Избор на нова макара.

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Избор на нова макара.

Мнение от hris47 »

garfield_90 написа:Здравейте колеги ! Извинявам се и на колега, че ще му използвам темата, но да не пускам нова, понеже има писано за 2 от макарите, между които се чудя за фидер. Става дума за Daiwa ninja 4000 и Ryobi Oasys 4000. Разликата в параметрите е, че Дайвата има 6 кг драг , а Риобито 5 . Предавателното число е 4.9:1 за Дайва и 5.0:1 за Риоби. Предимството на Дайвата е че има резервана алумунива шпула, Риобито не.Недостатък на Дайвата е че за размер 4000 е 400 гр , а рибито за 4000 е 320 гр, като капацитета на шпулите е еднакъв. От въпросното Риоби имам 2 макари - една на спининг и другата на фидера 3.90 120 гр . Не съм имал проблем с тях, работят си перфектно, но си взех още един такъв фидер и сега се чудя дали пак да си взема Риоби или тази Дайва. За Риоби съм сигурен в качеството на тези 2 макари, понеже на спининга става 2 години, започнах и 3та съм я мъчил с какви ли не тежки за водене воблери, големи клатушки, плетени влакна и т.н и няма признаци на износване ( говоря за интензивен рибилов поне 1 веднъж в седмицата - или 4-5 пъти в месеца), а на фидера основно ловя шарани межу 2-8 кг ( поне това ми е рекорда за сега ) и макарата също работи идеално и не съм имал проблем с шарковците дори и тези по 7-8 кг, като се има предвид че ловя и на дистанции 70-80 метра на платени водоеми и не се вади по 1-2 риби на ден. Но пък дайвата ми харесва на пръв поглед и се чудя дали да не разнообразя инвентара, но не съм сигурен в качеството й. Благодаря
Здравей,колега ,така като чета поста ти твоят избор е направен и то поне от2год.Сигурен съм че знеш че спининга е най-тежкото изпитание за макарите....Разликата между двете макари е нищожна като т.т. характеристики но незабравяй че Нинджата е бюджетен клас на Дайва ,а там качеството е .....Според мен при теб няма място за двоумене ...и нали знаеш една много мъдра мисъл на хора много по-умни от мен...''очи гледали,очи плакали''
Последно промяна от hris47 на Нед Яну 28, 2018 12:22 am, променено общо 1 път.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на нова макара.

Мнение от garfield_90 »

Хах прав си колега, и аз така мисля че спининга и фидера наистина са най-големия тест на макарите. Явно наистина ще заложа на вече пробваното и измъченото, при положение че нямам никакви оплаквания. Благодаря
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: Избор на нова макара.

Мнение от hris47 »

garfield_90 написа:Хах прав си колега, и аз така мисля че спининга и фидера наистина са най-големия тест на макарите. Явно наистина ще заложа на вече пробваното и измъченото, при положение че нямам никакви оплаквания. Благодаря
След като имаш такава твърда база за сравнение със сигурност ще намериш правилното решение.....успех и много :fishing6:
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Избор на нова макара.

Мнение от garfield_90 »

Благодаря колега ! Ако някой друг има мнение да сподели също :)
sve4lio
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 9:09 am
Обратна връзка:

Re: Избор на нова макара.

Мнение от sve4lio »

Колеги моля за съвет при избор на една от тези 2 макари !
PENN Spinfisher-V SSV 3500 или Shimano Sahara 4000 FI .
Ще я ползвам с телескоп 3.60м. акция 40-100 за едри морски хаймани.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Избор на нова макара.

Мнение от rap66 »

sve4lio написа:Колеги моля за съвет при избор на една от тези 2 макари !
PENN Spinfisher-V SSV 3500 или Shimano Sahara 4000 FI .
Ще я ползвам с телескоп 3.60м. акция 40-100 за едри морски хаймани.

Shimano Sahara 4000 FI или Shimano Sedona 4000 FI и смяна на втулката на пиньона с лагер.
sve4lio
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 9:09 am
Обратна връзка:

Re: Избор на нова макара.

