макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
vgala
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Апр 22, 2010 8:25 pm

макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от vgala »

Здравейте, колеги,имам въпросната макара на половин сезон е.Проблемът е че след няколко риболова усуква влакното.Чисто ново влакно го прави на масури и в един момент при замятане изхвърля брадата във водачите и до там.На 3-4 риболова навивам ново влакно.Сложих вирбел над монтажа,имам вирбел на кошничката и такъв на повода.Ефекта беше нулев.Прегледах водещата ролка и лагера там всичко ми изглежда нормално.Ползвам влакна на Дайва Херкан,някакво на Хакуйо,сега съм сложил по качествено на Зебко куантом Салса но и него ми се струва че започва да усуква.Не мога да разбера какъв е проблема.От самото закупуване го прави този номер.Уж добра макара.Моля притежателите на този модел да споделят има ли и при тях нещо подобно.Благодаря предварително!
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от kikk4o »

vgala написа:Здравейте, колеги,имам въпросната макара на половин сезон е.Проблемът е че след няколко риболова усуква влакното.Чисто ново влакно го прави на масури и в един момент при замятане изхвърля брадата във водачите и до там.На 3-4 риболова навивам ново влакно.Сложих вирбел над монтажа,имам вирбел на кошничката и такъв на повода.Ефекта беше нулев.Прегледах водещата ролка и лагера там всичко ми изглежда нормално.Ползвам влакна на Дайва Херкан,някакво на Хакуйо,сега съм сложил по качествено на Зебко куантом Салса но и него ми се струва че започва да усуква.Не мога да разбера какъв е проблема.От самото закупуване го прави този номер.Уж добра макара.Моля притежателите на този модел да споделят има ли и при тях нещо подобно.Благодаря предварително!
На конус ли ти навива влакното или равномерно?
Аватар
vgala
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Апр 22, 2010 8:25 pm

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от vgala »

Макарата навива перфектно стегнато и равномерно влакното .Влакната съм ги навивал в леген с вода,шпула срещу шпула,на молив между краката-ефект няма.След първия риболов влакното до клипса е малко усукано.След втория риболов още повече.След третия риболов отварям бигела на макарата и започвам да развивам влакното на ръка за да го прегледам.Първите десетина метра нищо след това се появяват масури .Пусна ли ръката от шпулата на макарата влакното се изстрелва на масури и се развива само като живо.Такова чудо не бях виждал. :oops:
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от Pe6o_Tikvata »

А ролката на бигела върти ли се?Ако не може там да ти е проблема.Отделно ако ползваш по дебело влакно а са ти по тесни водачите на върховете може и от там да ти е проблема патил съм го от тесни водачи и аз сменях влакна и накрая макарата но се окача че е от върховете .Взех си един с по широки водачи и проблемите ми спряха аз ползвам основно 0,25 но пък фидера го ползвам само на морето.
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
Аватар
vgala
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Апр 22, 2010 8:25 pm

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от vgala »

Водещата ролка се върти.Разглобявана е и лагера го наденах на молив да го пробам-няма проблем.По принцип ползвам два фидера -един медиум хеви и един хеви.Единия е с по тесни водачи а другия с по широки.Купих за тях две макари от гореспоменатия модел.И двете пресукват влакното.Просто на третия риболов трябва да отрежа влакнотодо клипса.Дразнещо е , особено като се завърти риба а макарата да ти пусне брада тогава- не е хич за разправяне.По едно време мислех че е от монтажа - тои е метър и половина влакно 0.35.На него се движи кошницата свободно.В долния му край го пресуквам около 10см.За пресуканото влакно посредством вирбел закачам повод 50см.Горният му край закачам за основното влакно 0.25 посредством вирбел с карабинка.Кошничката също има вирбел и в долния край на монтажа удря в силиконов стопер.Нищо сложно това е риболов а не атомна физика.Много се надявам тези ,които ползват същият модел макара да се изкажат по въпроса.
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от kikk4o »

vgala написа:Водещата ролка се върти.Разглобявана е и лагера го наденах на молив да го пробам-няма проблем.По принцип ползвам два фидера -един медиум хеви и един хеви.Единия е с по тесни водачи а другия с по широки.Купих за тях две макари от гореспоменатия модел.И двете пресукват влакното.Просто на третия риболов трябва да отрежа влакнотодо клипса.Дразнещо е , особено като се завърти риба а макарата да ти пусне брада тогава- не е хич за разправяне.По едно време мислех че е от монтажа - тои е метър и половина влакно 0.35.На него се движи кошницата свободно.В долния му край го пресуквам около 10см.За пресуканото влакно посредством вирбел закачам повод 50см.Горният му край закачам за основното влакно 0.25 посредством вирбел с карабинка.Кошничката също има вирбел и в долния край на монтажа удря в силиконов стопер.Нищо сложно това е риболов а не атомна физика.Много се надявам тези ,които ползват същият модел макара да се изкажат по въпроса.
Хм....има вероятност да е и от монтажа! Скоро имах за кратко подобен проблем, като виновник се оказа нискокачествен вирбел на кошницата! Реших си проблема сменяйки монтажа.
Аватар
Pe6o_Tikvata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1815
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 3:30 pm
Местоположение: Бургас

