на изчанчени воблери имах ... :lol:

Изображение
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Shark Hooks »

Ето по-добра снимка на попери ръчна изработка ,мини уолкърче и глисер с много куки от всякъде . :lol:
Ползвам ги редовно когато ма хванат лудите си вдигам пръски по метър с тях на реката .
Направо си става реката като пеещите шадървани пръски ,пльокания,кльонкания . :lol:
Имат и друга много полезна дейност която правят пренареждат ми влакното на макарата когато забележа че не
е наредено добре . Поперите когато са и големи са най-добре летящите примамки .
Понеже тежеста им е в задната част имат невероятна аеродинамика .
Та много пъти са ми спасявали влакното на макарата когато е зле навито заради странни паузи,кастинг и др.
Лично на мен ми действат някак релаксиращо когато се заиграя с тях по водата в реката .
Изображение
Нека някой ако е хванал щука или сом на попер опише с каква проводка и в кой водоем . :lol:
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от ТТ лови по реки »

И мен това ме интересува,ако някой е улавял риба с такива примамки,да сподели опит.А , ако покаже и снимков материал,ще е супер бонус :D :smt023 .Много ми е интересно ,на река нали са уловисти,или са най-вече за затворени водоеми?
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2266
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от bobopeli »

Миналата година имах няколко много добри риболова с попери на затворен водоем,тази се бях подготвил с 20 различни броя такива ,но нямам и една риба.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Shark Hooks »

Първо колега тея снимки дето си качил или
воблерите където имаш без лопатки не са повърхностни примамки всичките .
Доста от тях се ползват в големи дълбочини . Та според мен може да смениш заглавието на темата с
нещо от рода > Тея примамки където имам закакво съм ги купил ? или например Има ли повърностни примамки тука ?
А най ще му гиба >>> Повърхностни примамки и нищо за тях освен снимки !<<<
Става и друго заглавие >>> За бога братя... Не купувайте като мен воблери <<<
Искам да ми обясниш също калинките, джърка,ратлина и воблера вълна какво правят в тая тема като снимки ?
Еми преди да отворите тема прочетете поне какви са тези примамки . Не всички примамки без лопатки са плуващи демек да се плъзгат по повърхността на водата . :lol:
А за цветовете важат правилата според цвета на водата ,дъното и осветеността . Демек слънчево,облачно мрачно
и тъмно вечер . Има доста хоря които ловят на спининг вечер и има логика в това . Това обаче е забранено в България . :lol: Та мога да турим по един бас че тая тема няма да са развие без Троли Рапала ! :lol:
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Shark Hooks »

аксел написа:Шарки,извинявай приятелю,ама дали един воблер е сомски,щучи,кефалски,определят рибите,а не твоите желания............................
Относно повърхностните примамки,наистина някои от показаните не спадат към тях.Силата им на реката е обикновенно от юни,до края на август.Много сом се излови на попери и вече рибата почти привикна и към тях,Това което мисля е,че те са предназначени за супер активни/агресивни/ ненаплашени риби и после бързо губят уловистостта си.
Всеки производител на примамки визирам големите фирми , когато проектира дадена примамка е проектира така че тя да активизира зрението ,чувствителността и агресията на даден вид риба .
Относно големината и вибрацията на всички воблери се прави второ сито ,още преди закупуването на примамките .
И когато се ходи целенасочено на риболов за щука с воблери се взимат всички максимално дълги и обемисти
воблери . Така аз пресявам нападението от малки риби визирам кефал,малки костуретки и подобни дребосъци .
Вярно е че с това се самоограничавам откъм дребосъка ,но за мен по важното е като мине щука едър костур или сом те да бъдат закарфичени . Като не минат вадя от дъното воблерите ,блесните и плувките на кефалджиите .
Така обясних ти какво е целенасочено ходене за едра риба .
Щуката за разлика от кефала не се плаши от едри примамки -даже се активизира дразни се и дебне .
И обратното важи за кефала , колкото по-дребна стръв (воблер,блесна,силикон), толкова по-агресивен става ,защото е страхлив и има силно зрение .При най-малкото съмнение за рибар си бие шута . :lol:
Сома като риба също не се страхува от големи примамки - за тях правилото е да са първо много здрави .
Второ да имат голяма вибрация , защото сома има малки очи и разчита на система за улавяне на стръвта подобна на акулите . Сома може в абсолютна тъмнина да засече вибрацията и аромата например на червей .
За сом е добре да са мажат воблерите с разни миризми. Въпреки че го знам не го правя ,защото воблерите
после трябва да се мият на чешмата след риболов .
Така ко друго - Имам много малки попери и дребни воблери за кефал,пъстърва и дребен костур .
На тях също може да се вади малка щука , но трофеийна и голям сом с тези малки куки- няма как да стане номера .Пък да сложиш големи куки на малък вобрер се разваля играта му .
Така че , всеки спинингист според примамките които ще ползва прави разбор на въдицата ,влакното и неговата
дебелина, здравина. Много важен фактор е и старостта на влакното - още преди да се тръгне за риба проверка .Проверката е висша форма на доверие ! :lol:
Аз съм забелязал че откакто си взимам сомските ръкавици един сом не мога да хвана . :lol:
Ще взема да не ги взимам с мен и тогава става страшно .
Ще се чудя как да го извадя от водата ,защото и той има зъби не само щуката . :lol:
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от ТТ лови по реки »

Първо , тези калинки и джъркове не са потъващи,и си работят точно на повърхността.Второ, воблери купувам защото мога.Дори си правя колекция със някой модели. :wink: Трето,нямам претенции че съм голям спинингис,ако ги разбирах много нещата,нямаше да питам тук :?: .А ти ако имаш уловени риби с такива примамки ,можеш да пишеш как и с каква проводка се случват нещата.Ако имаш и снимки,още по-добре,ама се съмнявам.Ето виж Бобо ,каза че е ловил,но на затворен водоем,и е показал какво е улавял.Ето така се прави,ако неможеш така,по-добре не пиши нищо.
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Повърхностните примамки-всичко за тях

Мнение от Shark Hooks »

Джърковете ти се движат на 1-2 метра под водата и са плиткогазещи .Тип Слайдер 1-2 метра .
Тоя плаващият джиг колкото го отпуснеш толкова потъва . :lol:
Не го плъзгаш по повърхността господинчо .
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”