surfcasting в Гърция

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от lozzy.68 »

:smt023 :smt024 :smt015
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от stefannankov »

Един въпрос ме гложди - от 1-2 месеца събирам такъм, пренавивам корди и т.н. намерих тежести като за океан - с котви 120-150 гр. , стигнах и маскирани маслини 150 гр . (за калкан) и сега дойде време за финалното окомплектоване- на дънните макари съм сложил 0,37 Такамия, и сега трябва да привържа конусен шок лидер Мичел 0,18-0,58. Въпросът е какъв да е възела монофил - шок лидер. Прочетох де що има теми, включително и на английски, но за коничен шок лидер не се коментира почти. Проблема е че повечето препоръчвани възли - Allbright и Махин разчитат дебелата страна да е от шок лидера, а след него да следва по-тънко основно. Да ама при конусен шок лидер е точно обратното - краят на шок лидера е по-тънък от основното . Експериментирах вече с Олбрайт но тук проблема е конуса на възела ще се получи обратен ако с дебелата страна направя примката (с монофила) съответно простия възел при махина, а намотаванията ги направя с тънката страна на шок лидера... Вие как се справяте с такъв случай...и кой възел ползвате?
Сега като се замисля ако ползвам blood knot може би ще се получи..
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

stefannankov написа:Един въпрос ме гложди - от 1-2 месеца събирам такъм, пренавивам корди и т.н. намерих тежести като за океан - с котви 120-150 гр. , стигнах и маскирани маслини 150 гр . (за калкан) и сега дойде време за финалното окомплектоване- на дънните макари съм сложил 0,37 Такамия, и сега трябва да привържа конусен шок лидер Мичел 0,18-0,58. Въпросът е какъв да е възела монофил - шок лидер. Прочетох де що има теми, включително и на английски, но за коничен шок лидер не се коментира почти. Проблема е че повечето препоръчвани възли - Allbright и Махин разчитат дебелата страна да е от шок лидера, а след него да следва по-тънко основно. Да ама при конусен шок лидер е точно обратното - краят на шок лидера е по-тънък от основното . Експериментирах вече с Олбрайт но тук проблема е конуса на възела ще се получи обратен ако с дебелата страна направя примката (с монофила) съответно простия възел при махина, а намотаванията ги направя с тънката страна на шок лидера... Вие как се справяте с такъв случай...и кой възел ползвате?
Сега като се замисля ако ползвам blood knot може би ще се получи..
А с какъв тест ти е монофила и акцията на прътите--питам ,защото моите пръчки са 100-200гр и 260гр.,ползвам монофил 0,40-14,6 кг. на ОCEANIC имам навити шпули и с ТRABUCCO-T-FORSE SUPER SOFT-съотв.0,35 и 15,790.Обикновенно съм с тежести 100 или 125 гр,ако има вълна или по-силен вятър отивам и на 150гр..досега НИКОГА не съм ползвал шоклидери и не съм имал абсолютно никакви проблеми,така че опитай и ти--при монофил 0,37 не би трябвало да имаш затруднения. Имай на предвид че съм 180см и към 100тина кила и си ''маам'' яко( по думите на един колега) :D :D Та не виждам смисъла да си затрудняваш живота...пък и колкото по-малко възли имаш по линията--толкова по-добре :smt023 :smt023 :smt023Но пък ако държиш да работиш с шок лидер опитай с shock leader and tippet или bloody return....
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от gogibo »

stefannankov написа:Един въпрос ме гложди - от 1-2 месеца събирам такъм, пренавивам корди и т.н. намерих тежести като за океан - с котви 120-150 гр. , стигнах и маскирани маслини 150 гр . (за калкан) и сега дойде време за финалното окомплектоване- на дънните макари съм сложил 0,37 Такамия, и сега трябва да привържа конусен шок лидер Мичел 0,18-0,58. Въпросът е какъв да е възела монофил - шок лидер. Прочетох де що има теми, включително и на английски, но за коничен шок лидер не се коментира почти. Проблема е че повечето препоръчвани възли - Allbright и Махин разчитат дебелата страна да е от шок лидера, а след него да следва по-тънко основно. Да ама при конусен шок лидер е точно обратното - краят на шок лидера е по-тънък от основното . Експериментирах вече с Олбрайт но тук проблема е конуса на възела ще се получи обратен ако с дебелата страна направя примката (с монофила) съответно простия възел при махина, а намотаванията ги направя с тънката страна на шок лидера... Вие как се справяте с такъв случай...и кой възел ползвате?
Сега като се замисля ако ползвам blood knot може би ще се получи..
Аз бих постъпил така: взимам микрометъра от първия попаднал ми стругар и намирам,къде по дължината на конуса /0.18-0.58/ е диаметъра-0.37. Ръц с ножа дотам и връзвам към основното с възел за еднакво дебели влакна.Поддържам мнението на колегата Хрис 47, за ненужно ползването на шок лидер при тежести 100-150гр.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

