Избор на нова макара.

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Избор на нова макара.

Мнение от madevil_82 »

Здравейте колеги , за много години , живи и здрави и много слука през новата година!!! Сега е момента да си купим това , онова за предстоящия сезон .Интересува ме макара предимно за морето , ще се лови с плетено влакно ( дайва - оригинално не някое менте ) на бомбарда , илария и заргана . Като цена до 80 лв. мога да отделя .Някой ще кажат дал пари за Дайва няма пари за макара ( влакното го купих от алиекспрес за 18$ )сравнявах го в магазини тук във Варна 1 към 1 с магазинските за 70 лв. Ако някой има наблюдения върху някоя макара , моля да сподели (Марка , модел , размер и т.н).На язовир или река , ще се ползва с пръчка 7 - 25 акция , и воблери , блесни и т.н макс.10-15 гр.Кефал , костур и бяла риба евентуално .
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Макара Tica Cambria LD размер 2000 http://megafishing.bg/product/954/makar ... ia-ld.html , страхотна за тези пари.Имам я от няколко години и е като нова.Ловил съм сафрид на чепаре , както зарган и платерина на бомбарда.Стои ми на резервният прът като ходя за заргани и платерини.В момента съм с Tica DynaSpin GH размер 2000 също страхотна макара но е над бюджета ти , и е без резервна шпула http://megafishing.bg/product/973/makar ... in-gh.html Поздрави и наслука :fishing6: :drinkers:
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Избор на нова макара.

Мнение от stefannankov »

Тика ариес 3000Н - от онлайн магазина на Багира. Аз си я купих лично оттам - 75-78 лв. Бърза макара - 6,2 оборота, над 90 см. на оборот на дръжката, а зарганата обича да преследва червея,навива с червяк, което е от значение за добрата дистанция, като цяло модела е име из риболовците, аз лично я ползвам за сефте. Направи ми добро впечатление гресировката , когато я отворих, има и втора шпула, с която да обръщаш влакно при нужда. Ако завишиш малко бюджета - много познати имат Рьоби Заубер 4000 - стария - ще ти свърши работа и за платерините, за които виждам че ходиш, за него се продават и мачови шпули , с които пак ще обхванеш повечето риболови във Варненско, само ще трябва регулярно да отваряш бигела и да смазваш (е 1 на сезон). Бомбардите скапват макарите , затова рьобито може би е може би по-добра идея. 30-40 лв къде не си ги дал - един запой на бира с приятели е това. Източник на Рьобито - Наслука и обявите към форума- появяват се цени съвсем малко над бюджета ти.
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Re: Избор на нова макара.

Мнение от madevil_82 »

Благодаря за мнението Пешо . В един магазин ми предложиха Ryobi ecusima за 70 лв , гледам има я в София за 60 , в алито има и Дайви за съшите пари горе долу . Къде може да се видят презентации на макари , че да стигна до правилния избор :) Сравнения между марки , качество на изработка и т.н.Поздрави и наслука :)
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Избор на нова макара.

Мнение от hris47 »

madevil_82 написа:Благодаря за мнението Пешо . В един магазин ми предложиха Ryobi ecusima за 70 лв , гледам има я в София за 60 , в алито има и Дайви за съшите пари горе долу . Къде може да се видят презентации на макари , че да стигна до правилния избор :) Сравнения между марки , качество на изработка и т.н.Поздрави и наслука :)
Здравей,колега и за много години,послушай колегата Пешо и не си губи времето с глупости--отдавна и Дайва и Шимано не са това ,което бяха,за тези пари да си купиш най - много някое Аливио или Джуниър дето са с по едно лагерче и се разпадат на втория риболов.Една Камбрия-размер3000 ще ти е перфектна за твоя риболов,пък и ще ти остане някой лев да я полееш :drinkers: А ако държиш на тях,по-добре вземи някоя винтидж от 80-те години--в нета е пълно с тях и да знаеш че може и да те надживеят.Единствено Тика и Риоби само дето задържаха нормални цени за по-качествените си модели.Това разбира се е мое мнение и не задължавам никого с него. :D
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Limanov »

От Shimano и Daiwa в бюджета са тези модели:

Shimano Sedona - https://www.nordfishing77.at/shimano-se ... 00-fi-6600
Shimano Nexave - https://www.nordfishing77.at/shimano-ne ... -2018-7893
Daiwa Crossfire - https://www.nordfishing77.at/daiwa-crossfire-2500-5802
Daiwa Ninja - https://www.nordfishing77.at/daiwa-ninja-2500a-4717

Аз лично ти препоръчвам Shimano Sedona
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Избор на нова макара.

