Макара за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

feedermania
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Юли 12, 2017 8:36 am

Макара за фидер

Мнение от feedermania »

Колеги имам фидер на осако дълъг 3.90 акция 120 и първи водач 14мм ловя с хранилки които празни тежат до 25-30гр. Моля кажете коя от четирите макари е най надеждна като аванс редене на влакно и общо взето всички критерии. коя макара ще изкара най дълго знам че не мога да очаквам супер качество но все пак да е що годе читава. Макарите са:
Fl vic 400
Tica GAA 3000
Tica camria LD 3000
Ryobi ecusima 3000
Поздрави!
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от bachoivo »

Слагай една Ryobi ecusima 4000 и си свиркай
Обаче остава въпроса: що тия малки кошници и това хеви?
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
feedermania
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Юли 12, 2017 8:36 am

Re: Макара за фидер

Мнение от feedermania »

Ами колега понякога слагам и по големи и предпочитам да имам възможност и за по големи ако се появи вятър или нещо възпрепятства голямата дистанция тъй като в повечето случаи търся добра дистанция за шаран а и така пръчката е една идея по твърда и за шарани мисля че е по добрия вариант. Това е лично мое мнение не искам да ангажирам никого с тях. Благодаря ти за съвета!
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от ilkoks »

ако наистина искаш да дърпаш шарани,трябва по голяма макара-колегата е прав за размер 4000-аз имам и риоби и тика гаа и са почти идентични,тиката е малко по голяма от риобито,но това за твоят фидер е предимство-иначе вътре конструкцията и на двете макари е еднаква-тиката има един лагер по вече,а риобито е малко по леко,цената им е една и съща,така,че можеш да избереш едана от двете-това е моето мнение,
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Макара за фидер

Мнение от garfield_90 »

И аз съм риобито. Виж темата,където колегата питаше на филстар мулти фидера. Това 20-30 гр е малко недостатъчно ако правиш неподвижен мотаж или монтаж със стопер малко по-нагоре. Хранилката е лека и не може да се засече шарана при рън. Аз основно ползвам метод хранилки 50-60 празни а с храната предполагам стават около 70-80. А с пълна хранилка 50 гр няма ли да се постигне, по-д0бра дистанция? Не съм пробвал с по-лека да мятам с най-твърдия връх ( не че нямам де , но ги хвърлям с меките върхове ) . Явно трябва да провам, но все пак смятам че 50 гр е добре като с храната става около средата на акцията пръчката, където по-принцип най-добре. Иначе съм с макари Риоби оазис тубертини 5000 на този с по-широките водачи, и Риоби оазис тубертини 4000 на този с по-тесните водачи. Тази макара е наследника на екушима, единствената разлика е че има размери 1000 до 8000, като телата на 1-2К , 3-4К, 5-6К и 7-8К са еднакви а разликата е в капацитета на шпулите. НАслука
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

С две ръце съм за тика камбия 3000 ......
Реални 3000 отговаря на 4000 при тях
2 метални плитки шпули 10
10 реални лагера и добро тегло 326 грама за 4000 е мн добре.
За тия пари по добра макара няма.
Аз работя по един проет с Shimano Sienna 4000, но там се добавят лагери,
после резервната шпула е +20 лв и се слага и подложка ....... и филма там е друг за малко повече пари,
малко над 100 лв ще ти дойде + влакно, лагери и 2-ра шпула, иначе пак е много добро решение

Затова имаш ли 60 лв взимай си камбрията и не го мисли
От човек дето ползва 2 такива мога да ти кажа и недостатъците веднага :)

С времето сребистата боя на капачката се бели....... това е мизерия при доста тики и при скъпи
и при евтини модели...... абе тайландска им работа :D
Ако някой ти каже че макара за 60 лв няма и се появят луфтове кажи му да ходи да се гръмне..........
И при тиката ги има след 1-2 години ползване ама да не ти пука, не е нещо фрапиращо :)
И накрая аванса.... там лекия косур на макарата е че не винаги но понякога когато аванса взима
влакно от задната част на шпулата, достига една мъртва точка в която трудно отпуска влакно,
нужно е да и помагаш с и да го издърпваш с ръка леко влакното. Иначе като цяло аванса е
като часовник, много е добър, има голяма мощ и ти пазиш ли си я ще ти служи вярно доста дълго време
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Макара за фидер

Мнение от garfield_90 »

Това с аванса нещо ме притеснява. Но и колегата ти го каза за 60 лв толкова :)
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

garfield_90 написа:Това с аванса нещо ме притеснява. Но и колегата ти го каза за 60 лв толкова :)
Споко и аз началото ме дразнеше даже но после му свикнах не винаги го прави но при отпускане
на кордата от задната част на шпулата го прави едва едва и прави предпоставки за късане на линията .
Издърпваш леко с ръката влакното тръгва пак и нямаш ядове :) Нз може би самия аванс не е направен
много добре да отпуска равномерно от задната част на шпулата но тва и е най малкия проблем
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от bachoivo »