gogibo написа:
stefannankov написа:Един въпрос ме гложди - от 1-2 месеца събирам такъм, пренавивам корди и т.н. намерих тежести като за океан - с котви 120-150 гр. , стигнах и маскирани маслини 150 гр . (за калкан) и сега дойде време за финалното окомплектоване- на дънните макари съм сложил 0,37 Такамия, и сега трябва да привържа конусен шок лидер Мичел 0,18-0,58. Въпросът е какъв да е възела монофил - шок лидер. Прочетох де що има теми, включително и на английски, но за коничен шок лидер не се коментира почти. Проблема е че повечето препоръчвани възли - Allbright и Махин разчитат дебелата страна да е от шок лидера, а след него да следва по-тънко основно. Да ама при конусен шок лидер е точно обратното - краят на шок лидера е по-тънък от основното . Експериментирах вече с Олбрайт но тук проблема е конуса на възела ще се получи обратен ако с дебелата страна направя примката (с монофила) съответно простия възел при махина, а намотаванията ги направя с тънката страна на шок лидера... Вие как се справяте с такъв случай...и кой възел ползвате?
Сега като се замисля ако ползвам blood knot може би ще се получи..
Аз бих постъпил така: взимам микрометъра от първия попаднал ми стругар и намирам,къде по дължината на конуса /0.18-0.58/ е диаметъра-0.37. Ръц с ножа дотам и връзвам към основното с възел за еднакво дебели влакна.Поддържам мнението на колегата Хрис 47, за ненужно ползването на шок лидер при тежести 100-150гр.
И това е хитро решение.... :D :smt023 :smt023
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от stefannankov »

Абе не пише колко е теста, т.е. пише нещо на японски.. Гледам в сайта на Сънлайн че Сиглон 5 го дават на тоя размер 10 кг, което е ниско. Това мойто трябва да е по-зле, понеже е някакво по-евтино , но произведено от Сънлайн. Твърдо е , къдри се.. Ще взема да пробвам без... пък ако проима нужда тогава.. От няколко месеца тренирам от едни скали Пендулум замятането, малко имам още кусури ама с 40 гр. постигам чудеса... Ся ме ядосахте че трябвало да взема по-тънко, пък да навия повече метри. Едната пръчка е 100-250 телескоп 4,50, другата е 100-200 на три части 4,20... Ама не съм ги пробвал още , утре ще е гранде тренирофката ако няма много хора на плажа.. докато пробвам попчетата...
Daiwa sensor surf я дават 6,8 кг за тоя размер... Как ги мерят тия размери... Дайвата англичаните я имат за влакно стандарт по морето - гледам едно онлайн предаване за риболов от острова - имат го за презумпция че такова ще се зарежда...
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