Мнение от hris47 »

За съжаление нито една една от така посочените с нищо не превъзхожда Тиката( освен с лек превес на тегло),но ако предпочиташ Седона например за 100 и...лева да си купиш 4+1 лагера или Камбриа-9+1 лагера за 60-тина лева...изборът е твой.А за да имаш истински (що годе) Дайва и Шимано--приготви си 5-6 пъти по-голям бюджет.Все пак колегата търси макара ДО -80лв.
madevil_82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Пон Юни 06, 2016 11:45 am

Re: Избор на нова макара.

Мнение от madevil_82 »

Благодаря колеги , прочетох за тиката , добри отзиви има .Само пишат за някаква пружинка че се прецаквала , ама това да е :) С моето темпо на риболов , ще ми служи няколко години :( трябва и да се работи :) Да подлагам ли месина , под брейда докато останат 2 мм до пълна шпула???А и още нещо :) Шок лидер за бомбардата от флуоро или не??? И кой възел е по- добър , м/у шока и брейда?
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Значи за пружинката явно е на късмет защото на мойта нищо и няма но аз винаги затварям бигела на ръка а това също е от значение.Риоби Екусима имам в размер 3000 но не съм я ползвал на морски риболов и не знам как ще се представи.За плетеното влакно от миналата година минах на размер 0,08 , 150м. ги взе без подложка но съм му сложил деситина метра шок лидер пак плетеняк 0,10.Пробвал съм и шок лидер от монофил 0,20 но не ми хареса.Когато съм взимал плетеняк от 100м. ролката винаги съм слагал монифл за подложка но не слагай по дебел от 0,18-0,20 ако нямаш такъв вземи най евтиния за 2-3лв. 0,18 и си ти.Поздрави и Наслука :fishing6: :drinkers:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от Pe6o_Tikvata на Пет Яну 12, 2018 4:36 pm, променено общо 1 път.
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Избор на нова макара.

Мнение от hris47 »

stefannankov написа:Тика ариес 3000Н - от онлайн магазина на Багира. Аз си я купих лично оттам - 75-78 лв. Бърза макара - 6,2 оборота, над 90 см. на оборот на дръжката, а зарганата обича да преследва червея,навива с червяк, което е от значение за добрата дистанция, като цяло модела е име из риболовците, аз лично я ползвам за сефте. Направи ми добро впечатление гресировката , когато я отворих, има и втора шпула, с която да обръщаш влакно при нужда. Ако завишиш малко бюджета - много познати имат Рьоби Заубер 4000 - стария - ще ти свърши работа и за платерините, за които виждам че ходиш, за него се продават и мачови шпули , с които пак ще обхванеш повечето риболови във Варненско, само ще трябва регулярно да отваряш бигела и да смазваш (е 1 на сезон). Бомбардите скапват макарите , затова рьобито може би е може би по-добра идея. 30-40 лв къде не си ги дал - един запой на бира с приятели е това. Източник на Рьобито - Наслука и обявите към форума- появяват се цени съвсем малко над бюджета ти.
Пропуснал съм това мнение----също много добър избор
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Петър Недев »

madevil_82 написа:Само пишат за някаква пружинка че се прецаквала
Е няма как колега. Все ще има слаби места. Няма как да купиш макара за 70лв и да е вечна.
Когато няма риба.......не кълве!
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Избор на нова макара.

Мнение от bubamara »

Колега madevil_82 имах същия проблем и да се надявам го реших отзиви нямам защото са на два петака.
RYOBI ZAUBER CR 3000 , SHIMANO SOLSTACE 2500 живот и здраве в края на новия сезон ще видим дали сам имал късмет в избора си.
Много четох по форумите питах и разбрах , че в ниския и среден ценови клас RYOBI цена качество няма кои да ги бие ама разбрах и друго ,че макарите в този ценови клас са си КОНСУМАТИВ особенно в ниския и особенно за морето обедих се . КЪСМЕТ В ИЗБОРА
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Избор на нова макара.