Мнение от sve4lio »

Благодаря !
Чепърло
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юни 14, 2018 12:39 pm

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Чепърло »

Здравейте колеги,

Запалих се по риболова на зарган на пилкер и в момента си търся макара, която да работи добре с тънки плетени влакна : 0.6 - 0.4. Имам големи проблеми с брадите. Бюджетът ми е около 150 лв. Потърсих Тиката, която предлага Пешо Тиквата, но тъй като е по - стар модел никъде няма размер 2000. Моля да споделите мнението си. Предварително Ви благодаря.
Ivan_nikolov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 12:10 pm
Местоположение: Белослав , обл. Варна

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Ivan_nikolov »

Най-вероятно ще има колеги които няма да са съгласни , но аз ползвам https://m.aliexpress.com/item/328115824 ... _2855035.0 с влакно0.6 за зарган и нямам никакви ядове. За парите си е много добра. Имам и една дайва bg , ама китайчето е по хубаво въпреки , че боли да си го призная.
bubamara
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 31, 2015 12:15 pm

Re: Избор на нова макара.

Мнение от bubamara »

Чепърло написа:Здравейте колеги,

Запалих се по риболова на зарган на пилкер и в момента си търся макара, която да работи добре с тънки плетени влакна : 0.6 - 0.4. Имам големи проблеми с брадите. Бюджетът ми е около 150 лв. Потърсих Тиката, която предлага Пешо Тиквата, но тъй като е по - стар модел никъде няма размер 2000. Моля да споделите мнението си. Предварително Ви благодаря.
Имам ryobi zauber cr и екусима но са размер 3000 и не брадясват с пметеняк ,като втората все пак е по бюджетен вариАнт но за парите си е много добра. Според мен макарата трябва да я избереш като първо я сложиш на пръчката да видиш дали ти се балансира ,а и ти как го усещаш комплекта
nickynjh
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Яну 14, 2012 8:05 am

Re: Избор на нова макара.

Мнение от nickynjh »

Ще се опитам да ти дам още 2 варианта за макари . Като споменатите Rioby Zayber и Tica Cambria също са много добри /Ползвам ги 5 години не са мръднали /
1. TICA Spirestar в размер 3000 е уникална на телемач 4 метра за бомбарда , 13+1 лагера . Супер прецизна е при редене на влакното . Ловя с 0.6 или 0.8 плетени влакна / YGK , donpepe gosen както и китайско от Алиекспрес SeaKnight monster W8/ . Ловя с нея 2 ри сезон , зарган на бомбарда . цена 80-110 лв в зависимост от търговеца.
2. KastKing Sharky 3 - макарата е от али експрес , притежавам размери 2000 и 3000 . Имат 11 лагера , с риск да раздразня феновете на "двете" марки бие доста от моделите им . Макарата е над средния клас . Морско изпълнение , отворих ги да видя дали имат смазка . Смазани са перфекно , имат всички посочени лагери . Размер 2000 е ползвана над 25-30 риболова комплект със спининг прът 2.70 акция 10-40, влакно SeaKnight monster W8 в морето . Няма луфтове и следи от износване . цена около 70-75 лв.

на слука :fishing1: :fishing3: :fishing9:
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Избор на нова макара.

Мнение от rap66 »

"мърдането" е доста субективна констатация. Имам KastKing Sharky 2, размер 3000, на пръв поглед всичко е перфектно, докато не почнеш да го ползваш по предназначение. Отвратителен аванс. Неразглобяем, но аз съм упорит и го отворих. Нямало място за всички шайби, и китаеца махнал една. И вече няма аванс, защото най горната шайба е зацепена в оста и капачката контактува с нея.
mi6ole
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 2:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Избор на нова макара.

Мнение от mi6ole »

Аз също не съм доволен от sharky 2. Но съм много доволен от tsurinoya jaguar. Ползвам я само по морето.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Избор на нова макара.

Мнение от butnik »

Тоя размер 2000 не е ли малко мъничък за бомбарда,тоя риболов според мен изисква макара 4000.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: Избор на нова макара.

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Размер 2000 е идеална за бомбарда , дори повечето ми познати ползват размер 1000 за зарган и платерина.Размер 4000 само ще му тежи няма смисъл от такава :drinkers:
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”