stefannankov написа:Абе не пише колко е теста, т.е. пише нещо на японски.. Гледам в сайта на Сънлайн че Сиглон 5 го дават на тоя размер 10 кг, което е ниско. Това мойто трябва да е по-зле, понеже е някакво по-евтино , но произведено от Сънлайн. Твърдо е , къдри се.. Ще взема да пробвам без... пък ако проима нужда тогава.. От няколко месеца тренирам от едни скали Пендулум замятането, малко имам още кусури ама с 40 гр. постигам чудеса... Ся ме ядосахте че трябвало да взема по-тънко, пък да навия повече метри. Едната пръчка е 100-250 телескоп 4,50, другата е 100-200 на три части 4,20... Ама не съм ги пробвал още , утре ще е гранде тренирофката ако няма много хора на плажа.. докато пробвам попчетата...
Daiwa sensor surf я дават 6,8 кг за тоя размер... Как ги мерят тия размери... Дайвата англичаните я имат за влакно стандарт по морето - гледам едно онлайн предаване за риболов от острова - имат го за презумпция че такова ще се зарежда...
Здравей,колега...това , което споделяш променя коренно нещата...защото махалото като хвърляне се прилага много рядко при действителен риболов,то е най-мощно и рядко има стръв която би оцеляла при такова замятане.Освен това бих те посъветвал да не го правиш с обикновенна инерционна макара и с по-големи тежести--ще останеш без показалец,загледай по клиповете и ще видиш че се прави само с мултипликатори.При това хвърляне ,поради много голямата начална скорост ако да речем си със стръв акровати или мавро,ако не се разкъсат при полета ,ще са направо ''мумифицрани'' при влизането във водата.Така че ако ти липсват червеите без да имаш кълване..на това се дължи.Но пък ако си решил да се състезаваш...защо пък и ние да нямаме спортисти в тази много разпространена дисциплина.Иначе при по-обикновен риболов за влакна над о,35 не е нужен шоклидер,търси влакна с възможно най-висок тест при диаметър от 0,35 до 0,45...никога не се знае какво може да мине през теб.Аз ползвам най-вече TRABUUCCO ot серията Т-FORRSE или LONG CAST --задължително за солена вода и съм много доволен.Тази година за сефте реших да опитам и със OCEANIC и въпреки че е доста по-слабо ,също се представя много добре( но не го намирам по нашите магазини). :smt023 :smt023 :smt023 п.п-имаш лични.
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от stefannankov »

Аз не мятам с всичка сила - все още. Открил съм че при това замятане когато съм със сложен и дълъг монтаж тип проходна тапа-чепаре - тежест линията се опъва и хвърчи направо без да се върти с ос около тапата, както често се получава ако се ползва стандатно замятане над рамо. Освен това при него ми е най-лесно да определя кога да пусна влакното защото следя къде е тежестта непрекъснато, докато при другото замятане често се получава да пусна рано или късно. За стръвта --- привързана с ластик.
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

stefannankov написа:Аз не мятам с всичка сила - все още. Открил съм че при това замятане когато съм със сложен и дълъг монтаж тип проходна тапа-чепаре - тежест линията се опъва и хвърчи направо без да се върти с ос около тапата, както често се получава ако се ползва стандатно замятане над рамо. Освен това при него ми е най-лесно да определя кога да пусна влакното защото следя къде е тежестта непрекъснато, докато при другото замятане често се получава да пусна рано или късно. За стръвта --- привързана с ластик.
Това е така поради голямата начална скорост на изхвърляне.Освен това е много важно докато тежестта с примамката лети,пръта да се държи под ъгъл от45 градуса спрямо хоризонта (или като продължение на кордата.Това е необходимо за да се предотврати триенето във водачите (най вече-първия),което иначе рязко съкращава дистанцийте..Иначе имам едни ''кашкавалки'' 100-200гр (много са леки-теглото им е под 250гр. на голия прът) много са добри за по-дребни риби и хубаво време.Та с тях спокойно си мятам и без ,,показалец,, ,но когато опитах pendulum беше доста болезнено преживяване. :fishing5: :fishing9:p.p-тези същите ''кашкавалки'' излязоха много добри ''ментета''-OSAKO -DENVER SURF-100-200-4,20 и 4,50м.-с тях извадих без проблем два ската-24 и 38кг и още много други риби.Имам ги от 6 год.и досега само на един му се счупи върха,за разлика от ''върховните'' SHIMANO -VENGEANS -200gr.-4,20 които само в рамките на 3-4 риболова се счупиха при замятане на втората става точно под водача...ама и двата с точност до милиметър.Интересното е че единия го взех от интернет магазин,а другия лично от магазина.Пак добре че тук ги продават с гаранция и излязоха много точни в това отношение-само като ми ги върнаха моментално ''женитба'' и си ''маам'' спокойно с ментетата.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от аксел »

Първо да благодаря,на колегата за хубавата тема.
Колега,hris47тази неделя се разкарах до гръцко в северната част и видях едно гърче да лови на сърф кастинг.което използваше за стръв бейби калмари и цели сепии.Тук в северна Гърция не бях виждал да ловят на толкова едра стръв,обикновено използват парчета акровати,американо,чучуни и мамуни/или както там ги наричат/.Въпросът ми е следния за какви риби са предназначени,като монтажите му бяха със балон и вероятно полиангисто.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