Мнение от hris47 »

Не знам защо всички смятат че цената е определящ фактор за качество...На времето бях голям фен на двете ''най-големи'' фирми ,за съжаление и те се ''наакаха''както повечето...Лично бях свидетел на какво заприлича едно ''бижу'' размер 20 000 за 1600лв след около едночасова борба с едно средно на ръст маятико...да не казвам на какво приличаха една BIG BAITRANER и един BIOMASTER след едногодишна експлоатация (лично мои).Имам и други неволи с така наречената ''единствена и неповторима'' фирма-този път с пръчките--как да се обясни факта два еднакви пръта -VENGEANS-200GR. И 4.20м , закупени от два съвсем различни магазина само в рамките на един месец да се счупят на едно и също място с точност до милиметър..не исках да зачеквам тази тема ,щото сега ще ''ревнат'' върлите фенове на тези фирми,какъвто бях и аз ,но все някога идва момента на изтрезняване.Аз поне приключих завинаги с тези два''колоса''.Успех и много рибки на всички.
Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 408
Регистриран на: Съб Юни 24, 2017 5:20 am

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Чакала от Варна »

hris47 написа:Не знам защо всички смятат че цената е определящ фактор за качество...На времето бях голям фен на двете ''най-големи'' фирми ,за съжаление и те се ''наакаха''както повечето...Лично бях свидетел на какво заприлича едно ''бижу'' размер 20 000 за 1600лв след около едночасова борба с едно средно на ръст маятико...да не казвам на какво приличаха една BIG BAITRANER и един BIOMASTER след едногодишна експлоатация (лично мои).Имам и други неволи с така наречената ''единствена и неповторима'' фирма-този път с пръчките--как да се обясни факта два еднакви пръта -VENGEANS-200GR. И 4.20м , закупени от два съвсем различни магазина само в рамките на един месец да се счупят на едно и също място с точност до милиметър..не исках да зачеквам тази тема ,щото сега ще ''ревнат'' върлите фенове на тези фирми,какъвто бях и аз ,но все някога идва момента на изтрезняване.Аз поне приключих завинаги с тези два''колоса''.Успех и много рибки на всички.
Едва ли ще ревнат ,защото си безкрайно прав !
Всеки в годините е имал възможност да се увери във все по-лошото качество на следващите модели...
Морето обича хората,които го обожават !
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на нова макара.

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги ! Извинявам се и на колега, че ще му използвам темата, но да не пускам нова, понеже има писано за 2 от макарите, между които се чудя за фидер. Става дума за Daiwa ninja 4000 и Ryobi Oasys 4000. Разликата в параметрите е, че Дайвата има 6 кг драг , а Риобито 5 . Предавателното число е 4.9:1 за Дайва и 5.0:1 за Риоби. Предимството на Дайвата е че има резервана алумунива шпула, Риобито не.Недостатък на Дайвата е че за размер 4000 е 400 гр , а рибито за 4000 е 320 гр, като капацитета на шпулите е еднакъв. От въпросното Риоби имам 2 макари - една на спининг и другата на фидера 3.90 120 гр . Не съм имал проблем с тях, работят си перфектно, но си взех още един такъв фидер и сега се чудя дали пак да си взема Риоби или тази Дайва. За Риоби съм сигурен в качеството на тези 2 макари, понеже на спининга става 2 години, започнах и 3та съм я мъчил с какви ли не тежки за водене воблери, големи клатушки, плетени влакна и т.н и няма признаци на износване ( говоря за интензивен рибилов поне 1 веднъж в седмицата - или 4-5 пъти в месеца), а на фидера основно ловя шарани межу 2-8 кг ( поне това ми е рекорда за сега ) и макарата също работи идеално и не съм имал проблем с шарковците дори и тези по 7-8 кг, като се има предвид че ловя и на дистанции 70-80 метра на платени водоеми и не се вади по 1-2 риби на ден. Но пък дайвата ми харесва на пръв поглед и се чудя дали да не разнообразя инвентара, но не съм сигурен в качеството й. Благодаря
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”