Slavi_82 написа:.......И накрая аванса.... там лекия косур на макарата е че не винаги но понякога когато аванса взима влакно от задната част на шпулата, достига една мъртва точка в която трудно отпуска влакно,
нужно е да и помагаш с и да го издърпваш с ръка леко влакното
. Иначе като цяло аванса е
като часовник, много е добър, има голяма мощ и ти пазиш ли си я ще ти служи вярно доста дълго време
Slavi_82 написа:....на кордата от задната част на шпулата го прави едва едва и прави предпоставки за късане на линията . Издърпваш леко с ръката влакното тръгва пак и нямаш ядове :) Нз може би самия аванс не е направен много добре да отпуска равномерно от задната част на шпулата но тва и е най малкия проблем
Сори, ама на това, ако казваш лек кусур :smt017 То това, ако е най-малкия проблем, не ми се мисли за по-големите :!:
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

bachoivo написа:
Slavi_82 написа:.......И накрая аванса.... там лекия косур на макарата е че не винаги но понякога когато аванса взима влакно от задната част на шпулата, достига една мъртва точка в която трудно отпуска влакно,
нужно е да и помагаш с и да го издърпваш с ръка леко влакното
. Иначе като цяло аванса е
като часовник, много е добър, има голяма мощ и ти пазиш ли си я ще ти служи вярно доста дълго време
Slavi_82 написа:....на кордата от задната част на шпулата го прави едва едва и прави предпоставки за късане на линията . Издърпваш леко с ръката влакното тръгва пак и нямаш ядове :) Нз може би самия аванс не е направен много добре да отпуска равномерно от задната част на шпулата но тва и е най малкия проблем
Сори, ама на това, ако казваш лек кусур :smt017 То това, ако е най-малкия проблем, не ми се мисли за по-големите :!:
Нали си ми видял аватара в другия форум :) Като извадиш 19-ка с твойте макари ще дойдеш
пак да си говорим за макари........ Иначе няма смисъл да те убеждавам с качествата на макара която
не си виждал как ги наказва рибите на живо :) А и тва с аванса пак ще кажа не винаги го прави на моменти е
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от bachoivo »

Човек,
1-во. Не ме знаеш къде, какво и колко съм вадил. Причината е проста - не си чеша егото и не се хваля под път и над път, че съм големия рибар , щот ловя на...............паткарник само. По тази твоята изкривена логика и аз мога да ти кажа: като извадиш 12,5 амур в дунавското течение, с фидер подчертавам, тогава ела да си говорим. Да не споменавам мрените над 4-5 кила в течението и + 150гр кошница и ........нали....та така
2-ро. Пак не ми го побира акъла - как макара, на която аванса затяга отсамосебеси в определен момент, пък било то и "не винаги" /демек когат му скимне/ можеш да я хвалиш и предлагаш на хората. 'Щото, ако критерия ти е, че си вадил големите риби с нея, то и с реле рекс и делфините сме вадили големи риби, ама като гледам никой не ги предлага никъде :D

Както и да е. Аз повече не коментирам. Колегата, задал въпроса сам си решава.
Лека и спокойна вечер.
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Макара за фидер

Мнение от Limanov »

Още един глас за Tica Cambria LD3000 Тая макара си струва всеки лев!

Екусимата е със сгъваема дръжка и от кошниците ще се разхлопа. Ако решиш да е тя си вземи дръжка на винт.

Другите две нямам мнение защото не съм ги ползвал.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

bachoivo написа:Човек,
1-во. Не ме знаеш къде, какво и колко съм вадил. Причината е проста - не си чеша егото и не се хваля под път и над път, че съм големия рибар , щот ловя на...............паткарник само. По тази твоята изкривена логика и аз мога да ти кажа: като извадиш 12,5 амур в дунавското течение, с фидер подчертавам, тогава ела да си говорим. Да не споменавам мрените над 4-5 кила в течението и + 150гр кошница и ........нали....та така
2-ро. Пак не ми го побира акъла - как макара, на която аванса затяга отсамосебеси в определен момент, пък било то и "не винаги" /демек когат му скимне/ можеш да я хвалиш и предлагаш на хората. 'Щото, ако критерия ти е, че си вадил големите риби с нея, то и с реле рекс и делфините сме вадили големи риби, ама като гледам никой не ги предлага никъде :D

Както и да е. Аз повече не коментирам. Колегата, задал въпроса сам си решава.
Лека и спокойна вечер.
За теб ще го обясня по най простия възможен начин........ когато рибата размотава аванс,
се случва ако влакното е в задната част на шуплата да попадне в една т.н, мъртва точка на аванса.
Тва ми се е случвало когато рибите са доста агресивни и рязко дърпат аванс и спират.
И все пак ще ти кажа нещо много важно, работата с аванса на една макара е игра на усет,
и 100 макари да ми дадеш пак тиките не бих си ги оставил защото са ако имат 1 кусур не ги прави лоши
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Макара за фидер

Мнение от garfield_90 »

Колеги не се карайте сега . Това, че на въпросната макара на колегата му се е случило да му прави въртели аванса, не значи че всички макари от този модел са така. Ако става дума си купих шаранска уж много хубава макара на филстар с 2 аванса, пробка за течна смазка и т.н и на 3тия риблов на паткарник, с хванати 10тина риби между 2-4 кг, задния аванс започна да се прецаква. При включени положение рибата тегли и в момента в който завъртя дръжката да засека, се чува едно ромолене и бясно развиване на влакно. На следващия риболов, вече въобще не превключваше между двата аванса, докато не спра шпулата с ръка и след това в процеса на вадене на рибата при леко натоварване и пак изпуска влакно. Реших проблема със стегнат докрай заден аванс и си карам само с основния. И това макара за 70 лв много мощна и нова от магазина на 4 риболова. Така че не е критерий, че Тиката не струва , това че на колегата ги прави тия въртели
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от butnik »

При вадене на риба единственото нещо е, макарата да е с добър аванс,в противен случай тя е контейнер за влакно,не е ли читав аванса-засича,не отпуска равномерно,води след себе си натоварване на зъбчатки,лагери и......се появяват луфтове и що ли не.Точно в този момент на натоварване може да дадем оценка КОЛКО ни струва макарата.Критерия за избор ми е това,а именно-отличен аванс,макар,че и него ползвам рядко,свикнал съм при ситуации да използвам риверса.
Вземи под внимание това при избора си. Предният аванс е много по надежден и създава по-малко проблеми поради диаметъра на шайбите.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”