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от Pe6o_Tikvata »

Колега ако искаш ти показвам един монтаж който ползвах преди години , видях го по Хоби тв.От както го ползвах минаха години и сигурно има нови неща във фидер монтажите , но с него нямах оплитания даже го харесвах повече от противооплитаща тръбичка.Значи взимаш 1,5м. влакно 0,25 , нанизваш хранилката (аз предпочитам вирбелче защото мога да сменям хранилката според монтажа) И правиш по 5 възелчета от двете страни на разтояние от 2-3см. ако искаш може предварително да си вържеш вирбел за бидема аз не ползвах такъв.Дължината на бидема според условията.
Като цяло се получава едно 70-80см ухо в което се движе хранилкта колкото и да се върти се усуква ухото но винаги има място хранилката да се движи.Слагам снимка на монтажа но съм ползвал по дебело влакно и олово вместо хранилка но показва обща представа за монтажа.Ловил съм с него само дребни риби червеноперка и таранка до кило , възелчетата може да са проблем при по едри риби.Поздрави и наслука
П.С. Пробвай един монтаж преди да го отхвърлиш че не става за нищо :fishing6: :drinkers:
Прикачени файлове
IMG_20180731_180944.jpg
Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.
По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека :!:
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от stas »

Колега, да не те отчайвам, ама най-вероятно е конструктивен проблем и няма оправяне. Същите гадости ми се получават на една Ecusima, с която съм ловил преди време на джиг и плетени влакна и не съм имал проблеми. Сега съм на фидер и скапах три марки влакна. А е модел, от който никой не се оплакал. При същите условия shimano catana 2500 не ми прави проблеми с усуквания. Един стар бавнооборотен quantum, който ми беше най- неусукващата макара, от известно време- същата работа. Голяма загадка, не знам дали някой може да даде обяснение.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от butnik »

Монтаж с пресукано влакно не е много удачен.Винаги се стреми да се развие и усуква.Споделям от личен опит,видях такъв монтаж на един германец за реката,но нещо......Много еФтинджос влакна ползваш,купи си мачово или за фидер,те са идея по твърди и неразтегливи.Ако имаш пак този проблем след като си сменил влакно и монтаж ,дай им пътя.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от rap66 »

Всяко хвърляне усуква влакното толкова пъти колкото оборота е направила шпулата. За да се разсуче, трябва :
1. по някакъв начин ролката на бигела да го усуква обратно на усукването при хвърляне
2. Да е твърдо и вирбела да поеме разсукването
3. Да е меко и въпреки усукването да не изкача като живо когато му дойде музата.
4. Бавната осцилация на макарата е предпоставка за брадясване. Макари с по бърза осцилация застъпват витките си и брадите са по редки.
5. Обратния конус (отпред голямо, отзад малко) възпрепятства брадите, по простата причина че по-малкото не може да мине отвътре на по-голямото. Ако някой не е разбрал ...
6. Ако една макара брадясва, няма лечение, според мен.
7. Има и вероятност стръвта/кошницата да се върти и да усуква, но ако е така, като прибереш кошницата до дръжката и я оставиш да виси, се завърта като пумпал, щото най голямото усукване е най-отпред на линията.
Аватар
vgala
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Апр 22, 2010 8:25 pm

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от vgala »

Позна колега rap66!!! Навих ново влакно на шпулата Зебко Куантом Салса, мисля че струваше 12.лв.След един риболов развих влакното бавно на ръка за да го проверя .Първите 10 метра бяха ок .След това през 70 см горе долу правеше масур.Мисля че макарата според техническите данни 70см влакно навиваше с един пълен оборот.Това означава че,в бойни условия макарата прави един оборот и пресуква,още един оборот и пресуква.....и така до клипса влакното става като простор за пране.Жалко а добра макара-добър дизаин,прекрасно реди влакното,метален клипс който няма чупене,няма луфтове но.........
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от Jimi »

Монтажа ти е за кошници по 100 гр. и повече. Ако не ползваш такива, изчисти нещата - на основното 0,25 слагай вирбел с карабина за кошницата, стопер или гумена перла и нормален вирбел, за който закачаш повода. Ако ти брадяса пак, макарата е виновна. И аз мисля, че е нелечимо.
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от Иво Вълов »

Аз ловя с такива макари и до сега не ми се е случвало подобно нещо. Влакната, с които ловиш са пълен шит. Смени влакната . Вземи си нещо на Трабуко XPS feeder или Colmic Feeder 0.23 0.25 и всичко ще се оправи. Аз в момента съм с влакна на FOX 0.28 и нямам такива проблеми. На пластмасовите шпули, на металните съм с плетено.
Изображение
Аватар
vgala
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Апр 22, 2010 8:25 pm

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от vgala »

Проблема е решен......ама с нови макари.Повече никога макара Формакс !!!!
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: макара Formax Elitte feeder 6000-проблем

Мнение от Иво Вълов »

vgala написа:Проблема е решен......ама с нови макари.Повече никога макара Формакс !!!!
A с макарите, какво направи ?
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”