аксел написа:Първо да благодаря,на колегата за хубавата тема.
Колега,hris47тази неделя се разкарах до гръцко в северната част и видях едно гърче да лови на сърф кастинг.което използваше за стръв бейби калмари и цели сепии.Тук в северна Гърция не бях виждал да ловят на толкова едра стръв,обикновено използват парчета акровати,американо,чучуни и мамуни/или както там ги наричат/.Въпросът ми е следния за какви риби са предназначени,като монтажите му бяха със балон и вероятно полиангисто.
Здравей ,колега
,ако наистина е ловил на балон е търсил повърхностни риби--дорадо,маятико (амбърджак); за лефера е още раничко,но понякога удрят и по това време.За да лови на такава стръв,значи е имало сепий и калмари в района( все още е сезона им).И да не те учудва размера на стръвта-колкото по-голяма --толкова по-голяма риба може да ти удари.По принцип сепията и калмара са универсална стръв-работят на всякакви дълбочини и ако напипаш място с дълбочини поне 20-30м може да очакваш удар на много добри риби,в т.ч.-групери и синагриди.Имай напредвид че балона не е техника за сърфкастинг --по начало се ползва за жива стръв , но работят и мъртви такива.Като се замисля-може би е внасял с лодка!!??Дай малко повече инфо ..по кое време на деня,на каква дистанция ... :fishing9:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от аксел »

През деня,сутринта.Мястото е просто създадено за тебе :D .Пускаше пръчките от скали,където дълбочината започваше от 2м до брега и стигаше до-към 15-20м на около 70-80м,поне джиговете по 40гр потъваха за около 15с.Отстрани на скалите има диви плажове покрити единия със ситен а другите едър пясък и чакъл.Надясно на около километър от тези места има места с рязка дълбочина от 20м.Невероятно красиво.Едни гръцки турчета ловящи на стръв ми казаха,че е най-доброто зимно място за ловене на мурмура в цяла Северна Гърция!!!!
..........не видях нито един боклук с български надписи,само с гръцки.......винаги има дежурни сърф-кастери естествено гърци........разбира се гмуркачи......и мрежари също гърци.
По понятни причини не смятам да публикувам точното му местонахождение........за тебе може,но на лични.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

аксел написа:През деня,сутринта.Мястото е просто създадено за тебе :D .Пускаше пръчките от скали,където дълбочината започваше от 2м до брега и стигаше до-към 15-20м на около 70-80м,поне джиговете по 40гр потъваха за около 15с.Отстрани на скалите има диви плажове покрити единия със ситен а другите едър пясък и чакъл.Надясно на около километър от тези места има места с рязка дълбочина от 20м.Невероятно красиво.Едни гръцки турчета ловящи на стръв ми казаха,че е най-доброто зимно място за ловене на мурмура в цяла Северна Гърция!!!!
..........не видях нито един боклук с български надписи,само с гръцки.......винаги има дежурни сърф-кастери естествено гърци........разбира се гмуркачи......и мрежари също гърци.
По понятни причини не смятам да публикувам точното му местонахождение........за тебе може,но на лични.
Хммм...така и предполагах...колега,ако всичко това е истина мястото се е ''утрепало'' за риболов на жива стръв...на зарган може да те ''отнесе'' някой звяр..а ако има и отвесни скали ,в които да се разбиват вълните и малко дълбочина може след лека захранка да излязат трофейни сарга...но мурмурата търси само и единствено пред пясъчни плажове..на каменисти излизат други риби..и въпреки че аз се ''подвизавам'' по Йонийско море --района на Превеза--пусни едни лични,може някога да ми се удаде случай да опитам риболова по Егея. :smt023 :smt023
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от аксел »

Забравих да спомена,че всъщност сутринта първия ден на мястото имаше пасаж заргани ,което си е доста странно по това време на годината,хванах един на воблер,нещо ги караше два три пъти да летят във въздуха предполагам Маятико или Лефери.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
hris47
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Вто Май 24, 2016 11:58 am
Местоположение: Greece

Re: surfcasting в Гърция

Мнение от hris47 »

[quote="аксел"]Забравих да спомена,че всъщност сутринта първия ден на мястото имаше пасаж заргани ,което си е доста странно по това време на годината,хванах един на воблер,нещо ги караше два три пъти да летят във въздуха предполагам Маятико или Лефери.[/quote ......а най-вероятно-дорада...
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (от брега)”